Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

GTS

Member
Μηνύματα
6.818
Likes
18.759
Καλησπερα παιδια,θα ηθελα την πολυτιμη βοηθεια σας.

Στο γυρισμο απο βαρκελωνη προς αθηνα κανουμε ενδιαμεση σταση στην ρωμη.
Εχω επιλογη να διαλεξω μεταξυ 2 εισητηριων τα οποια το ενα ειναι να αναμενω 2 ωρες αεροδρομιο ρωμης και να φυγω για αθηνα και το αλλο να εχω 12 ωρες καιρο μεχρι να φυγει το αεροπλανο απο ρωμη για αθηνα.
Το ερωτημα μου ειναι το εξης.. αξιζει να κατσω 12 ωρες στην ρωμη και να την επισκευτω?
Ειναι ευκολο να παω απο αεροδρομιο ρωμης στο κεντρο της ?
Όχι δεν αξίζει.....κανόνισε να πας Ρώμη 5-6 μέρες να την ευχαριστηθείς άλλη φορά.
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
καλα για να κανονισω να παω 5-6 μερες χλωμο το βλεπω για τους επομενους 7 μηνες.

Οποτε λεω α νεινα ιευκαιρια μιας που θα κανει σταση εκει το αεροπλανο να κατσω τις 12 μερες η να μην παω πουθενα και να φυγω για αθηνα απευθειας?

η διαδρομη του dimitrak ακουγετε καλη.

ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
500
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
α ξεχασα...και για να μη χασεις χρονο με φαγητο...πιτσα στο χερι ..αυτες με το μέτρο...εγω στη θεση σου θα το εκανα..εστω κ μια τζουρα απο ρωμη...
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Κι εγώ θα το έκανα με χίλια...εννοείται! Έστω μια τζούρα της πόλης να πάρεις, δεν χρειάζεται να πας σε μουσεία κλπ. αλλά να ανασάνεις λίγο Ιταλικό αέρα Ρώμης! :clap::clap::clap:
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
και ενα καπουτσινο να επινα στη πιατσα Ναβονα ,χαζευωντας τους καλοντυμενους Ιταλους δεν θα με χαλαγε καθολου ...
Εξαλλου δεν γυρνατε απο κανενα μακρινο προορισμο για να εισαστε εξαντλημενοι απο το πολυωρο ταξιδι ...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.307
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
καλυτερα μιαs ωραs τηs Ρωμηs τη ζωη...
να παρειs το μετροπολιτανο και οxι το Leonardo. να κατεβειs Τραστεβερε για μια πρωτη γευση και απο κει συνεxιζειs με μετρο οπωs σου ειπαν παραπανω..
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
το ειχα κι εγω αυτο το διλημμα και, καθως δεν εχω ξαναπαει ρωμη, ειπα να την αφησω για μια αλλη φορα.. αλλωστε τι να προλαβεις να δεις σε 7-8 ωρες.. (εχω και χειραποσκευες)...

αν παντως, οπως λες, δεν προγραμματιζεις να πας αμεσα, σου κανει "κλικ" η πολη και θελεις να παρεις εστω μια "τζουρα", καντο! :)
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.532
Likes
8.108
Κι εγώ θα έμενα για 12 ώρες! Το καλύτερό μου είναι όταν ταξιδεύω να σκάει και μία πόλη-μπόνους που δεν είχα υπολογίσει!:)
 

nana

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Το τρενάκι απο το αεροδρόμιο της Ρώμης για στάση Tiburtina κοστίζει έξι ευρώ και κάνει 40 λεπτά.Απο εκει παίρνεις το μετρό και επισκέπτεσαι τα αξιοθέατα.Αξίζει να μείνεις έστω και για λίγες ώρες γιατί οι αποστάσεις δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλες!θα σου πρότεινα πρώτη στάση στο Colosseo,δεύτερη στο Βατικανό αλλα είναι δέκα λεπτά περπάτημα απο την στάση του μετρό και μια τρίτη στην Piazza di Spagna που με τα πόδια είναι πολύ κοντά η Fontana di Trevi!Μένω μόνιμα Ιταλία οπότε αν χρειάζεσαι κάποια πιο σιγκεκριμένη πληροφορία γράψε μου!
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Εγω το εχω κανει στη Βουδαπεστη, στην οποια ειχα ξαναπαει κιολας και αν και ειχα λιγοτερο χρονο και για να παω στο κεντρο επρεπε να αλλαξω δυο μεταφορικα μεσα, το εκανα και δεν το μετανιωσα καθολου. Τριγυρισα μονη μου, εβγαλα φωτογραφιες, εκανα τη βολτα μου, καθισα σε ενα παγκακι να χαζεψω τη ζωη και γενικα εχω κρατησει την ολη εμπειρια πολυ ευχαριστα στο μυαλο μου. Ο,τι βλεπει κανεις καλο ειναι! Τα βασικα εξιοθεατα στη Ρωμη ειναι σε κοντινη αποσταση με τα ποδια, οποτε μπορεις ανετα να παρεις μια καλη γευση της πολης, αρκει να βοηθησει λιγο και ο καιρος!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.259
Μηνύματα
885.349
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom