Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

tourinio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Άρης
Γεια χαρά σε όλους!!
Είμαι νέο μέλος στην φοβερή παρέα σας + χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Το καλοκαίρι σκοπεύω να επισκεφθώ τη Β. Ιταλία με αμάξι για 10 περίπου ημέρες. Μάλλον θα κατέβω Ανκόνα και μετά όμως πού??

Έχω διαβάσει καλά λόγια για Τοσκάνη, Φλορεντία, Κόμο και Σαν Τιζιάνο.
Οποιαδήποτε πρόταση για προορισμό αλλά και γενικά σχόλια από όσους το έχουν επιχειρήσει απολύτως ευπρόσδεκτα!!
Δημήτρης
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
To 2003 έκανα ένα ταξίδι με το αυτοκίνητό μου που περιλάμβανε και Ιταλία. Τρεις μέρες Βενετία και τα γύρω (http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=687 ) και άλλες τόσες στους Δολομίτες, δηλ.το Ιταλικό Τιρόλο (http://www.travelstories.gr/showthread.php?t=698 ). Πολύ ωραίο ταξίδι.Έχω κάνει άλλο ένα ταξίδι στη Β. Ιταλία, όχι με το αυτοκίνητό μου αλλά με πούλμαν που όμως το ταξίδι το είχα οργανώσει εγώ. Γενικά πας άνετα παντού στην Ιταλία και είναι πολύ ωραία όπου και να διαλέξεις.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Τα μέρη που αναφέρεις είναι πανέμορφα! Και αυτά που σου γράφει ο dimosf έπίσης. ΄Οπως και η λίμνη Garda, η Modena, το Bolzano , η Verona και άλλα... και άλλα...
Ρίξε μια ματιά και στις ταξιδιωτικές μας ιστορίες στην Ευρώπη, Θα πάρεις κι άλλες ιδέες γιατί οι περιγραφές είναι εξαιρετικές!

΄Οπου κι αν αποφασίσεις να πας στη Βόρεια Ιταλία, θα σου αρέσει πολύ...:)
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
To σκέφτηκα και εγώ για Ιταλία με αυτοκίνητο αλλα αποθαρύνθηκα εντελώς όταν έψαξα ξενοδοχεια και hostel στην χωρα αυτη. Κατω απο 50 ευρω δεν βρισκεις τιποτα και εκει πολλα ειναι και με shared bathrooom. Ενα απλο δωματιο για υπνο κοστιζει γυρω στα 60 τη βραδια και μιλαμε για Οκτωμβρη μηνα που θελω να παω.

Ποσο περιπου σας στοιχισε για 4-5 μερες? Μια βολτα Ρωμη - Ναπολη - Μιλανο θα ηθελα να κανω με κατι παραπανω απο μια μερα στην καθεμια. Ειδικα με την βενζινη που εχει παει στα υψη δεν εχω ιδεα ποσο περιπου θα μου βγει.

Κανας παλιος ξερει κατι?
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Όταν έχεις το δικό σου αυτοκίνητο έχεις κι άλλες επιλογές που το φθινόπωρο είναι πάντα καλύτερες από το καλοκαίρι. Μπορείς να μείνεις λίγο έξω από την κάθε πόλη και να κινείσαι με τα μέσα συγκοινωνίας. Μην ξεχνάς οτι τα κέντρα των πόλεων είναι παντού δύσκολα με αυτοκίνητο. Νομίζω πάντως οτι 4-5 μέρες είναι πολύ λίγες για τρεις πόλεις όπως αυτές που λες. Μόνο η Ρώμη έχει τόσα να δεις που μπορεί και να μην σε φτάσουν. Οργανώσου καλύτερα και θα βρεις επιλογές. Π.χ. στο topic για την Τοσκάνη εδώ στο forum έχει για διαμονή λίγο έξω από τη Σιένα σε αγροτόσπιτο με πρωινό 50 ΕΥΡΩ, επιλογή που νομίζω ότι είναι εξαιρετική.
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Eχει κανεις υποψη του καποιο site με τις χλμ αποστασεις των πολεων τις Ιταλιας και αλλων πολεων Ευρωπης?
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Eχει κανεις υποψη του καποιο site με τις χλμ αποστασεις των πολεων τις Ιταλιας και αλλων πολεων Ευρωπης?
Βαζεις πολη που ξεκινας και πολη που θες να πας.Βλεπεις χλμ,διαδρομη,ωρα που θα χρειαστεις,καυσιμα που θα καταναλωσεις κλπ.
Πολυ καλα εργαλεια και τα δυο,εχω κανει δυο road trips και δεν επεσα εξω καθολου.

http://www.viamichelin.com/viamichelin/int/tpl/hme/MaHomePage.htm

http://maps.live.com/default.aspx?cp=53,973608|22,390030&style=h&lvl=4&v=1
 

DRIVER

Member
Μηνύματα
108
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΟ ΣΚΕΨΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Ευχαριστω dk. Αρχιζω το ψαξιμο.
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Αν και δέκα μέρες είναι λίγες για την βόρεια Ιταλία , και γνωρίζοντας ότι παραλείπω αρκετά σημαντικά μέρη , θα σου πρότεινα από Αγκώνα μέσο Σιένα να πάς στη Φλωρεντία , από εκεί περνώντας από Πίζα και Γένοβα να ανέβεις στο Μιλάνο ( ίσως μια προαιρετική περιηγητική βόλτα για βαρκάδα στη λίμνη Κόμο ),και από εκεί στη Βερόνα ( μια στάση στη λίμνη Garda και την Gardaland αν σε παίρνει ο χρόνος δε βλάπτει ) .
Από δω και πέρα ανάλογα με το πόσο γρήγορα κινείσαι ή πηγαίνεις κατευθείαν στη Βενετία ή εναλλακτικά μια βόλτα στις Ιταλικές Άλπεις δηλαδή περνάς από Mandonna di Campiglio –Bolzano-Belluno και καταλήγεις στη Βενετία όπου και παίρνεις το πλοίο της επιστροφής .
 

tourinio

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Άρης
Ευχαριστώ όλους για τις προτάσεις.
Σιένα, Φλωρεντία, Βερόνα, Βενετία..πρέπει να ναι πολύ ωραία, καθώς προτείνονται από όλους!

Όσο για το κόστος που ανέφερε κάποιος φίλος, υπολόγισα για 6 διανυκτερεύσεις και 4μελή παρέα τουλάχιστον 500? ανά άτομο με βενζίνες, εισητήρια, ξενοδοχεία, όλα κομπλέ.
 

leon00

Member
Μηνύματα
181
Likes
55
εχω παει με το αυτοκινητο μου τεσσερις φορες ιταλια
ακριβοτερη βενζινη απο εδω
να ξερεις οτι υπαρχει βενζινη που βαζεις εσυ και ειναι φθηνοτερη και servizio βενζινη που σου βαζει ο υπαλληλος και ειναι σε διπλανη αντλια στο ιδιο μαγαζι
στα διοδια οταν μπαινεις εθνικη παιρνεις την καρτα και πατας το μπουτον και πληρωνεις οταν βγαινεις (πηγαινεις στο ταμειο που εχει πινακιδα με ενα χερι και κερματα γιατι υπαρχουν και αυτοματα)

φλωρεντια σιγουρα
σιενα,βενετια και ρωμη
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.783
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom