Προτάσεις για βιβλία

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
το χρόνο δεν θυμάμαι αλλά μπορεί και 4 ταυτόχρονα, καθένα ανάλογα με την ώρα !!
κι εγώ το ίδιο χούι έχω Αντώνη.
Την προηγουμενη βδομάδα όμως διάβασα μονοκόμματα το "Αγιοι δαίμονες" του Καλπούζου , γιατι τοχα πάρει για δωρο και ειπα να το διαβάσω εγώ πρώτος.
Ειναι ογκωδέστατο , 740 σελίδες, αλλά μου άρεσε πολύ, αν και με κουρασαν λίγο κάποιες περιγραφές στο τέλος. Ο συγγραφέας αναπαριστά πολύ παραστατικά την πολυπολιτισμική κοινωνία της Πόλης του1800-1830. Ειναι εκτος απο μια καλοδουλεμενη ιστορία, παράλληλα και μια κοινωνιολογική μελέτη που διαβαζεται προσεχτικά κι ευχάριστα (συχωρέστε με οι ειδικοί). Επίσης και γλωσσικά είναι μια ευχάριστη έκπληξη.
Κάπως έτσι ίσως ηταν και το Ιμαρέτ (του ιδιου) που το χω μεν , αλλα δεν το διαβασα ακομη
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.158
Tελειώνω το 3ο βιβλίο της τετραλογίας του Θοδωρή Παπαθεοδώρου
1ο "Οι Κόρες της Λησμονιάς"
2ο "Οι Μάνες της Άδειας Αγκαλιάς"
3ο "Τα Δάκρυα των Αγγέλων"
Το 4ο αναμένεται τον Οκτώβρη.
Ενδιαφέροντα βιβλία και αρκετά* διαφωτιστικά σε σχέση με τα Δεκεμβριανά, τον Ελληνικό Εμφύλιο, το Παιδομάζωμα...

* λέω αρκετά γιατί ο συγγραφέας σε κάποια σημεία είναι εμφανώς τοποθετημένος κατά του Κομμουνιστικού Κόμματος και των ενεργειών του καθόλη τη διάρκεια της Κατοχής και του Εμφυλίου
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.406
Likes
17.236
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να πω κάτι; εγώ που δε σημειώνω πάνω στα βιβλία μου, είμαι η μειοψηφία;
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
οχι δα..πολλοι ...δεν το κανουν..

εγω παλι ανηκω στην αλλη κατηγορια;)σημειωνω, σημειωνω, σημειωνω.απο υπογραμμισεις, μεχρι σκεψεις...σε σημειο που σε οσα βιβλια δεν μου βγαινει αρχιζω να ανησυχω...

τωρα το γιατι το κανω;δεν ξερω...ισως ετσι, τα κανω "δικα μου" με καποιο τροπο..
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ουτε εγω σημειωνω,τα προτιμω καθαρα.και εννοειται οτι οταν δανειζω βιβλια μου τα θελω πισω καθαρα....χωρις καφεδες,σταμπες κτλ...
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κι εγώ,όχι απλώς δεν σημειώνω αλλά στεναχωριέμαι αν τσακιστεί,λερωθεί κλπ (αν και αυτά που τελικά επιλέγονται για την παραλία,είναι της μοίρας τους να ταλαιπωρηθούν).
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Κι εγώ,όχι απλώς δεν σημειώνω αλλά στεναχωριέμαι αν τσακιστεί,λερωθεί κλπ (αν και αυτά που τελικά επιλέγονται για την παραλία,είναι της μοίρας τους να ταλαιπωρηθούν).
μια απο τα ιδια..στη παραλια περνω μονο βιβλια της πρωτοποριας, αυτα με τα 2-3 ευρω....

για τις σημειωσεις υπαρχουν τα σημειωματαρια
 

Hyada

Member
Μηνύματα
59
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Istanbul ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Ευρώπη
Και εγώ δεν σημειώνω αλλά όσο και να προσέχω, (ειδικά τις παλαιότερες εκδόσεις βιβλίων που πλέον έχουν αντικατασταθεί από σύγχρονες, αντιαισθητικές με γυαλιστερά ζαλιστικά εξώφυλλα κτλ), τα λερώνω/τσακίζω.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Να πω κάτι; εγώ που δε σημειώνω πάνω στα βιβλία μου, είμαι η μειοψηφία;
όχι.
αν κάτι αξίζει, βλέπω τον αρ. της σελίδας ή τον σημειώνω με μολύβι στις κενές στο τέλος του βιβλίου
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
εγω ακομα και αυτα που περνω στην παραλια τα προσεχω,
θυμαμαι μια φορα ειχα μολις παραλαβει 3 βιβλια απο το ταχυδρομειο και ημουν πολυ χαρουμενη,το ελεγα στους συναδελφους μου και μια μου ζητα να της δανεισω ενα.
οταν το επεστρεψε ηταν ΧΑΛΙΑ!!!!ειχε πεσει μια κουπα καφε και το ειχε κανει ας τα πανε.απο τοτε και καθε φορα που μου ζηταει βιβλια της λεω οτι και εγω δανειζομαι πια γιατι ειναι ακριβα!
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Δεν σημειώνω πάντα αλλά μερικές φορές κι ΑΝ έχω κοντά μου στυλό μπορεί να υπογραμμίσω κάτι που κυρίως με εκφράζει πολύ. Βιβλία δεν μπορώ να υπολογίσω πόσα διαβάζω, 20-40 ίσως, αναλόγως τον ελεύθερο χρόνο (ποιον?). Όσο αφορά για τα βιβλία που παίρνω στην παραλία δεν με πειράζει καθόλου να λερωθούν και κυρίως οι λεκέδες είναι από αντηλιακό λάδι. :rolleyes:

εγω ακομα και αυτα που περνω στην παραλια τα προσεχω,
θυμαμαι μια φορα ειχα μολις παραλαβει 3 βιβλια απο το ταχυδρομειο και ημουν πολυ χαρουμενη,το ελεγα στους συναδελφους μου και μια μου ζητα να της δανεισω ενα.
οταν το επεστρεψε ηταν ΧΑΛΙΑ!!!!ειχε πεσει μια κουπα καφε και το ειχε κανει ας τα πανε.απο τοτε και καθε φορα που μου ζηταει βιβλια της λεω οτι και εγω δανειζομαι πια γιατι ειναι ακριβα!
Καλά δεν ντράπηκε? Εγώ θα αγόραζα στον δανειστή μου καινούριο. Άλλο να κάνεις ότι θες με τα βιβλία σου κι άλλο ο σεβασμός στα βιβλία των άλλων. Αυτό ισχύει με όλα τα πράγματα βέβαια.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.708
Likes
6.339
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
τώρα θυμήθηκα μια απορία που έχω εδώ και καιρό:

τα παλιά βιβλία που από τη συνεχή χρήση έχει χαλάσει/ξεκολλήσει το εξώφυλλο τους, όπως κάτι κλασικά, τόμοι συγγραφέων κ.λ.π. είναι καλό να τα δίνουμε για νέα βιβλιοδεσία ή να τα αφήνουμε όπως είναι να φαίνεται η παλαιότητα τους;
το νέο εξώφυλλο μπορούν να το κάνουν ίδιο με το παλιό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.269
Μηνύματα
885.805
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom