Γενικά Προταση για εξωτερικο τον Αυγουστο

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Εχοντας περασει αρκετα καλοκαιρια στην ισπανια, κανοντας διαφορους συνδυασμους, θεωρω ιδανικο για την εποχη το συνδυασμο Βαρκελωνης και καποιου νησιου των Βαλερίδων γιαυτο θα σου θα σου προτεινα να μοιρασεις τις ημερες αναμεσα σε Βαρκελωνη -παραλιακη πολη με αρκετα αξιοθεατα, εντονη ζωη και καλοκαιρινη ανεκτη ζεστη και σε καποιο απο τα νησιά των Βαλεαριδων- οι οποιες γενικα εχουν μια χαρα παραλιες (φυσικα πολυ καλυτερες απο την ηπειρωτικη ισπανια) και τακτικη συνδεση με βαρκελωνη Συγκεκριμενα
ή
- Μαγιορκα: το "μεγαλο" νησι (μινιμουμ 5 βραδυα) εαν εκτος απο μπανια σας ενδιαφερει να κανετε και τουρισμο εξερευνωντας την πανεμορφη πρωτευουσα Παλμα και αλλες δραστηριοτητες που προσφερει το νησι (πχ εκδρομες σε σπηλαια, ορεινες και θαλασσιες διαδρομες, διαδρομες με το τρενο του σολερ, καταδυσεις κλπ)
ή
-Ιμπιζα : μικρο νησι (3-4 βραδυα) που ενδεικνυται για αυτο που λεμε διακοπες δηλ μπανια, φαγητο, βολτες, ηλιοβασιλεματα.. Περα απο την παλια πολη, το νησι δεν παρουσιαζει ιδιαιτερο τουριστικο ενδιαφερον, ειναι ομως αρκετα γραφικο και ομορφο
ή
-Μινορκα: το μικροτερο αδερφακι της Μαγιορκας (3-4 βραδυα), για πιο εναλλακτικες-οικολογικες διακοπες σε αρμονια με τη φυση, με ενδιαφεροντες οικισμους, πεντακαθαρες παραλιες και χαλαρους ρυθμους

Οτι και να επιλεξετε θα περασετε υπεροχα!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γιατί δεν κοιτάς και προς νότια Γαλλία.Κάννες,Νίκαια και τα μέρη γύρω από εκεί?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γιατί δεν κοιτάς και προς νότια Γαλλία.Κάννες,Νίκαια και τα μέρη γύρω από εκεί?
Αυτό είναι ΤΟ μέρος γι αυτό που θέλετε, αλλά οι τιμές τον Αύγουστο ξεφεύγουν. Πολύ.

Εναλλακτικά, για πιο οικονομικά, δείτε για Dubrovnik - Split ή για Μαυροβούνιο.
 

pierikos

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Το ψάχνω
Ταξίδι-Όνειρο
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!
Συμφωνώ με όσα γράφτηκαν ως τώρα

Επίσης μπορείτε να τσεκάρετε και την επιλογή της Σαρδηνίας. Αν σας εξυπηρετεί η Θεσσαλονίκη έχει οικονομικές πτήσεις της ryanair Θεσσαλονίκη-Ρώμη-Κάλιαρι ή Αλγκέρο ενώ βρίσκεις και αξιοπρεπέστατα ξενοδοχεία με λογικές τιμές. Η Σαρδηνία είναι πολύ όμορφη.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Η Ryanair έχει πτήσεις Θεσσαλονίκη-Ρώμη, Ρώμη-Αλγκέρο που είναι δύο ξεχωριστά σκέλη.

Sent from my iPod using Travel stories
 

aris17561

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Καλησπερα ,

θα ηθελα παρακαλω την βοηθεια σας σχετικα με την αναζητηση διακοπων στο εξωτερικο τον αυγουστο...

Ειμαστε ζευγαρι ( αντρας -γυναικα ) με χαμηλο μπατζετ της ταξεως των 1500-1700 ευρω και οι δυο... Συνολο δηλαδη και οχι ο καθενας... Αυτα τα χρηματα πρεπει να περιλαμβανουν το 1 αεροπορικο της κοπελας , το δικλινο δωματιο και τα εξοδα μας εκει... Το δικο μου αρεοπορικο δεν επιβαρυνει για θα ειναι free...

Exω κανει καποια ερευνα και εχω 2 μερη τα οποια ομως δεν ειμαι σιγουρος αν θα ειναι ευχαριστα να παμε αυτην την εποχη.. Το ενα ειναι το παρισι και το αλλο η μαγιορκα...

Η επιθυμια μας ειναι να παμε καπου οπου θα μπορουμε να κανουμε και ενα μπανιο και γι αυτο δεν αποφασιζουμε οριστικα το παρισι... Και για τα 2 μερη εχουμε ακουσει και καλα και κακα... Το παρισι λενε δεν ειναι καλοκαιρινος προορισμος... Απο την αλλη και οσες φορες εχω προσπαθησει να παω χειμωνα , εχει -4 βαθμους οποτε ουτε τοτε υποτιθεται ειναι καλα...

Για την μαγιορκα εχω ακουσει οτι ειναι καλα , αλλα οχι καλυτερα απο οποιοδηποτε ελληνικο νησι... Ετσι μου εχουν πει...

Πρακαλω επιζητω την βοηθεια σας. Τ αχρηματα που μπορουμε να διαθεσουμε τα ξερετε και ειμαι ανοιχτος σε καθε προταση οπου θα αξιζει για καλοκαιρι για ενα ζευγαρι 29-30 χρονων. Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας...
 

eua9

Member
Μηνύματα
85
Likes
12
Αν είσαι μεταξύ μαγιόρκας και Παρίσι.. δαγκωτό Παρίσι..
Η μαγιόρκα ήταν απογοητευση για μένα.. το κέντρο ήταν στυλ πασαλιμάνι αν εξαιρέσεις τον καθεδρικό που ήταν πιο κάτω.. και οι θάλασσες σίγουρα προτιμώ της σαλαμίνας..ήταν επιπέδου λούτσας! οι συγκοινωνίες άσχημες οπότε και να θες να πας για μπάνιο θα πρέπει να νοικιάσεις αμάξι για να πας σε παραλίες της προκοπής.. οπότε έξτρα κόστος..
δεν ξέρω που θα πας αλλά η γνώμη μου όχι στην μαγιόρκα!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Τι έχουν οι θάλασσες της Λούτσας;
 

aris17561

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Θα προτιμούσα εξωτερικό . Μια χαρα είναι η Ελλάδα αλλα για προσωπικούς λόγους προτείνω εξωτερικό .
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Οικονομικος προορισμος τον Αυγουστο που 25/7 δεν τον εχεις κλεισει ακομα; Μαντεψε κατι: Δεν υπαρχει. Ειναι ultra high season παντου, και τωρα πια οι τιμες εχουν εκτιναχτει. Μονη ελπιδα, να βρεις καποια last minute προσφορα για τιποτα απουλητα - αλλα δε θα εχεις και πολλες επιλογες να διαλεξεις προορισμο...
 

aris17561

Member
Μηνύματα
32
Likes
1
Ok σε σχέση με τα 2 μέρη που έχω αναφέρει παραπάνω αλλα και σε παρεμφερείς καταστάσεις μπορείτε να με βοηθήσετε ; Ας πούμε Παρίσι η μαγιορκα ; Η κάτι άλλο ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom