Πως αναβάλλουμε/ακυρώνουμε ταξίδι λόγω κοροναϊού;

vanda

Member
Μηνύματα
889
Likes
4.290
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εστειλα ερωτημα στο messenger της Aegean. Λοιπόν, για ακύρωση, επιστρέφουν μόνο τους φόρους αεροδρομίου, ότι θα έκαναν δηλαδή πάντα (χωρίς την ύπαρξη του κορονοιου)
Ευτυχώς δεν ακύρωσα μόνη μου. Σήμερα μου ήρθε μήνυμα ότι ακυρώθηκε η πτήση για Ρώμη, οπότε ελπίζω να πάρω πίσω κάτι παραπάνω!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ναι.Για Ιταλία μιλάμε και Κίνα.
Αφορα και κρατησεις που εχουν κανει Ιταλοι και Κινεζοι. Επισης αφορα σε κρατησεις που αφορουν ατομα που βρεθηκαν προσφατα σε περιοχη που εχει επηρεαστει απο τον κορονοιο ή σε ατομα που ειναι σε καραντινα ή τους απαγορευεται να ταξιδεψουν.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.891
Likes
26.961
Εγώ έκανα ακύρωση την παρασκευή λόγω ακύρωσης των πτήσεων μου (24-29/3) και δεν πηρα τίποτα πίσω.Απλα έλεγε οτι η ακύρωση κοστίζει όλο το ποσό της κράτησης.
Να ξαναστείλεις μήνυμα και θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου.Η απόφαση της Booking για επιστροφή
έγινε την Παρασκευή.Ίσως ακύρωσες πριν την απόφαση.Ξανά στείλε μήνυμα.
 

tzele

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Να ξαναστείλεις μήνυμα και θα πάρεις πίσω τα χρήματα σου.Η απόφαση της Booking για επιστροφή
έγινε την Παρασκευή.Ίσως ακύρωσες πριν την απόφαση.Ξανά στείλε μήνυμα.
Εχεις κάποιο λινκ της ανακοίνωσης;Αυτο που βρίσκω εγω λέει για ημερομηνίες check in 23/2 εως 14/3.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.891
Likes
26.961
Εχεις κάποιο λινκ της ανακοίνωσης;Αυτο που βρίσκω εγω λέει για ημερομηνίες check in 23/2 εως 14/3.
Λίνκ δεν έχω,αλλά δικός μου άνθρωπος που δουλεύει στην booking, μου το είπε πριν από λίγα
λεπτά.Κάνε το μέιλ προς την booking.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
519
Likes
862
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Δεν είναι καθόλου fake.Η booking σου επιστρέφει τα χρήματα,αν η κράτηση σου
είναι μέχρι 3/4 ασχέτως αν το δέχεται ή όχι ο ξενοδόχος.
Για μετά τις 3/4 θα βγει ανακοίνωση σε λίγες ημέρες.

Via etnae 311 Catania .....sorry Pedro we cannot accept it.....it is no refundable

Olimpo de terraze taormina ....we will inform you as soon as they reply......


MaMi B&B cefalu.....ακόμη περιμένω..... απάντηση


Όλα booking non refundable και η συνομιλία μέσω app από το κινητό μου. Οι κρατήσεις όλες μετά τις 27.2
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί

panpan

Member
Μηνύματα
6.891
Likes
26.961
Λίνκ έβαλε ο τριπάκιας και η Άννα.Αν σας καλύπτει τις ημερομηνίες που αναγράφονται στο λίνκ,
επικοινωνήστε με την booking και όχι με τον ξενοδόχο.
Επίσης σας παρακαλώ μην μου στέλνετε πμ με την περίπτωση σας,δεν δουλεύω στην booking εγώ,
αλλά ούτε έχω τον χρόνο να ασχοληθώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αναφορικα με τις ακυρωσεις της booking.com πουθενα δεν αναφερει πως ειναι δεσμευτηκες για τα ξενοδοχεια. Συμφωνα με την νομοθεσια της ΕΕ τα ξενοδοχεια εχουν δικαιωμα να δωσουν voucher και οχι χρηματα. Υπαρχουν και οι φωνες που λενε πως οπου δεν δεχθουν να επιστρεψουν χρηματα θα τα επιστρεψει η Booking και η λυπητερη θα ερθει στα ξενοδοχεια στο επομενο τιμολογιο (χρεωνοντας τους μαζι με τις προμηθειες τα ποσα των επιστρωφων).

https://www.forbes.com/sites/christ...my-vacation-coronavirus-edition/#636233e1b192https://www.rte.ie/news/business/2020/0226/1117705-coronavirus-q-as/https://www.ccpc.ie/consumers/2020/02/28/coronavirus-and-your-consumer-rights/
Επισης οι κρατησεις Booking Basics που ειναι κρατησεις που πουλαει οι booking απο αλλους partners και εκει δεν εχουν κανενα λογο τα ξενοδοχεια για το αν θα ακυρωθουν ή οχι (αφου ειναι κυριως ηδη πουλημενα δωματια σε γραφεια και λοιπα) η booking δεν κανει επιστροφες.
 

Georgevol

Member
Μηνύματα
78
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδια έχω μερικές απορίες σε περίπτωση που μπορεί κάποιος να βοηθήσει:
1)σε περίπτωση που πας ταξίδι και νοσησεις εκεί η ασφάλεια σε καλύπτει έτσι?
2) αν η πτήση πραγματοποιήθει αλλά πχ έχει απαγορευτεί η είσοδος σε Ευρωπαίους από την χώρα προορισμού τι γίνεται?
3)αν ακυρωθει η πτήση από την αεροπορική παίρνεις full refund?
4) αν έχεις κλείσει μέσω travel agent ισχύουν οι δωρεάν αλλαγές σε μεταγενέστερη ημερομηνία η ισχύει άλλη πολιτική? Ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.278
Μηνύματα
886.142
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom