Προτάσεις για βιβλία

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
"Το θεώρημα του παπαγάλου", του Denis Guedj, εκδ.ΠΟΛΙΣ...πολύ ιδιαίτερο βιβλίο,πραγματεύεται την ιστορία των μαθηματικών και ταυτόχρονα ταξιδεύει τον αναγνώστη από την Αρχαία Αθήνα ως τη Βραζιλία και το Παρίσι του σήμερα...
"Σαμαρκάνδη",του Amin Maalouf,εκδ. Ωκεανίδα...η ζωή του Ομαρ Καγιάμ(μαθηματικού,φιλόσοφου,ποιητή του 11ου αι.)και ταξίδι στις κυριότερες πόλεις της περσικής αυτοκρατορίας.
Και τα δύο,απ΄τα πιο ενδιαφέροντα βιβλία που έχω διαβάσει τον τελευταίο χρόνο.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
μηπως εχεις διαβασει του ιδιου, "τα παιδια του Γκεμπελαουι"? Εχω ακουσει πολυ καλα λογια...
Βιβλίο: Τα παιδιά του Γκεμπελάουι απο: Ψυχογιός - bibliopolio.gr - 35 χρόνια, μια άλλη άποψη για το βιβλίο
μόνο το "Αρχή και Τέλος" για την ώρα.

"Η αρχή και το τέλος" είναι από τα πρώτα εξωσχολικά βιβλία που διάβασα! Μου άρεσε τόσο πολύ τότε, προσπαθώ να θυμηθώ την υπόθεση και δεν θυμάμαι τίποτα, ήμουνα πολύ πιτσιρίκα (μια φορά κι έναν καιρό).. Ευκαιρία να το διαβάσω, κάπου χωμένο στην βιβλιοθήκη βρίσκεται..
Οικογένεια με τρεις γιους και μια κόρη χάνει τον πατέρα και προσπαθεί να επιβιώσει στην καινούρια πραγματικότητα στο Κάιρο. Κάθε χαρακτήρας είναι και ένα διαφορετικό σύμπαν. Οι σκέψεις τους, οι συζητήσεις τους, οι κινήσεις τους, εκφρασμένες με ακρίβεια. Τόσο διαφορετικοί χαρακτήρες και μέσα από τις λέξεις, όλοι τους βρίσκουν την αγάπη αλλά και τον μπελά τους μέσω των μεταξύ τους στάσεων.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ να πω την αμαρτία μου, το βαρέθηκα το θεώρημα του παπαγάλου...
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ να πω την αμαρτία μου, το βαρέθηκα το θεώρημα του παπαγάλου...

Εγω το ξεκίνησα και το παράτησα! Είναι το μοναδικό βιβλίο που έχω αφήσει στη μέση!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Εγω το ξεκίνησα και το παράτησα! Είναι το μοναδικό βιβλίο που έχω αφήσει στη μέση!
εμενα παλι μου αρεσε πολυ!
σκεφτομαι να το ξανα διαβασω φετος το χειμωνα γιατι εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε που το ειχα διαβασει.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Κι'εγώ θυμάμαι το είχα σκυλοβαρεθεί. Είχα διαβάσει παλιότερα το "ο Θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ" του Δοξιάδη και νόμιζα ότι θα ήταν κάτι αντίστοιχο, αλλά αυτό του Γκετζ δεν ήταν μυθιστόρημα, μια ιστορία των μαθηματικών ήταν.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αλλά αυτό του Γκετζ δεν ήταν μυθιστόρημα, μια ιστορία των μαθηματικών ήταν.
είναι μυθιστόρημα και μάλιστα ,μπορείς να πεις ,πως τείνει στο αστυνομικό μυθιστόρημα..απλά καταφέρνει να διηγηθεί παράλληλα και την ιστορία των μαθηματικών,αφού αυτή παίζει σημαντικό ρόλο για τη λύση του μυστηρίου το οποίο διαπραγματεύεται...αν για κάποιον οι αναφορές σε θεωρήματα κτλ.είναι βαρετές,θα μπορούσε να τις" πηδήξει"(με τη καλή έννοια:haha:)και να επικεντρωθεί αποκλειστικά στη πλοκή της ιστορίας,απολαμβάνοντας άπειρες βόλτες στο υπέροχο Παρίσι!:)
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
κι εγώ το ίδιο χούι έχω Αντώνη.
Την προηγουμενη βδομάδα όμως διάβασα μονοκόμματα το "Αγιοι δαίμονες" του Καλπούζου , γιατι τοχα πάρει για δωρο και ειπα να το διαβάσω εγώ πρώτος.
Ειναι ογκωδέστατο , 740 σελίδες, αλλά μου άρεσε πολύ, αν και με κουρασαν λίγο κάποιες περιγραφές στο τέλος. Ο συγγραφέας αναπαριστά πολύ παραστατικά την πολυπολιτισμική κοινωνία της Πόλης του1800-1830. Ειναι εκτος απο μια καλοδουλεμενη ιστορία, παράλληλα και μια κοινωνιολογική μελέτη που διαβαζεται προσεχτικά κι ευχάριστα (συχωρέστε με οι ειδικοί). Επίσης και γλωσσικά είναι μια ευχάριστη έκπληξη.
Κάπως έτσι ίσως ηταν και το Ιμαρέτ (του ιδιου) που το χω μεν , αλλα δεν το διαβασα ακομη

το Ιμαρετ ειναι καλυτερο κατα την γνωμη μου. περιμενα περισοτερα απο το δευτερο του βιβλιο εχοντας διαβασει το πρωτο.
 

damasta

Member
Μηνύματα
192
Likes
393
Επόμενο Ταξίδι
ιού επιτρέποντος ΠΑΝΤΟΥ
Tελειώνω το 3ο βιβλίο της τετραλογίας του Θοδωρή Παπαθεοδώρου
1ο "Οι Κόρες της Λησμονιάς"
2ο "Οι Μάνες της Άδειας Αγκαλιάς"
3ο "Τα Δάκρυα των Αγγέλων"
Το 4ο αναμένεται τον Οκτώβρη.
Ενδιαφέροντα βιβλία και αρκετά* διαφωτιστικά σε σχέση με τα Δεκεμβριανά, τον Ελληνικό Εμφύλιο, το Παιδομάζωμα...

* λέω αρκετά γιατί ο συγγραφέας σε κάποια σημεία είναι εμφανώς τοποθετημένος κατά του Κομμουνιστικού Κόμματος και των ενεργειών του καθόλη τη διάρκεια της Κατοχής και του Εμφυλίου
θα διαφωνισω στον*.νομιζω οτι ειναι τοποθετημενος κατα της ηγεσιας του Κομουνιστικου Κομματος ιδιαιτερα μετα το επισημο περας του πολεμου και κατα την διαρκεια του εμφυλιου. τα βιβλια και τα τρια τα βρηκα εξαιρετικα. με ταραξαν τοσο ωστε ενω τα δευτερο και τριτο βιβλιο τα αγοραζα με την εκδοση τους "φοβομουν" να τα διαβασω γιατι γνωριζω οτι καθε περιστατικο απο μονο του ειν αι περα για περα γεγονος και η ιστορια ζωης ανθρωπων γυρω μας.

τωρα ομως θα ηθελα να διαβασω κατι που να με κανει να γελασω .καμια προταση;
 

Soctama

Member
Μηνύματα
142
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Τζαμάικα
θα διαφωνισω στον*.νομιζω οτι ειναι τοποθετημενος κατα της ηγεσιας του Κομουνιστικου Κομματος ιδιαιτερα μετα το επισημο περας του πολεμου και κατα την διαρκεια του εμφυλιου. τα βιβλια και τα τρια τα βρηκα εξαιρετικα. με ταραξαν τοσο ωστε ενω τα δευτερο και τριτο βιβλιο τα αγοραζα με την εκδοση τους "φοβομουν" να τα διαβασω γιατι γνωριζω οτι καθε περιστατικο απο μονο του ειν αι περα για περα γεγονος και η ιστορια ζωης ανθρωπων γυρω μας.
Θα συμφωνήσω απόλυτα..
Τρομερά πάντως βιβλία.. Άντε να βγει και το 4ο μέρος..

"Το θεώρημα του παπαγάλου", του Denis Guedj, εκδ.ΠΟΛΙΣ...πολύ ιδιαίτερο βιβλίο,πραγματεύεται την ιστορία των μαθηματικών και ταυτόχρονα ταξιδεύει τον αναγνώστη από την Αρχαία Αθήνα ως τη Βραζιλία και το Παρίσι του σήμερα...
+1 για το βιβλίο.. Απο τα πολύ καλά βιβλία.. Μου άρεσε που έιχε σχεδόν όλη την ιστορία των μαθηματικών.. Και μάλιστα ωραία δοσμένη.
Είναι μαθηματικό μυθιστόρημα μην ξεχνατε.. όποτε όποιος βαρίεται τύπους,θεωρήματα και γενικά Μαθηματικά ας μην το διαβάσει καλύτερα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.218
Μηνύματα
883.975
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom