Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Τί ώρα φτάνει η πτήση σου στη Ρώμη?
Εγώ πιστεύω οτι αξίζει να πάρεις μια μικρή γεύση απο την πόλη...
Θα σου πρότεινα να κατέβεις στο κολοσσαίο κι όπως σου είπαν παραπάνω να το πάρεις με τα πόδια απο τη via del corso ,να δείς έστω την fontana di trevi και την piazza di spagna και να καθήσεις για καφεδάκι στην piazza navona..Θα σου πρότεινα ν αφήσεις τον Αγ.Πέτρο για την επόμενη φορά,είπαμε δεν γίνονται όλα σε λίγες ώρες...
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλημέρα. εγώ δηλαδή θεωρούμαι τυχερός που πάω 3ήμερο πρωτομαγιάς στη Ρώμη? Πρώτη φορά πάω Ρώμη και θα ήθελα να με βοηθήσετε να οργανώσω το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να δω όσα περισσότερα μπορώ...πχ Βατικανό σαββατοκύριακα είναι ανοιχτό?...αν ναι αξίζει να αφιερώσω ώρες εκεί? κλπ κλπ κλπ...
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Positiva to Βατικανό είναι κλειστό τις Κυριακές. Το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο σου αρέσουν τα μουσεία. Είναι ένα κλασσικό μουσείο τέχνης με λίγο απ'όλα μέσα (πίνακες, γλυπτά, τοιχογραφίες, ταπισερί, χάρτες κλπ). Αν θέλεις να πας κλείσε μέσω ιντερνετ γιατί δεν αξίζει να περιμένεις κανένα τρίωρο στην ουρά. Ειδικά αν είναι Σάββατο ή αργία κλείσε οπωσδήποτε. Κατά τη γνώμη μου έχει και άλλα μουσεία η Ρώμη πολύ πιο αξιόλογα.
Tip ειδικά για την επίσκεψη αστραπή. Εσπρεσάκι στο St Eustachio πίσω από το Πάνθεον.
 

novella

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλό θα ήταν να επισκεφτείς το Tivoli λίγο έξω από τη Ρώμη, περίπου 45 λεπτά. Αξίζει τον κόπο για έχει πολλά αξιοθέατα, βίλλες και μνημεία προστατευμένα από την UNESCO.
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Ε...σε λίγες ώρες που θα βρίσκεται εκεί, δε νομίζω ούτε να αξίζει να φύγει έξω από την Ρώμη! Άλλωστε όπως και να το κάνουμε, μια τζούρα της πόλης θα πάρει, δεν υπάρχει λόγος να το ρίξει στις πινακοθήκες και τα μουσεία! Τα βασικά είπαμε, κανένα Κολοσσιαίο, καμιά Φοντάνα ντι Τρέβι...τέτοια πράγματα! Κι εγώ θα συμφωνούσα ότι είναι λίγο φορτωμένο και αγχωτικό να επισκεφτεί τον Άγιο Πέτρο και το Βατικανό. Συμφωνώ με sapienza!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
καλημέρα. εγώ δηλαδή θεωρούμαι τυχερός που πάω 3ήμερο πρωτομαγιάς στη Ρώμη? Πρώτη φορά πάω Ρώμη και θα ήθελα να με βοηθήσετε να οργανώσω το πρόγραμμά μου έτσι ώστε να δω όσα περισσότερα μπορώ...πχ Βατικανό σαββατοκύριακα είναι ανοιχτό?...αν ναι αξίζει να αφιερώσω ώρες εκεί? κλπ κλπ κλπ...

Για μένα αξίζει με χίλια να πας στο Βατικανό.
Αφού θα πας όμως μόνο τρεις μέρες, προγραμμάτισε από τώρα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να δεις.
Εννοείται ότι την καπέλα σιξτινα δεν πρέπει να τη χάσεις με τίποτα, ενώ πολύ αξιόλογη είναι και η πτέρυγα με τις αιγυπτιακές αρχαιότητες.
Να περάσεις τέλεια.
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Positiva to Βατικανό είναι κλειστό τις Κυριακές. Το αν αξίζει εξαρτάται από το πόσο σου αρέσουν τα μουσεία. Είναι ένα κλασσικό μουσείο τέχνης με λίγο απ'όλα μέσα (πίνακες, γλυπτά, τοιχογραφίες, ταπισερί, χάρτες κλπ). Αν θέλεις να πας κλείσε μέσω ιντερνετ γιατί δεν αξίζει να περιμένεις κανένα τρίωρο στην ουρά. Ειδικά αν είναι Σάββατο ή αργία κλείσε οπωσδήποτε. Κατά τη γνώμη μου έχει και άλλα μουσεία η Ρώμη πολύ πιο αξιόλογα.
Tip ειδικά για την επίσκεψη αστραπή. Εσπρεσάκι στο St Eustachio πίσω από το Πάνθεον.
mary μου σε ευχαριστώ για την πληροφορία. διάβασα λίγο πριν ότι είχες πάει περυσι το πάσχα εκεί και σου έκανε και χάλια καιρό. Ελπίζω να είμαι λίγο πιο τυχερός. όσο για τα μουσεία μην φανταστείς πως είμαι άνθρωπος της τέχνης. απλά κάποια πασίγνωστα μέρη/μουσεία θα ήθελα να τα δω.
ΥΓ. οτιδήποτε tip ευπρόσδεκτο...:p
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
Για μένα αξίζει με χίλια να πας στο Βατικανό.
Αφού θα πας όμως μόνο τρεις μέρες, προγραμμάτισε από τώρα τι σε ενδιαφέρει περισσότερο να δεις.
Εννοείται ότι την καπέλα σιξτινα δεν πρέπει να τη χάσεις με τίποτα, ενώ πολύ αξιόλογη είναι και η πτέρυγα με τις αιγυπτιακές αρχαιότητες.
Να περάσεις τέλεια.
ένώ τρελλαίνομαι για προγραμματισμό ταξιδιών στην παρούσα φάση είμαι κρυωμένος έχω πολλά τραβήγματα με δουλειές και ενώ περιμένω πως και πως την πρωτομαγιά δεν έχω όρεξη για προγραμματισμό. Για αυτό άλλωστε απευθύνομαι σε εσάς μήπως και μαζέψω 2-3 πραγματάκια (μουσεία,αξιοθέατα, φαγητό, ποτό κλπ κλπ). Αυτή τη φορά λέω να ακολουθήσω προσωπικές σας προτάσεις και όχι ταξιδιωτικούς οδηγούς όπως πχ έκανα στο Παρίσι (άσχετα αν τελικά ο συγκεκριμένος οδηγός ήταν καλός) ή σε άλλους προορισμούς...
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.120
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
ένώ τρελλαίνομαι για προγραμματισμό ταξιδιών στην παρούσα φάση είμαι κρυωμένος έχω πολλά τραβήγματα με δουλειές και ενώ περιμένω πως και πως την πρωτομαγιά δεν έχω όρεξη για προγραμματισμό. Για αυτό άλλωστε απευθύνομαι σε εσάς μήπως και μαζέψω 2-3 πραγματάκια (μουσεία,αξιοθέατα, φαγητό, ποτό κλπ κλπ). Αυτή τη φορά λέω να ακολουθήσω προσωπικές σας προτάσεις και όχι ταξιδιωτικούς οδηγούς όπως πχ έκανα στο Παρίσι (άσχετα αν τελικά ο συγκεκριμένος οδηγός ήταν καλός) ή σε άλλους προορισμούς...
ΟΚ Να πας και στη villa Borgese, έστω και αν δεν επισκεφθείς την πινακοθήκη
Ιδίως αν σε βοηθήσει ο καιρός θα κάνεις μια εκπληκτική βόλτα.
Εννοείται ότι συμφωνώ για τη βόλτα με αφετηρία το Κολοσσαίο και τη Ρωμαικη Αγορά.
Tώρα Piazza di Spagna, navona, Fontana di Trevi κτλ είναι σίγουρο ότι θα τα επισκεφθείς. Για το Βατικανό επιμένω ότι πρέπει να πας, απλά, αφού δεν είσαι και πολύ φίλος της τέχνης, να περιορίσεις την επίσκεψη σου στα βασικά.
 

dimitrak

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
501
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εγω με ξεναγηση στο βατικανο ειχα φαει 5 ωρες χωρις την αναμονη στην ουρα...θελει να αφιερωσεις πολυ χρονο στο βατικανο..ειχαμε ακουστικα και ακουγαμε ελληνα ξεναγο που μας μιλουσε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.330
Μηνύματα
888.530
Μέλη
38.996
Νεότερο μέλος
Fajan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom