Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
Μήπως γνωρίζει κανείς εκ των συνταξιδιωτών αν υπάρχει ορθόδοξος ναός στην αιώνια? Και αν ναι, θα ήμουν ευγνώμων να με πληροφορήσει για την τοποθεσία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μήπως γνωρίζει κανείς εκ των συνταξιδιωτών αν υπάρχει ορθόδοξος ναός στην αιώνια? Και αν ναι, θα ήμουν ευγνώμων να με πληροφορήσει για την τοποθεσία. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ἱερός Ναός Ἁγίου Μεγαλομάρτυρος Θεοδώρου τοῦ Τήρωνος: Διεύθυνσις: Chiesa Greco-Ortodossa di San Teodoro in Palatino, Via San Teodoro 7, 00186 Roma. Τηλ. fax: +39-06.67.86.624.
http://www.ortodossia.it/PARROCCHIE.gr.htm
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Υπάρχει και μία στη γκρέτσι κοντά στη πιάτσα ντι σπάνια, δεν ξέρω όμως αν λειτουργεί.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Άμα την επισκεφτείς χαιρέτα μου τη θεία μου. Συνήθως είναι εκεί, μια κοντή κυρία που ψέλνει :)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Θυμάμαι οτι κάπου κοντά στο foro romano,είχα δει μια σημαία του πατριαρχείου.Στο googlάρισμα,μου βγήκε via di san teodoro 7.Τώρα αν κάνει λειτουργίες ή όχι,δεν ξέρω.

...άργησα...ήδη απαντήθηκε
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
αν λες αυτή, δεν είναι ορθόδοξη, είναι ουνιτική:
Chiesa di Sant'Atanasio (Roma) - Wikipedia
Δεν έχω ιδέα ποια είναι η διαφορά, οι επιγραφές της είναι στα ελληνικά καί φαίνεται να ακολουθεί το ορθόδοξο τυπικό ( για περισσότερα με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες στους ορθόδοξους του φόρουμ).
(κάνω πλάκα επειδή ήδη έχει προταθεί ορθόδοξη εκκλησία και δεν έχει και πολύ σημασία αυτή που αναφέρθηκα εγώ).
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
δεν έχει και πολύ σημασία αυτή που αναφέρθηκα εγώ).
όχι έχει κ παραέχει γιατί πολλοί τη συναντούν κ ρωτούν, δεν ξέρουν τι είναι. καλά έδωσες την ευκαιρία.
άσε που οι περισσότεροι ιταλοί δεν έχουν ιδέα κ νομίζουν ότι όλοι είναι ορθόδοξοι.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.819
Likes
18.765
Οι ουνίτες είναι καθολικοί έλληνες χριστιανοί, στην Ιερουσαλήμ υπήρχε και Ελληνο-λατινικό Πατριαρχείο.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και ο όρος "ουνίτης" δεν είναι και ιδιαίτερα τιμητικός.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Περισσοτερα εδω: Ουνία - Βικιπαίδεια
Στην ουσια εχουν ορθοδοξο τυπικο, οι εκκλησιες τους δεν μοιαζουν με καθολικες, αλλα με ορθοδοξες, εχουν εικονες και οχι αγαλματα κλπ, αλλα αναγνωριζουν ως αρχη της εκκλησιας τους τον Παπα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.459
Μέλη
38.939
Νεότερο μέλος
Panais

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom