Πωλείται...

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δώδεκα από τα ωραιότερα ελληνικά νησάκια στο Αιγαίο, αλλά και κοντά στην Αθήνα και στην Πελοπόννησο βγαίνουν ήδη στο… σφυρί με μεσίτη την εταιρεία Private Islands Inc που έχει έδρα τον Καναδά.

Ολόκληρο το άρθρο: Εξωφρενικό! Βγάλαμε ελληνικά νησιά στο σφυρί! - Newsbomb.gr

Πηγή: - Newsbomb.gr

Για όποιον ενδιαφέρεται να αγοράσει: http://www.privateislandsonline.com/greece.htm
 
Last edited by a moderator:

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο τίτλος του άρθρου ξεκινάει με "εξωφρενικό".

Πού είναι το εξωφρενικό δηλαδή;
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Το γεγονός ότι τα φιντάνια αυτού του σάιτ δείχνουν στο χάρτη της Τουρκίας τη Ρόδο και στο χάρτη της Ελλάδας απουσιάζει η Ρόδος μου φαίνεται πιο άξιο σχολιασμού. Δε με εντυπωσιάζει που πωλούνται νησιά, απ' ό,τι βλέπω και σε άλλες χώρες πωλούνται στο ίδιο μεσιτικό.
 

NOSTIMON HMAP

Member
Μηνύματα
219
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΛΟΦΟΝΤΕΝ
Εκείνο το μικρό , τον Άγιο Αθανάσιο στην Ιτέα το χτυπούσα αλλά δεν το δίνουν όλο. Μόνο 2,5 στρέμματα από τα 10. Να δόσεις τόσα λεφτά και να ξυπνάς νωρίς για να προλάβεις να πιάσεις χώρο για τη πετσέτα στη παραλία, δεν λέει.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Πώληση από πώληση έχει διαφορά. Άλλο να πωληθεί γη που ανήκει σε ιδιώτες και άλλο δημόσια γη. Τα συγκεκριμένα νησιά αναφέρονται ως Ελληνικά, οπότε υποθέτω αν το άρθρο είναι ακριβές, ότι ανήκουν στο Ελληνικό δημόσιο και ουσιαστικά και δικιά μας περιουσία. Επίσης γνωρίζω ότι η Καρδιώτισσα ανήκει στη Σίκινο και όχι σε κάποιον ιδιώτη και πως το Τραγονήσι ανήκει στη Μύκονο και είναι και σημαντικός βιότοπος της Μονάχους-Μονάχους. Εκτός κι αν πρόκειται για συνωνυμία, αυτή η γη αγαπημένοι μου συν-Ιθαγενείς θα πωληθεί και αυτό το κάνει κάπως "εξωφρενικό" τουλάχιστον στο βαθμό που μπορεί κάποιος να θεωρήσει "εξωφρενικό" το να πωλείται και η υπόλοιπη δημόσια περιουσία της χώρας σε ιδιώτες.
 
Last edited by a moderator:

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
και του δημοσιου να ειναι, να πουλησουμε, να πουλησουμε μπας και ξεχρεωσουμε...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ αν ήμουν Τουρκία θα τα αγόραζα όλα... Και μετά θα το παιζα τρέλα...
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
εγω αν ειχα λεφτα, ένα νησάκι θα το έπαιρνα για την προίκα μου!!!
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Από τα Νέα, για το δημοσίευμα στις 6/3/2010 των Τimes (λίγο προ ΔΝΤ εποχή):

" Πέντε νησιά προς πώληση προτείνουν οι «Τimes»!

...«Η ιδέα δεν είναι και τόσο κακή. Η Ελλάδα έχει 3.054 νησιά και μόνο τα 87 από αυτά κατοικούνται», σημειώνει η βρετανική εφημερίδα, επικαλούμενη μάλιστα και έλληνα τουριστικό πράκτορα, τον Λεωνίδα Μπαμπάνη, ο οποίος φέρεται να δηλώνει ότι «είναι καλή εποχή για να ανοίξει αυτή η αγορά». Σύμφωνα με το δημοσίευμα, οι μεσίτες βρίσκουν ότι τα ελληνικά νησιά έχουν «λογικές τιμές», οι οποίες ξεκινούν από το 1,2 εκατ. ευρώ και φθάνουν έως τα 300 εκατ. που ζητά η Αθηνά Ωνάση για τον Σκορπιό. Η εφημερίδα καταθέτει συγκεκριμένες προτάσεις: ο Αγ. Αθανάσιος (τιμή πώλησης 1,5 εκατ. ευρώ) είναι κοντά στους Δελφούς και το χιονοδρομικό κέντρο του Παρνασσού, ενώ στην πώληση συμπεριλαμβάνεται και άδεια οικοδομής· τα νησάκια Αϊ Γιάννης, Τραγονήσι και Αγ. Θωμάς στον Σαρωνικό απέχουν 45 λεπτά από την Αθήνα με θαλάσσιο ταξί και 20 από την Κόρινθο. Τέλος, το νησί της Ναυσικάς, βραχώδες και με τρία φυσικά λιμάνια, είναι πραγματικά εκθαμβωτικό και βρίσκεται κοντά στα τουριστικά νησιά του Ιονίου. Μόνο που η τιμή του είναι λίγο αλμυρή: 18 εκατομμύρια ευρώ... "

Θέλω να πω, τελικά το Τραγονήσι είναι στον Σαρωνικό. Eντάξει δε τρέχει τίποτα, false alarm...

ολόκληρο το άρθρο: TA NEA On-line - Ευχές και... συμπάθεια από Μέρκελ
 

Dva Srca

Member
Μηνύματα
558
Likes
1.053
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Οπουδήποτε Πολυνησία
Εγώ αν ήμουν Τουρκία θα τα αγόραζα όλα... Και μετά θα το παιζα τρέλα...
Δεν επιτρέπεται να πωλούνται νησιά σε παραμεθώριες περιοχές σε ξένους και υπάρχουν πολύ αυστηροί νόμοι για αγορά εδαφών από γειτονικές χώρες. Μας το είχαν εξηγήσει σε ένα συνέδριο που είχα παρακολουθήσει κάποια στιγμή για το θέμα των ελληνοτουρκικών. Άρα αυτό λογικά δεν παίζει...

Πάντως στο ίδιο site είναι και 3-4 τουρκικά νησάκια προς πώληση. Αυτό σημαίνει πως όλη αυτή η μπίζνα ανθεί στη Μεσόγειο :rolleyes:
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Δεν επιτρέπεται να πωλούνται νησιά σε παραμεθώριες περιοχές σε ξένους και υπάρχουν πολύ αυστηροί νόμοι για αγορά εδαφών από γειτονικές χώρες. Μας το είχαν εξηγήσει σε ένα συνέδριο που είχα παρακολουθήσει κάποια στιγμή για το θέμα των ελληνοτουρκικών. Άρα αυτό λογικά δεν παίζει...

Πάντως στο ίδιο site είναι και 3-4 τουρκικά νησάκια προς πώληση. Αυτό σημαίνει πως όλη αυτή η μπίζνα ανθεί στη Μεσόγειο :rolleyes:
Όπως τα λες είναι:

"The only state-owned islands that will definitely be off-limits are those in the eastern Aegean since they are part of the countryʼs border defences."

από το original άρθρο των Times UK (5/3/2010): Safe haven for your cash? Germans call on Greece to sell off its islands - Times Online

όλα τα άλλα...

Ροβινσώνες Κροίσοι, σπεύσατε!!!
Εγώ βάζω... και 100 ευρώ. Θα μείνω σε motel 6 στο Las Vegas αντί για το MGM Grand που λιγουρευόμουνα και θα ρεφάρω, δε βαριέσαι... άλλος?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom