Προτάσεις για βιβλία

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Koντεύω να τελειώσω το βιβλίο "Ο γυρισμός" της Victoria Hislop (έχει γράψει και το "Νησί") και είμαι γοητευμένη. Το βιβλίο αφορά μια κοπέλα που αποφασίζει να πάει στην Ισπανία και συγκεκριμένα στην Γρανάδα με αφορμή την μεγάλη της αγάπη, τον χορό. Η περιγραφή αυτή ακούγεται light αλλά γρήγορα το βιβλίο σε μεταφέρει στην εποχή του εμφύλιου της Ισπανίας και μέσω μιας οικογένειας περιγράφει τα ιστορικά & δραματικά γεγονότα του πολέμου. Και μέσα από αυτά την κουλτούρα και τον πολιτισμό της χώρας. Εκνευρίστηκα με τις ταυρομαχίες κι ενθουσιάστηκα με το φλαμένγκο που αποτελεί για αυτούς έκφραση ιστοριών, πόνου και οδύνης αλλά παράλληλα ηρεμία και με κάποιον τρόπο ελευθερία στην ψυχή τους. Είναι στενάχωρο βέβαια, για πόλεμο μιλάει.. Ειδικά οι Ισπανόφιλοι ΔΕΝ πρέπει να το χάσουν με τίποτα!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.078
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
τα τελείωσα πριν μια εβδομάδα..αξίζει το κόπο σαφέστατα, αν περάσεις τις πρώτες σελίδες που είναι εισαγωγή σε ονόματα, μετά δεν θα μπορείς να σταματήσεις, πολύ μυστήριο ωραία ανάλυση και γενικά στο προτείνω ανεπιφύλακτα!!

Ευχαριστώ, με πείσατε!:D
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
"o γυρισμος" ειναι ενα απο τα βιβλια που εχω βαλει στην λιστα για διαβασμα αυτον τον χειμωνα!χαιρομαι που ακουω καλες κριτικες!
προς το παρον διαβαζω "τα γυαλινα βιβλια των ονειροφαγων" του Gordon Dahlquist αλλα δεν μπορω να πω οτι με συναρπαζει......ισως ειναι και λιγο βαρη για αυτην την εποχη....
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
"o γυρισμος" ειναι ενα απο τα βιβλια που εχω βαλει στην λιστα για διαβασμα αυτον τον χειμωνα!χαιρομαι που ακουω καλες κριτικες!
....
Μόλις το διαβάσεις περιμένω εντυπώσεις!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τελείωσα ένα ακόμα βιβλίο του Gibbins, το Χειρόγραφο δεν ήταν αντίστοιχα καλό με το ΑΤΛΑΝΤΙΣ...
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εχετε σκεφτει ποσα βιβλια διαβαζουμε καθε χρονο? εγω σε ενα γρηγορο υπολογισμο μπορω να πω οτι διαβαζω απο 20 εως 50 αναλογα το χρονο μου και την ψυχολογια μου.πλεον αγοραζω μονο καποια συγκεκριμενα γιατι δεν εχω αλλο χωρο να τα φυλλαω και συνηθως δανειζομαι απο φιλους.εσεις τι κανετε?
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
σιγουρα πανω απο 20 το χρονο..αναλογα κυριως και με την εκταση του βιβλιου...και με τον χρονο...

αγοραζω μονο, δεν αντεχω στην ιδεα οτι θα διαβασω κατι και μετα θα το αποχωριστω;)
ευτυχως χωρο ακομα εχω, και αμα δεν εχω θα βρω!!:)

λογω οικονομικης δυσκολιας, πλεον εχω ξεπτρυπωσει καθε μαγαζακι με ευκαιριες.
τελευταια μου λατρεια το μικρο μοναστηρακι
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.545
Likes
8.164
Καμιά 30αρια... Παλιότερα περισσότερα... και 'γω έχω πρόβλημα χώρου αλλά δεν μου πάει καρδιά να τα δώσω... :(
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
εχετε σκεφτει ποσα βιβλια διαβαζουμε καθε χρονο? εγω σε ενα γρηγορο υπολογισμο μπορω να πω οτι διαβαζω απο 20 εως 50 αναλογα το χρονο μου και την ψυχολογια μου.πλεον αγοραζω μονο καποια συγκεκριμενα γιατι δεν εχω αλλο χωρο να τα φυλλαω και συνηθως δανειζομαι απο φιλους.εσεις τι κανετε?
δανειστική βιβλιοθήκη εκεί δεν έχετε...;
το χρόνο δεν θυμάμαι αλλά μπορεί και 4 ταυτόχρονα, καθένα ανάλογα με την ώρα !!
 

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
ελληνίδες συγγραφείς

καλή η δανειστική αλλά αν δεν το πάρεις η ίδια στα χέρια σου, να το μυρίσεις, να σημειώσεις, να ζωγραφίσεις, να υπογραμμίσεις, να το κάνεις ρε παιδί μου δικό σου, ενώ θα το διαβάζεις , νομίζω δεν λέει!!!! Η αγαπημένη μου Ελληνίδα είναι η Λαμπαδαρίδου - Πόθου!!! Τα προτείνω σχεδόν όλα αλλά όπως + δήποτε να διαβάσετε πρώτα Ιερό Ποταμό και μετά Ο άγγελος της Στάχτης!!! Μακράν από τα αλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ!!!! Επίσης θα προτείνω και την αρπαγή της Αριάδνης από την Μαρίς Δουρμούση!! το τελυταίο πάντως που διάβασα το καλοκαίρι ήταν το πεινασμένο στόμα της Διβάνη και ήταν πολύ καλό!!!!!
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Και βεβαια εχουμε δανειστικη βιβλιοθηκη αλλα δεν μου αρεσει να με περιοριζουν στο χρονικο διαστημα που θα κρατησω το καθε βιβλιο.
μερικες φορες μπορει να κανω εναν ολοκληρο μηνα να τελειωσω ενα βιβλιο και αλλες φορες,αναλογα και τον ελευθερο μου χρονο,να διαβασω 3 βιβλια σε μια βδομαδα.
για τον φετινο χειμωνα εχω κανει την καβατζα μου βεβαια,εχω πανω απο 25 βιβλια καινουρια που εχω αγορασει οποτε απο το πασχα και μετα κατι θα σκεφτω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.885
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom