Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
άλλη μια ερώτηση έχω. Το ξενοδοχείο μου είναι στο Campo dei Fiori και συγκεκριμένα στην Piazza della Cancellaria.΄
Υπάρχουν 2 τρόποι να πάω: να πάρω λεωφορείο και να με αφήσει στην Piazza Navona και μετά περπάτημα κανένα 10λεπτο το υπολογίζω ή να πάρω ταξί.

Η απορία μου είναι η εξής. Τα ταξί μπορούν να φτάσουν μέχρι την πλατεία (γενικά επιτρέπεται η κίνηση οχημάτων στη συγκεκριμένη περιοχή ή θα με αφήσει και αυτό στην Piazza Navona?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ρε συ δεν είπαμε να μην μείνεις εκεί γιατί είναι επικίνδυνα? Άμα σου κάτσει η στραβή και στην πέσουνε μεθυσμένοι Άγγλοι και οι ultras της Lazio να δούμε τι θα λες μετά... εμείς στα είπαμε, μεγάλο κορίτσι είσαι, κάνε ότι νομίζεις...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.317
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
άλλη μια ερώτηση έχω. Το ξενοδοχείο μου είναι στο Campo dei Fiori και συγκεκριμένα στην Piazza della Cancellaria.΄
Υπάρχουν 2 τρόποι να πάω: να πάρω λεωφορείο και να με αφήσει στην Piazza Navona και μετά περπάτημα κανένα 10λεπτο το υπολογίζω ή να πάρω ταξί.
Η απορία μου είναι η εξής. Τα ταξί μπορούν να φτάσουν μέχρι την πλατεία (γενικά επιτρέπεται η κίνηση οχημάτων στη συγκεκριμένη περιοχή ή θα με αφήσει και αυτό στην Piazza Navona?
να πας από πού? δεν κατάλαβα. από το αεροδρόμιο?από το σταθμό τρενων?η συγκεκριμενη πλατεία που λες είναι δίπλα σε κεντρικό δρόμο κ ναι περνανε ταξί.η piazza Navona τι σχέση έχει?
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
από το αεροδρόμιο.
Στη σελίδα του ξενοδοχείου λέει ότι από το αεροδρόμιο θα πρέπει να πάρω το λεωφορείο 040 που θα με αφήσει Piazza Navona και μετά να περπατήσω.
Λέγαμε μήπως πάρουμε ταξί για να αποφύγουμε ταλαιπωρία. από φωτο που βλέπω το ξενοδοχείο είναι σε μια περιοχή με πολύ στενούς δρόμους και αναρωτιόμουνα πόσο κοντά είναι σε κεντρικό δρόμο για να μας αφήσει το ταξί.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.317
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
από το αεροδρόμιο.
Στη σελίδα του ξενοδοχείου λέει ότι από το αεροδρόμιο θα πρέπει να πάρω το λεωφορείο 040 που θα με αφήσει Piazza Navona και μετά να περπατήσω.
Λέγαμε μήπως πάρουμε ταξί για να αποφύγουμε ταλαιπωρία. από φωτο που βλέπω το ξενοδοχείο είναι σε μια περιοχή με πολύ στενούς δρόμους και αναρωτιόμουνα πόσο κοντά είναι σε κεντρικό δρόμο για να μας αφήσει το ταξί.
πάρε ταξί.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ούτε 5' δεν είσαι από την Ναβόνα. Μπαίνουν αυτοκίνητα στα δρόμακια, δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το ταξί. Για το λεωφ. δε γνωρίζω να σου πω την αλήθεια, πάντως υπάρχει δίπλα στο στενό σας κεντρικότατος δρόμος (corso vittorio emanuele), και πολλά λεωφορεία περνούν από κει. Δε θυμάμαι νούμερα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.317
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
τι λες τωρα? piazza della cancelleria?απο τις αγαπημενες πλατειες του κεντρου.. απο επανω ακριβως περναει κεντρικοτατος δρομος η corso vittorio emanuelle II
και ψαχνεσαι αλλου για ristorante?
πηγαινε στο al grapollo d'oro, ακριβως στην πλατεια να το ευχαριστηθεις..
 
  • Like
Reactions: GTS

cloud13

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Λονδινο
Ταξίδι-Όνειρο
Thailand
αργησαμε αλλα εδω ειμαστε!!!! περασαμε απιστευτα ο καιρος ηταν τελειος και γενικα η εμπειρια αξεχαστη!!! Ι LOVE ROME :) υπαρχει τροπος να ανεβασουμε εδω φωτο?? αν ναι θα μπορουσαμε να σας δειξουμε αρκετα πραγματα !!! ευχαριστουμε και παλι ολους σας για τις συμβουλες σας ηταν πολυτιμες!!!
 

dimitr

Member
Μηνύματα
81
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ
Καλημέρα,
πρώτη φορά στη Ρώμη 1 έως 8 Ιουλίου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες. Το ξενοδοχείο λίγο έξω απο την Ρώμη, και μετακινήσεις με ενοικιασμένο ΙΧ. Θα ήθελα να μάθω, είναι εφικτή η προσεγγιση στο κέντρο της πόλης με ΙΧ ,δηλαδή υπάρχουν πάρκινγκ; Επίσης αν καποιος ξέρει τι γίνεται με τα εισιτήρια αρχαιολογικών χώρων.
Ευχαριστώ
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Πού είσαι sapienza, πού είσαι samion να με δεις;;!
Η Ρώμη δεν ήταν ποτέ από τις αγαπημένες μου πόλεις και, όμως, εχθές -από κακία, κανόνισα να μείνω μόνο μία ημέρα στη Ρώμη- νομίζω ότι ερωτεύτηκα.
Είναι η πρώτη φορά που την επισκέπτομαι την άνοιξη. Τις άλλες φορές είχα πάει τον Αύγουστο: ίσως ο χειρότερος μήνας.
:rolleyes:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.317
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλημέρα,
πρώτη φορά στη Ρώμη 1 έως 8 Ιουλίου και θα ήθελα μερικές πληροφορίες. Το ξενοδοχείο λίγο έξω απο την Ρώμη, και μετακινήσεις με ενοικιασμένο ΙΧ. Θα ήθελα να μάθω, είναι εφικτή η προσεγγιση στο κέντρο της πόλης με ΙΧ ,δηλαδή υπάρχουν πάρκινγκ; Επίσης αν καποιος ξέρει τι γίνεται με τα εισιτήρια αρχαιολογικών χώρων.
Ευχαριστώ
parking, εκτός δακτυλιου κοίτα γιατι δεν μπαινεις:
-Mappe Parcheggi.it - Parcheggi Roma, RM
με τα εισητηρια τι να γίνεται? πώς βγαίνουν?πόσο κάνουν?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.268
Μηνύματα
885.771
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
GThan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom