Ρίσκο / Ασφάλεια στα ταξίδια

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
μακρινα ταξιδια σε οχι και τοσο ασφαλεις περιοχες αλλα σιγουρα ομορφες...εσεις θα ρισκαρατε για το ταξιδι-ονειρο σας? εγω ναι!
 

tania

Member
Μηνύματα
203
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
δεν ξέρω!
Ταξίδι-Όνειρο
Το επόμενο ταξίδι
Εξαρτάται τι εννοείς με τον όρο "ασφαλείς". Αν ήταν εξαιρετικά επικίνδυνα τότε, οχι, φυσικα και δε θα πήγαινα.
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
εννοω π.χ λατινικη αμερικη που δεν ειναι και απο τις ασφαλεστερες περιοχες
 

vasilikig

Member
Μηνύματα
28
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
Οι περισσότερες χώρες τις Λατινικής Αμερικής είναι ασφαλείς. Όποιος πάει το διαπιστώνει
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Η αλήθεια είναι ότι η Λατινική Αμερική είναι αρκετά ασφαλής προορισμός. Επικίνδυνους προορισμούς θεωρώ χώρες που είναι εμπλεκόμενες σε πόλεμο, έχουν κάποια επιδημία σε έξαρση, ή έχουν υποστεί πρόσφατα μεγάλη φυσική καταστροφή. Σε αυτές τις περιπτώσεις δε θα επισκεπτόμουν το μέρος, τουλάχιστον όχι ως απλώς "τουρίστας".
Γενικά θα έπαιρνα το ρίσκο ενός "δύσκολου" ταξιδιού π.χ. να πάω με υπερσιβηρικό στο Πεκίνο αλλά κάτι τέτοιο θα απαιτούσε τουλάχιστον 1 μήνα οπότε αυτό το ταξίδι θα ήταν επικίνδυνο: επικίνδυνο να χάσω τη δουλειά μου...
Εσύ ποιό προορισμό θεωρείς επικύνδινο αλλά τόσο όμορφο και μαγευτικό ώστε να κάνεις την υπέρβαση?
 
Last edited by a moderator:

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
εγω θελω να επισκεφτω πολλες χωρες της Λ.Αμερικης αλλα εκεινη που μου αρεσει πολυ ειναι η Κολομβια που εχει περασει πολλα τα τελευταια χρονια
 

taxidiaris

Member
Μηνύματα
35
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΛΗ Η ΓΗ
Καλησπέρα σας.
Συμφωνώ με το μέλος gmavro75 : ''Επικίνδυνους προορισμούς θεωρώ χώρες που είναι εμπλεκόμενες σε πόλεμο, έχουν κάποια επιδημία σε έξαρση, ή έχουν υποστεί πρόσφατα μεγάλη φυσική καταστροφή.''
Η επικινδυνότητα μιας χώρας συνίσταται απο όλα τα παραπάνω.Βεβαίως ως προορισμοί δεν αποκλείονται,αλλά απλά ΑΝΑΒΑΛΛΟΝΤΑΙ,πρός το παρόν.
Εγω προγραμματίζω ενα ταξίδι στην μικροσκοπική χώρα ΓΟΥΙΝΕΑ ΜΠΙΣΣΑΟ,στη Δυτική Αφρική,(1,5) χρόνο τώρα.Εχω φτιάξει ενα ντοσιέ με αρκετές πληροφορίες ετσι ώστε να είμαι προετοιμασμένος για το τί με περιμένει,τί θα δώ,τί θα κάνω και φυσικά πώς θα παραμείνω ασφαλής απο κάθε πλευρά.
Μέχρι τώρα δεν έχω βρεί παρέα για ενα τέτοιο ταξίδι γιατί πρέπει κάποιος να είναι πολύ ψαγμένος για κάτι τέτοια και πολύ τολμηρός(και να έχει και χρόνο βέβαια!!),αλλά ο προγραμματισμός μου είναι όπως ο αρχικός,δηλαδή μόνος.
Εάν προκύψει παρέα γιατί όχι?
Διάλεξα λοιπόν αυτή τη χώρα γιατί 1ον: Η Αφρική έχει το δικό της χρώμα,που είναι μοναδικό, 2ον: Δεν μπορούμε να πηγαίνουμε ταξίδια μόνο σε Ταυλάνδη,Βιέννη,Λονδίνο ή Σιγκαπούρη(συγκεκριμένους προορισμούς άκρως τουριστικούς) και 3ον: Διότι ταξίδια είναι σε όλες τις χώρες της Γής,για να δούμε και να κατανοήσουμε τον πλανήτη που ζούμε και να μπορέσουμε να μεταδόσουμε,όσο μπορούμε,την ανάγκη διάσωσής του επιτέλους.
Καλά ταξίδια λοιπόν!!
 

mariashaki

Member
Μηνύματα
54
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
οπου με βγαλει ο δρομος..
Ταξίδι-Όνειρο
λατινικη αμερικη
Ευχαριστω!Αλλα δεν εχω τιποτα να φοβηθω!
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
Για εμένα η επικινδυνότητα ενός ταξιδιού είναι κάτι σχετικό. Δηλαδή πιστεύω πως σε όλες τις χώρες μπορείς να πας σε μία πιο ασφαλή περιοχή και να είσαι ήσυχος. Βεβαια χάνεις ένα κομμάτι του να ζήσεις την καθημερινότητά τους έτσι αλλά ..... δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα. Ανάλογα με το πόσο θέλεις να ρισκάρεις τόσο περισσότερες εμπειρίες θα αποκομίσεις.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Θεωρω κι εγω ότι, το τι είναι επικινδυνο ή ασφαλες για τον καθενα είναι υποκειμενικο. Προσωπικα δε θεωρω καμια χωρα στο κοσμο επικινδυνη για τη προσωπικη μου ασφαλεια ή τη ζωη μου. Περισσοτερο επικινδυνο θεωρω ότι οδηγω κάθε μερα και μπορει να μην επιστρεψω σπιτι μου. Τιποτα δεν εγγυαται την ασφαλεια στις μερες μας. Παντα αυτό λεω σε φιλους που όταν ακουν ότι πηγα Αιγυπτο, Ιορδανια, Κωνσταντινουπολη ή Ισραηλ τωρα προσφατα με ρωτουν αν εκανα εμβολια και πως δε φοβαμαι τις βομβες. Λες και ολοι αυτοι που κανουν ταξιδια εντος Ελλαδας είναι ασφαλεις? Αναφερομαι παλι στα τροχαια, νομιζω ότι από αυτά κινδυνευουμε περισσοτερο και μαλιστα καθημερινα και όχι από ένα τυχαιο ταξιδι. Μολις επεστρεψα τη περασμενη εβδομαδα από έναν προορισμο που «θεωρειται» και βαζω εισαγωγικα ως ενας από τους πιο επικινδυνους προορισμους. Αναφερομαι στο Ισραηλ και την Παλαιστινη. Οντως ολη η περιοχη της Παλαιστινης, της Ιερουσαλημ αλλα και του Τελ αβιβ μοιαζει με ένα καζανι που βραζει και είναι ετοιμο να σκασει από στιγμη σε στιγμη. Να φανταστειτε πεσαμε σε μηνα ραμαζανιου για τους μουσουλμανους και η αστυνομια του Ισραηλ δε μας αφησε να επισκεφτουμε το τεμενος του Ομαρ γιατι λεει δεν ειμαστε μουσουλμανοι και αν μας δουν ετσι ντυμενους (ευρωπαικα) θα το θεωρησουν προσβολη. Οι παντες ηταν αρματωμενοι σαν αστακοι, τοσα οπλα δεν εχω ξαναδει στη ζωη μου παρα μονο τις Αποκριες στα καρναβαλια μονο που αυτά ηταν πιστεψτε με πολύ αληθινα, για δε τα συνορα Ισραηλ –Παλαιστινη δε το συζητω. Οσο για τους ελεγχους στα αεροδρομια και για να παμε από το Βενιζελο αλλα και για να γυρισουμε από το Μπεν Γκουριον του Τελ αβιβ οι ελεγχοι δεν ειχαν προηγουμενο. Ειμασταν στο τελ αβιβ στο αεροδρομιο 3,5 ωρες πριν τη πτηση μας γιατι επρεπε να περασουμε εξονυχιστικους ελεγχους. Εννοειται ότι μας ανοιξαν τις βαλιτσες και αρχισε η ιερη ανακριση. Ερωτησεις του στυλ :ησουν μονη σου όταν εκανες τη βαλιτσα σου? Μηπως αφησες τη βαλιτσα αφυλαχτη όταν ηρθες αεροδρομιο? Αυτό τι είναι μεσα στη βαλιτσα σου? (επιαναν τυχαια ένα αντικειμενο) τα παπουτσια εινα δικα σου? (ακου ερωτηση), πες μας αναλυτικα τι ψωνισες από το ισραηλ? συναντησες κανενα κατά τη διαρκεια του ταξιδιου σου? Ξερεις το ονομα του οδηγου του λεοφωρειου? Ολες αυτές οι ερωτησεις ειχαν σα σκοπο να σου σπασουν τα νευρα και τιποτα άλλο. Ισα – ισα προλαβα 10 λεπτα στα duty free. Μαλιστα ο ξεναγος μας ειπε πως την ωρα που εμεις ειμασταν εντος Παλαιστινης για να επισκεφθουμε τη Βηθλεεμ και αλλα μερη, εάν εκεινη την ωρα εμπαινε καμια βομβα σε άλλο μερος του Ισραηλ, οι Ισραηλινοι θα εκλειναν τα συνορα και θα μας αφηναν εντος Ιερουσαλημ της Παλαιστινης μη μπορωντας να επιστρεψουμε στην Ιερουσαλημ του Ισαρηλ. Όπως ξερετε τα Ιεροσολυμα είναι διχοτομημενα με ένα τοιχος σαν εκεινο του Βερολινου, τι να πει κανεις γι αυτό το αισχος. Για να επανελθω ομως στην ουσια του θεματος μας νομιζω ναι θα ρισκαρα γιατι επαναλαμβανω για μενα δεν υπαρχει καποιο μερος που να είναι επικινδυνο στον πλανητη, θεωρω πως αν είναι να σου συμβει κατι μπορει καλλιστα να το παθεις και στον τοπο μονιμης διαμονης σου δηλαδη μεσα στην ασφαλεια και ζεστασια της Ελλαδας. Μπορει να μην είναι εκρηξη βομβας, μπορει να μην είναι καποια μεταδοτικη ασθενεια, μπορει να μην είναι καποια εχθρικη συμπεριφορα αλλα σιγουρα με το να λες δεν παω εκει ή εκει για να μην παθω κατι δε σημαινει ότι εξασφαλισες την καλοπεραση σου.
 
Μηνύματα
39
Likes
4
Ταξίδι-Όνειρο
Εμ...ο γύρος του κόσμου;
Και η δική σου απάντηση σχετική είναι Elenik! Π.χ. αν πας στο Ιντερκοντινενταλ της Σομαλίας (αν υπάρχει τέτοιο), ασφαλής θα είσαι. Αν βγεις 2 τετράγωνα παρακάτω, είσαι; συνεπώς το θέμα είναι πόσο μεγάλο είναι και το κομμάτι της καθημερινότητας που χάνεις, για να κρίνεις αν αξίζει να φτάσεις ως εκεί.
Επειδή έγινε αναφορά στη Λατινική Αμερική, my two cents:
Υπάρχουν χώρες ασφαλείς (Αργεντινή, Χιλή, Ουρουγουάη), χώρες κατά τόπους ασφαλής (Βενεζουέλα, Βραζιλία, Περού), και χώρες που προσωπικά δε θα επέλεγα γιατί το πεδίο ασφαλούς βολής είναι περιορισμένο (Κολομβία, Παραγουάη).
Για κάποιον που πρωτοταξιδεύει μακρυά, νομίζω πως όσο κι αν είναι κλισέ, χώρες όπως Ταϋλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ, Σιγκαπούρη κλπ συνδυάζουν το ασφαλές με το (οικονομικά) προσιτό. Έχοντας μετά την εμπειρία του διαφορετικού, τολμάς και κάτι πιο ιδιαίτερο όπως η Νότια Αμερική.
Και κάτι ακόμα: εκτός από περιοχές εμπόλεμες ή επικίνδυνες λόγω εγκλιματικότητας, υπάρχει και ένας τρίτος πόλος: περιοχές επικίνδυνες για ελονοσία και τροπικές αρρώστιες. Δεν χρειάζεται να φτάσουμε σε υπερβολές βέβαια. Δε θα με σταματήσει π.χ. το γεγονός να πάρω χάπια ελονοσίας και να εμβολιαστώ για κίτρινο πυρετό για να πάω σαφάρι στην Τανζανία ή ακόμα καλύτερα στη Μοζαμβίκη (που δε θέλει εμβόλιο κίτρινου πυρετού και δεν είναι και γνωστή). Αλλά δε θα πάω π.χ. στις επαρχίες του Τσαντ να ανοίξω διάλογο με τις μύγες τσε-τσε φορώντας μπλε ρούχα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.788
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom