Γενικά Προτάσεις για Χριστουγεννα - Πρωτοχρονιά

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Συμφωνω απολυτα με dik-7, τα χριστουγεννα ολοι ειναι ταμπουρωμενοι σπιτια τους με τις οικογενειες τους, ουτε τα μεσα συγκοινωνίας λειοτυργουν, τα περισσότερα εστιατρια ειναι κλειστα ενώ ακομη και τη δευτερη μερα τα περισσοτερα μαγαζια παραμενεουν κλειστα με αποτελεσμα οι τουριστες να τριγυριζουν σε μια ερημη πολη, ενω την πρωτοχρονια αντιθετα ειναι ολοι στους δρομους, ειδικα οι ευρωπαιοι συνηθιζουν να γιορταζουν την αλλαγή του χρονου εξω, σε πλατειες κλπ και η ατμοσφαιρα ειναι ακρως εορταστική
γι αυτό άλλωστε και τα ξενοδοχεια έχουν πολυ πιο χαμηλές τιμές τα χριστουγεννα, ενω εκτοξευονται στα υψη την πρωτοχρονια

με έχετε φοβίσει λίγο με το θέμα των χριστουγέννων!
επειδή δεν έχω ξαναβρεθεί ανήμερα εκτός ελλάδας,
φέτος θα πάμε ρώμη και έχω αρχίσει και σκέφτομαι
ότι θα επικρατεί ερημιά ότι δεν θα βρούμε πουθενά κάτι ανοιχτό για να φάμε
και ότι δεν θα βρούμε χριστουγεννιάτικο κλίμα που είναι και το ζητουμενο.:(

πείτε μου ότι τζάμπα τα σκέφτομαι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
πείτε μου ότι τζάμπα τα σκέφτομαι!
εννοείται ότι τσαμπα το σκεφτεσαι! αλίμονο σε μια πόλη των 4 εκατ. κατοίκων και 20 εκατ. τουριστών!
παρακολούθησε τα σχετικα θέματα της Ρώμης για τα Χριστούγεννα, δες τα σχετικά λινκ και καλά να περάσετε.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.129
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Για τη Ρώμη τα Χριστούγεννα προσωπικά δεν έχω άποψη.
Στην Κεντρική Ευρώπη όμως που έχω ταξιδέψει δύο φορές τα Χριστούγεννα, δεν το μετάνιωσα, αλλά δεν μου άρεσε που σχεδόν τα πάντα ήταν κλειστά και παντού έβλεπα ΜΟΝΟ τουρίστες. Φυσικά και βρήκα να φάω, αλλά τα περισσότερα αξιοθέατα ήταν κλειστά.
Οπότε προτιμώ την Πρωτοχρονιά, όπου όλος ο κόσμος είναι έξω και έρχομαι σε επαφή με τους κατοίκους της Χώρας και είναι τα πάντα ανοιχτά και το όλο κλίμα πιο εορταστικό.
Θα ήθελα κάποια στιγμή να ταξιδέψω κάπου πριν τα Χριστούγεννα, οπότε και θα μπορώ να απολαύσω καλύτερα τις Χριστουγεννιάτικες Αγορές και να δω τις ετοιμασίες για τα Χριστούγεννα.
Δες ποια αξιοθέατα έιναι ανοικτά τις μέρες που θα είσαι στη Ρώμη, οργάνωσε το πρόγραμμα σου και να περάσεις τέλεια.:)
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
dafni σε ευχαριστώ πολύ, μου έδωσες ιδέες:) (σίγουρα θα πάω στη πλατεία του αγ. πέτρου να δω τον πάπα, δεν το είχα σκεφτεί)!
όσο για το φαγητό με αγχώνει λίγο αλλά θα ακολουθήσω την συμβουλή σου,
θα ψάξω και θα κλείσω σε ένα καλό μαγαζί που θα είναι ανοιχτο!
ρώμη είναι αυτή, έχει τόσα πράγματα να δεις και να κάνεις που θα γεμίσουν οι
μέρες!!

ευχαριστώ και εσένα dik-7:) αυτό θα κάνω!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
ότι δεν θα βρούμε πουθενά κάτι ανοιχτό για να φάμε
σίγουρα θα βρείτε. κάνε μία αναζήτηση και θα τα βρεις όλα. π.χ.
: Restaurants in Rome | www.diningcity.com | Ristoranti a Roma Best romantic restaurant guide Rome Italy
εδώ φαίνεται ποια θα είναι ανοικτά τα Χριστούγεννα (natale). η πρότασή μου βέβαια δεν θα μπορούσε να είναι άλλη από αυτό (δέχεται on line κρατησεις):
home
να θυμάσαι ότι η χριστουγεννιάτικη λειτουργία στις εκκλησίες είναι την παραμονή και το πιο σημαντικό γεύμα είναι το μεσημερι της 25/12, ειδικά τα τελευταία χρόνια.
για τα events κλπ :
Natale 2009 a Roma, grandi feste e appuntamenti esclusivi
Natale 2009 a Roma Romeguide - Concerti, eventi, teatro, musica, accoglienza, veglioni
μη χασεις την αγορά στην piazza Navona και τις συναυλιες του Baglioni (ειδικά αν πηγαίνεις με το μπαμπά σου..:haha:) στο Auditorium, ένα φοβερό χώρο.
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
ουάου με ξεαγχώσατε!!:)

μπαίνω κιόλας να δω τι παίζει!
 

afroditi

Member
Μηνύματα
145
Likes
18
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
να ρωτήσω και κάτι άλλο? (ερώτηση του άντρα μου-μελλοντικού)
υπάρχει κάποιο εστιατόριο, ταβέρνα στη ρώμη
που να έχει καλό φαγητό και να είναι και οικονομικό
για να πηγαίνουμε ας πούμε κάθε μεσημεράκι να τρώμε
(έτσι συνηθίζουμε
όταν πάμε εξωτερικό):)

συγνώμη αν απασχολώ την συγκεκριμένη ενότητα με δικές μου ερωτήσεις
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.627
Likes
8.399
Έχω βρεθεί Χριστούγεννα σε Πράγα και Βιέννη. "Κατάλαβα" πιο πολύ τα Χριστούγεννα απ' ότι στη Ελλάδα, δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο η καλή διάθεση που έχεις όταν ταξιδεύεις ή το ονειρικό κλίμα που επικρατεί στις συγκεκριμένες πόλεις κατά τις γιορτές. Το μόνο μείον, για μένα, είναι οι ορδές των ελλήνων τουριστών και στις δύο περιπτώσεις!
Κατά τ' άλλα αγαπημένη μου επιλογή είναι το Λονδίνο αλλά όχι για Χριστούγεννα, μιας και τότε είναι πολλά εστιατόρια-μπαρ-θέατρα κλειστά, αλλά για Πρωτοχρονιά!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.415
Likes
9.346
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να ρωτήσω και κάτι άλλο? (ερώτηση του άντρα μου-μελλοντικού)
υπάρχει κάποιο εστιατόριο, ταβέρνα στη ρώμη
που να έχει καλό φαγητό και να είναι και οικονομικό
για να πηγαίνουμε ας πούμε κάθε μεσημεράκι να τρώμε
(έτσι συνηθίζουμε
όταν πάμε εξωτερικό):)

συγνώμη αν απασχολώ την συγκεκριμένη ενότητα με δικές μου ερωτήσεις
ξεψάχνισε τα σχετικά θέματα της Ρώμης και ειδικά στους ιταλόφιλους σαν πιο ειδική ερώτηση. αν δεν σε καλύπτουν άνοιξε ένα νεο. καταχράζομαι το χώρο αυτού του θέματος για λίγο και προτείνω το Marcello στο San Lorenzo καθώς και όλες τις τρατορίες της περιοχής αυτής που μαζεύει φοιτητές και νεολαία άρα και οι τιμές είναι αναλογες.
Restaurants in Rome, get a Rome Travel Guide
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ανημερα τα χριστουγεννα 26/12 τα εμπορικα καταστήματα στο λονδίνο είναι ανοιχτα η κλειστα ????
αν γνωρίζει καποιος ας μας πεί
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Το μόνο μείον, για μένα, είναι οι ορδές των ελλήνων τουριστών και στις δύο περιπτώσεις!

εχουν λοιπόν και άλλοι φίλοι την ιδια αποψη με εμενα αγαπητέ ....δεν θυμαμαι το ονομά σου....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.339
Μηνύματα
888.899
Μέλη
39.004
Νεότερο μέλος
johnybak

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom