Γενικά Πρώτες διακοπές ζευγαράκι...

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Γουστα ειναι αυτα βρε παιδια..
οσο για τις παραλιες εξαρταται απο τα κριτηρια που θετει κανεις για τον ορισμο της "καλης" παραλιας
πχ για αλλους "καλη" παραλια θωρειται αυτη που εχει αμμο, αλλοι προτιμουν τα βοτσαλα, αλλοι προτιμουν τις οργανωμενες και αλλοι τις ανεξερευνητες κλπ
για μενα πχ "καλη" παραλια ειναι η "ιδιαιτερη" παραλία, αυτη που περα απο γαλοαζοπρασινα καθαρα νερα περιβαλλεται και απο ιδιαιτερο φυσικο καλλος πχ σπηλια, γκρεμους, σεληνιακα τοπια κλπ Με αυτη τη λογικη δεν θα χαρακτηριζα καταπληκτικες τις παραλιες πχ της μυκονου γιατι απλα δεν εχουν τιποτα το ιδιαιτερο ως τοπια (ενω συν της αλλοις ειναι και παγωμενες και πολυ βαθειες, traveller τα υπογλωσσια :haha:) ενω σχεδον το συνολο των παραλιων της μηλου ειναι ιδιαιτερες και ξεχωριστες

Λατινα συμφωνω και επαυξανω για τη Μηλο, στα top των παραλιων θα προσθετα και τον Γεροντα και φυσικα το Κλεφτικο το οποίο αν και δεν ειναι κλασσικη παραλια, ειναι μια κατηγορια απο μονο του..
Κλεφτικο,Γεροντας,Τσιγκραδο,Παπαφραγκας,Σαρακηνικο απλα δεν παιζονται !
Το μεγαλο μειον του νησιου για μενα ειναι η ελλειψη καταλληλης υποδομης, πολλα προχειρα καταλυματα χαμηλης αισθητικης (κριμα) γιατο λογο αυτο θελει προσοχη στις επιλογες. Κατα τη γνωμη μου καλυτερη επιλογη αποτελει η διαμονη στην Πλακα (ή εστω στην Τρυπητη) σε δωματιο με θεα το γκρεμο
Παντως υπαρχουν και φωτεινες εξαιρεσεις που ξεκινουν απο 75 ευρω τα οποία καθε αλλο παρα υπερβολικα ειναι..
erminathess οριζω την "καλη" παραλια με τον ιδιο ακριβως τροπο με εσενα!
παραλειψη μου το οτι δεν ανεφερα τον γερακα..και προσθετω και το αμμουδαρακι!

η πλακα ειναι το ιδανικο μερος για διαμονη αλλα..οι τιμες θυμαμαι οτι οταν το χα ψαξει ηταν στα υψη..και η τρυπητη μου αρεσε πολυ (εκει αν θυμαμαι καλα ειναι και οι ανεμομυλοι του νησιου, καποιοι νοικιαζονται κι ολας σε μεγαλες παρεες)!
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Κι εγώ συντάσσομαι με Αμοργό. Μπλε, πεντακάθαρες θάλασσες με το αγαπημένο μου βοτσαλάκι (μακριά από μένα η άμμος), δροσερά νερά, όσο πρέπει κόσμος, χωριά που προσφέρονται για εκδρομούλες, μια υπέροχη χώρα, όμορφα μπαράκια, ψημένη ρακή να ρέει άφθονη, ένα κάμπινγκ με νέους από όλο τον κόσμο και μπροστά το τιτανοτεράστιο beach bar Q να τραβάει μέχρι το πρωί...

Να βαρεθείτε? Στην Αμοργό? Δεν υπάρχει περίπτωση. Κι εγω ήμουν ζευγάρι, σαν τα παπούτσια ένα πράγμα, το άλλο μισό μάλιστα δεν το είχα μαζί από πριν... το απέκτησα εκεί... :oops:... πέρασα μια υπέροχη βδομάδα και σίγουρα δεν βαρέθηκα στιγμή.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μια απο τις αγαπημενες μου συνηθειες ειναι να ξυπναω πρωι και να περπαταω στα αδεια σοκακια, απολαμβανοντας την ηρεμια του τοπιου και παραλληλα ψαχνοντας το ιδανικο καταλυμα (για την επομενη φορα)
Την τριτη φορα που πηγα στη Μηλο εμεινα σε αυτο Arhontoula's Studios, νομιζω απο τις καλυτερες επιλογες στην Πλακα, ιδιαιτερα οσον αφορα στη θεα
 

mardim

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΑΝΔΡΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
New York
απο προσωπική εμπειρία από τη μήλο είναι πολύ όμορφο νησί, όχι τόσο γραφικά (ιδιαίτερα στον αδάμαντα), αλλά με καταπληκτικές παραλίες. Βέβαια λόγω της διαφήμισης, πλέον κατακλύζεται από κόσμο και ΜΟΝΟ ζευγάρια που καταντάει βαρετό. Πιστεύω ότι ως νέο ζευγάρι μπορείτε να βρείτε άλλα νησιά στο αιγαίο και όχι μόνο με εξίσου ωραίες παραλίες αλλά όχι τόση εμπορευματοποίηση.
πέρσι με το φίλο μου πήγα σίφνο και με εντυπωσίασε πιο πολύ από τη μήλο, με τη γραφικότητα του τοπίου και τις πανέμορφες παραλίες. τώρα άλλα νησιά που θα σου πρότεινα είναι τα κύθηρα, η αμοργός, οι παξοί και η άνδρος.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φίλη connienaki να πας διακοπές σε όποιο νησί γουστάρεις... εδώ θα σου πει ο καθένας το κοντό του και το μακρύ του... όπως έχεις καταλάβει για να υπάρχει η δυνατότητα της κονόμας για όλους, κάθε χρόνο διαφημίζεται και κάποιος καινούριος 'κρυμμένος' παράδεισος με τις σούπερ παραλίες, την ηρεμία, την αυθεντικότητα κτλ... κάποτε ήταν η σίφνος, η σέριφος, η αμοργός τώρα ξεφύτρωσε και η κίμωλος... του χρόνου ποιος ξέρει, ίσως ανακαλύψουν και την πανέμορφη ανάφη... και μη φοβάσαι, μπορεί τελικά οι κατσαπλιάδες να ακολουθήσουν τις προσταγές της μόδας και να μαζεφτούν αμοργό, κίμωλο οπότε στη μήλο θα είναι τέλεια:D
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
και συνεχιζουμε....με τοπους διαμονης...
ο καθενας μια συμμετοχη....μην δω διπλες ....(οπως κλεβατε με τις φωτογραφιες)
οπου εχουμε τα καλυτερα ποσοστα ...να βγαλουμε το τριμηνο...ειναι και δυσκολοι καιροι...μην παρασυρθειτε απο τις κοντρες....
 

kwnita

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λευκαδα
Ταξίδι-Όνειρο
Kινα - Ιαπωνια
καλημερα! δυστυχως ή ευτυχως δεν ετυχε να παω διακοπες με αμορε ποτε, αλλα οι κολλητες μου εχουν γυρισει αρκετα νησια οποτε θα σου πω κι εγω μια γνωμη που ελπιζω να βοηθησει. 1η επιλογη αλονησσος (νομιζω κιολας οτι δεν την ανεφερε κανεις). πραγματικα η κολλητη μου ξετρελαθηκε απο τις παραλιες και τα τοπια, ειναι καταλληλη για ζευγαρακια. θα προτεινω επισης σαν 2η και 3η επιλογη μηλο και σιφνο αλλα οπως ειπε κι η λατινα καλο ειναι να εχετε αμαξι. αν θες βεβαια μπορω να ρωτησω τις φιλες μου πληροφοριες για διαμονη και τιμες μιας κι εχουν παει.
ζακυνθο με τιποτα πηγε η αλλη μου φιλη περισυ και δεν της αρεσε καθολου γινοταν της τρελης..που να το κυκλοφορησεις το αμορε με τις μεθυσμενες/ους...
ο,τι και να αποφασισεις παντως σου ευχομαι να περασεις καλα!
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Η Αστυπάλαια είναι πράγματι όμορφη και ρομαντική, έχει λίγους οικισμούς, χρειάζεται οπωσδήποτε μεταφορικό μέσο και δεν έχει νυχτερινή ζωή.
Γιατί δεν έχει νυχτερινή ζωή???Εξαρτάται βέβαια πώς το ορίζει κανείς..Πήγα πέρυσι και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις..Αγρια ομορφιά και προσομοιάζει σε νησί κυκλαδύτικο.Είχε ένα μπαράκι δίπλα στους μύλους που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και πιο πάνω και ένα after...Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο κόσμος κυκλοφορούσε μετά τη 1 τουλάχιστον!!!
Σε σύγκριση με την Αμοργό, ψηφίζω Αμοργό, στην οποία υπάρχει νεολαία και την πέφτεις σε καφενεία και πίνεις τα ρακομηλά σου και είσαι μια χαρά!!Εξαρτάται επαναλαμβάνω πώς διασκεδάζει ο καθένας!!!
Η Αμοργός συνδυάζεται άψογα με Κουφονήσι όπου υπάρχει το ανεπανάληπτο Σορόκο με απίθανη μουσική!!!Αλλά και πάλι γούστα είναι αυτά!!!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γιατί δεν έχει νυχτερινή ζωή???Εξαρτάται βέβαια πώς το ορίζει κανείς..Πήγα πέρυσι και μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις..Αγρια ομορφιά και προσομοιάζει σε νησί κυκλαδύτικο.Είχε ένα μπαράκι δίπλα στους μύλους που εμένα προσωπικά μου άρεσε πολύ και πιο πάνω και ένα after...Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι ο κόσμος κυκλοφορούσε μετά τη 1 τουλάχιστον!!!

Και μένα τις καλύτερες εντυπώσεις μου άφησε το νησί σε όλα τα επίπεδα. Και ακριβώς αυτού του είδους η χαλαρή νυχτερινή ζωή είναι που μου αρέσει στις διακοπές μου.
Αλλά, όπως λες και εσύ, το νησί δύο μπαράκια έχει όλα κι όλα, οπότε αν κάποιος ψάχνει κάτι πιο έντονο, θα πρέπει να γνωρίζει ότι δε θα το βρει εκεί.
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Και μένα τις καλύτερες εντυπώσεις μου άφησε το νησί σε όλα τα επίπεδα. Και ακριβώς αυτού του είδους η χαλαρή νυχτερινή ζωή είναι που μου αρέσει στις διακοπές μου.
Αλλά, όπως λες και εσύ, το νησί δύο μπαράκια έχει όλα κι όλα, οπότε αν κάποιος ψάχνει κάτι πιο έντονο, θα πρέπει να γνωρίζει ότι δε θα το βρει εκεί.
:):)Ναι δεν θα βρεις να πας και σε κλαμπ η αλήθεια είναι!!!!!
Να θέσω και ένα νέο προορισμό???Μου χουν πει τα καλύτερα για Πάτμο και σκέφτομαι να πάω φέτος...
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
:):)Ναι δεν θα βρεις να πας και σε κλαμπ η αλήθεια είναι!!!!!
Να θέσω και ένα νέο προορισμό???Μου χουν πει τα καλύτερα για Πάτμο και σκέφτομαι να πάω φέτος...
Πήγαινα στην Πάτμο από το 1996 έως και το 2008 με 2-3 παρασπονδίες.
Είναι το αγαπημένο μου, αλλά για πολύ συγκεκριμένους λόγους που καλύπτουν τον τρόπο και τα θέλω των καλοκαιρινών μου διακοπών.

Δύσκολα μπορώ να είμαι αντικειμενική :) αλλά παρόλα αυτά, δώσε περίοδο, διάρκεια, προϋπολογισμό, τύπο παρέας και ενδιαφέροντα για να σου πω αν κάνει το νησί για την περίπτωσή σου.
 

connienaki

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα
Πω πω πω!!!!Αρχικά δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση...ούτε καν οτι το θέμα μου θα γινόταν αιτία "διαψιφισμών"!!!!Ευχαριστώ πολύ τον καθένα ξεχωριστά για τις πληροφορίες..

arnisi έχεις πιάσει ακριβώς το νόημα!!!όπως τα γράφεις είναι!!αλλά λέω να επιμείνω στη Μήλο και ας πονέσει λίγο η τσέπη μου μόνο και μόνο επειδή έχω ένα feeling οτι θα περάσω πολύ καλά εκεί!!!

lalibela γέλασα τόσο πολύ!!!!!!!!!!!!

erminathess ευχαριστώ για τις πληροφορίες..:haha:

kwnita οτι παραπάνω μ΄πορείς να μου πείς ειδικά για ξενοδοχεία είναι καλοδεχούμενο!!!:p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.856
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom