Προτάσεις για βιβλία

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τώρα θυμήθηκα μια απορία που έχω εδώ και καιρό:

τα παλιά βιβλία που από τη συνεχή χρήση έχει χαλάσει/ξεκολλήσει το εξώφυλλο τους, όπως κάτι κλασικά, τόμοι συγγραφέων κ.λ.π. είναι καλό να τα δίνουμε για νέα βιβλιοδεσία ή να τα αφήνουμε όπως είναι να φαίνεται η παλαιότητα τους;
το νέο εξώφυλλο μπορούν να το κάνουν ίδιο με το παλιό;
τελικά εδώ δεν ξέρει κανείς να απαντήσει;;
δύσκολα σας βάζω
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Καταρχην η βιβλιοδεσια παρατεινει τη ζωη σε παλια βιβλια.
Αλλα η σωστη βιβλιοδεσια ειναι ακριβη υποθεση, οποτε αξιζει να γινεται μονο σε βιβλια τα οποια ειναι οντως μιας καποιας αξιας και δεν αντικαθιστανται.
Απο εκει και περα, αναλογα με την κατασταση του και το υλικο του εξωφυλλου: ο σωστος βιβλιοδετης θα προσπαθησει να σωσει αυτο που σωζεται και θα αντικαταστησει μονο αυτο που δε μπορει να σωθει.
Τα δερματοδετα βιβλια αντεχουν καλυτερα στον χρονο απο οτι τα χαρτοδετα η τα πανοδετα, αλλα και εκει υπαρχουν περιπτωσεις μεγαλης φθορας. Δε μπορω να σου πω πιο συγκεκριμενα, ο βιβλιοδετης θα αποφασισει βλεποντας την κατασταση του βιβλιου. Σε γενικες γραμμες, αν ειναι προσφατη εκδοση και "βιομηχανοποιημενη" ακομη και αν ειναι δερματοδετη, της δινουν ενα δρομο και αντικαθιστουν με νεο δερμα. Αν η εκδοση ειναι παλια και με χειροποιητη βιβλιοδεσια, τοτε κανουν τα παντα για να σωθει το δερμα.
Συνηθως στα χαρτοδετα, αν το εξωφυλλο ειναι σε καλη κατασταση και απο μαλακο χαρτι και αξιζει τον κοπο, πχ ειναι καποια ξυλογραφια, το κρατουν και αυτο και προσθετουν ακομη ενα εξωφυλλο σκληρο αυτη τη φορα.
Η βιβλιοδεσια ειναι μια εφαρμοσμενη τεχνη με διαφορες κατευθυνσεις: πχ υπαρχει η σχολη η οποια θελει το ανοιγμα του βιβλιου να ειναι πολυ σφιχτο- πραγμα το οποιο το προστατευει μεν, αλλα δεν ειναι ευκολο για διαβασμα- και η σχολη η οποια θελει τα βιβλια να ανοιγουν ευκολα -με τη δυσαρεστη συνεπεια να ταλαιπωρουνται πιο πολυ.
Η βιβλιοδεσια μπορει να γινει με χαρτοδετο εξωφυλλο (τυπου Βενετιας), πανινο (λινο η μεταξι ) και δερματινο. Και ενδιαμεσες καταστασεις: Χαρτονι με δερμα και πανι με δερμα, ετσι ωστε να μειωνεται μεν καπως το κοστος, αλλα εφοσον το δερμα πιανει ολη τη ραχη του βιβλιου και τμημα του εξωφυλλου και του οποισθοφυλλου να το προστατευει οσο ενα δερματοδετο.
Αλλο ειναι το θεμα με το τυπωμα των γραμματων: η χρυσοτυπια κοστιζει. Το ιδιο και διαφορα κοσμηματα στο εξωφυλλο η επισης τα αρχικα του ιδιοκτητη.
Τα πιο σοβαρα καλλιτεχνικα βιβλιοδετεια ειναι στην Αθηνα.
Φυσικα υπαρχει και η πιο μαζικη βιβλιοδετηση: πχ απο καιρο εις καιρο ολοι οι δικηγοροι δινουν τα επιστημονικα περιοδικα τους για βιβλιοδεσια.
Γκρρρ... τωρα που μου το θυμησατε, την επομενη φορα που θα κατεβω στην Αθηνα πρεπει να δωσω κατι βιβλια για βιβλιοδεσια. Αλλιως θα καταστραφουν!... Παει! ξηλωμα κανονικο!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
τελικά εδώ δεν ξέρει κανείς να απαντήσει;;
δύσκολα σας βάζω
Εγώ δεν ξέρω. Δεν έχω παλιά βιβλία, είμαι μόλις....23 (για σήμερα). Επίσης, δεν πρόκειται ποτέ να μου φθαρούν γιατί ποτέ δε τα διαβάζω 2η φορά και ανήκω σ'αυτούς που τα κρατάω καινούρια σαν πολύτιμο λίθο. Ορίστε άλλο ερώτημα, είναι ο μόνος άραγε που διαβάζω τα βιβλία μου 1 φορά μόνο;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εγώ δεν ξέρω. Επίσης, δεν πρόκειται ποτέ να μου φθαρούν γιατί ποτέ δε τα διαβάζω 2η φορά και ανήκω σ'αυτούς που τα κρατάω καινούρια σαν πολύτιμο λίθο.
Το χαρτι με την παροδο του χρονου φθειρεται ουτως η αλλως. Ακομη και βιβλια με ακοπες τις σελιδες τα οποια βρισκονται συνεχως σε μια βιβλιοθηκη ευκολα μπορουν να φθαρουν ειτε λογω υγρασιας, ειτε λογω χημικης συνστασης του χαρτιου, ειτε να τραυματισθουν καθως προσπαθει κανεις να στριμωξει καποιο αλλο βιβλιο στην παραφορτωμενη βιβλιοθηκη. Μεγαλυτερο κακο γινεται σε ενδεχομενη μετακομιση η σε στιβαγμα σε κουτες για μεγαλο χρονικο διαστημα οπου δεν αεριζονται καλα. Ενα απο τα βιβλια που εδωσα για βιβλιοδετηση και ειχε χρεια σοβαρης προστασιας ειχε ακοπες ακομη τις σελιδες του...
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
χοντρό εξώφυλλο από χαρτόνι καλυμμένο από μαύρο ύφασμα με την αίσθηση δέρματος, χρυσά γράμματα, εικονογραφία σταμπαρισμένη.
θα τα πάω κι εγώ εδώ (ένας μόνο υπάρχει) να δω τι θα μου πουν.
φαντάζομαι η τιμή θα είναι όσο η αξία του βιβλίου καινούργιου.
αν κάνεις Έρση τη δουλειά στη Αθήνα, πες μας λεπτομέρειες κι τιμή

πάντως τα καλά βιβλία χρειάζονται περιποίηση. αν όμως πάλι αλλάξουν την εμφάνιση της παλιάς τους έκδοσης είναι δίλημμα. τι λέτε;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
θα τα πάω κι εγώ εδώ (ένας μόνο υπάρχει) να δω τι θα μου πουν.
φαντάζομαι η τιμή θα είναι όσο η αξία του βιβλίου καινούργιου.
αν κάνεις Έρση τη δουλειά στη Αθήνα, πες μας λεπτομέρειες κι τιμή

πάντως τα καλά βιβλία χρειάζονται περιποίηση. αν όμως πάλι αλλάξουν την εμφάνιση της παλιάς τους έκδοσης είναι δίλημμα. τι λέτε;
Καμια φορα ειναι και περισσοτερα απο την αξια ενος καινουργιο βιβλιου, καμια φορα ειναι και λιγοτερα.
Αν θυμαμαι καλα για καμια 12 αρια βιβλια πληρωσα περιπου 300 ευρω + ΦΠΑ (τοτε ειχε 19%). Εβαλα ομως μεταξωτο υφασμα και μονο στη ραχη στον τιτλο εβαλα δερμα. Δηλαδη εκανα συμμαζεμενα πραγματα. Απο 20 -30 ευρω το κομματι περιπου. Προ κρισης βεβαια- μπορει να εχουν πεσει οι τιμες τωρα. Δεδομενου οτι τα βιβλια αυτα, ως επι τω πλειστον, ηταν πρωτες εκδοσεις-μαλλον δυσευρετες σημερα, υποθετω οτι πληρωσα λιγοτερα απο την αξια τους.
Αυτα που θελω να δωσω τωρα (και θα πληρωσω πολυ περισσοτερο γιατι θελω να γινει συντηρηση του ηδη υπαρχοντος δερματος, αν ειναι εφικτο, καθοτι σκοροφαγωμενα στην κυριολεξια!) ειναι του 18ου αιωνα και φανταζομαι οτι θα πληρωσω κανενα κατοσταρι εκαστον στην ξεφτυλα! Το σκεφτομαι...
Αλλαζεις την εμφανισει μονο αν δε μπορει να σωθει η παλια και ο κινδυνος να χασεις οριστικα το βιβλιο ειναι πολυ πιθανος. Αυτα ομως μονο ο βιβλιοδετης μπορει να στο πει. Συνηθως η προσπαθεια να κρατησουν την παλια βιβλιοδεσια στοιχιζει περισσοτερο απο το να σου περασσει καινουργια γιατι εχει πολυ κοπο η συντηρηση παλαιων δερματων και υφασματων. Κατι τετοιο δε μπορουν ουτως η αλλως να το κανουν ολοι οι βιβλιοδετες.
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
είναι ο μόνος άραγε που διαβάζω τα βιβλία μου 1 φορά μόνο;
όχι (αν και την "Πτώση" την έχω διαβάσει καμιά δεκαριά φορές)

ειτε λογω υγρασιας, ειτε λογω χημικης συνστασης του χαρτιου, ειτε να τραυματισθουν καθως προσπαθει κανεις να στριμωξει καποιο αλλο βιβλιο στην παραφορτωμενη βιβλιοθηκη.
και σκόνης. σε συχνά χρονικά διαστήματα, ρίχνω ξεσκόνισμα στα βιβλία.

αν κάνεις Έρση τη δουλειά στη Αθήνα, πες μας λεπτομέρειες κι τιμή
εγώ γνωρίζω έναν βιβλιοδέτη στην Θεσσαλονίκη!!

πάντως τα καλά βιβλία χρειάζονται περιποίηση. αν όμως πάλι αλλάξουν την εμφάνιση της παλιάς τους έκδοσης είναι δίλημμα. τι λέτε;
τι να πω; δεν έχω δει δουλειά βιβλιοδέτη αλλά σίγουρα κάποια αναντικατάστατα δεν μπορείς να τα βλέπεις να φυλλομαδάνε σαν αρρωστιάρα κότα κάθε που τα ανοίγεις. μάλλον η επιλογή είναι μονόδρομος.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
όχι (αν και την "Πτώση" την έχω διαβάσει καμιά δεκαριά φορές)



και σκόνης. σε συχνά χρονικά διαστήματα, ρίχνω ξεσκόνισμα στα βιβλία.

το χειρότερο είναι να φυλλάσονται σε κούτα. μουχλιάζουν πολύ σύντομα

εγώ γνωρίζω έναν βιβλιοδέτη στην Θεσσαλονίκη!!




τι να πω; δεν έχω δει δουλειά βιβλιοδέτη αλλά σίγουρα κάποια αναντικατάστατα δεν μπορείς να τα βλέπεις να φυλλομαδάνε σαν αρρωστιάρα κότα κάθε που τα ανοίγεις. μάλλον η επιλογή είναι μονόδρομος.
σε μένα οι σελίδες δεν έχουν κανένα πρόβλημα. είναι γερά δεμένες. μόνο σε μερικά τα εξώφυλλα.

Αντουάν, κι εμείς νεώτατοι είμαστε...αλλά είναι και τα κληρονομημένα που πρέπει να τα προσέχουμε
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
και εγω συνηθως μια φορα τα διαβαζω...
υπαρχουν βεβαια και εξαιρεσεις(βλ.μικρος πριγκιπας;) )
απο τη μια δεν θελω να τελειωσω ενα καλο βιβλιο, και απο την αλλη ανυπομονω να πιασω στα χερια μου το επομενο!!!αχχχ
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Το χαρτι με την παροδο του χρονου φθειρεται ουτως η αλλως. Ακομη και βιβλια με ακοπες τις σελιδες τα οποια βρισκονται συνεχως σε μια βιβλιοθηκη ευκολα μπορουν να φθαρουν ειτε λογω υγρασιας, ειτε λογω χημικης συνστασης του χαρτιου, ειτε να τραυματισθουν καθως προσπαθει κανεις να στριμωξει καποιο αλλο βιβλιο στην παραφορτωμενη βιβλιοθηκη. Μεγαλυτερο κακο γινεται σε ενδεχομενη μετακομιση η σε στιβαγμα σε κουτες για μεγαλο χρονικο διαστημα οπου δεν αεριζονται καλα. Ενα απο τα βιβλια που εδωσα για βιβλιοδετηση και ειχε χρεια σοβαρης προστασιας ειχε ακοπες ακομη τις σελιδες του...
Σταμάτα βρε ΕΡΣΗ, θα βάλω τα κλάματα! :D Ναι, αλλά αν τα έχεις σε βιβλιοθήκη και μάλιστα σε εσωτερικό χώρο του σπιτιού; Μειώνεις αρκετά τις πιθανότητες αλλοίωσης πιστεύω. Φαντάζεσαι να αρχίσουμε να αερίζουμε τα βιβλία; Πώ-πω...εφιάλτης!!

Αντουάν, κι εμείς νεώτατοι είμαστε...αλλά είναι και τα κληρονομημένα που πρέπει να τα προσέχουμε
Ε, ναι - απλά με περνάς 6-7 χρονάκια θες δε θές!!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ναγκίμπ Μαχφούζ, "Η Αρχή και το Τέλος"
Εξαιρετικό βιβλίο με ένα από τα πιο ανατριχιαστικά κλεισίματα που έχω διαβάσει
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
ο αορατος ανθρωπος του Γουελς.
διαχρονικο αν και του 1897!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.425
Μέλη
38.938
Νεότερο μέλος
Geo Yfa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom