Κίνα Ρωσία - Πεκίνο με υπερσιβηρικό

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Καλησπέρα σε όλους,είμαι σχετικά νέος στην παρέα του travel stories και θα ήθελα μερικές απόψεις σχετικά με ένα ταξίδι που σχεδιάζω για τον οκτώβρη ή το νοέμβρη του 2010.Σκέφτομαι να ταξιδέψω με τον υπερσιβηρικό(Μοσχα-Πεκίνο) και θα ήθελα να ακούσω γνώμες απο κάποιον που ίσως το έχει κάνει.(κόστος,ώρες μέσα στο τρένο ,στάσεις που πρέπει να κάνω και μέρη να δώ, -υπόψιν είμαι φοιτητης). Εχω μια γενική ιδέα απο ιστοσελίδες του εξωτερικού απλά θα ήθελα μια πιο προσωπική ματιά από κάποιον που το πραγματοποίησε.Επίσης πόσο δύσκολο θα είναι να συνενοηθώ με τα αγγλικά?Με την βίζα έχω μάθει ότι είναι κάπως δύσκολα αν ταξιδεύεις ώς ιδιώτης και όχι μέσω πρακτορείου,εχετε να προτείνετε κάτι?Αυτά..πιθανον να προκύψουν και νέες ερωτήσεις.Ανυπομονώ για απαντήσεις!!
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ το μόνο που έχω να σου πω είναι οτι θέλω να με πάρεις μαζί....Καλό εεεε;...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Mακράν από τα πιο υπερτιμημένα ταξίδια...

Η καλύτερη λύση είναι αεροπλανάτζα μέχρι το Sverdlovsk ή το Irkutsk και μετά με το τρένο μέχρι UlaanBataar να σου φύγει η κάψα...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Aυτή την διαδρομή και με αρκετές μέρες στάση στην μόσχα,την ουλάν μπατόρ και το πεκίνο,την έκανα με αεροπλάνο και δεν την πάλευα,όχι με τραίνο μπρρρρρρρρρ!!!!!!
αλλα πιστεύω οτι αν το αποφασίσεις και σου αρεσει το κρύο και το χιόνι,θα είναι μοναδικα΄!!!:xmas_razz:
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Mακράν από τα πιο υπερτιμημένα ταξίδια...

Η καλύτερη λύση είναι αεροπλανάτζα μέχρι το Sverdlovsk ή το Irkutsk και μετά με το τρένο μέχρι UlaanBataar να σου φύγει η κάψα...
Απότι έχω διαβάσει το ταξιδι με τον υπερσιβηρικό είναι εμπειρια...Σκέφτομαι να πάω Αγ.Πετρουπολη αεροπορικώς να κάτσω 2-3 μέρες,ύστερα Μόσχα με τρένο εκει άλλες 2-3 μέρες.Μετά με το τρένο να ταξιδέψω ως το Εκατερινεμπουργκ να κάνω στάση, υστερα να κάνω στάση Ιρκουτς,αντίστοιχα 2 μερες Ουλάν Μπαταρ και μετά 2-3 μερες Πεκίνο, απο εκεί αεροπορικώς για Αθηνα.Δεδομένου ότι το εισιτηριο με το τρένο είναι 450 ευρω,νομίζω πώς αν τα έκανα αυτά με αεροπλάνο θα ανέβαινε πάρα πολύ το κόστος.Γιατί το θεωρείς υπερτιμημένο?Εχεις να προτεινεις κάποιο τρόπο να μου φύγουν λιγότερα χρήματα?Να παραλείψω κάποιο μέρος η να προσθέσω κάποιο άλλο?Βλεποντας τον χάρτη σου καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ έμπειρος απο ταξίδια οπότε θα μου είναι πολύ χρήσιμες οι συμβουλές σου.Πόσο λές να κοστίσει το όλο ταξιδι?Αν έχεις να μου δώσεις κάποια άλλη πληροφορία για αυτές τις χώρες που όπως είδα έχεις επισκεφτεί θα το εκτιμούσα πολύ:xmas_biggrin:,ευχαριστώ
 

Christian

Member
Μηνύματα
595
Likes
95
Σκέφτομαι να ταξιδέψω με τον υπερσιβηρικό(Μοσχα-Πεκίνο) και θα ήθελα να ακούσω γνώμες απο κάποιον που ίσως το έχει κάνει.
Το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό (Μόσχα-Βλαδιβοστόκ) παραλίγο να το πραγματοποιούσα φέτος τον Οκτώβριο (είχα βγάλει βίζα, κλεισμένο ξενοδοχείο στη Μόσχα και κλεισμένα τα...... αεροπορικά εισητήρια) αλλά το ανέβαλα την τελευταία στιγμή για λόγο άσχετο με το ....ταξίδι. Αν θέλεις τη γνώμη μου πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι μπορώ.
 

athinaios

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
βουλγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνία
Το ταξίδι με τον υπερσιβηρικό (Μόσχα-Βλαδιβοστόκ) παραλίγο να το πραγματοποιούσα φέτος τον Οκτώβριο (είχα βγάλει βίζα, κλεισμένο ξενοδοχείο στη Μόσχα και κλεισμένα τα...... αεροπορικά εισητήρια) αλλά το ανέβαλα την τελευταία στιγμή για λόγο άσχετο με το ....ταξίδι. Αν θέλεις τη γνώμη μου πολύ ευχαρίστως να βοηθήσω σε ότι μπορώ.
Εννοείται την θέλω...πές μου πώς προγραμμάτιζες το ταξίδι σου?πόσες στάσεις και πόσο χρόνο στο καθε μέρος?την βίζα πώς μπορώ να την βγάλω?...να υποθέσω ότι σκόπευες να γυρισεις απο το βλαδιβοστόκ αεροπορικώς μετά του περας του ταξιδιού?ή θα το έπαιρνες πάλι 7 ημέρες πίσω?πόσο σκόπευες να σου κοστίσει το σύνολο?Θεωρείς ότι ειναι παρακινδυνευμένο να το αποτολμήσω μόνος μου?Γιατί κάπως έτσι το σκέφτομαι..Ευχαριστω εκ των προτέρων!!:xmas_cheesygrin:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Στην ulan bator αρκούν οι μέρες που αναφέρεις.η πόλη δεν έχει κάτι να δείς εκτός απο τα βασιλικά ανάκτορα που είναι αρκετά παρατημένα,την τεράστια όμορφη κεντρική πλατεία,και το μουσείο των δεινοσαύρων..σε όλη την πόλη έχει ένα πολυκατάστημα δεκαετίας ΄60.ολη η φάση είναι έξω απο την πόλη,προς την έρημο που προσφέρεται για πεζοπορίες και διάφορες trekking καταστάσεις.
αφού θα πάς πεκίνο που θα πάς ειναι πολύ λίγο για 2-3 μέρες..
αξίζει τουλάχιστον 5 μέρες γεμάτες.
 

coconut

Member
Μηνύματα
167
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Το εχει κανει κανεις τελικα το ταξιδι αυτο με Υπερσιβηρικο;
Πως βγαζουμε βιζα για Μογγολια;:xmas_rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.861
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom