Πτήσεις με ανταπόκριση

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
η αιθιοπιαν δεν είναι ευρωπαϊκή εταιρία και δεν γνωρίζω πως αποζημιώνει, βέβαια το ένα σκέλος έχει να κάνει με την ΕΕ αλλά και πάλι έχω τις επιφυλάξεις μου.
καλύπτει όμως ξενοδοχείο φαγητό και δωρεάν βίζα για είσοδο στην χώρα σε περίπτωση καθυστέρησης.
με δυο μέρες βλέπεις την πόλη με 4 πας και λαλιμπελα. (λεμε τώρα)
η νότιο Αφρική ζητάει μόνο πτήση επιστροφής για να σε αφήσει να μπεις στο αεροπλάνο και στη χώρα.
η πρεσβεία στην Αθήνα έχει μια ευγενέστατη υπάλληλο που λύνει όλες τις απορίες με χαμόγελο και υπομονή.

το εμβόλιο κίτρινου πυρετού Καλό είναι να γίνει γιατί είναι μια φορά για πάντα. κοστίζει 50 ευρώ και γίνετε στα ιατρεία της τουριστικής ιατρικής. το 50αρικο το καρπώνεται το Παστέρ. και το κάνουμε για την δική μας προστασία. οι νοτιοαφρικανοι δεν το ζητάνε αλλά μπορεί να ζητηθεί σε μελόντικα ταξίδια καπου αλλού.

το τσεκ ιν ανοίγει 4 ώρες πριν Και στην Αθήνα και στο κειπ.
τα γραφεία ενοικίασης αυτοκινήτων στο κειπ είναι όλα μαζεμένα και βρίσκονται δεξιά στην έξοδο του αεροδρομίου κατεβαίνοντας ένα υπόγειο τούνελ και ξαναβγαίνεις πάλι πάνω. θέλει υπομονή γιατί έχει μεγάλες ουρές. υπάρχουν ταμπέλες που οδηγούν εκεί. εμείς επιλέξαμε την αβισ και δεν το μετανιώσαμε.

η επιστροφή του αυτοκινήτου είναι συμμαζεμένη και με τάξη, μπαίνεις την ουρά παραδίδεις το αμάξι γίνετε ο έλεγχος μπροστά σου και φεύγεις. το πολύ 15 με 20 λεπτά. ανάλογα με το πόσοι είναι πιο μπροστά.
το αμάξι επιβάλετε στο κειπ. χωρίς αμάξι δεν βλέπεις τίποτε. το ξενοδοχείο πρέπει να σας εξασφαλίσει φυλασσόμενο πάρκιγκ έστω και με πληρωμή. εμείς δίναμε 4 ευρώ τη μέρα.
το βράδυ αφήστε το αμάξι στο παρκιγνκ του ξενοδοχείου και παρτε ουμπερ ακόμα και για κατούρημα. είναι τζάμπα.
η πόλη είναι πεντακάθαρη πάμφθηνη άψογα οργανωμένη αλλά υπάρχει μικροεγγκληματικοτητα. θέλει πολύ προσοχή τη νύχτα. τη μέρα δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα αλλά και πάλι όποιον περίεργο δεις απέναντι τον κρατάς σε απόσταση.
Δεν ειμαι αντιθετος στα εμβολια αλλα επειδη δεν εχω ουτε καν σαν επιθυμια να επισκεφθω καποια αλλη χωρα που να απαιτει κιτρινου πυρετου, δε βρισκω το λογο να κανω ενα εμβολιο επειδη θα απλα περασω απο το αεροδρομιο της Αντις. Οποτε αν δεν χρειαζεται, δεν θα κανω.
Αμαξι θα εχουμε κ τις 15 μερες γιατι θα κανουμε road trip. Θα εχουμε παρκινγκ παντου, καθως το εχω σα προυποθεση οπου κ να μενουμε. Στο Κειπ θα μενουμε De Waterkant και το εχουμε επιλεξει για λογους ασφαλειας κ για να μπορουμε να εχουμε επιλογες κ το βραδυ.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν ειμαι αντιθετος στα εμβολια αλλα επειδη δεν εχω ουτε καν σαν επιθυμια να επισκεφθω καποια αλλη χωρα που να απαιτει κιτρινου πυρετου, δε βρισκω το λογο να κανω ενα εμβολιο επειδη θα απλα περασω απο το αεροδρομιο της Αντις. Οποτε αν δεν χρειαζεται, δεν θα κανω.
Αμαξι θα εχουμε κ τις 15 μερες γιατι θα κανουμε road trip. Θα εχουμε παρκινγκ παντου, καθως το εχω σα προυποθεση οπου κ να μενουμε. Στο Κειπ θα μενουμε De Waterkant και το εχουμε επιλεξει για λογους ασφαλειας κ για να μπορουμε να εχουμε επιλογες κ το βραδυ.
Καλή επιλογή τοποθεσίας. Εμείς μέναμε στο ρεντ δυο βήματα από το γουοτερφροντ. Παρόλα αυτά όταν πηγαίναμε σε διαφορά μαγαζιά εκτός περιοχής το βράδυ παίρναμε ουμπερ. Αφήναμε το αμάξι στο υπόγειο πάρκινγκ. Αλλά βγαίνουνε εκτός θέματος.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.683
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
οι νοτιοαφρικανοι δεν το ζητάνε
Δεν το ζητάνε ακόμα και αν μείνεις πάνω απο 12ώρες στο αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα ή γενικά στη πρωτεύουσα; Η Αιθιοπία είναι καταγεγραμμένη ως χώρα υψηλού κινδύνου για κίτρινο πυρετό (όχι όλη, αλλά η περιοχή της πρωτεύουσας είναι).
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν το ζητάνε ακόμα και αν μείνεις πάνω απο 12ώρες στο αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα ή γενικά στη πρωτεύουσα; Η Αιθιοπία είναι καταγεγραμμένη ως χώρα υψηλού κινδύνου για κίτρινο πυρετό (όχι όλη, αλλά η περιοχή της πρωτεύουσας είναι).
αν είσαι τράνζιτ δεν το ζητάνε. υποτίθεται ότι μένεις στο αεροδρόμιο.
αν το τρανσιτ είναι πολλές ώρες φροντίζουν (τουλάχιστον για μπίζνες πελάτες) ξενοδοχείο και δωρεάν βίζα. και πάλι λογικά δεν πρέπει να ζητάνε εμβόλιο κίτρινου πυρετού γιατί η αντίς παραμένει τρανσιτ.
αν βγεις έξω από δικη σου προτοβουλια δεν ξέρω τι παίζει. υποψην ότι πληρώνεις βίζα.
η εταιρία έχει τηλέφωνο και μπορούν να δώσουν απαντήσεις είναι εξυπηρετικοί. 2103246706
στην αντίς δεν διέκρινα κάποιο έλεγχο για εμβόλια στη πόρτα επιβίβασης. μπορεί όμως να τον κάνουν έξω στα γκισέ του αεροδρομίου κατά το τσεκ ιν.
αν έχεις μεγάλο περιθώριο και θες να βγεις στην πόλη με δικιά σου πρωτοβουλία δεν θα ξαναπεράσεις από κανένα γκισέ γιατί έχεις κάρτες επιβίβαση μόνο από έλεγχους ασφαλείας και διαβατηρίων.
νομίζω τέτοιου είδους έλεγχους για κίτρινο πυρετό κοβιντ ........ μόνο οι αεροπορικές κάνουν κατά το τσεκ ιν.
ελπίζω να έγινα κατανοητός.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.683
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
αν είσαι τράνζιτ δεν το ζητάνε. υποτίθεται ότι μένεις στο αεροδρόμιο.
αν το τρανσιτ είναι πολλές ώρες φροντίζουν (τουλάχιστον για μπίζνες πελάτες) ξενοδοχείο και δωρεάν βίζα. και πάλι λογικά δεν πρέπει να ζητάνε εμβόλιο κίτρινου πυρετού γιατί η αντίς παραμένει τρανσιτ.
αν βγεις έξω από δικη σου προτοβουλια δεν ξέρω τι παίζει. υποψην ότι πληρώνεις βίζα.
η εταιρία έχει τηλέφωνο και μπορούν να δώσουν απαντήσεις είναι εξυπηρετικοί. 2103246706
στην αντίς δεν διέκρινα κάποιο έλεγχο για εμβόλια στη πόρτα επιβίβασης. μπορεί όμως να τον κάνουν έξω στα γκισέ του αεροδρομίου κατά το τσεκ ιν.
αν έχεις μεγάλο περιθώριο και θες να βγεις στην πόλη με δικιά σου πρωτοβουλία δεν θα ξαναπεράσεις από κανένα γκισέ γιατί έχεις κάρτες επιβίβαση μόνο από έλεγχους ασφαλείας και διαβατηρίων.
νομίζω τέτοιου είδους έλεγχους για κίτρινο πυρετό κοβιντ ........ μόνο οι αεροπορικές κάνουν κατά το τσεκ ιν.
ελπίζω να έγινα κατανοητός.
Ναι κατανοητά όλα αυτά, αλλά δεν μου απάντησες σε αυτό ακριβώς που ρώτησα. Η οδηγία λέει (αυτή που ισχύει σήμερα) οτι αν παραμείνεις πάνω απο 12 ώρες στο αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα, μπορούν να σου κάνουν έλεγχο μετά. Επίσης η Νότια Αφρική δεν ανήκει στις χώρες που ζητάνε υποχρεωτικά εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να σου κάνουν τέτοιο έλεγχο αν έρχεσαι απο χώρα υψηλού κινδύνου.
Δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι για να καταθέσω προσωπική εμπειρία και δεν πρόκειται να κάνω υποθέσεις. Συμφωνώ, λοιπόν, ο @panlek30 να κάνει ένα τηλέφωνο στην αεροπορική και στην πρεσβεία της Νότιας Αφρικής στην Αθήνα και να το σιγουρέψει, γιατί όπως διάβασα στη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει μικρό τράνσιτ και αν χάσει την πτήση μπορεί να παραμείνει πάνω απο 12 ώρες στην Αιθιοπία και χωρίς εμβόλιο, ίσως (δεν το γνωρίζω προσωπικά), να έχει πρόβλημα κατα την άφιξη στη Νότια Αφρική.
 
D

Delmem38110

Guest
Ναι κατανοητά όλα αυτά, αλλά δεν μου απάντησες σε αυτό ακριβώς που ρώτησα. Η οδηγία λέει (αυτή που ισχύει σήμερα) οτι αν παραμείνεις πάνω απο 12 ώρες στο αεροδρόμιο της Αντίς Αμπέμπα, μπορούν να σου κάνουν έλεγχο μετά. Επίσης η Νότια Αφρική δεν ανήκει στις χώρες που ζητάνε υποχρεωτικά εμβόλιο του κίτρινου πυρετού, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι δεν μπορούν να σου κάνουν τέτοιο έλεγχο αν έρχεσαι απο χώρα υψηλού κινδύνου.
Δεν έχω κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι για να καταθέσω προσωπική εμπειρία και δεν πρόκειται να κάνω υποθέσεις. Συμφωνώ, λοιπόν, ο @panlek30 να κάνει ένα τηλέφωνο στην αεροπορική και στην πρεσβεία της Νότιας Αφρικής στην Αθήνα και να το σιγουρέψει, γιατί όπως διάβασα στη συζήτηση που έχει προηγηθεί έχει μικρό τράνσιτ και αν χάσει την πτήση μπορεί να παραμείνει πάνω απο 12 ώρες στην Αιθιοπία και χωρίς εμβόλιο, ίσως (δεν το γνωρίζω προσωπικά), να έχει πρόβλημα κατα την άφιξη στη Νότια Αφρική.
τέτοια απάντηση μόνο από την αεροπορική η την πρεσβεία.
στο πήγαινε δεν θα έχει πρόβλημα γιατί θα έχει αρκετό χρόνο.
40 λεπτά θα έχει στην επιστροφή. σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δει αν το ζητάει η Ελλάδα.
ένα τηλεφώνημα είναι απαραίτητο. εγώ δεν το κοίταξα γιατί έχω κάνει το εμβόλιο και δεν με απασχολούσε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.502
Likes
29.159
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να καταλάβω, έχουμε αναλώσει σελίδες επί σελίδων για το πως θα ξεπεράσουμε την υποχρεωτικότητα ενός ασφαλούς εμβολίου, που οι υγειονομικές αρκές έχουν κρίνει ως απαραίτητο για όποιο βρίσκεται στην περιοχή της Adis Ababba? Συγνώμη αλλά ισχύουν ακριβώς όλα αυτά που λέγαμε πέρισυ για τους ψεκ.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.683
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
τέτοια απάντηση μόνο από την αεροπορική η την πρεσβεία.
στο πήγαινε δεν θα έχει πρόβλημα γιατί θα έχει αρκετό χρόνο.
40 λεπτά θα έχει στην επιστροφή. σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δει αν το ζητάει η Ελλάδα.
ένα τηλεφώνημα είναι απαραίτητο. εγώ δεν το κοίταξα γιατί έχω κάνει το εμβόλιο και δεν με απασχολούσε.
Το πέρασα βιαστικά το΄μικρό τράνσιτ που έγραψε και κατάλαβα οτι είναι απο Αντίς για Κειπ Τάουν. Λάθος μου
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
τέτοια απάντηση μόνο από την αεροπορική η την πρεσβεία.
στο πήγαινε δεν θα έχει πρόβλημα γιατί θα έχει αρκετό χρόνο.
40 λεπτά θα έχει στην επιστροφή. σε αυτή την περίπτωση πρέπει να δει αν το ζητάει η Ελλάδα.
ένα τηλεφώνημα είναι απαραίτητο. εγώ δεν το κοίταξα γιατί έχω κάνει το εμβόλιο και δεν με απασχολούσε.
Και στο πηγαινε αντιστοιχο χρονο (50') εχω αλλα οταν πηγαινω η πτηση ειναι Αθηνα - Αντις - Βικτορια Φολς (Ζιμπαμπουε). Και μετα απο 3 μερες πεταω παλι για Γιοχανεσμπουργκ.
Ναι θα παρω να ρωτησω εξαλλου εχω καιρο μεχρι τον Αυγουστο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.560
Likes
4.019
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Για να καταλάβω, έχουμε αναλώσει σελίδες επί σελίδων για το πως θα ξεπεράσουμε την υποχρεωτικότητα ενός ασφαλούς εμβολίου, που οι υγειονομικές αρκές έχουν κρίνει ως απαραίτητο για όποιο βρίσκεται στην περιοχή της Adis Ababba? Συγνώμη αλλά ισχύουν ακριβώς όλα αυτά που λέγαμε πέρισυ για τους ψεκ.
Σορρυ αλλα δεν εχεις διαβασει. Ενα τρανσιτ πτησης εχω 40 λεπτων εχω στην Αντις. Αν γι αυτο απαιτειται εμβολιο. Αυτη ειναι η ερωτηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.215
Likes
20.683
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Και στο πηγαινε αντιστοιχο χρονο (50') εχω αλλα οταν πηγαινω η πτηση ειναι Αθηνα - Αντις - Βικτορια Φολς (Ζιμπαμπουε). Και μετα απο 3 μερες πεταω παλι για Γιοχανεσμπουργκ.
Ναι θα παρω να ρωτησω εξαλλου εχω καιρο μεχρι τον Αυγουστο.
Μέχρι 12 ώρες στην Αντίς δεν έχεις πρόβλημα. Το μετά το 12ωρο είναι το θέμα. Δες και αν υπάρχουν κοντινές πτήσεις απο Αντίς για Βικτώρια αν χάσεις την ανταπόκριση.
Ακόμα και το Περού είναι χώρα υψηλού κινδύνου (όχι όλη, μόνο η περιοχή του Αμαζονίου), αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, είναι ασθένεια που μεταδίδεται με το τσίμπημα κουνουπιού. Απο κει και πέρα εξαρτάται απο εσάς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.743
Likes
50.879
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ακόμα και το Περού είναι χώρα υψηλού κινδύνου (όχι όλη, μόνο η περιοχή του Αμαζονίου), αν καταλαβαίνεις τι εννοώ. Εγώ προσωπικά δεν θα το ρίσκαρα, είναι ασθένεια που μεταδίδεται με το τσίμπημα κουνουπιού. Απο κει και πέρα εξαρτάται απο εσάς.
Εξαρτάται το πώς εκτιμά ο καθένας και τον κίνδυνο, όλη η Αμαζονία του Περού είχε την τελευταία τετραετία μία περίπτωση κίτρινου πυρετού (το 2022 καμία) και άλλες 3 είχε όλη η χώρα μαζί. Δε λέω αν πρέπει να κάνει κανείς το εμβόλιο ή όχι, λέω ότι δε θεωρώ ότι οι πιθανότητες να κολλήσεις είναι σημαντικά περισσότερες από το να σε χτυπήσει πχ κεραυνός, που ΟΚ κι αυτό συμβαίνει αλλά δεν περπατάμε μόνο όπου έχει αλεξικέραυνα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.288
Μηνύματα
886.752
Μέλη
38.955
Νεότερο μέλος
alex_07

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom