Πτήσεις με ανταπόκριση

greyfox17

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Μπερδεύτηκες....Αυτές οι ενοικιάσεις γίνονται με βάση τους προορισμούς(από/προς).Το κόστος είναι το ίδιο ανεξάρτητα από την διάρκεια του ταξιδιού.Τα 60 λεπτά ήταν ο χρόνος της διαδρομής.Αλλά και 70 ή 80 να ήταν το ίδια χρήματα θα πλήρωναν.
Ευχαριστώ πολύ μήπως έχεις κανα link
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Όχι δυστυχώς.Ούτε θυμούνται οι φίλοι μου.Αλλά είπαν οτι βρήκαν αρκετά στο internet και διάλεξαν κάποιο με βάση την τιμή.
 

maria_v

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας ! ειμαι νέο μέλος . θα ήθελα μια διευκρίνιση αν ξέρει κάποιος. Θέλω να κλείσω πτήση απο Κω για Ηράκλειο με στάση στην Αθήνα για 5 ώρες. Ξέρω οτι οι αποσκευές παραλαμβάνονται κατευθείαν στον τελικό προορισμό αλλα με τις χειραποσκευές τι γίνεται;; Γιατι θα ηθελα να αλλάξω την χειραποσκευή μου απο Αθήνα για Ηράκλειο. Πιστευετε θα υπάρξει πρόβλημα; Ξαναγίνεται έλεγχος κανονικά;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.406
Likes
14.380
Γεια σας ! ειμαι νέο μέλος . θα ήθελα μια διευκρίνιση αν ξέρει κάποιος. Θέλω να κλείσω πτήση απο Κω για Ηράκλειο με στάση στην Αθήνα για 5 ώρες. Ξέρω οτι οι αποσκευές παραλαμβάνονται κατευθείαν στον τελικό προορισμό αλλα με τις χειραποσκευές τι γίνεται;; Γιατι θα ηθελα να αλλάξω την χειραποσκευή μου απο Αθήνα για Ηράκλειο. Πιστευετε θα υπάρξει πρόβλημα; Ξαναγίνεται έλεγχος κανονικά;
Την χειραποσκευή την παίρνεις μαζί σου.Σε 5 ώρες και να την αλλάξεις μπορείς και να την ξαναπεράσεις από έλεγχο.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.716
Likes
7.795
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Αν ποτέ καταφέρουμε να κλείσουμε εκείνο το πολυπόθητο Σελανίκ-Μπογκοτά για τον μπρο, υπάρχει το εξής θέμα:
Φτάνει στην Μπογκο στις 8 το πρωί και η πτήση που βρίσκουμε και βολεύει τα μάλλα από όλες τις πλευρές αναχωρεί από Μπόγκο για Κίτο στις 10.40 το πρωί. Αναρωτιέμαι λοιπόν, θα το προλάβει το επόμενο αεροπλάνο(κάτι το ότι φαντάζομαι θα έχει μια μικρή καθυστέρηση, κάτι η βαλίτσα που θα πρέπει να πάρει, κάτι το ότι δε ξέρει γρι αγγλικά μήτε ισπανικά θα καθυστερήσει καμπόσο) ή να του κλείσω για (πολύ) πιο μετά;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Να ρωτήσω κάτι κι όποιος ξέρει ας μου πει.

Τελικά επειδή δε βρήκα μίλια για να πάω ΗΠΑ (αν και το ψάχνω ακόμα μπας και.. Επιστροφή βρήκα όμως ευτυχώς) έκλεισα με μίλια από Aegean ως Μιλάνο κι από κει με Emirates (economy) για ΝΥ.

Επειδή θα έχω πολλή ώρα αναμονή στο Malpensa μεταξύ των δύο πτήσεων, θα μπορέσω να πάω στο lounge της Star Alliance με το εισιτήριο της άφιξης από Αθήνα που είναι business (θα πάρω 2 βαλίτσες γι΄αυτό-κ είμαι κ λίγο ψωνάρα χαχα) να περιμένω ως την επόμενη πτήση (που δεν είναι business) ή επειδή αφορά άλλο σκέλος (όχι αναχώρηση) δεν ισχύει αυτό? Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό που ρωτάω..

Υ.Γ. Το ξέρω ότι θα πρέπει να πάρω τις βαλίτσες μου και μετά να ξανακάνω check in κλπ..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να ρωτήσω κάτι κι όποιος ξέρει ας μου πει.

Τελικά επειδή δε βρήκα μίλια για να πάω ΗΠΑ (αν και το ψάχνω ακόμα μπας και.. Επιστροφή βρήκα όμως ευτυχώς) έκλεισα με μίλια από Aegean ως Μιλάνο κι από κει με Emirates (economy) για ΝΥ.

Επειδή θα έχω πολλή ώρα αναμονή στο Malpensa μεταξύ των δύο πτήσεων, θα μπορέσω να πάω στο lounge της Star Alliance με το εισιτήριο της άφιξης από Αθήνα που είναι business (θα πάρω 2 βαλίτσες γι΄αυτό-κ είμαι κ λίγο ψωνάρα χαχα) να περιμένω ως την επόμενη πτήση (που δεν είναι business) ή επειδή αφορά άλλο σκέλος (όχι αναχώρηση) δεν ισχύει αυτό? Ελπίζω να έγινε κατανοητό αυτό που ρωτάω..

Υ.Γ. Το ξέρω ότι θα πρέπει να πάρω τις βαλίτσες μου και μετά να ξανακάνω check in κλπ..
Δεν ισχύει αυτό που λες δυστυχώς, καθότι το δεύτερο σκέλος είναι τελείως διαφορετικό από το πρώτο, εκτός αν είσαι χρυσό μέλος και πάνω στο πρόγραμμα της Emirates. H Emirates καμία σχέση δεν έχει με την Star Alliance.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Δεν ισχύει αυτό που λες δυστυχώς, καθότι το δεύτερο σκέλος είναι τελείως διαφορετικό από το πρώτο, εκτός αν είσαι χρυσό μέλος και πάνω στο πρόγραμμα της Emirates. H Emirates καμία σχέση δεν έχει με την Star Alliance.
Ναι το ξέρω αλλά εγώ έχω σκοπό να πάω στο lounge της Star Alliance όχι της Emirates.. Και θα έδειχνα το εισιτήριο της άφιξης από Αθήνα που είναι από Aegean (μέλος Star Alliance).. Δεν μπορώ λέτε? Θα φάω Ιταλικές κλωτσιές?? Βέβαια δεν έχω ιδέα κιόλας αν θα είναι στο ίδιο Terminal κλπ αλλά λέμε σε περίπτωση που βολεύει θεωρητικά..
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ναι το ξέρω αλλά εγώ έχω σκοπό να πάω στο lounge της Star Alliance όχι της Emirates.. Και θα έδειχνα το εισιτήριο της άφιξης από Αθήνα που είναι από Aegean (μέλος Star Alliance).. Δεν μπορώ λέτε? Θα φάω Ιταλικές κλωτσιές??
Η άφιξη δεν έχει καμία σχέση με την αναχώρηση, καθότι πέραν των arrival lounges (που κάτι τέτοιο δε νομίζω να υπάρχει στο Μιλάνο), αν δεν πετάς σε διακεκριμένη θέση, ή δεν έχει το ανάλογο στάτους στο πρόγραμμα της εταιρίας, ή μέλους της συμμαχίας της εταιρίας με την οποία πετάς, τότε δεν μπορείς να μπεις στο lounge. Τώρα αν τους εξηγήσεις και κάνουν τα στραβά μάτια αυτό είναι δικό τους πρόβλημα, αλλά βάσει των κανόνων δεν μπορείς να μπεις.

ΥΓ. Ακόμη κι αν ήσουν χρυσό μέλος στην Aegean, πάλι δε θα μπορούσες να μπεις στο lounge της Star Alliance, καθότι η εταιρία αναχώρησης σου δεν είναι μέλος αυτής.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.081
Likes
2.495
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Η άφιξη δεν έχει καμία σχέση με την αναχώρηση, καθότι πέραν των arrival lounges (που κάτι τέτοιο δε νομίζω να υπάρχει στο Μιλάνο), αν δεν πετάς σε διακεκριμένη θέση, ή δεν έχει το ανάλογο στάτους στο πρόγραμμα της εταιρίας, ή μέλους της συμμαχίας της εταιρίας με την οποία πετάς, τότε δεν μπορείς να μπεις στο lounge. Τώρα αν τους εξηγήσεις και κάνουν τα στραβά μάτια αυτό είναι δικό τους πρόβλημα, αλλά βάσει των κανόνων δεν μπορείς να μπεις.

ΥΓ. Ακόμη κι αν ήσουν χρυσό μέλος στην Aegean, πάλι δε θα μπορούσες να μπεις στο lounge της Star Alliance, καθότι η εταιρία αναχώρησης σου δεν είναι μέλος αυτής.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Να εξηγησει τι ακριβως?
Δεν ειναι μπαρακι, καθε εισοδος καταχωρειται, δεν θα μπει.
Κι εγώ αυτό ήξερα, στο Μιλάνο όμως μου έχει τύχει να το ζήσω κι αυτό...άτομο χωρίς δικαίωμα εισόδου να μπαίνει μέσα λόγω άγνοιας κανόνων από τον ρεσεψιονιστ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.465
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom