Πόσο κόστισε το κάθε ταξίδι;

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Για Ιουλιο βρηκα σκανδιναβια με περιπου 100 ως 120 το δικλινο. Η Ουγγαρια εχει πληγει βαναυσα απο τον πληθωρισμο, αν δει καποιος πως εχει καταγραφει το φαινομενο. Για μενα δεν αξιζει αυτες τις τιμες, λογω προσωπικου γουστου.
Συμφωνώ απόλυτα. Και οι χριστουγεννιάτικες αγορές οι ακριβότερες που έχω πάει.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επί ευκαιρίας να πω και το άλλο. Φέτος στα εισιτήρια είναι πολύ πιο τσιμπημένες οι τιμές από το 2023. Νομίζω ότι ήδη έχει επισημανθεί από όλους. Και αυτό φαίνεται σε εποχές πχ Χριστούγεννα (ω ναι, η Aegean έβγαλε νωρίτερα τα εισιτήρια των γιορτών) που δεν ισχύουν οι εκπτώσεις.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Επί ευκαιρίας να πω και το άλλο. Φέτος στα εισιτήρια είναι πολύ πιο τσιμπημένες οι τιμές από το 2023. Νομίζω ότι ήδη έχει επισημανθεί από όλους. Και αυτό φαίνεται σε εποχές πχ Χριστούγεννα (ω ναι, η Aegean έβγαλε νωρίτερα τα εισιτήρια των γιορτών) που δεν ισχύουν οι εκπτώσεις.
Τα εισιτήρια πλέον η Αιγαίου τα βγάζει 365 μέρες πιο νωρίς. Είναι όντως τσιμπημένα αλλά θα έρθουν προσφορές.
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
350
Likes
1.337
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Τα εισιτήρια πλέον η Αιγαίου τα βγάζει 365 μέρες πιο νωρίς. Είναι όντως τσιμπημένα αλλά θα έρθουν προσφορές.
Επειδή κι εγώ κυνηγάω τις προσφορές πάντα εξαιρεί την περίοδο 20-12 ως 7-1. Γενικά το να ταξιδεύεις πλέον γιορτές είναι ακριβό σπορ, τουλάχιστον ακριβότερο από παλιά.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Δεν έχουμε σαβούρες κι όλες οι συσκευές είναι του ιδιοκτήτη (επιπλωμένο το πήραμε, ακόμη και με σεντόνια, πετσέτες κλπ, airbnb ήταν πριν το πάρουμε).
Να του πείτε να σας πάρει και πλυντήριο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Οι δικοί μου έκλεισαν με φιλικό ζευγάρι 4 μέρες Μάλτα Ιουνιο αεροπορικά και διαμονή στα 216 το άτομο. Το λες και φτηνό, διαμονή σε διαμέρισμα στο ιστορικό κέντρο με βαθμολογία 9.2
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Ενταξει αν εχουν ειδικά οι low-cost αδεια αεροπλάνα, μια χαρά ρίχνουν τιμές κ Christmas season. Κλείσαμε φέτος στις γιορτές Θεσσαλονικη - Βιέννη κ Μπρατισλάβα-Θεσσαλονικη περίπου στα 70euros / άτομο συνολικά (που βέβαια αυξήθηκε γιατί βάλαμε κ βαλίτσα). Η κράτηση έγινε 10 μέρες πριν την πρώτη πτήση (η πτήση SKG-VIE ήταν βέβαια στις 05:50 το πρωί άλλα χαλάλι). Παράλληλα για κάποιον που έχει ευελιξία κ μένει Β.Ελλάδα, το αντίστοιχο διάστημα είχε εξευτελιστικές τιμές για πολλους προορισμούς απτο αεροδρόμιο των Σκοπίων
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Οι δικοί μου έκλεισαν με φιλικό ζευγάρι 4 μέρες Μάλτα Ιουνιο αεροπορικά και διαμονή στα 216 το άτομο. Το λες και φτηνό, διαμονή σε διαμέρισμα στο ιστορικό κέντρο με βαθμολογία 9.2
6ημερο ταξιδι Στοκχολμη Μαλμε Κοπεγχαγη, 5 βραδια διαμονη στο ιστορικο κεντρο, εκτος της Κοπεγχαγης κοντα στο αεροδρομιο, τον ερχομενο Ιουλιο, πτησεις με μιλια, 300 ευρω το ατομο για διαμονη και πτησεις. Χωρις μιλια ηθελα αλλα 600 ευρω.

Μεχρι να στρωσει η κατασταση θα τρωμε μιλια η bonus. Επιμενω οτι μονο η Σκανδιναβια δεν αισχροκερδει φετος στη διαμονη.
 

annoula

Member
Μηνύματα
257
Likes
530
Παιδιά εγω νομίζω ότι υπαρχουν επιλογες οικονομικες πχ για Μαλτα που ειπε ο @Yorgos και εγω που κοιταζα εχει παμφθηνα. Και αεροπορικα κ διαμονη ακομα κ αν κλεισεις για πολυ στα κοντα. Τωρα πχ κατι σαφαρια σε Κενυες και Τανζανιες προσωπικα τα βρισκω πανακριβα. Και υπαρχουν κ επιλογες που ειναι μεν παμφθηνο το να πας οπως κ η διαμονη αλλα εκει ειναι αδικαιολογητα ακριβα βλ. π.χ. Βουκουρεστι που εγω τα Χριστουγεννα που πηγα δεν βρηκα στα μαγαζια τις τιμες που περιμενα και δεν ηταν λογω εορτων.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.030
Likes
12.137
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχω κάνει ταξίδι στον ίδιο προορισμό 4ημερο με περίπου 100€/άτομο και 3ημερο με περισσότερα από 2000€/άτομο. Το θέμα είναι τι ανάγκες έχεις κι αν πας ταξίδι για να δεις ή να ξεκουραστείς. Αν πας για να δεις και να μάθεις και είσαι αρτιμελής και υγιής μπορείς να τη βγάλεις πολύ οικονομικά αν εξαιρέσεις τα έξοδα των αεροπλάνων και άλλων μεταφορικών που αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιήσεις.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Για Ιουλιο βρηκα σκανδιναβια με περιπου 100 ως 120 το δικλινο. Η Ουγγαρια εχει πληγει βαναυσα απο τον πληθωρισμο, αν δει καποιος πως εχει καταγραφει το φαινομενο. Για μενα δεν αξιζει αυτες τις τιμες, λογω προσωπικου γουστου.
Εχω πάει 2 φορες Βουδαπεστη άνοιξη. Την πρωτη το 2016 και δευτερη το 2022.
Τα εισιτηρια με ryannair κ τις δυο φορες ήταν γυρω στα 60 πηγαινε ελα...οπότε δεν το βαζω στην εξίσωση.
Οι τιμές σε διαμονή, ποτό, φαγητο ήταν αυξημένες πάνω από 30-40% την 2η φορά...Το δε φαγητο σε αρκετά ακριβότερο από αντίστοιχα εστιατορια στην Ελλαδα.
Επειδή είχα την 1η εμπειρια στο μυαλο, μου κακοφανηκε αρκετα μπορώ να πω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.514
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom