Γερμανία Πρωτοχρονιά στο Βερολίνο.

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ωραία η ιδέα σου για φαγητό με θέα. Επικοινώνησα με το Solar και μου έστειλαν το μενού και την τιμή του. 250€ το άτομο. Μάλλον δεν θα πάω!
Αν ξέρεις κανένα ωραίο εστιατόριο με φυσιολογικές τιμές πες μου το να κλείσω τραπέζι. Φοβάμαι οτι δεν θα βρω τίποτα αν δεν κλείσω τραπέζι.
Ευχαριστώ πάντως
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.377
Likes
14.282
Ωραία η ιδέα σου για φαγητό με θέα. Επικοινώνησα με το Solar και μου έστειλαν το μενού και την τιμή του. 250€ το άτομο. Μάλλον δεν θα πάω!
Αν ξέρεις κανένα ωραίο εστιατόριο με φυσιολογικές τιμές πες μου το να κλείσω τραπέζι. Φοβάμαι οτι δεν θα βρω τίποτα αν δεν κλείσω τραπέζι.
Ευχαριστώ πάντως
Πρωτοχρονιά δεν έχω κάνει και δεν ξέρω τι παίζει από τιμές.Αλλά ρίξε μια ματιά σε αυτά τα δύο:

-Borchardt-Franzosische Strasse 47-

-Lutter & Wegner

http://www.l-w-berlin.de/

Στην Gendarmenmarkt και τα δύο.

Το πρώτο είναι κοσμικό και πιο ακριβό.Στο ισόγειο που είναι ωραιότερο σαν χώρος δύσκολα θα βρείς τραπέζι.Στο υπόγειο είναι πιο άνετα(και για το παιδί).

Το δεύτερο κάπως πιο φθηνό και πάνω στην πλατεία.Φυσικά δεν έχουν θέα όλα τα τραπέζια στην πλατεία.Μεγάλη ποικιλία κρασιών αν σας ενδιαφέρει.

Και μπορεί να έχει και κάποια εκδήλωση στην πλατεία(προσωπικά την θεωρώ από τις πιο ωραίες του Βερολίνου).
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
lol, ειχα φαει με πολυ λιγοτερα. Προσφατα εφαγα ικανοποιητικα σε δυο μαγαζια στη Nikoviertel http://www.alt-berliner-weissbierstube.de/Home & http://www.gerichtslaube.de/?lang=el . Δεν ξερω τι μενου θα εχουν την Πρωτοχρονια παντως εμεις φαγαμε δυο ατομα στο πρωτο με 70€ περιπου και στο δευτερο με 90€. Πληρες γευμα 3 πιατα με ποτο. Πριν 4 χρονια ειχα φαει στην ταρατσα ενος ξενοδοχειου στην Potsdamerplatz καλο φαγητο και φθηνο σχετικα αλλα δεν μπορω να το θυμηθω.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ και τους 2. Αν θυμηθείς το όνομα του ξενοδοχείου γράψε το.
Όποιες άλλες προτάσεις, ευπρόσδεκτες.
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Καλησπέρα στο φόρουμ και καλές γιορτές σε όλους,

31/12 - 6/1 θα είμαστε με την κοπέλα μου Βερολίνο.
Είναι η πρώτη μας φορά Γερμανία και λέμε να αλλάξουμε το χρόνο έξω σε κάποια πλατεία. Αυτό που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα είναι που.

Είμαστε ανάμεσα στη Gendarmenmarkt και την Πύλη του Βραδεμβούργου, εσείς τι προτείνετε από την εμπειρία σας, τι στύλ έχει το κάθε μέρος?

Ευχαριστώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.139
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλες γιορτες και σε σενα.

Επρεπε να γραψεις:
Καλησπέρα στο φόρουμ και καλές γιορτές σε όλους,

31/12 - 6/1 θα είμαστε με την κοπέλα μου Βερολίνο.
Είναι η πρώτη μας φορά Γερμανία και λέμε να αλλάξουμε το χρόνο έξω σε κάποια πλατεία. Αυτό που δεν έχουμε αποφασίσει ακόμα είναι που. Χωρις δευτερη σκεψη αποφασισαμε πως αυτη θα ειναι η

Είμαστε ανάμεσα στη Gendarmenmarkt και την
Πύλη του Βραδεμβούργου, εσείς τι προτείνετε από την εμπειρία σας, τι στύλ έχει το κάθε μέρος? γιατι εκει λαμβανει χωρα ισως το μεγαλυτερο υπαιθριο παρτυ της Ευρωπης.

Ευχαριστώ!
 

stgn

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Καλησπέρα,

Ποιά κάρτα είναι η πιο συμφέρουσα από τις Berlin Welcome Card, Museum Card, Berlin Pass, κτλ?? Μάλλον καταλήγω προς την πρώτη κυρίως λόγω απαλλαγής από το κόστος για εισητήριο στα ΜΜΜ (που προβλέπεται να τα χρησιμοποιήσουμε αρκετά αν τελικά κάνει το κρύο που βλέπω στα διάφορα site (-5 με -10).

Ο κύριος λόγος που γράφω αυτό το ποστ όμως είναι επειδή προσπαθώ εδώ και αρκετή ώρα να βρω το ποσό % της έκπτωσης που παρέχει η Berlin Welcome Card στα διάφορα μουσεία/αξιοθέατα (πχ μουσείο Περγάμου, Πύργος τηλ) αλλά μάταια.

Εχει κανείς κάποιο link που να αναγράφει τα αξιοθέατα και τις τιμές προ και μετά έκπτωσης με την Welcome card? Αν ναι θα βοηθούσε πολύ αν το μοιραζόταν κι εδώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom