Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

taver

Member
Μηνύματα
12.520
Likes
29.334
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έκλεισα για Ρώμη αρχές Δεκέμβρη! Καλά έκανα; Αξίζει; Μήπως να ακυρώσω και να πάω κάπου αλλού; (καλά μη βαράτε, μια πλάκα έκανα..)
Άκυρη περίοδος για Ρώμη. Ακύρωσέ τα όλα και πήγαινε Γερμανία, να δεις χριστουγεννιάτικες αγορές...:)
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Αμάν ρε παιδιά! Πλακίτσα έκανα γιατί διάβασα κάτι απίστευτες καταχωρήσεις του στυλ "SOS! Έχω πάει 40 φορές Παρίσι και λέω να πάω Ρώμη έτσι για αλλαγή. Καλά θα κάνω ή να ξαναπάω Παρίσι;"

Λοιπόν, δεν ακυρώνεται η Ρώμη! Τέλος! Thanks ThanasisU2 και Samion για τη βοήθειά σας! Αλήθεια η γειτονιά Testaccio πού είναι; Είναι κοντά στην EUR?
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Επίσης η Via Venetto λέει τίποτα;
Τις προάλλες που περασα δε μιλούσε.

Τι σημαίνει "λέει τίποτα;''
Τι απάντηση περιμένεις να λάβεις δηλαδή με το ερώτημα που θέτεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.907
Likes
14.780
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Θέλω να ρωτήσω μία δεύτερη γνώμη για την διαμονή στη Ρώμη.Είχα βρεί ένα οικονομικό ξενοδοχείο στην περιοχή Τermini που απ'όσο έχω διαβάσει την προτιμούν οι τουρίστες και ενώ ήμουν στο τσακ να το κλείσω ένας γνωστός μου είπε οτι η γύρω περιοχή είναι κάτι σαν την ομόνοια της Αθήνας και δεν είναι ασφαλής.Ισχύει κάτι τέτοιο?μπερδεύτηκα τώρα :roll:
Είναι παραπληροφόρηση.
Μπορεί να δεις μερικούς άστεγους τηη νύχτα ή κάποιους αλλοδαπούς αλλά δεν υπάρχουν κίνδυνοι. Άλλωστε οι αποστάσεις είναι μικρές και υπάρχει κίνηση όλη την ημέρα εκτός ενδεχομένως από τις πρώτες πρωινές ώρες.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Τις προάλλες που περασα δε μιλούσε.

Τι σημαίνει "λέει τίποτα;''
Τι απάντηση περιμένεις να λάβεις δηλαδή με το ερώτημα που θέτεις.
Εννοώ αν αξίζει να πάμε βράδυ εκεί για διασκέδαση ;) Νομίζω δεν είναι τόσο περίεργο αυτό που έγραψα.
 

Kyriakao

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.314
Επόμενο Ταξίδι
Συνεχώς αυτο ψάχνω!
Ταξίδι-Όνειρο
ματσου πιτσου,περου
Επεστρεψα απο ρωμη πριν 10 μερες οποτε τα εχω φρεσκα!παρ-σαβ κατι γινεται.καθημερινες μετα τις 11 ειναι πολυ ησυχα.τραστεβερε ειναι ομορφα,πηγαμε παρασκευη και ηταν καλα,αρκετη πιτσιρικαρια βεβαια για πιο αργα.καθημερινες για κει δεν ξερω.εμεις για βραδυ κυριως πηγαιναμε οπως κατεβαινεις την ναβοναδεξια μεσα στα στα στενα,δεν ξερω αν λεγεται καπως η περιοχη αλλα ειχε μερικα μπαρακια που κρατουσαν μεχρι λιγο πιο αργα,το σαββατο ειδικα γινοταν χαμος.βια βενετο δεν λεει εκτος απο το χαρντ ροκ,τα υπολοιπα ειναι πολυ κυριλε και κυριως εστιατορια,δεν ξερω τι ακριβως θελετε βεβαια.για μεγαλα κλαμπ δεν ψαξαμε.σου προτεινω για ποτο σε πολυ ωραιο περιβαλον αυτο Etabl caff ristorante winebar και με ωραιο κοσμο.
 
Μηνύματα
115
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
πού;;
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ιταλίας
Το φαγητό στη Ρώμη είναι από μόνο του εμπειρία! Αν θέλεις προτάσεις για φαγητό, θα σε βοηθήσει η ιστορία που έχω στο forum "ανακαλύπτοντας τις υπέροχες τρατορίες της Ρώμης". Έχω συγκεντρωμένα όλα τα εστιατόρια που προτιμήσαμε και αρκετά από αυτά μας ενθουσίασαν!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Thank you all παιδιά για τις συμβουλές σας!!!!!! Classical Dancer, υπέροχη η ιστορία σου! Μου τρέχουν ήδη τα σάλια!!!!!! :)
 

giannakouti

Member
Μηνύματα
173
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Σαρδηνία
Δε νομίζω να ευχαριστηθείς βραδινό ποτάκι στη Ρώμη... Κ γω στο Trastevere είχα βγει, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν πειράζει όμως γιατί θα περάσεις πολύ ωραία μέσα στην ημέρα με καφεδάκια κ panini!
Αν ενδιαφέρεσαι για χριστουγεννιάτικη αγορά (τύπου κεντρικής Ευρώπης), θα πας στην piazza Navona.
Καλά να περάσεις!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.410
Likes
9.340
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Άκυρη περίοδος για Ρώμη. Ακύρωσέ τα όλα και πήγαινε Γερμανία, να δεις χριστουγεννιάτικες αγορές...:)
Για λαμπιονια κ ντισνευλαντ ναι,καλυτερα αλλου..η Ρωμη δεν εχει εποχες..
Αμάν ρε παιδιά! Πλακίτσα έκανα γιατί διάβασα κάτι απίστευτες καταχωρήσεις του στυλ "SOS! Έχω πάει 40 φορές Παρίσι και λέω να πάω Ρώμη έτσι για αλλαγή. Καλά θα κάνω ή να ξαναπάω Παρίσι;"

Λοιπόν, δεν ακυρώνεται η Ρώμη! Τέλος! Thanks ThanasisU2 και Samion για τη βοήθειά σας! Αλήθεια η γειτονιά Testaccio πού είναι; Είναι κοντά στην EUR?
Διπλα στο σταθμο piramide.εκει να κινηθεις. Πες κ πιο ειδικα τι θελεις να σε βοηθησουν πιο πολυ.
Επίσης η Via Venetto λέει τίποτα;
Οχι.μονο για τουριστες.αμερικανους.
Δε νομίζω να ευχαριστηθείς βραδινό ποτάκι στη Ρώμη... Κ γω στο Trastevere είχα βγει, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν πειράζει όμως γιατί θα περάσεις πολύ ωραία μέσα στην ημέρα με καφεδάκια κ panini!
Αν ενδιαφέρεσαι για χριστουγεννιάτικη αγορά (τύπου κεντρικής Ευρώπης), θα πας στην piazza Navona.
Καλά να περάσεις!
Θα ευχαριστηθει κ πως. αν παει ψαγμενος κ ακουσει τι θα του πουν εδω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.333
Μηνύματα
888.612
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom