Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.282
Έχεις αγοράσει εισιτήριο LH κανονικά και θέλεις να κάνεις αναβάθμιση σε business με μιλια της Aegean;Γίνεται αυτό;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.751
προς: fotast

To δικαίωμα αναβάθμισης θέσης με μίλια εξαρτάται από τον τύπο του ναύλου. Για τη Lufthansa είναι δυνατό μόνο για τους ακριβότερους ναύλους Y, B, G, E της οικονομικής θέσης. (βλ. κεφ. 7 όρων και προϋποθέσεων συνεργασίας με λοιπές αεροπορικές εταιρείες της Star Alliance).
 

johnny7

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Οκ ευχαριστώ. Μάλλον δε θα έχω ποτέ Y, B, G, E της LH για ευνόητους λόγους.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Έκανα πρώτη φορά κάποιες αγορές από τα Duty Free,δίνοντας και την κάρτα Miles and Bonus για να περαστούν οι πόντοι...επίσης την ίδια μέρα έκανα και κάποια μικροαγορά κατά την διάρκεια της πτήσης,επίσης δίνοντας την κάρτα και υποτίθεται οι πόντοι περάστηκαν...σήμερα σχεδόν 10 μέρες μετά ενώ τα μίλια της πτήσης έχουν περαστεί στο λογαριασμό μου,οι αγορές όχι :eek:
Πήρα τηλ. στην Aegean και στην αρχή η κοπέλα μου έλεγε κάτι ακατανόητα, αν τις πέρασα εγώ κτλ...μετά πήγε και ρώτησε προφανώς με άφησε λίγο στην αναμονή και μου είπε συγνώμη αλλά αργούν να περαστούν...εφόσον πέρασαν οι πόντοι της πτήσης,δεν έπρεπε να έχουν περαστεί και οι αγορές της ίδιας μέρας;;; Έχει τύχει σε κανέναν;

Δεν μιλάω καν για την πτήση της επιστροφής γιατί πραγματοποιήθηκε μια μέρα πρίν, οπότε δεν έχουν περαστεί καν τα μίλια της πτήσης ακόμα, πόσω μάλλον μια αγορά κατά τη διάρκεια της πτήσης...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Σε αγορα κατα τη διαρκεια της πτησης, τα μιλια δεν περαστηκαν ποτε, ενω η πιστωτικη μου χρεωθηκε μετα απο 2 μηνες. Εστειλα και την αποδειξη και ουδεν.

Τωρα εχω προβλημα με τα μιλια της booking για διαμονη πριν περιπου 2 μηνες. Παλι ζητησαν αποδειξη πληρωμης και ημερομηνιες διαμονης και φυσικα ενω ενοχλω, δεν περνιουνται.

Τα μιλια απο ακυρωση πτησης επιστραφηκαν αφου τους ενοχλησα μετα απο εβδομαδες και οχι 3-5 εργασιμες οπως ισχυριζονται, ενω το ποσο επιστραφηκε στο λογαριασμο μου με εμβασμα απο HSBC εξωτερικου και οχι στην καρτα που εκλεισα και φυσικα χρεωθηκα εγω τα εξοδα του εμβασματος

Κατι δεν παει καλα, γενικως.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Χμ...εγώ δεν είχα ξανακάνει αγορά κατά τη διάρκεια της πτήσης και δεν ήξερα πως υπάρχουν τέτοια θέματα. Όσο για τα Duty free νομίζω υποτίθεται πως μέχρι τις 17 Ιουνίου έπαιρνες και τριπλάσιους πόντους για κάθε αγορά ή κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά....και προς το παρόν δεν μου πέρασαν κανένα πόντο...


Εν τω μεταξύ στο τηλ. λένε πως αργούν να περαστούν...λέω "να σας πάρω σε μια βδομάδα;" και μου λέει ''ε ...περιμένετε παραπάνω".....


Μου λέει δε σε κάποια στιγμή η κοπέλα στο τηλ. "δεν θα περάσατε τον αριθμό της κάρτας σας όταν κλείσατε το εισητήριο" ...σαφώς και την πέρασα λέμε, αφού ήδη έχουν περαστεί τα μίλια της μίας διαδρομής, μόνο οι αγορές της ίδιας μέρας δεν έχουν περαστεί....καλά για την επιστροφή δεν το συζητώ...μία μόνο μέρα πριν εννοείται δεν έχουν περαστεί τα μίλια του ταξιδιού θα ρωτήσω για αγορές on board;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Κι όμως τα μίλια της πτήσης της επιστροφής περάστηκαν πρίν λίγο...

Ωστόσο όπως δεν πέρασαν οι αγορές τόσες μέρες πριν στο πήγαινε,έτσι δεν πέρασαν και οι αγορές στο γύρνα...γενικώς από αγορές on board δεν περάστηκε τίποτα o_O
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκανα πρώτη φορά κάποιες αγορές από τα Duty Free,δίνοντας και την κάρτα Miles and Bonus για να περαστούν οι πόντοι...επίσης την ίδια μέρα έκανα και κάποια μικροαγορά κατά την διάρκεια της πτήσης,επίσης δίνοντας την κάρτα και υποτίθεται οι πόντοι περάστηκαν...σήμερα σχεδόν 10 μέρες μετά ενώ τα μίλια της πτήσης έχουν περαστεί στο λογαριασμό μου,οι αγορές όχι :eek:
Πήρα τηλ. στην Aegean και στην αρχή η κοπέλα μου έλεγε κάτι ακατανόητα, αν τις πέρασα εγώ κτλ...μετά πήγε και ρώτησε προφανώς με άφησε λίγο στην αναμονή και μου είπε συγνώμη αλλά αργούν να περαστούν...εφόσον πέρασαν οι πόντοι της πτήσης,δεν έπρεπε να έχουν περαστεί και οι αγορές της ίδιας μέρας;;; Έχει τύχει σε κανέναν;

Δεν μιλάω καν για την πτήση της επιστροφής γιατί πραγματοποιήθηκε μια μέρα πρίν, οπότε δεν έχουν περαστεί καν τα μίλια της πτήσης ακόμα, πόσω μάλλον μια αγορά κατά τη διάρκεια της πτήσης...
Κάνεις την αυθαίρετη υπόθεση ότι μίλια από διαφορετικές πηγές έχουν το ίδιο processing time. Εντελώς εσφαλμένο. Μίλια από πτητική δριαστηριότητα περνιώνται αυτόματα (αν δεν εμπλέκονται κουπόνια αναβάθμισης κλπ.) και είναι διαθέσιμα συνήθως εντός 24 ωρών, κάποια άλλα τα περνάει άνθρωπος (και άρα παίρνει 1-2 εργάσιμες μέρες παραπάνω) και κάποια ακόμα, τέλος, περνιώνται με βάση περιοδικές καταστάσεις (σε τακτά διαστήματα).
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Κάνεις την αυθαίρετη υπόθεση ότι μίλια από διαφορετικές πηγές έχουν το ίδιο processing time. Εντελώς εσφαλμένο. Μίλια από πτητική δριαστηριότητα περνιώνται αυτόματα (αν δεν εμπλέκονται κουπόνια αναβάθμισης κλπ.) και είναι διαθέσιμα συνήθως εντός 24 ωρών, κάποια άλλα τα περνάει άνθρωπος (και άρα παίρνει 1-2 εργάσιμες μέρες παραπάνω) και κάποια ακόμα, τέλος, περνιώνται με βάση περιοδικές καταστάσεις (σε τακτά διαστήματα).

Για αυτό ακριβώς ρώτησα αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία...για να δω αν περνιόνται ταυτόχρονα με τα μίλια της πτήσης....βέβαια η εμπειρία που ανέφερε η @paefstra για πόντους από αγορές εν πτήση που δεν περάστηκαν ποτέ δεν ήταν πολύ ενθαρρυντική...οπότε θα περιμένω, έχουν περάσει περίπου 10 μέρες από τις πρώτες αγορές....μακάρι τελικά να περαστούν....
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Κι εγώ είδα κι έπαθα να πάρω τα μίλια από διαμονή σε συνεργαζόμενο ξενοδοχείο. Πήρα τηλέφωνο, έστειλα mail και τελικά πέρασαν 2 μήνες για να τα δω στο λογαριασμό μου.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Τα ίδια και με τα μίλια απ' τη Hertz. Περάστηκαν μετά από μήνες, αλλά χωρίς καμια ενόχληση από μέρους μου. Ενώ σε παλιότερη ενοικίαση αυτοκινήτου έγινε άμεσα η καταχώρηση των μιλίων. Τα μίλια απο booking κάθε φορά καταχωρούνται αμέσως.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Κι εγώ είδα κι έπαθα να πάρω τα μίλια από διαμονή σε συνεργαζόμενο ξενοδοχείο. Πήρα τηλέφωνο, έστειλα mail και τελικά πέρασαν 2 μήνες για να τα δω στο λογαριασμό μου.
Μια απ΄τα ίδια μετά από διαμονή σε αλυσίδα ξενοδοχείων που συνεργάζεται με Aegean και δίνει μίλια ,περιμένω από μέσα Απριλίου αλλά ακόμα δεν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.455
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom