Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.667
Likes
50.515
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγω νομιζα οτι δεν εχω χωρο. 45 εκ ομως τα βρηκα, εφυγαν σαβουρες για ανακυκλωση και πηρα τα bonus ανακυκλωσης. Life changer, διπλο κερδος απο παντου.
Δεν έχουμε σαβούρες κι όλες οι συσκευές είναι του ιδιοκτήτη (επιπλωμένο το πήραμε, ακόμη και με σεντόνια, πετσέτες κλπ, airbnb ήταν πριν το πάρουμε).

Το πλύσιμο πιάτων είναι σαν το ντους, ώρα περισυλλογής. Όλα αυτά πριν τελειώσει το ζεστό νερό κι αρχίσω τα μπινελίκια.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Το πλύσιμο πιάτων είναι σαν το ντους, ώρα περισυλλογής. Όλα αυτά πριν τελειώσει το ζεστό νερό κι αρχίσω τα μπινελίκια.
Ιεροτελεστία, όταν το συνδυάζεις με κάνα καλό podcast. Το απολαμβάνω τόσο πολύ που το έχω και σαν εναλλακτική έκτακτης ανάγκης για βιοπορισμό χαχα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ιεροτελεστία, όταν το συνδυάζεις με κάνα καλό podcast.
Ετσι εγραψα τη διπλωματικη μου. Ειχα διπλα το pc και εγραφα τη σκεψη τη στιγμη που ερχοταν μην τη χασω.
Οταν ομως ερχεται σε καποια στιγμη επαναμβανομενο το διλημμα "να φτιαξω μουσακα η λαχανοντολμαδες η καλυτερα να παραγγειλω 2 μεριδες για γλιτωσω 2 ωρες στην κουζινα ΚΑΙ 40 λεπτα πλυσιμο πιατων", τοτε ειναι ωρα να κανεις το βημα.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Αποκλείεται, είμαι σίγουρος ότι κυκλοφορείς ακυλωτη, ξεβρακωτη, άπλυτη, άβαφη,δερματοδετη, αφορτιστη και αλεξίσφαιρη. Και κάνεις και χριτσι χριτσι.
Στο αβαφη και στο χριτσι χριτσι μέσα έπεσες!!!!
 

erodios

Member
Μηνύματα
98
Likes
341
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το καλύτερο σχόλιο σε ένα τοπικ που ξεκίνησε για ταξιδιωτικά κόστη κ κατέληξε στο να τη πέφτουν στο Γιώργο αν έχει 4,7 ή 13 βρακιά στη βαλίτσα του ή αν πλένει με καζολίν τα πουλόβερ για να είναι μοσχομυριστος κ τρυφερός. Τον φάγατε τον άνθρωπο, εγώ χατζη-γιωργη μου παντως σε πιστεύω.
Συμφωνώ απόλυτα! Επιπλέον το συγκεκριμένο νήμα όπως διαμορφώθηκε και όπως έχω σχολιάσει παραπάνω έχει γίνει από τα αγαπημένα μου. Μόνο που ίσως θα πρέπει @katkats ο τίτλος του θέματος να αλλάξει/συμπληρωθεί π.χ. Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι; Αποσκευές!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.427
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Συμφωνώ απόλυτα! Επιπλέον το συγκεκριμένο νήμα όπως διαμορφώθηκε και όπως έχω σχολιάσει παραπάνω έχει γίνει από τα αγαπημένα μου. Μόνο που ίσως θα πρέπει @katkats ο τίτλος του θέματος να αλλάξει/συμπληρωθεί π.χ. Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι; Αποσκευές!
Αφήνω ακόμα τον τίτλο, να δω που θα κάτσει η μπίλια. Από την χειραποσκευή και τα πλουζάκια του Γιώργου, έχουμε φτάσει στη διπλωματική της paefstra και στον διαλογισμό πλένοντας πιάτα. Ποιος ξέρει αύριο πως θα ξημερώσει σε αυτό το θέμα; :rolleyes::haha:
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγώ θα επαναλάβω την εμπειρία που είχα και βγάλτε συμπεράσματα. Νορβηγία 9 διανυκτερεύσεις Αύγουστο 2023 road trip σε σύγκριση Πρωτοχρονιά 2024 Βουδαπέστη 4 διανυκτερεύσεις. Θα ήθελα πρώτα να αναφέρω ότι το αυτοκίνητο που νοικιάσαμε από herz μέσω aegean (suv) συν φουλ ασφάλεια στο γκισέ 700 ευρώ (το είχα κλείσει πολύ νωρίς) Ήταν υβριδικό, δεν θυμάμαι πόση βενζίνη κάψαμε αλλά όχι πολύ. Τιμή βενζίνης 2,100 (την ίδια περίοδο είχαμε την ίδια τιμή στα νησιά μας). Διόδια με πορθμεία, τουνελ και τα σχετικά μόλις 75 ευρώ (φτάσαμε μέχρι δρόμο του Ατλαντικού από Όσλο. Ξενοδοχεία ποικιλία από 3 σχετικά ακριβά ξενοδοχεία σύνολο 5 διανυκτερεύσεις σε Μπέργκεν Clarion και Όσλο Thon στο Geiranger Havila όλα σε τέλειες κεντρικές τοποθεσίες και με πρωινό (200 ευρώ τη βραδιά το τρίκλινο) αλλά και οικονομικά αξιοπρεπέστατα ξενοδοχεία με κάτω από 100 το τρίκλινο με πρωινό (lindstrom στο leadral) αλλά και υπέροχα cabin πχ το lunde turistacione που ήταν τσάμπα. Φάγαμε και σε εστιατόρια με το πιάτο στα 25 ευρώ αλλά και street food. Τα χρήματα που ξοδέψαμε άξιζαν 100%
Από την άλλη Πρωτοχρονιά στη Βουδαπέστη. Το ξενοδοχείο 200 το τρίκλινο με πρωινό (carat hotel) που μεταξύ μας δεν άξιζε τόσα χρήματα σε σύγκριση με τις τοποθεσίες και τη θέα που είχαμε στη Νορβηγία. Το είχαμε κλείσει και 8 μήνες πριν και ψάχναμε και για κάτι καλύτερο αλλά δεν βρήκαμε κάτι φτηνότερο. Όλα πανάκριβα. Δεν δώσαμε πουθενά κάτω από 30-35 το άτομο για φαγητό με ποτό. Φάγαμε και στο trofea grill που υποτίθεται ήταν φτηνό με 35 ευρώ το άτομο ό,τι φας κι ό,τι πιείς τη ημέρα της Πρωτοχρονιάς. Δεν συζητώ λουτρά κτλ πόσο στοίχισαν. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν άξιζε τα λεφτά της. Ακόμη και τα σουβενίρ της ήταν ακριβότερα από Νορβηγία (και ναι τα αγοράσαμε από την Κεντρική Αγορά, που να τα παίρναμε και από τα σουβενιρατζίδικα.
Συμπέρασμα, οι τιμές έχουν ανέβει παντού, τόσο που τα οικονομικά μέρη κοντεύουν να φτάσουν τα ακριβά. Και τα δυο ταξίδια ήταν full season. Κατανοώ ότι αν είχα πάει άλλη εποχή Βουδαπέστη θα ήταν φτηνότερα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται αυτή η ακρίβεια. Ελπίζω να είμαι στο θέμα.
 
Last edited:
Μηνύματα
42
Likes
113
Εγώ θα επαναλάβω την εμπειρία που είχα και βγάλτε συμπεράσματα. Νορβηγία 9 διανυκτερεύσεις Αύγουστο 2023 road trip σε σύγκριση Πρωτοχρονιά 2024 Βουδαπέστη 4 διανυκτερεύσεις. Θα ήθελα πρώτα να αναφέρω ότι το αυτοκίνητο που νοικιάσαμε από herz μέσω aegean (suv) συν φουλ ασφάλεια στο γκισέ 700 ευρώ (το είχα κλείσει πολύ νωρίς) Ήταν υβριδικό, δεν θυμάμαι πόση βενζίνη κάψαμε αλλά όχι πολύ. Τιμή βενζίνης 2,100 (την ίδια περίοδο είχαμε την ίδια τιμή στα νησιά μας). Διόδια με πορθμεία, τουνελ και τα σχετικά μόλις 75 ευρώ (φτάσαμε μέχρι δρόμο του Ατλαντικού από Όσλο. Ξενοδοχεία ποικιλία από 3 σχετικά ακριβά ξενοδοχεία σύνολο 5 διανυκτερεύσεις σε Μπέργκεν Clarion και Όσλο Thon στο Geiranger Havila όλα σε τέλειες κεντρικές τοποθεσίες και με πρωινό (200 ευρώ τη βραδιά το τρίκλινο) αλλά και οικονομικά αξιοπρεπέστατα ξενοδοχεία με κάτω από 100 το τρίκλινο με πρωινό (lindstrom στο leadral) αλλά και υπέροχα cabin πχ το lunde turistacione που ήταν τσάμπα. Φάγαμε και σε εστιατόρια με το πιάτο στα 25 ευρώ αλλά και street food. Τα χρήματα που ξοδέψαμε άξιζαν 100%
Από την άλλη Πρωτοχρονιά στη Βουδαπέστη. Το ξενοδοχείο 200 το τρίκλινο με πρωινό (carat hotel) που μεταξύ μας δεν άξιζε τόσα χρήματα σε σύγκριση με τις τοποθεσίες και τη θέα που είχαμε στη Νορβηγία. Το είχαμε κλείσει και 8 μήνες πριν και ψάχναμε και για κάτι καλύτερο αλλά δεν βρήκαμε κάτι φτηνότερο. Όλα πανάκριβα. Δεν δώσαμε πουθενά κάτω από 30-35 το άτομο για φαγητό με ποτό. Φάγαμε και στο trofea grill που υποτίθεται ήταν φτηνό με 35 ευρώ το άτομο ό,τι φας κι ό,τι πιείς τη ημέρα της Πρωτοχρονιάς. Δεν συζητώ λουτρά κτλ πόσο στοίχισαν. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν άξιζε τα λεφτά της. Ακόμη και τα σουβενίρ της ήταν ακριβότερα από Νορβηγία (και ναι τα αγοράσαμε από την Κεντρική Αγορά, που να τα παίρναμε και από τα σουβενιρατζίδικα.
Συμπέρασμα, οι τιμές έχουν ανέβει παντού, τόσο που τα οικονομικά μέρη κοντεύουν να φτάσουν τα ακριβά. Και τα δυο ταξίδια ήταν full season. Κατανοώ ότι αν είχα πάει άλλη εποχή Βουδαπέστη θα ήταν φτηνότερα αλλά και πάλι δεν δικαιολογείται αυτή η ακρίβεια. Ελπίζω να είμαι στο θέμα.
Με μια γρήγορη αναζήτηση, βλέπω ότι το carat hotel στη Βουδαπέστη σε off season περίοδο (π.χ. Νοέμβριος) κοστίζει στα 120-140 ευρώ το τρίκλινο. Τα αεροπορικά ήταν εξίσου ακριβά;
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Με μια γρήγορη αναζήτηση, βλέπω ότι το carat hotel στη Βουδαπέστη σε off season περίοδο (π.χ. Νοέμβριος) κοστίζει στα 120-140 ευρώ το τρίκλινο. Τα αεροπορικά ήταν εξίσου ακριβά;
Τα αεροπορικά τόσο για Όσλο όσο και για Βουδαπέστη ήταν κλεισμένα με Aegean σε λογικές τίμες πολλους μήνες πριν. Όσλο flex στα 180 και Βουδαπέστη flex 155 νομίζω. Βαλίτσες πάντα δωρεάν με κουπόνια Αφού λοιπόν το carat έχει off season 120 - 140 τότε λογικό το 200 πρωτοχρονιά. Απλά η σύγκριση έγινε με Νορβηγία που δεν θα έπρεπε. Τέλος πάντων με αυτά και με τα άλλα πρώτα θα κοιτώ τα ξενοδοχεία και μετά τις αεροπορικές ή τουλάχιστον ταυτόχρονα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Για Ιουλιο βρηκα σκανδιναβια με περιπου 100 ως 120 το δικλινο. Η Ουγγαρια εχει πληγει βαναυσα απο τον πληθωρισμο, αν δει καποιος πως εχει καταγραφει το φαινομενο. Για μενα δεν αξιζει αυτες τις τιμες, λογω προσωπικου γουστου.
 

patrizia

Member
Μηνύματα
185
Likes
172
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
Κινα
Για Ιουλιο βρηκα σκανδιναβια με περιπου 100 ως 120 το δικλινο. Η Ουγγαρια εχει πληγει βαναυσα απο τον πληθωρισμο, αν δει καποιος πως εχει καταγραφει το φαινομενο. Για μενα δεν αξιζει αυτες τις τιμες, λογω προσωπικου γουστου.
Το scandic malmen έχει καλές τιμές. Τα εισιτήρια είναι το πρόβλημα που είναι στο Θεό. Το Σεπτέμβριο έχει πολύ καλύτερες τιμές στα εισιτήρια αλλά το συγκεκριμένο ξενοδοχείο δεν έχει. Δεν ξέρω αν είναι νωρίς ακόμα γιατί αυτό έχει καλές τιμές αρχές Ιουλίου και Αυγούστου. Μήπως βάλει και αρχές Σεπτεμβρίου???
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom