Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
και κατι αλλο..
αλλο εισητηριο ειναι για τα μουσεια του βατικανου και αλλα για τους κηπους?
ναι. για την ακρίβεια είναι επισκέψιμοι μόνο με οργανωμένη ξενάγηση. εννοείται ότι απαιτείται ανάλογη ενδυμασία με των ναών.
Visite Guidate
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλημέρα! Επέστραψα από Ρώμη:(..Ένα έχω να σας πω: όσοι θέλετε να πάτε να κοιτάξετε το ξενοδοχείο που έμεινα!!!Καταπληκτικό!!!Ούτε Termini ούτε τίποτα!!Δεν ήταν ούτε 3' από το μετρό και την P. Di Spagna και ήταν παράλληλη της Condotti!!Όλα ήταν πάρα πολύ κοντά (και ευτυχώς γιατί ο άντρας μου είχε πολύ όρεξη για περπάτημα..).
Το μόνο που ήθελα να επισημάνω είναι ότι τις περισσότερες προτάσεις για εστιατόρια που ακολούθησα από το site δεν άξιζαν... Ειδικά η trattoria Eddy ήταν απαράδεκτη!!!Μα τι την προτείνανε:roll:;;Το θέμα είναι να γράφουμε κάποιες πληροφορίες για να βοηθάμε όσους πάνε!!Εμείς πήγαμε εκεί, βασισμένοι στο ότι είχα διαβάσει ότι ήταν πάρα πολύ καλό, πηραμε 1 1σαλάτα και 2 pasta carbonara, πληρώσαμε 70 ευρώ, μείναμε πολύ δυσαρεστημένοι από το σέρβις και στο τέλος καταλήξαμε να τρώμε pizza στο χέρι για να χορτάσουμε (και πληρώσαμε άλλα 20 ευρώ)...
Πάντως οι πληροφορίες ήταν πολύ καλές!!Ελπίζω να βοηθηθούν και άλλοι στο μέλλον!!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.171
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το μόνο που ήθελα να επισημάνω είναι ότι τις περισσότερες προτάσεις για εστιατόρια που ακολούθησα από το site δεν άξιζαν... Ειδικά η trattoria Eddy ήταν απαράδεκτη!!!Μα τι την προτείνανε:roll:;;Το θέμα είναι να γράφουμε κάποιες πληροφορίες για να βοηθάμε όσους πάνε!!Εμείς πήγαμε εκεί, βασισμένοι στο ότι είχα διαβάσει ότι ήταν πάρα πολύ καλό, πηραμε 1 1σαλάτα και 2 pasta carbonara, πληρώσαμε 70 ευρώ, μείναμε πολύ δυσαρεστημένοι από το σέρβις και στο τέλος καταλήξαμε να τρώμε pizza στο χέρι για να χορτάσουμε (και πληρώσαμε άλλα 20 ευρώ)...
Αγαπητη inik, δεν φταινε αυτοι που τα προτειναν... αλλα η Ρωμη στην εστιαση εχει γενικοτερα τα μαυρα της τα χαλια...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ινικ,το ξενοδοχειο που εμεινες το ειδα και φαινεται πραγματικά καλη περιπτωση....ποσο πληρωσες?πηγες αυγουστο?
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Συμφωνώ απόλυτα!!!!!Αυτή την φορά πραγματικά δεν το ευχαριστήθηκα... Παλιότερα είχα μείνει στην Ιταλία για 1 χρόνο, αλλά δεν έτρωγα πολύ έξω.. Αυτή τη φορά απαγοητεύτηκα (και ακόμα περισσότερο ο άντρας μου)... Δώσαμε πάρα πολλά λεφτά και δεν το χαρήκαμε και τόσο... Ειδικά το φαγητό! Μου φαίνεται πάντως ότι έχει ακριβείνει πολύ η ζώη στην Ιταλία..

Ινικ,το ξενοδοχειο που εμεινες το ειδα και φαινεται πραγματικά καλη περιπτωση....ποσο πληρωσες?πηγες αυγουστο?
Πήγαμε το Σάββατο που μας πέρασε και γυρίσαμε εχτές!!Πληρώσαμε 159 ευρώ την βραδιά συν ένα μικρό φόρο που πληρώνεις έξτρα!!!Εμείς μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.Για εμάς άξιζε μόνο και μόνο για την τοποθεσία του. Βρήκαμε πολλούς Έλληνες που μας είπαν ότι έμεναν προς Termini και άλλες περιοχές εκτός κέντρου.Δεν νομίζω ότι αξίζει όταν είναι για λίγες μέρες.Καταρχήν εκείνοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν βράδυ και είχαν δώσει και μια περιουσία σε ταξι, μετρό κτλ...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Πήγαμε το Σάββατο που μας πέρασε και γυρίσαμε εχτές!!Πληρώσαμε 159 ευρώ την βραδιά συν ένα μικρό φόρο που πληρώνεις έξτρα!!!Εμείς μείναμε πάρα πολύ ευχαριστημένοι.Για εμάς άξιζε μόνο και μόνο για την τοποθεσία του. Βρήκαμε πολλούς Έλληνες που μας είπαν ότι έμεναν προς Termini και άλλες περιοχές εκτός κέντρου.Δεν νομίζω ότι αξίζει όταν είναι για λίγες μέρες.Καταρχήν εκείνοι δεν μπορούσαν να κυκλοφορήσουν βράδυ και είχαν δώσει και μια περιουσία σε ταξι, μετρό κτλ...
1. μην φτανουμε σε υπερβολες..εσυ εδωσες 159 την βραδια και εμεινες κεντρο..αν ο αλλος δεν εχει να τα δωσει που θα μεινει δηλαδη??

2.δεν μπορουσαν να κυκλοφορησουν βραδυ??Νight buses λεμε..

3.τα του φαγητου τα αφηνω ασχολιαστα..στου edy δεν καταφερα να φαω, ηταν κλειστο κυριακη που περασαμε (απο το λιγο που ειδα παντως, μου φανηκε μια χαρα και ο καταλογος του ακρως ενδιαφερων), αλλα ολες τις αλλες προτασεις που ακολουθησα τις βρηκα απο το φορουμ και εμεινα πολυ ευχαριστημενη..απλα, πριν ακολουθησεις την προταση καποιου καλο θα ηταν να το ψαξεις κι ολας λιγο..τοσα εστιατορια προτεινονται εδω μεσα..πως θα κανεις επιλογη??ψαξτο λιγο στο νετ, δες κριτικες σε διαφορα σαιτ, δες μηπως εχει σαιτ το καθε εστιατοριο, ωστε να δεις το μενου του και τις τιμες κλπ!
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Ψυφίζω Spagna!!!Εχτές γυρίσαμε και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη περιοχή. Έχω μείνει και Termini αλλά καμία σχέση. Όταν μένεις κέντρο δεν σκέφτεσαι ούτε την ώρα ούτε τον τρόπο για να γυρίσεις.Γλυτώνεις και τόσα λεφτά από μεταφορικά.Termini δεν πήγαμε καθόλου πάντως αυτή τη φορά. Δεν χρησιμοποιήσαμε ούτε μετρό ούτε τίποτα. Όλα ήταν πολύ κοντά!!Το ξενοδοχείο μας ήταν απέναντι από Spagna και πληρώσαμε 159 ευρώ την βραδιά με πρωινό!!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.792
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
εγώ τρία χρόνια βόρεια ιταλία, πουθενά δεν έφαγα καλά, εκτός από το σπίτι μου
οι ντόπιοι ξέρουν καλύτερα, αλλά για να τους προσεγγίσεις καλό είναι να ξέρεις ότι θέλουν το καλό σου :lol:
η Ρώμη είναι σαν την Αθήνα. αν σε ρωτούσαν που να φάνε καλά στην Αθήνα τι θα έλεγες? Εγώ πάντως θα έλεγα πάτε για σουβλάκια στην Πλάκα, ξέρω γω..κάτι τέτοιο, η πάτε σε καμιά ψαροταβέρνα για καλαμαράκια...
Μάλλον γι'αυτό δε βρήκες πουθενά να φας καλά στην Ιταλία. Γιατί φαίνεται ότι ούτε στην Αθήνα ξέρεις να φας καλά. :D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ψυφίζω Spagna!!!Εχτές γυρίσαμε και πιστεύω ότι είναι η καλύτερη περιοχή. Έχω μείνει και Termini αλλά καμία σχέση. Όταν μένεις κέντρο δεν σκέφτεσαι ούτε την ώρα ούτε τον τρόπο για να γυρίσεις.Γλυτώνεις και τόσα λεφτά από μεταφορικά.Termini δεν πήγαμε καθόλου πάντως αυτή τη φορά. Δεν χρησιμοποιήσαμε ούτε μετρό ούτε τίποτα. Όλα ήταν πολύ κοντά!!Το ξενοδοχείο μας ήταν απέναντι από Spagna και πληρώσαμε 159 ευρώ την βραδιά με πρωινό!!
κι εγώ ψηφίζω Spagna. για την ακρίβεια πάνω στη Scalinata. Hassler. όποτε λέω Τέρμινι είναι μόνο και μόνο για οικονομικούς λογους και για κανένα άλλο λόγο. όποιος δεν έχει πρόβλημα πάει στη scalinata που λέγαμε πριν ή Trastevere. στο Τέρμινι έχω μείνει πολλές φορές με 30 Ε το δίκλινο και τελευταία φορά πριν 5-6 χρονια με 60 σε αξιοπρεπές κατάλυμα με πρωινό. η οικονομική διαφορά είναι εμφανής νομίζω..
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
κι εγώ ψηφίζω Spagna. για την ακρίβεια πάνω στη Scalinata. Hassler
γιατι τα λες έτσι αποτομα και παιρνουμε θαρρος οτι κατι μπορει να γινει αν ξηλωθουμε λιγο παραπανω και μετα,μας έρχεται η κεραμυδα?:(πανω απο 400 ευρω τη βραδια το δικλινο το δινει σε τυχαιες ημερομηνιες που εβαλα για νοεμβρη και δεκεμβρη:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.482
Μέλη
38.950
Νεότερο μέλος
vaggelis55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom