Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Tην στιγμή που έχεις τις επιφυλάξεις σου γιατί το αναφέρεις? Μην γράφεις τίποτε για το Μaccheroni αφού δεν σου αρέσει
Ποιος κανονισμός ακριβώς απαγορεύει να γράφουμε τις επιφυλάξεις μας, γιατί τον έχασα...;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όλα τα μέλη μπορούν να καταθέτουν τις εμπειρίες τους, είτε είναι θετικές είτε έχουν επιφυλάξεις. Δε κατάλαβα γιατί κάποιος που ΔΕΝ του άρεσε κάποιο πιάτο πχ σε ένα εστιατόριο δε μπορεί να το καταθέσει. Σε όποιον δεν αρέσουν οι αρνητικές κριτικές, sorry έχασε.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.922
Δεν είναι θέμα αρνητικών κριτικών, προφανέστατα δεν κατάλαβες καλά... το συγκεκριμένο εστιατόριο προτάθηκε από από το συγκεκριμένο μέλος... δεν αναφέρθηκε από άλλον και του έγινε κριτική... η απλή λογική λέει ότι όταν προτείνεις κάτι το προτείνεις για καλό και όχι για να το θάψεις... αν εσύ πιστεύεις το αντίθετο sorry αλλά κάτι δεν πάει καλά...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.407
Likes
17.242
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Δε βλέπω τίποτα παράξενο ή εκτός λογικής στο εν λόγω ζήτημα. Παρακαλώ να συνεχίσουμε on topic.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε τι κακό είχε η σαλτιμπόκα κ δεν της άρεσε. ένα τυπικά ρωμαικό πιάτο που είναι όμως αρκετά ιδιαίτερο για ελληνικούς ουρανίσκους. και καμμία σχέση δεν έχει με τη σαλτιμπόκα των ελληνικών πιτσεριων. το κρέας πρεπει να είναι τρυφερότατο. εννοείται ότι μπορεί να έτυχε γιατί το μαγαζί φαίνεται καλό.
παρεπιπτόντως τα fruttini, φρούτα γεμιστά με παγωτό, που τα αποθεώνουν στις ιταλικές κριτικές στο μαγαζί μήπως τα δοκίμασε κανείς?
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
θα ήταν ενδιαφέρον να μας έλεγε τι κακό είχε η σαλτιμπόκα κ δεν της άρεσε. ένα τυπικά ρωμαικό πιάτο που είναι όμως αρκετά ιδιαίτερο για ελληνικούς ουρανίσκους. και καμμία σχέση δεν έχει με τη σαλτιμπόκα των ελληνικών πιτσεριων. το κρέας πρεπει να είναι τρυφερότατο. εννοείται ότι μπορεί να έτυχε γιατί το μαγαζί φαίνεται καλό.
παρεπιπτόντως τα fruttini, φρούτα γεμιστά με παγωτό, που τα αποθεώνουν στις ιταλικές κριτικές στο μαγαζί μήπως τα δοκίμασε κανείς?

παντως και εγω θυμαμαι οτι στο εν λογω μαγαζι δεν ειχα μεινει ευχαριστημενη με το κυριως πιατο μου..ο λογος ηταν αυτος ακριβως που γραφεις samion, το κρεας ηταν σκληρο..να ημουν ατυχη με την επιλογη?δεν ξερω..αντιθετως, τα πρωτα πιατα που ηταν ζυμαρικα ηταν πολυ καλα..
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
να κάνω μια ακόμη χαζή ερώτηση?
στα εστιατόρια πρέπει να παραγγείλουμε οπωσδήποτε και τα 3 πιάτα (δηλαδή, ορεκτικό, pasta και κυρίως) ή θα φανούμε ούφο να ακολουθήσουμε the greek way στην παραγγελία "φέρε 3 ορεκτικά και ένα κυρίως" ???
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.399
Likes
9.331
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να κάνω μια ακόμη χαζή ερώτηση?
στα εστιατόρια πρέπει να παραγγείλουμε οπωσδήποτε και τα 3 πιάτα (δηλαδή, ορεκτικό, pasta και κυρίως) ή θα φανούμε ούφο να ακολουθήσουμε the greek way στην παραγγελία "φέρε 3 ορεκτικά και ένα κυρίως" ???
ότι θέλεις παραγγέλνεις. αυτό που είναι μεγαλύτερο φαουλ είναι να προσπαθήσεις να αναστρέψεις τη σειρά. δηλ να ζητήσεις μετά το κυρίως ή μετά το πρώτο να σου φέρουν το ορεκτικό. θα σε κοιτάξουν σαν ούφο. σχεδόν το ίδιο παράξενα σαν να παραγγείλεις καπουτσίνο μετά το γεύμα (η ύψιστη ύβρις).
στα υπόψη ότι σε γενικές γραμμές τα πρώτα δεν είναι τόσο μεγάλα σαν ελληνικά πιάτα ζυμαρικών. για ολοκληρωμένη εμπειρία καλύτερα να αφήσεις το ορεκτικό παρά το 1ο.
α και τα πιάτα είναι 4, κ το contorno, το συνοδευτικό του κυρίως το οποίο έρχεται γυμνό, σκέτο κρέας πχ χωρίς πατάτες, σαλάτα κλπ.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.841
Likes
19.000
Εγώ πάντως στο Maccheroni, πέρα από εκπληκτική pasta, έχω φάει και πάρα πολύ καλό φιλέτο. Γενικώς στην Ιταλία έχω φάει τα καλύτερα φιλέτα (κορυφαίο ιταλικό όλων της Βενετίας στο Ai Barbacani), με εξαίρεση το κορυφαίο όλων στη Ζάμπια. Ούτε στο Gaucho στο Λονδίνο, ούτε στο El Bandoneon στην Αθήνα, ούτε σε άλλα καλά εστιατόρια εδώ έχω φάει καλύτερα φιλέτα απ'ό,τι στην Ιταλία. Τα οποία φιλέτα βεβαίως, απλά δε παραγγέλνονται well done, πρέπει-επιβάλλεται να τρώγονται με το αιματάκι τους (να προσθέσω και το πολύ καλό φιλέτο στη ΝΥ).
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Έχω γευματίσει στο συγκεκριμένο εστιατόριο και οι δικές μου εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές. Μάλιστα, έτυχε να δοκιμάσω το συγκεκριμένο πιάτο για το οποίο γίνεται τόσος λόγος και παρόλο που δεν είμαι fan των πολύ ιδιαίτερων γεύσεων, το συγκεκριμένο ήταν καλομαγειρεμένο και μου άρεσε. Τα ζυμαρικά του ήταν εξίσου καλά.

Ένα θέμα που μπορεί να ενοχλήσει κάποιους είναι το υπόγειο ... δεν είχαμε κάνει κράτηση με αποτέλεσμα να μας δώσουν τραπέζι στο υπόγειο το οποίο όσο cosy και να είναι, όταν είναι ασφυκτικά γεμάτο, μπορεί να δημιουργήσει αίσθηση κλειστοφοβίας.

Σε γενικές γραμμές και πάντα κατά την άποψη μου, το Maccheroni μπορεί να μην είναι το καλύτερο εστιατόριο που μπορεί να επισκεφτεί κάποιος κατά την παραμονή του στην Ρώμη, είναι όμως μια πολύ καλή λύση για να δοκιμάσει αυθεντική ιταλική κουζίνα και να ικανοποιήσει τον ουρανίσκο του!

Τα φρούτα γεμιστά με παγωτό μας ξέφυγαν .... την επόμενη φορά λοιπόν θα τα τιμήσουμε!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.749
Likes
50.927
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμμ, τώρα που είπες για φιλέτα, η ψήφος μου στο Ρίο. Το καλύτερο κρέας που έχω φάει ποτέ σε εστιατόριο ξενοδοχείου και απλώς πολύ καλό κρέας όπου αλλού έφαγα (εντάξει, με πήγαιναν φίλοι ντόπιοι) και μάλιστα σε χαμηλές τιμές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.300
Μηνύματα
887.365
Μέλη
38.973
Νεότερο μέλος
vkaravasili@d-mar

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom