Ρόδος Ρόδος - Νησί των Ιπποτών!

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Φτάνω στο σημείο να πω ότι ευτυχώς που ήταν οι Ιταλοί και φτιάξανε 5 πράγματα στο νησί γιατί αν περιμένανε από τους Έλληνες υπεύθυνους...
Πιστεύει κανένας σοβαρά ότι θα είχε φτιαχτεί το παλάτι από τους Έλληνες; Τι φτιάχτηκε δηλαδή για να φτιαχτεί και αυτό... Aπέναντι από το παλάτι στέκουν τα ερείπια του ναού του Αγ.Ιωάννη... οι Ιταλοί είχαν προγραμματίσει την αναστήλωση, τους πρόλαβε ο πόλεμος... Διαφωνεί κανείς ότι το νησί θα είχε άλλη μορφή αν ήταν ακόμη υπό Ιταλική κατοχή;; Σε τέτοιο σημείο ξεφτίλας φτάσαμε, να παραδεχόμαστε μόνοι μας ότι είμαστε άχρηστοι...
Α βρε Traveller..... Να ήξερες πόσες φορές έχω σιχτιρίσει τους Ιταλούς που μας "έδωσαν" στους Άγγλους (για τα Επτάνησα μιλάω) και ακόμα περισσότερες τους Άγγλους που μας παραχώρησαν στην "μαμά πατρίδα" και το έχουμε κάνει και εθνική γιορτή, τρομάρα μας: 21 Μαϊου 1864! Μαύρες πλερέζες κρεμάω εγώ εκείνη την ημέρα, όχι γαλανόλευκη σημαία...
Πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί να κρεμάσω την αγγλική σημαία εκείνη την ημέρα... αλλά δεν με αφήνει ο άντρας μου!:bleh:
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Α βρε Traveller..... Να ήξερες πόσες φορές έχω σιχτιρίσει τους Ιταλούς που μας "έδωσαν" στους Άγγλους (για τα Επτάνησα μιλάω) και ακόμα περισσότερες τους Άγγλους που μας παραχώρησαν στην "μαμά πατρίδα" και το έχουμε κάνει και εθνική γιορτή, τρομάρα μας: 21 Μαϊου 1864! Μαύρες πλερέζες κρεμάω εγώ εκείνη την ημέρα, όχι γαλανόλευκη σημαία...
Πόσες φορές δεν έχω σκεφτεί να κρεμάσω την αγγλική σημαία εκείνη την ημέρα... αλλά δεν με αφήνει ο άντρας μου!:bleh:
"ΠΟΝΑΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ, ΘΕΛΩ ΓΙΑΥΤΗΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ".......ειναι η τελευταια σειρα του μηνυματος του traveller και εσεις αγαπητη θελετε να"κρεμασετε την αγγλικη σημαια" κρεματε "μαυρες Πλερεζες" και ειναι "τρομαρα σαςη 21 Μαιου 1864" ημερομηνια προσαρτησης σας στην "Μαμα πατριδα" οπως την αποκαλειτε....δεν καταλαβαινω!:(
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
"ΠΟΝΑΩ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΒΙΒΑΖΟΜΑΙ, ΘΕΛΩ ΓΙΑΥΤΗΝ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ".......ειναι η τελευταια σειρα του μηνυματος του traveller και εσεις αγαπητη θελετε να"κρεμασετε την αγγλικη σημαια" κρεματε "μαυρες Πλερεζες" και ειναι "τρομαρα σαςη 21 Μαιου 1864" ημερομηνια προσαρτησης σας στην "Μαμα πατριδα" οπως την αποκαλειτε....δεν καταλαβαινω!:(
Και ποιός σου είπε αγαπητέ μου ότι εγώ δεν πονάω την χώρα μου και δεν θέλω το καλύτερο για αυτήν;
Η διαφορά μας είναι ΤΙ εννοεί ο καθένας ως "χώρα του"! Το όνομα Ελλάδα;;; Αυτό είναι όλο;;;
Εγώ μίλησα για την νοοτροπία των νεοελλήνων (που είναι άκρως αντίθετη κατ'εμέ με αυτήν των ένδοξων αρχαίων προγόνων μας) που δεν σέβονται ούτε αρχαία ούτε νέα και τα αφήνουν να ρημάζουν!
Αν η αλλαγή υποκοότητας βοηθούσε στο να σωθούν όλα αυτά που μας έχουν αφήσει οι πρόγονοί μας (και όχι μόνο!) και έκανε σωστή διαχείρηση αυτών προς τέρψην όλων, εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!!!
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Να το ξαναπώ, δεν υπάρχει ούτε μια Ελληνική πόλη που σύμφωνα με τα Ευρωπαικά πρότυπα μπορεί να χαρακτηριστεί ωραία... Οι εξαιρέσεις του Ναυπλίου , της Κέρκυρας και της Ερμούπολης αφορούν το ιστορικό κέντρο των πόλεων και επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Ναι έξω από την παλιά πόλη του Ναυπλίου και της Κέρκυρας συναντάς το γνωστό τριτοκοσμικό Ελληνικό χάλι...
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου! η κατάσταση είναι ακριβώς όπως την περιγράφεις σε ολόκληρο το post σου, αλλά αυτό το κομμάτι που κάνω παράθεση πιο πανω....άκριβώς την ίδια γνώμη έχω κι εγώ και σχεδόν μια φορά το μήνα "τσακώνομαι" με διάφορους γνωστούς μου λέγοντας πάντα ότι γράφεις εσύ πιο πάνω.. το διάβαζα και λέω δεν μπορεί εγώ το γράφω?? καμμιά φορά προσθέτω και την παλιά πόλη των Χανίων, αν αφαιρεθούν οι τουρίστες..
και πάντα όλοι αρχίζουν να απαριθμούν ωραίες πόλεις.. α..
η Καβάλα(χτισμένη άθλια σε πολύ καλό σημείο)
η Καστοριά (ομοίως)
ο Βόλος (ναι εντάξει είναι ρυμοτομημένη σωστά, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό, ας μην είχε το Πήλιο από πάνω και θα σου λέγα αν πατούσε κανείς εκεί..)
Λες ότι σύμφωνα με τα ευρωπαϊκά πρότυπα δεν μπορεί ναχαρακτηριστεί καμμιά ελληνική πόλη ωραία.. και σκέφτομαι εγώ που συμφωνώ απόλυτα..με μια άλλα κριτήρια θα μπορούσαμε να κρίνουμε μια πόλη και να βρούμε ωραίο το Ηράκλειο δηλαδή? (λέμε τώρα...)
πραγματικά αναρωτιέμαι..
δεν μπορώ πια να μπω στο δίλημμα ΣΚ στην Ελλάδα η ΣΚ σε πόλη του εξωτερικού.. πάντα η ζυγαριά γέρνει στη δεύτερη επιλογή.. η αισθητική μου εκεί με οδηγεί..κι ας μένω στα Πατήσια..
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Και ποιός σου είπε αγαπητέ μου ότι εγώ δεν πονάω την χώρα μου και δεν θέλω το καλύτερο για αυτήν;
Η διαφορά μας είναι ΤΙ εννοεί ο καθένας ως "χώρα του"! Το όνομα Ελλάδα;;; Αυτό είναι όλο;;;
Εγώ μίλησα για την νοοτροπία των νεοελλήνων (που είναι άκρως αντίθετη κατ'εμέ με αυτήν των ένδοξων αρχαίων προγόνων μας) που δεν σέβονται ούτε αρχαία ούτε νέα και τα αφήνουν να ρημάζουν!
Αν η αλλαγή υποκοότητας βοηθούσε στο να σωθούν όλα αυτά που μας έχουν αφήσει οι πρόγονοί μας (και όχι μόνο!) και έκανε σωστή διαχείρηση αυτών προς τέρψην όλων, εγώ δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!!!
Επιτρεψτε μου να σας πω οτι δεν εχετε ιδεα ποια ειναι η διαφορα μας...Απλα συνεχιζετε αυτο που ταυτοχρονως αφοριζετε....την νοοτροπια του νεοελληνα!!!Για ποιους "ενδοξους προγονους σας" μιλατε??/Οταν ειστε ετοιμη να τους απαρνηθειτε???Για ποια "χωρα" πονατε οταν στη γραφη και στο ακουσμα της λεξης και της εννοιας "Ελλαδα" η καρδια σας δεν φτερουγιζει....Επιτρεψτε μου να σας πω οτι δεν εχετε ιδεα ποια ειναι η διαφορα μας:(
 

fotiny80

Member
Μηνύματα
60
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Επιτρεψτε μου να σας πω οτι δεν εχετε ιδεα ποια ειναι η διαφορα μας...Απλα συνεχιζετε αυτο που ταυτοχρονως αφοριζετε....την νοοτροπια του νεοελληνα!!!Για ποιους "ενδοξους προγονους σας" μιλατε??/Οταν ειστε ετοιμη να τους απαρνηθειτε???Για ποια "χωρα" πονατε οταν στη γραφη και στο ακουσμα της λεξης και της εννοιας "Ελλαδα" η καρδια σας δεν φτερουγιζει....Επιτρεψτε μου να σας πω οτι δεν εχετε ιδεα ποια ειναι η διαφορα μας:(
Επειδή το τόπικ έχει ξεφύγει από το θέμα του, αλλά κυρίως επειδή εγώ ξέρω πολύ καλά (και ειδικά με το τελευταίο σας τόπικ μου το επιβεβαιώσατε) ποιά είναι η διαφορά μας δεν θα συνεχίσω...
Αν φτιαχτεί άλλο τόπικ με αυτό το θέμα θα επανέλθω...
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Επειδή το τόπικ έχει ξεφύγει από το θέμα του, αλλά κυρίως επειδή εγώ ξέρω πολύ καλά (και ειδικά με το τελευταίο σας τόπικ μου το επιβεβαιώσατε) ποιά είναι η διαφορά μας δεν θα συνεχίσω...
Αν φτιαχτεί άλλο τόπικ με αυτό το θέμα θα επανέλθω...
Καντε λοιπον την αρχη, παρτε την πρωτοβουλια και δημιουργειστε το εσεις....Μην επιβραβευεται τον "ωχαδελφισμο" των νεοελληνων που κατακρινεται!!!!!Να ειστε καλα....
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Φτάνω στο σημείο να πω ότι ευτυχώς που ήταν οι Ιταλοί και φτιάξανε 5 πράγματα στο νησί γιατί αν περιμένανε από τους Έλληνες υπεύθυνους...
Ας αναφερθεί εδώ οτι τα Δωδεκάνησα ήταν ο μόνος νομός της Ελλάδας που είχε κτηματολόγιο. Φυσικά λόγω Ιταλών. Εμείς οι υπόλοιποι ακόμη περιμένουμε..... για κάμποσο ακόμη και ας έχουμε παρει και τα σχετικά κονδύλια από την Ε.Ε
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
Από καιρό είχα θέσει σα χειμερινό εσωτερικό ταξιδιωτικό στόχο το νησί της Ρόδου...

Το περασμένο Σ/Κ αυτός ο στόχος μου έγινε πραγματικότητα...

Σκοπός αυτού του post δεν είναι να περιγράψω τις αναμφισβήτητες φυσικές καλλονές του νησιού αλλά να δώσω μια περιγραφή για την ζοφερή σημερινή πραγματικότητα...
Να σημειώσω ότι έμεινα στο νησί 2 μέρες και "γνώρισα" μόνο στην πόλη της Ρόδου, τον Αρχάγγελο και το Χαράκι... Εννοείτε ότι από φυσικές ομορφιές το νησί σκίζει αλλά το ερώτημα είναι πως θα τις απολαύσεις...


ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ: Δεν θέλω να είμαι άδικος ήταν χειμώνας και έχω δει χειρότερα τουριστικά αεροδρόμια στη χώρα μας, βλέπε Σαντορίνη, αλλά και πάλι μιλάμε για το αεροδρόμιο μιας από τις τουριστικές ναυαρχίδες της χώρας μας... Σουλουπώστε το γιατί χανόμαστε...

ΔΡΟΜΟΙ: Ο δρόμος που οδηγεί από το αεροδρόμιο στην πόλη είναι τριτοκοσμικός... Σε άλλα σημεία του οδικού δικτύου γίνονται έργα αλλά θέλει ακόμη πολύ δουλειά...

ΠΑΛΙΑ ΠΟΛΗ: Aναμφισβήτητα η επιβλητικότερη μεσαιωνική πόλη της χώρας μας... Η οδός των ιπποτών και το παλάτι είναι μια μαγεία... Οι Ιταλοί έκαναν περίφημη δουλειά αλλά το θέμα είναι τι κάνει το Ελληνικό κράτος σήμερα... Απλά πασαλήματα και συντηρήσεις των ήδη αναστηλωμένων από τους Ιταλούς... Αντί η πόλη να αναστυλωθεί από άκρη σε άκρη τα αυτοκίνητα βασιλεύουν στους δρόμους της , είναι γεμάτη με μπαράκια αμφιβόλου αισθητικής και που και που βλέπεις και καμμιά σκαλωσιά σε κανένα τζαμί με μια θλιβερή ταμπέλα που ανακοινώνει τα έργα που θα γίνουν στο μακρινό μέλλον... Μιλάμε για αστεία πράγματα... όσοι έχουν δει τι έχει γίνει σε αντίστοιχες Ιταλικές πόλεις θα μελαγχολήσουν... Δεν τρέφω αυταπάτες, η παλιά πόλη της Ρόδου είναι και θα είναι αφάνταστα τουριστική γεμάτη εστιατόρια και μαγαζάκια "λαικής τέχνης" αλλά τα πάντα έχουν ένα όριο... tip για τους υπεύθυνους(!!)... Τουλάχιστον πλακοστρώστε την παλιά πόλη και καλύψτε τις λακούβες... τώρα τον χειμώνα είναι γεμάτες λάσπη και δεν βρισκόμαστε στην Ινδία, που κάνουν φολκλόρ...

ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΠΟΛΗ: Θα ήθελα απλά να ρωτήσω, είναι οι Ροδίτες υπερήφανοι για την εικόνα της καινούργιας πόλης τους;; Τι ρωτάω τώρα... όσο υπερήφανοι είναι οι Αθηναίοι, οι Θεσαλονικείς , οι Κρητικοί για τις δικές τους πόλεις... Να το ξαναπώ, δεν υπάρχει ούτε μια Ελληνική πόλη που σύμφωνα με τα Ευρωπαικά πρότυπα μπορεί να χαρακτηριστεί ωραία... Οι εξαιρέσεις του Ναυπλίου , της Κέρκυρας και της Ερμούπολης αφορούν το ιστορικό κέντρο των πόλεων και επιβεβαιώνουν τον κανόνα... Ναι έξω από την παλιά πόλη του Ναυπλίου και της Κέρκυρας συναντάς το γνωστό τριτοκοσμικό Ελληνικό χάλι... Ασφαλώς το ωραιότερο μέρος της καινούργιας πόλης της Ρόδου είναι το σημείο που έγιναν έργα επί Ιταλοκρατίας και έχουν προσδώσει έναν Ευρωπαικό αέρα στην πόλη... Από τότε που έφυγαν οι Ιταλοί από το νησί λες και φύσηξε αέρας κακογουστιάς και ολοκληρωτικής αισθητικής καταστροφής...

ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ: Περίμενα ένα παραδοσιακό κεφαλοχώρι και συνάντησα έναν εφιάλτη... Τι χάλι θεέ μου...

ΧΑΡΚΑΚΙ: Μιλάμε για μια υπέροχη καρτποσταλική παραλία που "στολίζετε" από οικοδομικά τερατουργήματα... Πραγματικά επαναστάτησα... ένα τέτοιο υπέροχο μέρος καταστράφηκε...

'Ισως κάποιος νομίσει πως είμαι υπερβολικός αλλά πιστέψτε με έτσι έχει η κατάσταση... Η Ρόδος είναι η αφορμή, η συντριπτική πλειοψηφία της Ελλάδος έχει αυτά τα χάλια... Το οικόπεδο super το κτίσμα πάτος...
Η κατάσταση δεν πάει άλλο... φωνάζουμε για τουρισμό και προσφέρουμε ένα χάλι...
Πονάω την χώρα μου και δεν συμβιβάζομαι, θέλω γιαυτή το καλύτερο...


Traveller και υπόλοιποι χαιρετώ.

Αν και γενικά συμφωνώ με όσα λες για τη Ρόδο (τα βλέπω και εγώ καθημερινά) εξακολουθώ να νομίζω ότι παρόλα αυτά υπάρχουν αρκετοί λόγοι για να επισκεφθεί κανείς τη Ρόδο. Δεν είναι λοιπόν και τόσο θράσος μερικοί αν τη διαφημίζουν.

Δυστυχώς ναι υπάρχουν και απαράδεκτες εικόνες, που πρέπει να διορθωθούν και καλά κάνουν κάποιοι όπως εσύ να τις τονίζουν. Νομίζω όμως ότι δεν είναι όλη η Ρόδος έτσι.

Την παλιά πόλη μπόρεσες να τη δεις όλη; Γιατί εγώ που είμαι από Ρόδο και μένω και κοντά όλα αυτά τα χρόνια συνεχώς ανακαλύπτω καινούριες γωνίες.

Στη νέα πόλη (που ναι θέλει γερές "πλαστικές επεμβάσεις") υπάρχουν κάποια ωραία σημεία όπως Πάρκο Ροδίνι, Αρχαίο Στάδιο, Μόντε Σμιθ, Βασιλικός Κήπος.

Ακόμα και η Αρχάγγελος που λες, αν και ο κεντρικός δρόμος δυστυχώς δίνει μια άσχημη εντύπωση, αν την περπατήσεις λίγο βρίσκεις αρκετές γραφικές γωνίες. Όπως επίσης γραφικό τοπίο είναι και η Κυρούλα (όπως λένε οι Αρχαγγελίτες την Πάναγία Τσαμπίκα).

Ξαναλέω όχι ότι έχεις άδικο. Απλά πάλι νομίζω ότι δεν είναι και θράσος να λέμε ότι αξίζει να έρθει κανείς και στη Ρόδο.


Θα αναφέρω επίσης ότι βλέπω ότι αρχίζει στην Ελλάδα ο κόσμος σιγά σιγά και προσέχει την αισθητική των πόλεων. Όχι μόνο στη Ρόδο αλλά και σε αρκετές πόλεις. Αναστηλώνονται νεοκλασσικά σπίτια, μνημεία, πάρκα κλπ. Όχι ότι γίναμε και Ευρώπη αλλά μια προσπάθεια γίνεται. Καλά θα κάνουμε αυτό όλοι να το εκτιμήσουμε λίγο.




Εννοείται πάντα φιλικά :hug:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητέ afriend... συμφωνώ απόλυτα με αυτά που λες γιατί όντως η Ρόδος είναι ένα πανέμορφο νησί που δυστυχώς έχει βιαστεί από τους ίδιους τους κατοίκους της... Βεβαιώτατα και υπάρχουν υπέροχα μέρη που δυστυχώς δεν είδα αλλά σκοπός της παρέμβασης μου ήταν να "ξεσηκώσω" τον κόσμο και να σταματήσει πια να διαιωνίζεται αυτή η χάλια κατάσταση...

Συντάσομαι ασφαλώς και με την γνώμη της fotini80 για την νοοτροπία των νεοελλήνων και αφήνω ασχολίαστα τα όσα γραφικά καταθέτει ο driver01 περί φτερουγισμάτων και υπεριφάνιας... εδώ ζούμε ένα χάλι και ο driver01 χτενίζεται...
 

afriend

Member
Μηνύματα
26
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου να'ναι με καλή παρέα
αλλά σκοπός της παρέμβασης μου ήταν να "ξεσηκώσω" τον κόσμο και να σταματήσει πια να διαιωνίζεται αυτή η χάλια κατάσταση...

Επειδή καταλαβαίνω αυτά που λες, το μόνο που θα πρότεινα είναι να ανοίξει κανένα καινούριο topic για να δούμε τι μπορεί να γίνει.

Αν και όπως είπα πιστεύω ότι σε αρκετές πόλεις της Ελλάδας γίνονται σοβαρές προσπάθειες για την αισθητική αλλά και γενικότερη αναβάθμισή τους. Τώρα πόσο χρόνο θα πάρει, πόσο θα στοιχίσει.... δε ξέρω. Νομίζω αξίζει να το συζητήσουμε.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Παρεπιμπτοντως μπορει κανεις να μας δωσει πηροφοριες σχετικα με τη διαμονη στη Ροδο γι αυτη την περιοδο?
Που ειναι καλυτερα να μεινει καποιος στην καινουργια πολη (σε πιο σημειο)
ή μεσα στο καστρο? Καμια καλη προταση για ξενοδοχειο?
Απριλιο ειναι ανοιχτα καφε-μπαρ-εστιατορια στην παλια πολη?
Τα φωτα σας pls..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom