Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
μαλλον δεν εψαξες καλα..κατ αρχην καθε μερα ολο και καποιος κανει νεο ποστ και ρωταει για ρωμη.
ειληκρινα υπαρχουν αμετρητα θεματα,απεριοριστες απαντησεις σε ολα τα ζητηματα.
δεν εχουμε παει ρωμη και βαρεθηκαμε να διαβαζουμε για ρωμη..
ψαξε.υπαρχει και ταξιδιωτικος οδηγος.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
καλημέρα!!Σου προτείνω Gusto.Είναι στο κέντρο, κάθετη στη via Corso.Μπορείς να το δεις και στο internet. Είναι osteria και είναι πολύ καλό και για φαγητό και για ποτό. Έχει άψογο κατάλογο με τυριά και salumi και μπορείς να πιεις κρασί ή ποτό. Έχει πολύ λογικές τιμές. Είμαι σίγουρη ότι όταν πας μια απλή βόλτα στα δρομάκια θα βρεις ότι θες ανάλογα με τα γούστα σου. Μην περιμένεις όμως night life ανάλογη με Ελλάδα γιατί θα απαγοητευτείς. Η κάθε χώρα έχει τον δικό της τρόπο διασκέδασης και αυτό να αναζητήσεις.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Καλησπέρα.
Αναζητώ 1 διαμέρισμα στη Ρώμη και ψάχνοντας στα διάφορα χρήσιμα links που κατά καιρούς δίνετε, βρήκα πολλά όμορφα.
Το θέμα μου είναι ποια περιοχή να προτιμήσω ούτως ώστε να μετακινούμαστε ως επί το πλείστον με τα πόδια. Ξέρω ότι το θέμα έχει ξανατεθεί, απλά λίγο-πολύ τελικά έχουν προταθεί σχεδόν όλα τα μέρη και δεν έβγαλα άκρη.. Τα πιο κεντρικά είναι η περιοχή Spagna, Navona από ό,τι κατάλαβα..Εφόσον επιζητούμε μετακίνηση με τα πόδια, τί από τα παρακάτω να αποκλείσω? Piazza Venezia, Campo dei Fiori, Vaticano,Termini(διάβασα ότι η εν λόγω περιοχή έχει άριστη συγκοινωνιακή σύνδεση, αλλά επαναλαμβάνω ότι θα προτιμούσαμε το περπάτημα, για να γνωρίσουμε καλύτερα την πόλη), Piazza Republica, San Giovanni.
Tέλος, έχω μπλεχτεί λίγο με τις χρεώσεις (ειδικός φόρος κ.λ.π). Για παράδειγμα, στο παρακάτω διαμέρισμα, τί θα πληρώσω για 1 βράδυ ας πούμε? 1.136 ευρώ? Η είναι κι άλλα? Della Genga Palace B Apartment

Αν μπορείτε, βοηθείστε παρακαλώ..Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!
Καλημέρα!Το ξενοδοχείο που έχεις βρει δεν είναι στην περιοχή Spagna, αλλά κοντά στο Colosseo από ότι είδα. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις μέσω Booking και να βάλεις περιοχή Spagna. Εφόσον διαθέτεις τόσα μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλό σε αυτήν την περιοχή. Εγώ γύρισα προχτές από Ρώμη και είχα κλείσει με 159 ευρώ/βραδιά στη Spagna στο Royal Palace Luxury Hotel. Ήταν πάρα πολύ καλό για κέντρο. Ήταν σχεδόν απέναντι από το μετρό, 50m από την Spagna και παράλληλη της Condotti που έχει πολλά καλά μαγαζιά.Τα δωμάτια ήταν πεντακάθαρα, μεγάλα με αρκετές παροχές, το προσωπικό ευγενέστατο, και πολύ καλό πρωινό!Για εμένα αξίζει να το κοιτάξεις. Ειδικά η τοποθεσιά του είναι ιδανική για λίγες μέρες. Έχω μείνει και Termini και σε άλλες περιοχές, γιατί έχω πάει πολλές φορές Ρώμη, αλλά σου προτείνω Spagna.
Όσον αφορά τον έξτρα φόρο είναι 3 ευρώ ανά άτομο την βραδιά και δεν περιλαμβάνεται στην τιμή που είδες.
Καλά να περάσετε.
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Και βασικα το εκλεισα με το εξης συλογισμο...απαντησα στην ερωτηση αν ηταν να μεινω στην αθηνα για μια βδομαδα,ποιο ξενοδοχειο θα διαλεγα?? το βιεννα στην ομονοια(2 αστερια ψιλοαχουρι αλλα αρκετα κοντα στα αξιοθεατα σε σχετικα καλη τιμη) η το coral στο παλαιο φαληρο(4αστερο ποιοτικο ξενοδοχειο σε ακομα καλυτερη τιμη απο το βιεννα αλλα με καποια αποσταση απο το κεντρο)??..!!
Ο καθένας ακολουθεί μια λογική προσωπική, αλλά εγώ επιμένω ότι δεν θα το έκλεινα. Ψάξτο πάντως καλύτερα γιατί είμαι σίγουρη ότι θα βρεις πιο κεντρικά. Η Ρώμη είναι γεμάτη με ξενοδοχεία.Δεν μπορεί να τα βρίσκεις όλα φτηνά και αχούρια ή ακριβά και καλά!!Και μην συγκρίνεις Ελλάδα με Ρώμη!Καμία σχέση...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Καλημέρα!Το ξενοδοχείο που έχεις βρει δεν είναι στην περιοχή Spagna, αλλά κοντά στο Colosseo από ότι είδα. Εγώ θα σου πρότεινα να δεις μέσω Booking και να βάλεις περιοχή Spagna. Εφόσον διαθέτεις τόσα μπορείς να βρεις κάτι πολύ καλό σε αυτήν την περιοχή. Εγώ γύρισα προχτές από Ρώμη και είχα κλείσει με 159 ευρώ/βραδιά στη Spagna στο Royal Palace Luxury Hotel. Ήταν πάρα πολύ καλό για κέντρο. Ήταν σχεδόν απέναντι από το μετρό, 50m από την Spagna και παράλληλη της Condotti που έχει πολλά καλά μαγαζιά.Τα δωμάτια ήταν πεντακάθαρα, μεγάλα με αρκετές παροχές, το προσωπικό ευγενέστατο, και πολύ καλό πρωινό!Για εμένα αξίζει να το κοιτάξεις. Ειδικά η τοποθεσιά του είναι ιδανική για λίγες μέρες. Έχω μείνει και Termini και σε άλλες περιοχές, γιατί έχω πάει πολλές φορές Ρώμη, αλλά σου προτείνω Spagna.
Όσον αφορά τον έξτρα φόρο είναι 3 ευρώ ανά άτομο την βραδιά και δεν περιλαμβάνεται στην τιμή που είδες.
Καλά να περάσετε.

Καλημέρα και καλώς ήρθες! Ελπίζω να πέρασες ωραία, αν και σίγουρα θα πέρασες!! :p
Βασικά,μας ενδιαφέρει κυρίως διαμέρισμα κι όχι ξενοδοχείο γιατί είμαστε 5 άτομα κι είπαμε να μείνουμε όλοι μαζί. Έχω βρει αρκετά διαμερίσματα πολύ όμορφα και τελικά, μου αρέσουν περισσότερο από τα ξενοδοχεία γιατί έχουν πιο προσωπικό-ιταλικό γούστο διακόσμησης.
Δε ξέρω όμως ποια από τις παραπάνω περιοχές να προτιμήσω.Το καλύτερο οπως λες κι εσύ θα ήταν μάλλον η Spagna. Ποιες άλλες περιοχές είναι σε απόσταση περπατήματος 30-40' από το ιστορικό κέντρο ??
Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου!!!
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
30-40' είναι πολλές περιοχές.Και Spagna θα βρεις διαμερίσματα. Κοίτα και περιοχή Veneto, Barberini, Trevι.Εξαρτάται για τι θα πάτε. Αν θέλετε να δείτε την Ρώμη ιστορικά (Βατικανό, Κολοσσαίο κτλ.) τότε όπου και να μείνεις δεν σας πειράζει, γιατί αυτά τα αξιοθέατα θα σας τρώνε όλη την ημέρα οπότε δεν θα θέλετε πολλές μετακινήσεις. Π.χ. στο Βατικανό υπολόγισε ότι θα κάνετε ένα ολόκληρο πρωινό.Αν πάτε για βόλτα, περπάτημα στους δρόμους, διασκέδαση, καφέ και ξεκούραση, εγώ θα σου πρότεινα κάτι πιο κεντρικό (Spagna, Trevi, ).Μπες στο Booking, δες τον χάρτη της Ρώμης, το μετρό (αν θέλετε να το χρησιμοποιήσετε) και μετά ψάξε για ξενοδοχείο ή διαμέρισμα ανάλογα με την τιμή που δίνετε.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Θα μας ενδιέφερε να βρούμε κάτι στη Spagna/Trevi, δηλαδή πολύ κεντρικά γιατί κυρίως εκεί θα κυκλοφορούμε. Στο Κολοσσαίο και το Βατικανό 1 μέρα θα πάμε, άρα μπορούμε να πάρουμε τότε μετρό.
Απλά, θέλω να έχω και κάποιες εναλλακτικές των Spagna/Trevi,οπότε θα κοιτάξω και στις περιοχές που μου είπες και στο χάρτη. Θα ψάξω και στο google earth με το πρόγραμμα που σου υπολογίζει αποστάσεις.
Είχα μπερδευτεί και με τις χρεώσεις γιατί έλεγε π.χ στη
σελίδα του διαμερίσματος

Total price = 644
Part payment = 188.48
Ballance on arrival = 455.52

Άρα, το 188.48 είναι η προκαταβολή που θα δώσω τώρα και τα 455 τα δίνω όταν πάω εκεί, συν 3 ευρώ ανά άτομο/βράδυ, όπως είπες. Σωστα?..
 

inik

Member
Μηνύματα
72
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
ΗΠΑ
Σωστά τα λες για την τιμή.Δεν χρειάζεται το google. Κοίτα απλά τον χάρτη στο Booking.Υπολόγισε Spagna ως πιο κεντρικά και περιοχές γύρω από εκεί. Κοίτα κυρίως όμως όσο απομακρύνεσαι στάσεις metro και bus.
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ωραία. Θα τα κοιτάξω!!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τον κόπο και το χρόνο σου !!!
 

MPLECAFE

Member
Μηνύματα
148
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΡΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ
ρε παιδια ειναι να παω στο βατικανω δηλαδη στην εκκλησια και στο μουσειο πιο απο ολα να κλεισω χωρισ γκρουπ φυσικα και ξεναγουσ ! Ticket Office online of the Vatican Museums

και κολοσαιο απο που να κλεισω η να μην κλεισω γιατι δεν εχει την ιδια ουρα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.464
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom