Προτάσεις για βιβλία

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Καλά δεν ντράπηκε? Εγώ θα αγόραζα στον δανειστή μου καινούριο. Άλλο να κάνεις ότι θες με τα βιβλία σου κι άλλο ο σεβασμός στα βιβλία των άλλων. Αυτό ισχύει με όλα τα πράγματα βέβαια.

και ομως οχι δεν ντραπηκε και ουτε φυλοτιμηθηκε να μου πει να μου αγορασει αλλο παρολο που θα της ελεγα οχι.

τώρα θυμήθηκα μια απορία που έχω εδώ και καιρό:

τα παλιά βιβλία που από τη συνεχή χρήση έχει χαλάσει/ξεκολλήσει το εξώφυλλο τους, όπως κάτι κλασικά, τόμοι συγγραφέων κ.λ.π. είναι καλό να τα δίνουμε για νέα βιβλιοδεσία ή να τα αφήνουμε όπως είναι να φαίνεται η παλαιότητα τους;
το νέο εξώφυλλο μπορούν να το κάνουν ίδιο με το παλιό;

προτιμω να τα δωσω για βιβλιοδεσια επιλεγοντας ενα ωραιο εξωφυλλο ετσι ωστε να μην σκορπισουν καμια μερα οταν τα ψαχουλευουν οι διαφοροι που ερχονται για επισκεψη....:roll:
το πιο παλιο βιβλιο μου εχω ειναι βεβαια με αλλο εξωφυλλο λογω παλαιοτητας,ειναι του 1900!!!!:clap:
ειχα βοηθησει την εκκλησια στην περιοχη μου να αρχειοθετησει την βιβλιοθηκη που εφτιαχνε και ο παπας δεν ηξερε τι να το κανει και μου το εδωσε γιατι δεν μπορουσε να το βαλει σε καποια κατηγορια.....:haha:
επειδη ηταν βιβλιο αναλυσης αλγοριθμων......:cool:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
το πιο παλιο βιβλιο μου εχω ειναι βεβαια με αλλο εξωφυλλο λογω παλαιοτητας,ειναι του 1900!!!!:clap:
ειχα βοηθησει την εκκλησια στην περιοχη μου να αρχειοθετησει την βιβλιοθηκη που εφτιαχνε και ο παπας δεν ηξερε τι να το κανει και μου το εδωσε γιατι δεν μπορουσε να το βαλει σε καποια κατηγορια.....:haha:
επειδη ηταν βιβλιο αναλυσης αλγοριθμων......:cool:
Σηκώνει καταγγελία....
Εκτός εάν μου το δωρίσεις!!!!!!!! :haha::haha:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
χαχχαχαχαχχα!μπορω να σου στειλω μια φωτογραφια του.........επι πληρωμη εννοειται! :p
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
τώρα θυμήθηκα μια απορία που έχω εδώ και καιρό:

τα παλιά βιβλία που από τη συνεχή χρήση έχει χαλάσει/ξεκολλήσει το εξώφυλλο τους, όπως κάτι κλασικά, τόμοι συγγραφέων κ.λ.π. είναι καλό να τα δίνουμε για νέα βιβλιοδεσία ή να τα αφήνουμε όπως είναι να φαίνεται η παλαιότητα τους;
το νέο εξώφυλλο μπορούν να το κάνουν ίδιο με το παλιό;

να τα δινεις σε μενα και θα σου δινω λεφτα να αγορασεις νεα:clap::clap::clap:

λατρευω παλια βιβλια!!!!να μυριζω στις σελιδες τους τα χρονια που κουβαλανε:clap:

οταν μια φορα, σε ενα απο τα βιβλια που ειχα παρει απο παλαιοβιβλιοπωλειο, βρηκα ενα σημειωμα του παλιου του ιδιοκτητη, εκανα κατι χαρες:clap:
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για όσους θέλουν να μπουν στον μαγικό κόσμο του malt θα προτείνω μερικούς ξένους τίτλους ώστε να αποκτήσουν μια αφετηρία.

[ame="http://www.amazon.com/Whiskey-Definitive-World-Michael-Jackson/dp/0789497107/ref=sr_1_5?ie=UTF8&qid=1315302389&sr=8-5"]Amazon.com: Whiskey: The Definitive World Guide (9780789497109): Michael Jackson: Books

Η απόλυτη αφετηρία για τον κόσμο του whisky από έναν μετρ του χώρου και δυστυχώς εκλιπόντα.Όσα χρειάζεται να μάθετε για το απόσταγμα σε πολύ απλή γλώσσα,μέσα από μια εντυπωσιακή έκδοση που στο αντίκρισμα,την ανοίγει ακόμα κι ο πιο άσχετος με το θέμα.

Για πιο μπασμένους στο χώρο και με πιο σύγχρονη γραφή και ματιά υπάρχει το
[ame="http://www.amazon.com/Whiskypedia-Compendium-Scottish-Charles-MacLean/dp/1616080760/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1315302747&sr=1-1,%CF%84%CE%BF%CF%85"]Amazon.com: Whiskypedia: A Compendium of Scottish Whisky (9781616080761): Charles MacLean, John MacPherson: Books του οποίου είχα τη χαρά να είμαι από τους πρώτους αγοραστές και με ιδιόχειρη αφιέρωση (δεν αντέχω να μην κοκορευτώ).


Αν θέλετε να μάθετε τα τελευταία ετήσια νέα του χώρου από τις πιο hot πένες και με στοιχεία που καλύπτουν την παγκόσμια παραγωγή και κατανάλωση τότε η λύση είναι μονόδρομος.Malt Whisky Yearbook Σε ένα μήνα θα κυκλοφορήσει η φετινή του έκδοση για το 2012.

Τέλος για μια πιο σφαιρική ματιά γύρω από το αλκοόλ και τα ροφήματα σε χαλαρό αφηγηματικό ιστορικό στυλ και στην Ελληνική,η πρότασή μου είναι το "Η ιστορία του κόσμου σε 6 ποτήρια".Περιέχει ανεκτίμητες ιστορικές πληροφορίες γύρω από την μπύρα,το κρασί,το ρούμι,το ουίσκι ασφαλώς,τον καφέ,το τσάι και την επίσημη αγαπημένη c.c.

Ελπίζω να αγγίξω την περιέργεια μερικών και να τους φέρω προς το χώρο,έστω και δοκιμαστικά.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.572
Likes
8.270
εγω ακομα και αυτα που περνω στην παραλια τα προσεχω,
θυμαμαι μια φορα ειχα μολις παραλαβει 3 βιβλια απο το ταχυδρομειο και ημουν πολυ χαρουμενη,το ελεγα στους συναδελφους μου και μια μου ζητα να της δανεισω ενα.
οταν το επεστρεψε ηταν ΧΑΛΙΑ!!!!ειχε πεσει μια κουπα καφε και το ειχε κανει ας τα πανε.απο τοτε και καθε φορα που μου ζηταει βιβλια της λεω οτι και εγω δανειζομαι πια γιατι ειναι ακριβα!
Και γιατί δεν της λες ότι δεν της ξαναδανείζεις γιατί το έκανε σκ@τ@???
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Εγώ δεν δανείζω σε κανέναν και τελειώνει η υπόθεση! :)
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Δανείζω μόνο εκεί που ξέρω πως θα το προσέξουν σαν δικό τους κι ακόμα καλύτερα..

Σε ό,τι αφορά αυτό με τις σημειώσεις, ούτε εμένα μ' αρέσει στα βιβλία να σημειώνω, ει δυνατόν μ' αρέσει να είναι όσο πιο "κολλαριστά" γίνεται, γι' αυτό και δεν τσακίζω καθόλου και τις σελίδες.
Αντιθέτως με τα λογοτεχνικά βιβλία, τα πανεπιστημιακά μου παράδειγμα ήταν γεμάτα σημειώσεις πάντα με μολύβι, χαρτάκια κολλημένα κ.ο.κ.
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Eμένα τα πανεπιστημιακά είναι τα μόνα βιβλία που δεν διαβάζω:haha:
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Για όσους θέλουν να μπουν στον μαγικό κόσμο του malt θα προτείνω μερικούς ξένους τίτλους ώστε να αποκτήσουν μια αφετηρία.

Amazon.com: Whiskey: The Definitive World Guide (9780789497109): Michael Jackson: Books

Η απόλυτη αφετηρία για τον κόσμο του whisky από έναν μετρ του χώρου και δυστυχώς εκλιπόντα.Όσα χρειάζεται να μάθετε για το απόσταγμα σε πολύ απλή γλώσσα,μέσα από μια εντυπωσιακή έκδοση που στο αντίκρισμα,την ανοίγει ακόμα κι ο πιο άσχετος με το θέμα.

Για πιο μπασμένους στο χώρο και με πιο σύγχρονη γραφή και ματιά υπάρχει το
Amazon.com: Whiskypedia: A Compendium of Scottish Whisky (9781616080761): Charles MacLean, John MacPherson: Books του οποίου είχα τη χαρά να είμαι από τους πρώτους αγοραστές και με ιδιόχειρη αφιέρωση (δεν αντέχω να μην κοκορευτώ).


Αν θέλετε να μάθετε τα τελευταία ετήσια νέα του χώρου από τις πιο hot πένες και με στοιχεία που καλύπτουν την παγκόσμια παραγωγή και κατανάλωση τότε η λύση είναι μονόδρομος.Malt Whisky Yearbook Σε ένα μήνα θα κυκλοφορήσει η φετινή του έκδοση για το 2012.

Τέλος για μια πιο σφαιρική ματιά γύρω από το αλκοόλ και τα ροφήματα σε χαλαρό αφηγηματικό ιστορικό στυλ και στην Ελληνική,η πρότασή μου είναι το "Η ιστορία του κόσμου σε 6 ποτήρια".Περιέχει ανεκτίμητες ιστορικές πληροφορίες γύρω από την μπύρα,το κρασί,το ρούμι,το ουίσκι ασφαλώς,τον καφέ,το τσάι και την επίσημη αγαπημένη c.c.

Ελπίζω να αγγίξω την περιέργεια μερικών και να τους φέρω προς το χώρο,έστω και δοκιμαστικά.
Φτιάξε μας maltakia κι ετοιμαζόμαστε για Σκωτία, τι Ριχάρδους κι Αρθούρους, ιδού η βίβλος για προετοιμασία του ταξιδιού :haha:
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Maltakia αυτό το ποτήρι ιστορίας μου χε ξεφύγει:haha:
Φοβερή πρόταση για χαλάρωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.298
Μηνύματα
887.202
Μέλη
38.967
Νεότερο μέλος
plg-12

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom