Ιταλία Προτάσεις για Ιταλία οδικώς!!!!

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Φίλε σταύρο, 4 άτομα, καμπίνα ασυζητητί. Κοιμάσαι σαν το πουλάκι, ξυπνάς άρχοντας και αρχίζεις το ταξίδι με άλλον αέρα. Με αυτά τα αεροπορικού τύπου καθίσματα θέλεις 3 μέρες ύπνο μόνο για να ισιάξεις. Δεν είναι λίγες οι ώρες μέχρι Αγκώνα. Εγώ βέβαια φίλε astrah θα προτιμούσα menaggio αλλά περί ορέξεως......, Το πρόγραμμα σας το βρίσκω τέλειο. καλά να περάσετε.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο με το σχόλιο περί καμπίνας.
Δεν παλεύεται να περάσεις 24 ώρες σε κάθισμα,θα πάθεις λουμπάγκο!!

Δεν πας στην Πάρο,στην Ανκόνα πας.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
φιλε σταυρο εμεις θα κανουμε το ιδιο (4 ατομα+αυτοκινητο) το προγραμμα που εχουμε σκεφτει ειναι: φευγουμε απο ηγουμενιτσα 14/9 ...3 μερες φλωρεντια την μια θα παμε εκδρομη μεχρι την Σιενα(Siena) και το Σαν Τζιμινιανο(San Gimignano). μετα αλλες αλλλες 3 μερες στο μπελατζιο(Bellagio) στην λιμνη Como ... εκει σκευτομαστε αλλη μια μονοήμερη στην λιμνη maggiore. φευγοντας απο bellagio μενουμε μια μερα Μιλανο και την επομενη παλι πισω στην Ανκονα 22/9.
μια συμβουλη εαν τρεξεις ισως προλαβεις στα σουπερ φαστ 50% εκπτωση για δρομολογια ως τελος σεπτεμβριου οταν εκλεισα εγω ειχαν μεινει απο 14/9 και μετα μονο. υπολογισε 330 ευρω σε αεροπορικου τυπου μετ'επιστροφης(4ατομα+αυτοκινητο)
Φίλε astrah πολύ ενδιαφέρον το πρόγραμα σας...σήμερα θα ρωτήσω για εισητήρια.....ευχαριστώ για τις πληροφορίες...χρειάζονται ιδιαίτερα χαρτιά για το ιχ λόγω εξωτερικού?
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Δυστυχώς ξεκινήσαμε 2 και γίναμε 4 .αν το ηξερα απο την αρχη!!!ηγουμενιτσα ανκονα ειναι ποιο κοντα χεχεχε. μπαινεις 8(Βραδυ) και βγαινεις 10.30(πρωι). απο bellagio παιρνανε φερυ απεναντι στο menaggio με αυτοκινητα; για να μην κανω τον γυρο απο το Como.
εαν φευγοντας για Μπελατζιο απο φλωρεντια κανω μια σταση πιζζα λετε να ειναι υπερβολη; οποιαδήποτε συμβουλή πανω στους προορισμους μου ευπροσδεκτη .
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Εάν κατάλαβα καλά μιλάμε για ταξίδι μιας εβδομάδας και όλοι συμφωνείτε να πάει Βενετία, Φλωρεντία, Σιέννα και λίμνες, υποθέτω και στις δύο λίμνες? ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Από bellagio δεν έχει φέρυ μποτ απευθείας για menaggio, αλλά έχει για cernobio, που είναι ακριβώς δίπλα στο menaggio. Μην φαβάσαι δε θα χρειαστεί να κάνεις τη γύρα. Όσο για την Πίζα, εγώ θα σταματούσα να δω τον Πύργο να πιω ένα καπουτσίνο που μου αρέσει και θα συνέχιζα τον δρομο μου. Πίζα δε θα έμενα. Αλλά υπερβολή δεν θα το έλεγα.
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Ρε τράβελερ ο astrah θα πάει σίγουρα στις λίμνες, ο σταύρος ακόμη ψάχνεται ο άνθρωπος.
 

stayros

Member
Μηνύματα
78
Likes
181
Εάν κατάλαβα καλά μιλάμε για ταξίδι μιας εβδομάδας και όλοι συμφωνείτε να πάει Βενετία, Φλωρεντία, Σιέννα και λίμνες, υποθέτω και στις δύο λίμνες? ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβά αρμενίζουμε...
τι ενοείς Traveller?????
που υπάρχει το λάθος ή δεν βγαίνει το πρόγραμα όπως το λένε οι αγαπητοί φίλοι?
για βοήθησε μας.....
γιατί εγώ δεν ξέρω αν είναι στραβός ο γιαλός....αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ δεν θέλω.... να αρμενίσω στραβά!!!!!! και ιδιαίτερα στο πρώτο μου οδικό ταξίδι εκτός Ελλάδος....
 

astrah

Member
Μηνύματα
121
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ταξίδι να'νε κ οπου να'νε
Ταξίδι-Όνειρο
το γυρο του κοσμου!
Ναι traveler o Σταυρός δε εχει αποφασίσει ακόμα. Εγώ έχω κλείσει έτσι τις μέρες οτι έχεις να πεις πες το προς τα εδώ ..χεχεεχεχ
Ταξίδι μιας εβδομαδας ΤΟΣΚΑΝΗ και λίμνες. ξέρω είναι λίγες αλλά διπλά είναι η ΙΤΑΛΙΑ απο ΠΡΕΒΕΖΑ. θα ξανάπαμε πάλι. αλώστε εκεί (ΡΩΜΗ) ήμουν τον Νοέμβρη.

Όσο για την Πίζα, εγώ θα σταματούσα να δω τον Πύργο να πιω ένα καπουτσίνο που μου αρέσει και θα συνέχιζα τον δρομο μου. Πίζα δε θα έμενα. Αλλά υπερβολή δεν θα το έλεγα.
Μες το μυαλο μου εισαι!
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
τι ενοείς Traveller?????
που υπάρχει το λάθος ή δεν βγαίνει το πρόγραμα όπως το λένε οι αγαπητοί φίλοι?
για βοήθησε μας.....
γιατί εγώ δεν ξέρω αν είναι στραβός ο γιαλός....αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ δεν θέλω.... να αρμενίσω στραβά!!!!!! και ιδιαίτερα στο πρώτο μου οδικό ταξίδι εκτός Ελλάδος....
o καθενας εχει την γνωμη του για το πως θα βγαλει τις μερες του και τι θα δει. αν αφιερωσεις 2-3 μερες βενετια, 1 μερα βερονα, 2 μερες φλωρεντια ,1 μερα σιενα νομιζω οτι ειναι πολυ καλα. για μενα ετσι ειναι μια χαρα και βλεπεις τα παντα.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καταρχήν χάθηκα... εγώ μιλούσα για τον stayros που άνοιξε και το topic και σε αυτόν αναφέρομαι...

Λέω λοιπόν ότι αν στις φιλοδοξίες σου stayros είναι σε μια βδομάδα να πας στην Βενετία, στην Φλωρεντία στην Σιέννα στην Τοσκάνη και στην Γκάρντα να μην το κάνεις γιατί δεν θα το ευχαριστηθείς... κατανοώ ότι σαν πρώτο σου ταξίδι έχεις τον ενθουσιασμό του πρωτάρη και θες να δεις όσα περισσότερα μπορείς αλλά φοβάμαι πως ελάχιστα θα το ευχαριστηθείς κάνοντας ένα τόσο φορτωμένο ταξίδι... για την Βενετία μαζί με τα νησάκια θέλεις τουλάχιστον τρεις ημέρες και για την Γκάρντα με βάση το Sirmeone δύο... βάλε και άλλη μια μέρα για την Βερόνα που είναι πάνω στον δρόμο σου και θα κάνεις λάθος αν δεν την δεις πάμε στα έξι βράδια... εξηγήστε μου λοιπόν πως θα χωρέσει η Τοσκάνη... είπαμε κάνουμε ταξίδια και όχι αγώνες δρόμου... η Τοσκάνη είναι άλλο ταξίδι... μην μπερδεύετε τα μήλα με τα λεμόνια... το extra βραδυ προτείνω ή να το φας στο Bergamo ή να πεταχτείς μέχρι την Padova και την Ravena...

Αυτά είχα να πω αλλά φυσικά εσύ αποφασίζεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.242
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom