Προτάσεις για βιβλία

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
ένα που διαβάζω αυτή την περίοδο και γίνομαι ρεζίλι όταν το διαβάζω σε μέσα μεταφοράς (επειδή γελάω μόνη μου και αναγκάζομαι να κλείσω το βιβλίο για να σοβαρευτώ) είναι το "Entschuldigung, sind Sie die Wurst?":[ame="http://www.amazon.de/Entschuldigung-sind-Sie-Wurst-belauscht/dp/345360119X"]"Entschuldigung, sind Sie die Wurst?": Deutschland im O-Ton - Das Beste von belauscht.de: Amazon.de: Felix Ansch?tz, Nico Degenkolb, Krischan Dietmaier, Thomas Neumann: B?cher
είναι πολύ αστείο και πρόκειται για καθημερινά αστεία περιστατικά-ατάκες από διάφορες πόλεις της Γερμανίας, Αυστρίας και γερμανόφωνων περιοχών(2-3 περιστατικά/διάλογοι σε κάθε σελίδα περίπου). Προφανώς τις έχουν συλλέξει από το ίντερνετ, και είναι ένα από τα πιο αστεία βιβλία που έχουν πέσει στα χέρια μου. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους γερμανόφωνους. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τους αρέσει!
 

billnick

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βέλγιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ αυτή την περίοδο διαβάζω Το Κοράκι του Στίβεν Κινγκ το οποίο και συστήνω ανεπιφύλακτα στους λάτρεις του είδους, καθώς και τα Λάμψη και Σάκος Με Κόκκαλα. Το αγαπημένο βιβλίο μου όμως είναι Ο Παντοτινός Βασιλιάς του Τ. Χ. Γουάιτ το οποίο είναι περισσότερο για όσους τους αρέσει ο μύθος του βασιλιά Αρθούρου ή γενικότερα οι ιστορίες με ιππότες.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παρολο που περνω πολυ χρονο στο Travelstories καποια στιγμη με επιασε ξανα μια αναγνωστικη μανια.
Απο τη φουρνια των βιβλιων, που διαβασα αυτο το διαστημα, μου εντυπωθηκε ιδιαιτερα το βιβλιο του W.G. Sebald: Οι Δακτυλιοι του Κρονου, εκδοσεις Αγρα.
Προκειται για ενα πολυ ιδιαιτερο εργο. Ο συγραφεας του ειναι (η μαλλον ηταν γιατι πεθανε αδοκητα) γερμανος (αυτο το αναφερω γιατι ειναι πολυ κεντροευρωπαικος ο τροπος που γραφει- σε αυτο το βιβλιο μου θυμισε αρκετα τον Κλαουντιο Μαγκρις) ο οποιος ομως ηταν εγκατεστημενος επι πολλα ετη στην Αγγλια. Προκειται για μια περιπλανηση πεζη του συγγραφεα στις αραιοκατοικημενες κομητεις του Νορφολκ και του Σαφφολκ, στην ανατολικη ακτη της Αγγλιας τον Αυγουστο του 1992.
Περιδιαβαινει ερημους τοπους, αρχοντικα κτυπημενα απο τον χρονο και παρηκμασμενες πολιτειες. Παραλληλα ομως ακολουθουμε και το ταξιδι της σκεψης του του συγγραφεα απο τον Ζοζεφ Κονραντ την Πολωνια, τη Μασσαλια και το Κονγκο, στην εξεγερση των Ταιπιγκ και την καταστροφη των κηπων Γιουαγκ Μιγκ Γιουαγκ στην Κινα και σε πολλα αλλα μερη και χρονους. Ενα περιεργο και γοητευτικο στριφογυρισμα σε τοπους και χρονους και μορφες, οπου η καθε μορφη κατασπαραζει την προηγουμενη για να κατασπαραχθει και η ιδια απο την επομενη. Καπως ετσι φαινεται να αντιλαμβανεται ο συγγραφεας την σχεση των ανθρωπων και των δημιουργηματων τους με τον χρονο.
Ενα πολυ ιδιαιτερο βιβλιο που αμφιβαλλω αν με αυτη την παραγραφο καταφερα να σας υποψιασω για την ονειρικη ποιοτητα της γραφης του.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ξεκίνησα να διαβάζω το Νερό για ελέφαντες της Sara Gruen και οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες... Μιλάει για έναν κτηνίατρο στην Αμερική που πιάνει δουλειά σ΄ένα τσίρκο και ένας ελέφαντας του αλλάζει τη ζωή! Λίγο μελαγχολικό αλλά ότι πρέπει για το χειμώνα που μόλις άρχισε!
 

dimemples

Member
Μηνύματα
36
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το τελευταίο βιβλίο που διάβασα ήταν "Ο χρόνος πάλι" της Σώτης Τριανταφύλλου και πρόκειται για αρκετά ενδιαφέρον βιβλίο. Αν και είναι κατα βάση αυτοβιογραφικό, νιώθεις πολλές φορές ότι έχεις ζήσει όσα περιγράφονται, σαν να είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής!
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Ολοχαγος Αλατριστε
Η καθαρουητα του αιματος
Το χρυσαφι του Βασιλια
Ο ηλιος της Μπρεντα
Ο πινκας της Φλανδρας
Ολα τα παραπανω ειναι του Αρτουρο Περεθ Ρεβερτε ειναι ολα πολυ ωραια πιστευω οτι θα διαβασετε ευχαριστα τα δυο πρωτα
Τομυθιστορημα του Ξενοφωντα του Τακη Θεοδωροπουλου
Τα αστερια της Βερενικης Ντενι Γκετζ
Το χειρογραφο της Σαραγοσα του Γιαν Ποτοσκι
Ο Θεραπευτης του Νοα Γκορντον
Γραμμα αποτην ακρη της γης του Χοσε Μανουελ Φαχαρδο
Η μανια με τον Καραβατζιο του Oliver Banks
Ο χαμενος πινακας του Ρεμπραντ του Oliver Banks
Ο αναρχικος τραπεζιτης του Φερναντο Πεσοα
Η οπερα της πενταρας του Μπερτολτ Μπρεχτ που λογω κρισης ειναι επικαιρο
Εγκλημα στο Βυζαντιο Mary Reed kai Eric Mayer
Φρανκεσταιν του Dean Koontz
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Μολις χθες τελειωσα το Uglies του Γουεστερφελντ Σκοτ. Το διαβασα μεσα σε ενα 24ωρο και τρελαθηκα. Μου αρεσε παρα πολυ και περιμενω πως και πως να τυπωθει η συνεχεια του βιβλιου τον Απριλιο.
Επισης προσφατα διαβασα το "Καλημερα θλιψη", της Σαγκαν, επειτα απο μια βιογραφια της που μου κεντρισε το ενδιαφερον, το "Η Κασσανδρα και ο λυκος" της Καραπανου και το "Η ζωη ειναι αγριως απιθανη" της ιδιας (το πρωτο κλασεις ανωτερο απο το δευτερο) και την "Τελευταια διαλεξη" του Ραντι Παους. Αλλα σαν το Uglies τιποτα! :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Μολις χθες τελειωσα το Uglies του Γουεστερφελντ Σκοτ. Το διαβασα μεσα σε ενα 24ωρο και τρελαθηκα. Μου αρεσε παρα πολυ και περιμενω πως και πως να τυπωθει η συνεχεια του βιβλιου τον Απριλιο.
Αλλα σαν το Uglies τιποτα! :)
Αλήθεια axinoύλα? Και νόμιζα ότι θα είναι ένα σαχλό παραμυθάκι όταν διάβαζα την περίληψη... :roll:
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αχ και εγω ετσι νομιζα, και στην αρχη μου φανηκε καπως, αλλα μετα τρελαθηκα! Τωρα σκεφτομαι να παραγγειλω τις συνεχειες στα αγγλικα. Την πατησα! :) Παντως το βιβλιο δεν απεχει και πολυ απο τη σημερινη πραγματικοτητα, ολοι προσπαθουμε να ειμαστε ομορφοι και σιγουρα καποιοι ελεγχουν τις ζωες μας και καποιοι προσπαθουν να επαναστατησουν. Διαβασε το! Πιστευω οτι θα σου αρεσει!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.112
Αχ και εγω ετσι νομιζα, και στην αρχη μου φανηκε καπως, αλλα μετα τρελαθηκα! Τωρα σκεφτομαι να παραγγειλω τις συνεχειες στα αγγλικα. Την πατησα! :) Παντως το βιβλιο δεν απεχει και πολυ απο τη σημερινη πραγματικοτητα, ολοι προσπαθουμε να ειμαστε ομορφοι και σιγουρα καποιοι ελεγχουν τις ζωες μας και καποιοι προσπαθουν να επαναστατησουν. Διαβασε το! Πιστευω οτι θα σου αρεσει!
Οk λοιπόν! Καταγράφηκε!!! :)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
μολις τελειωσα "το σπιτι του τεμενους" του καντερ αμπτολαχ (εκδοσεις καστανιωτη) κ ομολογω, πως ειναι απο τα καλυτερα βιβλια που διαβασα τον τελευταιο χρονο...
μεσα στις σελιδες ο καντερ ξεδιπλωνει ολη την ιρανικη ιστορια απο την εποχη του σαχη, την ανατροπη του, την μετεπειτα εξελιξη κ φτανει στις μερες μας...
ολα αυτα μεσα απο την παραλληλη ιστορια της οικογενειας του αγα τζαν, η οποια εδω κ 800 χρονια κετεχει σημαντικη θεση στην πολη σενετζαν κ διοριζει τον ιμαμη του τεμενους...
η ιστορια αληθινη κ συγκλονιστικη...
συστηνω ανεπιφυλακτα το βιβλιο...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.504
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom