Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια πιστευω πρεπει να γινει ενα τοπικ(οπως αυτα που εκανε ο χρηστος με τη ryanair) που να εχει σχεση με την ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο και να δειχνει ολα τα βηματα και ολες τις παραμετρους(πιστωτικες,εταιρειες κλπ)...για να μην υπαρχουν πλεον αποριες
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Μη φοβάσαι βρε Μιράντα. Πιό εύκολα οδηγείς στην Ιταλία παρά εδώ. Για να γυρίσεις αυτά τα μέρη καλύτερα να νοικιάσεις αυτοκίνητο, θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία κινήσεων.
ναι το ξέρω άλλο πράγμα το αυτοκίνητο Δεν φοβάμαι την οδήγηση αφου έχω κάνει 2 ταξίδια με το αυτοκίνητο μας στην Ιταλία (Ρώμη ,Τοσκάνη , Βενετία κτλπ)
Τη διαδικασία φοβάμαι ενοικίασης ...και με κάποια απρόοπτα που άκουσα ...
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
ναι το ξέρω άλλο πράγμα το αυτοκίνητο Δεν φοβάμαι την οδήγηση αφου έχω κάνει 2 ταξίδια με το αυτοκίνητο μας στην Ιταλία (Ρώμη ,Τοσκάνη , Βενετία κτλπ)
Τη διαδικασία φοβάμαι ενοικίασης ...και με κάποια απρόοπτα που άκουσα ...
Καλά κι εμάς μας έτυχε "στραβή" στο Μιλάνο αλλά είχαμε πλήρη ασφάλιση οπότε κανένα πρόβλημα. Εγώ πιό πολύ φοβάμαι με το δικό μου αυτοκίνητο παρά με ενοικιαζόμενο.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλά κι εμάς μας έτυχε "στραβή" στο Μιλάνο αλλά είχαμε πλήρη ασφάλιση οπότε κανένα πρόβλημα. Εγώ πιό πολύ φοβάμαι με το δικό μου αυτοκίνητο παρά με ενοικιαζόμενο.
Μπαίνοντας τώρα στην avis είδα 174 euro για 10 μέρες τον Ιούλιο λέει οτι περιέχει ΦΠΑ (TAX)
Μικτή Ασφάλεια (CDW) Ποσό Ευθύνης - 850,00 EUR
Ασφάλεια Κλοπής (TP) Ποσό Ευθύνης - 1.700,00 EUR
Χρέωση Τελών Ταξινόμησης Αυτοκινήτου (VRF)
Προσαύξηση Παραλαβής στο Αεροδρόμιο, Δημοτικοί Φόροι, άλλοι Φόροι.
Απεριόριστα Χιλιόμετρα
αλλά κάτι λεει να ρωτήσουμε και εκεί για Super Μικτή Ασφάλεια (Super Cover Insurance package)τι είναι αυτό χρειάζεται ή αρκουν τα παραπάνω;;
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
162
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μιράντα νομίζω ότι είναι πολύ μεγάλα τα ποσά ευθύνης. Με το super cover θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, σου καλύπτει τα πάντα.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
παιδια πιστευω πρεπει να γινει ενα τοπικ(οπως αυτα που εκανε ο χρηστος με τη ryanair) που να εχει σχεση με την ενοικιαση αυτοκινητου στο εξωτερικο και να δειχνει ολα τα βηματα και ολες τις παραμετρους(πιστωτικες,εταιρειες κλπ)...για να μην υπαρχουν πλεον αποριες
ο θανασης...λαθος!
 

Marlin

Member
Μηνύματα
171
Likes
197
Επόμενο Ταξίδι
Κροατία, Δαλματικές ακτές
Ταξίδι-Όνειρο
Κένυα
Παιδιά εμείς τους πήραμε και τηλέφωνο (και όχι μόνο αυτούς, αλλά και άλλες εταιρίες) και μας είπανε τα ίδια. Μόνο με πιστωτική. Ρωτήσαμε για Debit ή prepaid με μεγάλο υπόλοιπο ή να αφήσουμε ένα ποσό μετρητά για εγγύηση, να δώσουμε την κάρτα άλλου ατόμου με την φωτοτυπία της ταυτότητάς του, γενικότερα ότι σκεφτήκαμε αλλά πάντα λέγαν όχι. Θα έβγαζα πιστωτική απλά χρειάζεται 5-6 μέρες για να έρθει, και το ταξίδι είναι αυτή την Κυριακή.

Αχχ, άτιμη κενωνία...!!!:( μας χαλάσανε την κατασκοπική βόλτα στη βίλα του Clooney..@@@ αχχ
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Marlin said:
Παιδιά εμείς τους πήραμε και τηλέφωνο (και όχι μόνο αυτούς, αλλά και άλλες εταιρίες) και μας είπανε τα ίδια. Μόνο με πιστωτική. Ρωτήσαμε για Debit ή prepaid με μεγάλο υπόλοιπο ή να αφήσουμε ένα ποσό μετρητά για εγγύηση, να δώσουμε την κάρτα άλλου ατόμου με την φωτοτυπία της ταυτότητάς του, γενικότερα ότι σκεφτήκαμε αλλά πάντα λέγαν όχι. Θα έβγαζα πιστωτική απλά χρειάζεται 5-6 μέρες για να έρθει, και το ταξίδι είναι αυτή την Κυριακή.

Αχχ, άτιμη κενωνία...!!!:( μας χαλάσανε την κατασκοπική βόλτα στη βίλα του Clooney..@@@ αχχ
Βαλε κανα γνωστο σου με πολυ καλα ιταλικα να σου κανει αναζητηση γιατι δεν ψαχνεις καλα. Μου εβγαλε ενα σωρο για Μπεργκαμο. Ενδεικτικα alfa service rent, swisscar, tinoleggio..θα στην εκανα εγω την αναζητηση αλλα τωρα δεν μπορω. Μην αγχωνεσαι,υπαρχουν πολλες μικρες εταιρειες που δεν ζητουν πιστωτικη.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Με 1 γρήγορη αναζήτηση (θακοιτάξω προσεκτικότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο), βρήκα αυτό : All Inclusive Car Rent Bergamo - Cheap car rental in Bergamo: unlimited mileage / kilometers

Όσον αφορά την πληρωμή, γράφει τα εξής: Payment
You can pay the rental costs via a bank transfer (this can take a few days to process), a one time direct debit or per credit card (Visa, EuroCard/MasterCard). For last minute bookings a direct debit payment or credit card payment are the fastest methods.


Η "one time direct debit card "περιλαμβάνει άραγε και την Προπληρωμένη της Πειραιώς?
Με την τραπεζική κατάθεση πώς σου χρεώνει και την εγγύηση? Μπορώ να την κάνω και on line? Πολλές απορίες... :shock:
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Μπαίνοντας τώρα στην avis είδα 174 euro για 10 μέρες τον Ιούλιο λέει οτι περιέχει ΦΠΑ (TAX)
Μικτή Ασφάλεια (CDW) Ποσό Ευθύνης - 850,00 EUR
Ασφάλεια Κλοπής (TP) Ποσό Ευθύνης - 1.700,00 EUR
Χρέωση Τελών Ταξινόμησης Αυτοκινήτου (VRF)
Προσαύξηση Παραλαβής στο Αεροδρόμιο, Δημοτικοί Φόροι, άλλοι Φόροι.
Απεριόριστα Χιλιόμετρα
αλλά κάτι λεει να ρωτήσουμε και εκεί για Super Μικτή Ασφάλεια (Super Cover Insurance package)τι είναι αυτό χρειάζεται ή αρκουν τα παραπάνω;;
Για σιγουρια και ανεση super cover. Αναλογα την εταιρεια και την χωρα υπαρχει διαφορετικη χρεωση ανα ημερα. Πρεπει να ψαξεις ολες τις εταιρειες.
 

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Παιδιά εμείς τους πήραμε και τηλέφωνο (και όχι μόνο αυτούς, αλλά και άλλες εταιρίες) και μας είπανε τα ίδια. Μόνο με πιστωτική. Ρωτήσαμε για Debit ή prepaid με μεγάλο υπόλοιπο ή να αφήσουμε ένα ποσό μετρητά για εγγύηση, να δώσουμε την κάρτα άλλου ατόμου με την φωτοτυπία της ταυτότητάς του, γενικότερα ότι σκεφτήκαμε αλλά πάντα λέγαν όχι. Θα έβγαζα πιστωτική απλά χρειάζεται 5-6 μέρες για να έρθει, και το ταξίδι είναι αυτή την Κυριακή.

Αχχ, άτιμη κενωνία...!!!:( μας χαλάσανε την κατασκοπική βόλτα στη βίλα του Clooney..@@@ αχχ
Σιγουρα υπαρχουν εταιρειες που συνεργαζεται το ξενοδοχειο σας. Επικοινωνησε μαζι τους και ρωτησε, αν αυτοι μπορουν να σας βρουν αυτοκινητο χωρις πιστωτικη.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.651
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Με 1 γρήγορη αναζήτηση (θακοιτάξω προσεκτικότερα το βράδυ που θα έχω χρόνο), βρήκα αυτό : All Inclusive Car Rent Bergamo - Cheap car rental in Bergamo: unlimited mileage / kilometers

Όσον αφορά την πληρωμή, γράφει τα εξής: Payment
You can pay the rental costs via a bank transfer (this can take a few days to process), a one time direct debit or per credit card (Visa, EuroCard/MasterCard). For last minute bookings a direct debit payment or credit card payment are the fastest methods.


Η "one time direct debit card "περιλαμβάνει άραγε και την Προπληρωμένη της Πειραιώς?
Με την τραπεζική κατάθεση πώς σου χρεώνει και την εγγύηση? Μπορώ να την κάνω και on line? Πολλές απορίες... :shock:
Άλλο payment και άλλο deposit. Θα πρέπει να διαβάσει κανείς προσεκτικά τα terms and conditions πριν πατήσει για την τελική επιβεβαίωση ή πληρωμή.
Στο συγκεκριμένο site που δίνεις (και το οποίο σε πάει σε άλλο, κάτι που δεν μου άρεσε και πολύ), οι conditions λένε

Deposit
A credit card deposit in lead driver's name is required at time of pickup. The deposit will be for the same amount as the personal liability, fuel and extras.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.261
Μηνύματα
885.440
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom