Ιταλία Πρόγραμμα για βόρεια Ιταλία

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.638
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Οι ηλικίες είναι 12 και 14.
Συμφωνώ για το επιδερμική σε όλες δε λέω όχι.
Με την γυναίκα μου και το μεγάλο μου γιο όταν ήταν 8 μηνών κάναμε ταξίδι Μπέργκαμο Μιλάνο λίμνη Κόμο. Και μετά από τρεις μήνες ξαναπήγαμε Ιταλία στην Βενετία. Ήταν 11-12 μηνών. Εννοείται δε θυμάται. Ύστερα από τόσα χρόνια ξανά πάμε προς τα κει. Οπότε θέλουμε να τους δείξουμε τη Βενετία λίγο χοντροκομμένα. Να περπατήσουμε από το πρωί μέχρι το βράδυ. Και μετά προσωπικά αποθημενα τα υπόλοιπα μέρη Σιένα, σαν τζιμιτζιανο. Γνωρίζω ότι δε μπορώ να τα απολαύσουμε στο σημείο που αξίζει. Ούτε θα έχω την δυνατότητα να πάω σε μουσεία κτλ. Εκτός αν υπάρξει εξαίρεση....
Καταλαβαίνω το σκεπτικό σας.
Και Ρώμη πχ έχω πάει 2 φορές αλλά σίγουρα θα υπάρχει μέρος που δεν πήγα. Είτε είναι ένα διάσημο πχ καφέ ή οτιδήποτε άλλο (μουσεία και αρχαιολογικοί χώροι τους καλυψα)
Ναι, το αναφέρατε και εγω το προσπέρασα, sorry. Έκανα edit στο προηγούμενο ποστ μου.

Στάθηκα στην ηλικία των παιδιών μόνο και μόνο για το θέμα της δικής σας κούρασης..... Αν ήταν μικρά είναι πιο κουραστικό για εσάς. Τα μεγαλύτερα παιδιά ακολουθούν πιο εύκολα. Από θέμα κούρασης πάντα.

Τα υπόλοιπα περί μουσείων κτλ είναι υποκειμενικά. Ο καθένας έχει τα γούστα και τις αδυναμίες του. Αν νομίζετε ότι σας ταιριάζει αυτό ο τρόπος ταξιδιού κάντε το. Δεν αναφέρεις το τρόπο μετακίνησης (εκτός αν το προσπέρασα και αυτό :icon_redface:). Αν έχετε αυτοκίνητο θεωρώ ότι είναι άσκοπο.... Καλύτερα με τα ΜΜΜ και να βγάλετε κάτι από όλα αυτά που αναφέρατε!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αχ είναι Κα
Ναι, το αναφέρατε και εγω το προσπέρασα, sorry. Έκανα edit στο προηγούμενο ποστ μου.

Στάθηκα στην ηλικία των παιδιών μόνο και μόνο για το θέμα της δικής σας κούρασης..... Αν ήταν μικρά είναι πιο κουραστικό για εσάς. Τα μεγαλύτερα παιδιά ακολουθούν πιο εύκολα. Από θέμα κούρασης πάντα.

Τα υπόλοιπα περί μουσείων κτλ είναι υποκειμενικά. Ο καθένας έχει τα γούστα και τις αδυναμίες του. Αν νομίζετε ότι σας ταιριάζει αυτό ο τρόπος ταξιδιού κάντε το. Δεν αναφέρεις το τρόπο μετακίνησης (εκτός αν το προσπέρασα και αυτό :icon_redface:). Αν έχετε αυτοκίνητο θεωρώ ότι είναι άσκοπο.... Καλύτερα με τ
Είναι Καθολικό Πάσχα θα τραβήξουν ουρές στις εθνικες ουυυυυ για μένα αυτό το πρόγραμμα είναι εφιάλτης αλλά εγώ είμαι της απόλαυσης!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.638
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αχ είναι Κα

Είναι Καθολικό Πάσχα θα τραβήξουν ουρές στις εθνικες ουυυυυ για μένα αυτό το πρόγραμμα είναι εφιάλτης αλλά εγώ είμαι της απόλαυσης!
Και να μην ήταν Πάσχα, πάλι είναι πολύ.... Θα πρέπει να βγάλουν σίγουρα κάτι από όλα αυτά που αναφέρθηκαν...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Μοιάζει βασικά σα να έχετε επιλέξει λάθος αεροδρόμιο για το μέρος που θες να κινηθείτε. Το αεροδρόμιο της Μπολόνια θα ήταν πιο ταιριαστό π.χ.
Το Μιλάνο πρέπει να το βγάλεις εντελώς όπως και τον Αγ. Μαρίνο (πώς προέκυψε αυτό?).
Τοσκάνη που αναφέρεις οτι θες να πας θα έχεις αμάξι; Πώς θα κινηθείς;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.119
Likes
41.411
Γιατι δεν φευγετε απο Μπεργκαμο στη Φλωρεντια κατ ευθειαν να κανετε τα απωθημενα σας στην Τοσκανη. Λιγο Μιλανο πριν την επιστροφη βγαινει.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατί μωρέ, τι έχει ο Άγιος Μαρίνος και δεν πρέπει να το διαλέξουν ως προορισμό;
Ξέρω γω γιατί έχουν μόνο 5 μέρες κ δε συνδυάζεται χιλιομετρικά με τα άλλα;;;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γιατι δεν φευγετε απο Μπεργκαμο στη Φλωρεντια κατ ευθειαν να κανετε τα απωθημενα σας στην Τοσκανη. Λιγο Μιλανο πριν την επιστροφη βγαινει.
Γιατί υποπτεύομαι ότι σκοπός του ταξιδιού είναι να βγάλουν από μια φωτογραφία σε κάθε αξιοθέατο και τα παιδιά όσες περισσότερες πινέζες μπορούν στο χάρτη. Απλά ακόμα κ με αυτή τη λογική είναι υπερβολικά πολλά όλα αυτά.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Ναι, το αναφέρατε και εγω το προσπέρασα, sorry. Έκανα edit στο προηγούμενο ποστ μου.

Στάθηκα στην ηλικία των παιδιών μόνο και μόνο για το θέμα της δικής σας κούρασης..... Αν ήταν μικρά είναι πιο κουραστικό για εσάς. Τα μεγαλύτερα παιδιά ακολουθούν πιο εύκολα. Από θέμα κούρασης πάντα.

Τα υπόλοιπα περί μουσείων κτλ είναι υποκειμενικά. Ο καθένας έχει τα γούστα και τις αδυναμίες του. Αν νομίζετε ότι σας ταιριάζει αυτό ο τρόπος ταξιδιού κάντε το. Δεν αναφέρεις το τρόπο μετακίνησης (εκτός αν το προσπέρασα και αυτό :icon_redface:). Αν έχετε αυτοκίνητο θεωρώ ότι είναι άσκοπο.... Καλύτερα με τα ΜΜΜ και να βγάλετε κάτι από όλα αυτά που αναφέρατε!
Στο πρόγραμμα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου, γιατί θεωρώ ότι είναι πιο ευέλικτη λύση με οικογένεια και μπαγκαζια να έχεις αυτοκίνητο.

Μοιάζει βασικά σα να έχετε επιλέξει λάθος αεροδρόμιο για το μέρος που θες να κινηθείτε. Το αεροδρόμιο της Μπολόνια θα ήταν πιο ταιριαστό π.χ.
Το Μιλάνο πρέπει να το βγάλεις εντελώς όπως και τον Αγ. Μαρίνο (πώς προέκυψε αυτό?).
Τοσκάνη που αναφέρεις οτι θες να πας θα έχεις αμάξι; Πώς θα κινηθείς;
Μιλάνο δεν το διαλέξαμε. Απλά βόλευε τιμολογιακα. Όλες οι προτάσεις είναι θεμιτές και τις ακούω. Δεν έχω κλείσει τίποτα. Εννοείται σαν πιο έμπειροι εσείς έχετε περισσότερες γνώσεις και θα με επηρεάσουν στη τελική μου απόφαση. Εννοείται ότι μπορεί να αλλάξει το πρόγραμμα που σκεφτόμουν, όπως και το να αφαιρεθει σημείο.
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Αχ είναι Κα

Είναι Καθολικό Πάσχα θα τραβήξουν ουρές στις εθνικες ουυυυυ για μένα αυτό το πρόγραμμα είναι εφιάλτης αλλά εγώ είμαι της απόλαυσης!
Πάσχα είναι στις 9 Κυριακή. Και τις υπόλοιπες μέρες θα εχει κίνηση στους δρόμους?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.200
Likes
20.638
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξέρω γω γιατί έχουν μόνο 5 μέρες κ δε συνδυάζεται χιλιομετρικά με τα άλλα;;;
Με αυτό το κριτήριο δεν κολλάει ούτε η Βενετία......

Στο πρόγραμμα είναι η ενοικίαση αυτοκινήτου, γιατί θεωρώ ότι είναι πιο ευέλικτη λύση με οικογένεια και μπαγκαζια να έχεις αυτοκίνητο.
Μπορεί εν μέρη να ισχύει αυτό που λες, αλλά το πιο "ευέλικτο" απ 'ολα είναι να κάνεις ένα πιο πραγματοποιήσιμο πρόγραμμα..... Το οτι θα έχετε αυτοκίνητο δεν λύνει το θέμα του χρόνου, γιατί χρειάζεσαι χρόνο για να βγεις και να μπεις σε μεγάλες πόλεις που μάλιστα έχουν και δακτύλιο!.... Επίσης η Ιταλία έχει πιο ακριβά διόδια απο εμάς, και για να καταφέρεις να μεταβείς σε πολλά μέρη θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους αυτοκινητόδρομους. Επίσης παντού πληρώνεις πάρκινγκ και σε όλες τις πόλεις σχεδόν που αναφέρεις το πάρκινγκ είναι ακριβό.....Αλλά ας αφήσουμε το οικονομικό στη άκρη γιατί το πορτοφόλι σου εσύ το ξέρεις και δεν με αφορά. Το θέμα όμως του χρόνου δεν το λύνεις και αν θες να λες οτι δεν κουβαλάς έτσι μπαγκάζια θα πρέπει να κάνεις πολύ καλή οργάνωση των αποσκευών σας....

Μείωσε τα μέρη που θα μεταβείτε! Πρέπει να διαλέξεις τι θα δείτε και οι μέρες που έχετε έιναι πολύ λίγες.....
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Με αυτό το κριτήριο δεν κολλάει ούτε η Βενετία......


Μπορεί εν μέρη να ισχύει αυτό που λες, αλλά το πιο "ευέλικτο" απ 'ολα είναι να κάνεις ένα πιο πραγματοποιήσιμο πρόγραμμα..... Το οτι θα έχετε αυτοκίνητο δεν λύνει το θέμα του χρόνου, γιατί χρειάζεσαι χρόνο για να βγεις και να μπεις σε μεγάλες πόλεις που μάλιστα έχουν και δακτύλιο!.... Επίσης η Ιταλία έχει πιο ακριβά διόδια απο εμάς, και για να καταφέρεις να μεταβείς σε πολλά μέρη θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις τους αυτοκινητόδρομους. Επίσης παντού πληρώνεις πάρκινγκ και σε όλες τις πόλεις σχεδόν που αναφέρεις το πάρκινγκ είναι ακριβό.....Αλλά ας αφήσουμε το οικονομικό στη άκρη γιατί το πορτοφόλι σου εσύ το ξέρεις και δεν με αφορά. Το θέμα όμως του χρόνου δεν το λύνεις και αν θες να λες οτι δεν κουβαλάς έτσι μπαγκάζια θα πρέπει να κάνεις πολύ καλή οργάνωση των αποσκευών σας....

Μείωσε τα μέρη που θα μεταβείτε! Πρέπει να διαλέξεις τι θα δείτε και οι μέρες που έχετε έιναι πολύ λίγες.....
Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Μου είναι πολύ χρήσιμη. Όπως και των υπολοίπων εδω μέσα. Σταδιακά αρχίζω να καταλαβαίνω άλλο τι θέλω, άλλο τι μπορώ και άλλο τι πρέπει
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.884
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom