Γαλλία Προτείνετε μου σας παρακαλώ cafe και bars στο Παρίσι.

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Είχες ψαχτεί εκ τον προτέρων σε ποια μαγαζιά θα πας LULLU;

Πάντως έχω διαβάσει ότι αν πεις ένα μπονζουρ και ένα παρλεβού ανγκλέ; βοηθάει πολύ για να σε εξυπηρετήσουν στα Αγγλικά στην συνέχεια η τέλος πάντων να δήξεις ότι προσπαθείς να μιλήσεις την γλώσσα τους έστω και λίγο.

Το Hard rock cafe που λες το έχω υπόψιν μου μιας και υπάρχουν παντού αυτά τα μαγαζιά αλλά δεν νομίζω ότι είναι κάτι που θα με κάλυπτε για να πω ότι "έφαγα σε ένα Γαλλικό εστιατόριο".
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.525
Likes
7.784
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..οχι δεν ειχα ψαξει για το που θα παω για φαγητο , πηγα οπου ετυχε και οταν ενιωθα να γουργουριζει που λεμε εμεις το στομαχι μου.. η αλήθεια ειναι πως δεν εφαγα πουθενα την ατοφια γαλλικη κουζινα..υστερα υπαρχει και μια προτιμηση στη ιαπωνικη κουζινα που φτανει την υστερια, ειδα ουρες εξω απο ιαπωνικα και κινεζικα μαγαζια και ειναι και αρκετα...οι τιμες παντως οπου και αν πηγα δεν μου φανηκαν εξωφρενικες, πιο ακριβες απο τη πολη που ζω σιγουρα αλλα οχι και πιο ακριβες απο πολλα στεκια ιν των Αθηνων...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
paulsofmeli
τσάμπα τα έχουν οι άνθρωποι δηλαδή ε;:D
βασικά τόσα που έχω διαβάσει για αυτό το μαγαζί και για την σοκολάτα του και 10 και 15 ευρώ να κοστίζει θα κάτσω,εκτός και αν με ρίξουν πόρτα επειδεί θα πάω με μπλουτζίν:D γιατί από φωτογραφίες που το είδα μέσα είναι πολύ κυριλέ:haha:


lulu εγώ πάντως δεν θα επιδιώξω να φάω σε κινέζικο στο Παρίσι αλλά θα προτιμήσω τοπικές γεύσεις.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Καλά δεν θα επιδιώξω είπα όχι ότι δεν θα πάω:D
Βασικά χρήματα πολλά δεν υπάρχουν στην διάθεση οπότε φαγητό σε εστιατόριο θα φάω μια μέρα για να πω ότι έφαγα και σε ένα γαλικό εστιατόριο.
Γράφω και 2 εστιατόρια που έχω καταλήξει μέχρι στιγμής για να υπάρχουν:D

το le procope που μου προτάθηκε φαίνεται σχετικά οικονομικό και με καλό φαγητό από τα σχόλια που έχω διαβάσει από αναζήτηση αν και το οικονομικό παίζεται γιατί άλλοι φάγανε με 60 ευρώ το άτομο και άλλοι γράφουνε ότι φάγανε με 25 ευρώ αλλά θα παίζει ρόλο φαντάζομαι και το τι θα παραγγείλεις.


Το άλλο είναι το L'AmisAntre στην 9 rueBouchut κοντά στον πύργο του Αιφελ αλλά σε αυτό χωρίς κράτηση μόνο από Δευτέρα έως Τετάρτη κάθεσαι ενω σ/κ είναι κλειστό(θα μας τρελάνουν αυτοί οι Γάλοι:D)
 

travel story

Member
Μηνύματα
126
Likes
14
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΑΝΤΟΥ!!!!
καλημερα!
το le procope οπως και τα περισσοτερα εστιατορια στο Παρισι,εχουν μενου(συνηθως με σαλατα ή ορεκτικο ή επιδορπιο,κυριως πιατο και κατι να πιεις)με μια συγκεκριμμενη τιμη.στο συγκεκριμμενο μαγαζι αυτο κοστιζε 30 ευρω.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Kabamarou,
σου γράφω τώρα (επειδή τώρα ξετρύπωσα από το εξοχικό μου τις σημειώσεις μου για Παρίσι) καποια budget εστιατόρια. Να θυμάσαι ότι ίσως σε συμφέρει να παραγγέλνεις το μενού τις ημέρας που περιλαμβάνει κυριως πιάτο και/η πρώτο και/ή επιδόρπιο. Επίσης πολλά από τα γαλλικά μαγαζιά τείνουν να έχουν φτηνότερες τιμές το μεσημέρι παρά το βράδι . Έχουμε και λέμε λοιπόν:
Le Petit Vatel5 rue Lobineau 75006Area: Saint Germain des Pres Tel : 01 43 54 28 49Metro : Mabillon line10 (μενου 3 πιάτων 20-30 ευρώ - πολύ καλά για την περιοχή)
Nos ancetreslesgaulois Nos Ancetre Les Gaulois Πλάκα έχει! Γαλατική κουζίνα (που'σαι Οβελίξ). Φιξ μεγάλο μενού και όσο βαρελίσιο κρασί θες 40 ευρώ.
Είναι στο νησάκι St Louis
Le Trumilou Accueil- Restaurant Le Trumilou Στο Marais. Kαλή κουζίνα, από περιβάλλον τίποτα το ιδιαίτερο. Μενού 3 πιάτων 20 ευρώ
Perraudin Restaurant RESTAURANT PERRAUDIN - 75005 Paris - Κλασικό bistrot της αριστερής όχθής με καλές τιμές.
Le petit prince Le Petit Prince de Paris, Restaurant Le Petit Prince de Paris France Όμορφη ατμόσφαιρα, γαλλική κουζίνα
A la petite chaise RESTAURANT PARIS - A LA PETITE CHAISE- LE PLUS VIEUX RESTAURANT DE PARIS VIIe arr. Νορμάλ τιμές (μενου 3 πιατων 31 ευρώ), ωραίο μαγαζί με γαλλική κουζίνα
Vagenende Restaurant Vagenende - Home Πολύ καλό, κλασικά γαλλικό, στο μενού και θαλασσινά και οικονομικό (20-23 ευρώ 3 πιατα).Και κεντρικότατο Blvd St Germain.
Polidor Accueil - Restaurant Polidor παραδοσιακό bistrot me menu απο 22- 32 ευρώ.
Φυσικά υπάρχουν πολύ πιο ακριβά και "καλύτερα" εστιατόρια στο Παρίσι. Εδώ έχω αναφέρει κάποια που βρίσκονται στο budget σου και θα σε βοηθησουν να πάρεις μια γευση από γαλλική κουζίνα. Έτσι κι αλλιώς στο Παρίσι και μπαγκέτα στο δρόμο να φας είναι εμπειρία που θα την απολαύσεις!

Καλά να περάσεις!:D
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
travel story σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.



black mamba με έστειλες με τις πληροφορίες σου:shock: Δεν περίμενα να γράψει κάποιος τόσα πολλά εστιατόρια και οικονομικά μάλιστα που θέλω.Είσαι απίστευτη!Ευχαριστώ πάρα πολύ.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Απίστευτη εμπειρία το ταξίδι στο Παρίσι!!!

Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος αν τον παίρνει η κατάσταση οικονομικά θα πρέπει να κάνει οικονομίες για να πάει μια φορά στην ζωή του.
Ξεποδαριάστηκα για να δω όσα περισσότερα γίνεται.Ήμουν έξω 12 ώρες την ημέρα περίπου και τις μισές ώρες τουλάχιστον περπατούσα.Είμαι ψόφιος τώρα:)
Πήγα τελικά στο Le petit prince.
Πολή ωραία ατμόσφαιρα όντως.Το φαγητό ήταν καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.Έχω φάει καλύτερα σε ταβέρνες με 15 ευρώ.Ωστόσο ήταν μια καλή παριζιανική εμπειρία και αυτή.
Μόλις μπορέσω κάποια στιγμή θα γράψω ιστορία.Έχω πάρα πάρα πολλά να γράψω. Παρότι έκατσα μόλις 5 ημέρες :)
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Απίστευτη εμπειρία το ταξίδι στο Παρίσι!!!

Πιστεύω ότι ο κάθε άνθρωπος αν τον παίρνει η κατάσταση οικονομικά θα πρέπει να κάνει οικονομίες για να πάει μια φορά στην ζωή του.
Ξεποδαριάστηκα για να δω όσα περισσότερα γίνεται.Ήμουν έξω 12 ώρες την ημέρα περίπου και τις μισές ώρες τουλάχιστον περπατούσα.Είμαι ψόφιος τώρα:)
Πήγα τελικά στο Le petit prince.
Πολή ωραία ατμόσφαιρα όντως.Το φαγητό ήταν καλό αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο.Έχω φάει καλύτερα σε ταβέρνες με 15 ευρώ.Ωστόσο ήταν μια καλή παριζιανική εμπειρία και αυτή.
Μόλις μπορέσω κάποια στιγμή θα γράψω ιστορία.Έχω πάρα πάρα πολλά να γράψω. Παρότι έκατσα μόλις 5 ημέρες :)
wellcome back!!! :) Στο 'πα ότι θα ξαναπάς ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.012
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom