Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.392
Likes
9.319
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
συμφωνώ κι εγω με τη sapi. για να γίνεις Audrey πρέπει να έχεις πεπειραμένο οδηγό..
μετά τα σοβαρά επεισόδια της περασμένης κυριακής στο campo dei fiori (ξυλοκοπήθηκε πολύ άσχημα ένας νεαρός..) απαγορεύεται από σήμερα η κατανάλωση αλκοόλ σε δημόσιους χώρους από 23.00-06.00 έως 30/6...
Comune di Roma | Sito Istituzionale
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
μετά τα σοβαρά επεισόδια της περασμένης κυριακής στο campo dei fiori (ξυλοκοπήθηκε πολύ άσχημα ένας νεαρός..) απαγορεύεται από σήμερα η κατανάλωση αλκοόλ σε δημόσιους χώρους από 23.00-06.00 έως 30/6...
Comune di Roma | Sito Istituzionale

Ευτυχώς εγώ πρόλαβα...:cool:
Τέτοια να λές για ξυλοδαρμούς να αλλάξει πάλι ξενοδοχείο η Alexandra..:bleh:
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Πως το λένε το ξενοδοχείο που έμεινες?
Μείναμε στο Zero 6 Guest House, περιοχή Βατικανό. Από το Φιουμιτσίνο φτάσαμε εκεί με το τραίνο FR1 (Fara Sabina/Orte), αποβίβαση Τουσκολάνα. Στα 500 μέτρα είναι το μετρό Α, αποβίβαση Οταβιάνο και το ξενοδοχείο είναι στα 2 λεπτά με τα πόδια. Δεν είναι ξενοδοχείο με 24ωρη ρεσεψιόν αλλά διαμέρισμα με 5 δωμάτια, ο ιδιοκτήτης έρχεται στο check in και οποτεδήποτε τον χρειαστείς, κι έτσι γενικά είσαι πιο ανεξάρτητος, προσφέρει δωρεάν καφέ και ψωμάκια και το δωμάτιο καθαρίζεται καθημερινά.

Επίσης, η περιοχή είναι πολύ ωραία. Γενικά, κυκλοφορήσαμε με τα πόδια (για να κατέβουμε πόλη) και στο γυρισμό με τις συγκοινωνίες. Είχαμε την εβδομαδιαία κάρτα CIS (16 ευρώ), επειδή μείναμε 7 μέρες και άξιζε, μιας και πήραμε πολλές συγκοινωνίες όταν κουραζόμασταν για να δούμε τη Ρώμη και καθιστοί. Αλλά προλάβαμε να δούμε ό,τι μας άρεσε και 2 φορές (Τραστέβερε, Κάμπο ντε Φιόρι, Τζανίκολο, Τεστάτσιο κλπ.).

Η συνοικία που μέναμε είχε και πολλά μαγαζιά για ψώνια, π.χ. για τις ιταλικές δερμάτινες τσάντες L' Artigianino, που στο Κάμπο ντε Φιόρι και στο Τραστέβερε τις βρήκα με 90 ευρώ, στη γειτονιά μου σε μαγαζί που τις έφτιαχνε, στην οδό Candia 2, τις αγοράσαμε με 60 ευρώ.
 

VACH

Member
Μηνύματα
152
Likes
74
Επόμενο Ταξίδι
Βαλκάνια όχι παίξε γέλασε
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος των Άλπεων
Τελικά μείναμε στο Zero 6 Guest House, περιοχή Βατικανό. Από το Φιουμιτσίνο φτάσαμε εκεί με το τραίνο FR1 (Fara Sabina/Orte), αποβίβαση Τουσκολάνα. Στα 500 μέτρα είναι το μετρό Α, αποβίβαση Οταβιάνο και το ξενοδοχείο είναι στα 2 λεπτά με τα πόδια. Δεν είναι ξενοδοχείο με 24ωρη ρεσεψιόν αλλά διαμέρισμα με 5 δωμάτια, ο ιδιοκτήτης έρχεται στο check in και οποτεδήποτε τον χρειαστείς, κι έτσι γενικά είσαι πιο ανεξάρτητος, προσφέρει δωρεάν καφέ και ψωμάκια και το δωμάτιο καθαρίζεται καθημερινά. Πολύ φθηνό και άριστη σχέση τιμής-ποιότητας (30Ε/άτομο/βραδιά).

Επίσης, η περιοχή είναι πολύ ωραία. Γενικά, κυκλοφορήσαμε με τα πόδια (για να κατέβουμε πόλη) και στο γυρισμό με τις συγκοινωνίες. Είχαμε την εβδομαδιαία κάρτα CIS (16 ευρώ), επειδή μείναμε 7 μέρες και άξιζε, μιας και πήραμε πολλές συγκοινωνίες όταν κουραζόμασταν για να δούμε τη Ρώμη και καθιστοί. Αλλά προλάβαμε να δούμε ό,τι μας άρεσε και 2 φορές (Τραστέβερε, Κάμπο ντε Φιόρι, Τζανίκολο, Τεστάτσιο κλπ.).

Η συνοικία που μέναμε είχε και πολλά μαγαζιά για ψώνια, π.χ. για τις ιταλικές δερμάτινες τσάντες L' Artigianino, που στο Κάμπο ντε Φιόρι και στο Τραστέβερε τις βρήκα με 90 ευρώ, στη γειτονιά μου σε μαγαζί που τις έφτιαχνε, στην οδό Candia 2, τις αγοράσαμε με 60 ευρώ.
 
Last edited by a moderator:

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
παιδιά πείτε μου ότι είναι πρωτοπριλιάτικο αστείο τα του ξυλοδαρμού γιατί θα την πάθω την κρισούλα τώρα!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.728
Likes
50.782
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έλα μωρέ, ένας ξυλοδαρμός μπορεί να γίνει παντού. Γνωστό μέλος του φόρουμ τις τρώει από τη μάνα του συστηματικά. Δηλαδή, είναι επικίνδυνη γενικώς η Γλυφάδα;
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
παιδιά πείτε μου ότι είναι πρωτοπριλιάτικο αστείο τα του ξυλοδαρμού γιατί θα την πάθω την κρισούλα τώρα!!!

Αλεξάνδρα μου είναι πραγματικότητα..Ορίστε κι ένα λινκ στα ελληνικά να δεις σε τι περιοχή πας να μείνεις..

Ξυλοδαρμός μεθυσμένου φοιτητή για ανάρμοστη συμπεριφορά

Αν αλλάξεις γνώμη πάντως ξέρω κάτι καλά ξενοδοχεία κοντά στη Cinecitta!!!Εκεί είναι και πιο οικονομικά και θα χεις το κεφαλάκι σου ήσυχο!!!:haha::haha::haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Αλεξάνδρα, για όνομα του Θεού, χαλάρωσε! Καταρχάς ο τύπος ήταν Βρετανός, άρα αναμενόμενη συμπεριφορά... Κατά δεύτερον τον έδειραν επειδή έκανε βλακείες, άρα δεν κινδυνεύετε, εκτός αν αρχίσετε να χορεύετε γυμνοί γύρω από τα σιντριβάνια.
Κατά τρίτον τις ώρες που έγιναν αυτά εσείς θα είστε στο κρεβατάκι σας.
Κατά τέταρτον πολλάκις τριγυρνούσα πρωινές ώρες στο Κάμπο ντέι Φιόρι και τέτοια δεν είδα. Ε, έτυχε να γίνουν. Όπως λέει και ο Yorgos, και πού δεν γίνονται;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Eγώ πάντως θα πω στην Αλεξάνδρα να το ξανασκεφτεί για την περιοχή... αν είναι να δέρνουν μαινόμενοι Ιταλοί τον κάθε τουρίστα να το βράσω το location... ούτε μπορούσα να φανταστώ ότι γίνονταν τέτοια πράγματα στο κέντρο της Ρώμης... αλλά το έψαξα και μου είπαν οτι οι επιθέσεις εναντίων τουριστών σε αυτή την πλατεία παίρνουν διαστάσεις επιδημίας... δόξα τον Θεό υπάρχουν πολλά μέρη να μείνεις στη Ρώμη... γιατί να το ρισκάρεις? δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα... το βράδυ ειδικά καλό θα ήταν να την αποφύγεις...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Αλοίμονο βρε παιδιά δεν ανησυχώ μήπως με πειράξει κανείς, απλώς ξενερώνω απίστευτα που θα μείνω σε μια πολύ τουριστική όπως φαίνεται περιοχή με μεθυσμένα έξαλλα αγγλάκια.
αχ..ήθελα και ρομαντικό τριήμερο !!!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ωχ Θεέ μου, αφού ό,τι και να σου λέμε δεν καταλαβαίνεις...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.273
Μηνύματα
885.881
Μέλη
38.949
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom