Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
Για να ξεκαθαρίσουμε το τοπίο με τις εξαργυρώσεις bonus και δεν μπορείς να αλλάξεις τις ημερομηνίες πτήσης διαδικτυακά και χρεώνεσαι ακυρωτικά 23e ανά σκέλος πτήσης και όχι ανά κράτηση (πχ αν έχεις 4 πτήσεις για 2 άτομα σε μια κράτηση χρεώνεσαι 92e σε περίπτωση ακύρωσης).

Μου έχει όμως προταθεί τηλεφωνικά να μου μετατρέψουν εισιτήρια bonus προς ακύρωση ανοικτά για ένα χρόνο, αλλά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρακτικό όφελος αφού για να κλειστούν νέες ημερομηνίες πτήσης θα πρέπει να γίνει μέσω τηλεφωνικής εξυπηρέτησης άρα με χρέωση 23e.
Οχι τιποτε αλλο, αλλα ενιωθα και ενοχες που τρωω τετοια "κελεπουρια" στο ΙΚΕΑ τους τελευταιους μηνες. Μια χαρα ειναι, θα συνεχισω ΙΚΕΑ ειτε κουπονι εξαργυρωσης 30.000 bonus για 60 ευρω στην Aegean.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα, σκέφτομαι να πάρω πιστωτική Aegean μήπως και εκμεταλλευτώ και εγώ κάποια στιγμή τα μίλια. Βλέποντας τις δύο εναλλακτικές, υπάρχει η απλή και η premium. Με την προοπτική ότι θα χρησιμοποιήσουμε το ένα εισιτήριο δώρο (που θα δίνει κάθε χρόνο) για πτήση ευρωπαϊκή υποθέτω ότι συμφέρει να πάρω την premium με κόστος 80 ευρώ τον χρόνο. Τι λέτε; Ευχαριστώ!
Το μόνο σίγουρο για την premium είναι ότι σου δίνει τα περισσότερα μίλια! Από κει και πέρα τα πράγματα είναι σχετικά. Εσύ που κάνεις διηπειρωτικα ταξίδια μπορείς να την εκμεταλευτεις δεόντως αρκεί να μεριμνεις έγκαιρα. Εγώ που τη χρησιμοποιώ όπως περιγράφεις εσυ, τα 80 ευρώ που πληρώνω ετησίως είναι ψίχουλα μπροστά στα εκατοντάδες που γλυτώνω, και για εισιτήρια με καλές ανταποκρισεις και ώρες αναμονής σε υψηλές περιόδους. Θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά αξίζει το κόπο!
Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει στα ταξιδιωτικά σου πλάνα, καν το. Εγώ το μελέτησα πρώτα για τα δικά μου δεδομένα και είδα ότι με συμφέρει πάρα πολύ.
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Το μόνο σίγουρο για την premium είναι ότι σου δίνει τα περισσότερα μίλια! Από κει και πέρα τα πράγματα είναι σχετικά. Εσύ που κάνεις διηπειρωτικα ταξίδια μπορείς να την εκμεταλευτεις δεόντως αρκεί να μεριμνεις έγκαιρα. Εγώ που τη χρησιμοποιώ όπως περιγράφεις εσυ, τα 80 ευρώ που πληρώνω ετησίως είναι ψίχουλα μπροστά στα εκατοντάδες που γλυτώνω, και για εισιτήρια με καλές ανταποκρισεις και ώρες αναμονής σε υψηλές περιόδους. Θέλει ψάξιμο βέβαια αλλά αξίζει το κόπο!
Αν νομίζεις ότι σε καλύπτει στα ταξιδιωτικά σου πλάνα, καν το. Εγώ το μελέτησα πρώτα για τα δικά μου δεδομένα και είδα ότι με συμφέρει πάρα πολύ.
Έτσι και αλλιώς κάνω σχεδόν όλες μου τις αγορές μέσω χρεωστικής. Τουλάχιστον κάτι θα κερδίσω τώρα. Το μόνο που δεν ξέρω είναι το αν θα μπορώ να κλείσω πολύ νωρίς εισητηρια, αλλά θα το δούμε εν καιρώ! Θα συνεχίσω το διάβασμα. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την κατατοπιστική απάντηση σου!
Υ.Γ. παρολίγον να μην μας δώσουν αυτοκίνητο για ενοικίαση στην Αργεντινή, αυτός είναι ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω πιστωτική τώρα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ερωτήσεις για όσους γνωρίζουν, σε πτήση με εξαργυρωση μιλίων αν το ταξίδι ειναι round trip η ακυρωση ειναι 23ευρώ ή 46ευρώ?
αν θέλω να ακυρώσω το ενα σκελος του ταξιδιου και να πάρω πίσω τα μίλια και τους φόρους που του αντιστοιχούν μπορώ να το κάνω κρατώντας το άλλο μισό ή ακυρώνεται όλο ή τίποτα?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το μόνο που δεν ξέρω είναι το αν θα μπορώ να κλείσω πολύ νωρίς εισητηρια
Και εγώ δυσκολεύομαι σε αυτό, αλλά στα award εισιτήρια με μίλια μπορείς να κάνεις αλλαγές on line (πάλι έγκαιρα για να βρεις αυτο που θέλεις) χωρίς χρέωση. Παίρνω το ρίσκο ώστε και να μην πάω τελικά, θα τα ακυρώσω με 23€ ανα εισιτήριο (άσχετα πόσα σκέλη είναι το καθένα) και επιστρέφονται τα μίλια, δεν τα χάνεις. Θα μάθεις με το καιρό να το χειρίζεσαι :)

παρολίγον να μην μας δώσουν αυτοκίνητο για ενοικίαση στην Αργεντινή, αυτός είναι ο μεγαλύτερος λόγος που θέλω πιστωτική τώρα.
Πήγες;;; Θελώ ραπόρτοοοοοο!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
σε πτήση με εξαργυρωση μιλίων αν το ταξίδι ειναι round trip η ακυρωση ειναι 23ευρώ ή 46ευρώ?
Δεν έχω ακυρώσει ως στιγμής αλλά έχω ρωτήσει στην Aegean για να είμαι σίγουρη. Είναι ανα εισιτήριο. Αν έχεις κλείσει εισιτήριο μετ επιστροφή έχεις ένα αριθμό εισιτηρίου και κάθε αριθμός είναι ένα 23αρι... Γι αυτό δεν συμφέρει σε ταξίδι μετ επιστροφής να κλείνεις τα δύο σκέλη χώρια αν θέλεις μετά να κάνεις αλλαγές που δεν γίνονται on line ή ακυρώσεις χρεώνεσαι διπλά.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
ok οποτε συμφερει μια κι εξω η κρατηση, αν θελω να ακυρωσω το ενα σκελος και να κρατησω το αλλο μισό ειτε το πηγαινε ειτε το ελα γινεται?
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
539
Likes
2.751
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Και εγώ δυσκολεύομαι σε αυτό, αλλά στα award εισιτήρια με μίλια μπορείς να κάνεις αλλαγές on line (πάλι έγκαιρα για να βρεις αυτο που θέλεις) χωρίς χρέωση. Παίρνω το ρίσκο ώστε και να μην πάω τελικά, θα τα ακυρώσω με 23€ ανα εισιτήριο (άσχετα πόσα σκέλη είναι το καθένα) και επιστρέφονται τα μίλια, δεν τα χάνεις. Θα μάθεις με το καιρό να το χειρίζεσαι :)


Πήγες;;; Θελώ ραπόρτοοοοοο!!!
Ευχαριστώ ξανά για τα tips! Όσο για την ταξιδιωτική ιστορία μας θα αρχίσω σύντομα, γυρίσαμε πριν από 5 μόλις μέρες...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.186
Likes
20.554
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
ok οποτε συμφερει μια κι εξω η κρατηση, αν θελω να ακυρωσω το ενα σκελος και να κρατησω το αλλο μισό ειτε το πηγαινε ειτε το ελα γινεται?
Δεν έχω κάνει ακριβώς το ίδιο που θέλεις να κάνεις εσύ (ακύρωση), αλλά σε αλλαγή που έκανα αναγκαστικά τηλεφωνικά και ήθελα να αλλάξω το ένα απο τα δύο σκέλη του κάθε εισιτηρίου χρεώθηκα 23€ ανα εισιτήριο και άλλαξα το ένα σκέλος του εισιτηρίου (την μισή αναχώρηση). Σύμφωνα με τους όρους λογικά μπορείς να το κάνεις τηλεφωνικά με χρέωση 23€ ανα εισιτήριο, απλά θα χρεωθείς τυχόν αλλαγές ναύλων και μιλίων. Σε εμένα έγινε επιστροφή ποσού απο την αλλαγή των φόρων. Αν το κάνεις πες μας και εμας να ξέρουμε!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.094
Likes
41.338
ok οποτε συμφερει μια κι εξω η κρατηση, αν θελω να ακυρωσω το ενα σκελος και να κρατησω το αλλο μισό ειτε το πηγαινε ειτε το ελα γινεται?
Αναλογα που θα πεσεις. Μου εχουν πει ξεκαθαρο οχι, πληρης ακυρωση και ξανακλεισιμο του ενος εισιτηριου μονο και ΑΝ βρεθει διαθεσιμοτητα. Δεν επεμεινα γιατι βρηκα αλλη εναλλακτικη.
 

nick07

Member
Μηνύματα
298
Likes
568
ok οποτε συμφερει μια κι εξω η κρατηση, αν θελω να ακυρωσω το ενα σκελος και να κρατησω το αλλο μισό ειτε το πηγαινε ειτε το ελα γινεται?
Δεν γινεται. Θα γινει συνολικη επανεκδοση και θα πληρωσεις διαφορα ναυλου (αν υπαρχει) στο σκελος που κρατας. Οπως και οταν κανεις αλλαγη ενος σκελους γινεται επανεκδοση και στο αλλο που δεν θες να αλλαξεις κ πληρωνεις κι εκει διαφορα ναυλου (αν υπαρχει).

Edit: Το παραπανω ισχυει για κανονικη αγορα. Για μιλια πρεπει να γινει ακυρωση ολου του εισιτηριου και εκ νεου επανεκδοση.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.076
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom