Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

nikolakis12

Member
Μηνύματα
148
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
κως
mkara για μενα το καλυτερο μερος για να μεινεις και να ταχεις ολα διπλα σου ειναι ισπανικα σκαλια...και πολυ καλο ξενοδοχειο να μεινεις ειναι το Condotti Palace - Sito ufficiale ο αδερφος μου πριν 2 βδομαδες με 60ε την βραδια...ομως στο ψαξιμο που εκανα για απριλη η τιμη στο ιδιο ξενοδοχειο ειναι τριπλασια....εγω που ειχα παει πριν 1 μηνα ειχα μεινει στο Booking.com: Hotel Medici, Ρώμη, Ιταλία - 684 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! φτηνο αλλα σχετικα λιγο εξω απο το κεντρο κεντρο,κοντα στην σταση μετρο repubblica...μεινε κεντρο!!!
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
γι αυτο ρωτησα μηπως μπορει καποιος που εχει καποια αναλογη εμπειρια να μου πει σε ποια περιοχη μου προτεινει...ευχαριστω παντως
Termini προς Republica είναι μια χαρά. Και ασφαλές και από άποψη συγκοινωνίας εύκολο. Εγώ από την Via Firenze τα περπάτησα σχεδόν όλα πάντως, αν και έξω είχε φοβερό κρύο (Χριστούγεννα), περισσότερο για να αφουγκραστώ την πόλη. Και παρ' ότι δεν ήταν και ότι πιο ξεκούραστο, δεν ήταν ακατόρθωτο, και μόνο μελανό σημείο ήταν το ότι βαδίζοντας προς το Κολοσαίο πάτησα... ακαθαρσίες σκύλου, που μου πήρε αρκετή ώρα να προσπαθώ να καθαρίσω τις ugg μου σαν τον πελεκάνο :shock:
Σαν πρόταση ξενοδοχείου έχω φυσικά αυτό που έμεινα
iQ Hotel Roma (Ρώμη, Ιταλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor
που ενδεχομένως να είναι ακριβό για την περίοδο που θέλεις,
αλλά και το BEST WESTERN Hotel Universo (Ρώμη, Ιταλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor που έμεινε η αδελφή μου τον περασμένο Μάιο και έμεινε ευχαριστημένη και από καθαριότητα και από τοποθεσία.
Εγώ πάντως δεν θα έδινα τα χρήματα για να μείνω στα Ισπανικά Σκαλιά.
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Termini προς Republica είναι μια χαρά. Και ασφαλές και από άποψη συγκοινωνίας εύκολο. Εγώ από την Via Firenze τα περπάτησα σχεδόν όλα πάντως, αν και έξω είχε φοβερό κρύο (Χριστούγεννα), περισσότερο για να αφουγκραστώ την πόλη. Και παρ' ότι δεν ήταν και ότι πιο ξεκούραστο, δεν ήταν ακατόρθωτο, και μόνο μελανό σημείο ήταν το ότι βαδίζοντας προς το Κολοσαίο πάτησα... ακαθαρσίες σκύλου, που μου πήρε αρκετή ώρα να προσπαθώ να καθαρίσω τις ugg μου σαν τον πελεκάνο :shock:
Σαν πρόταση ξενοδοχείου έχω φυσικά αυτό που έμεινα
iQ Hotel Roma (Ρώμη, Ιταλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor
που ενδεχομένως να είναι ακριβό για την περίοδο που θέλεις,
αλλά και το BEST WESTERN Hotel Universo (Ρώμη, Ιταλία) - Ξενοδοχείο Κριτικές - TripAdvisor που έμεινε η αδελφή μου τον περασμένο Μάιο και έμεινε ευχαριστημένη και από καθαριότητα και από τοποθεσία.
Εγώ πάντως δεν θα έδινα τα χρήματα για να μείνω στα Ισπανικά Σκαλιά.
ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες...τα ξενοδοχεια που μου προτεινεις εκεινη την περιοδο ειναι πιο ακριβα ακομη και απο τα αλλα που ανεφερα παραπανω...

γι αυτο ειπα οτι το εχω ψαξει καπως και απο αποψη τιμων και κατεληξα καπου κοντα στα σκαλια...

εκει δεν ειναι το κεντρο βασικα;; εννοω απο αποψη διασκεδασης,φαγητου,ποτου
 

hera

Member
Μηνύματα
132
Likes
28
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική..
τα ξενοδοχεια που
εκει δεν ειναι το κεντρο βασικα;; εννοω απο αποψη διασκεδασης,φαγητου,ποτου
Εξαρτάται από το τι εννοούμε κέντρο. Εγώ θα έλεγα ότι τα Spanish Steps είναι ας πούμε το.. Κολωνάκι της Αθήνας.
Ως Γκάζι ή Ψυρρή σε ελεύθερη και υποκειμενική απόδοση, θεωρώ το Trastevere, αλλά δεν θα επέλεγα να μείνω εκεί, καθώς απομακρύνεσαι από τα αξιοθέατα κλπ. Εξάλλου μπορείς να πας εύκολα με το τραμ για να βγεις ;)
Διάβασε τα comments από τα ξενοδοχεία. Νομίζω πως το καθαρό και ασφαλές είναι τα βασικά στοιχεία που θα πρέπει να σε απασχολήσουν. Γιατί μόνο για ύπνο θα επισκέπτεσαι το δωμάτιο και για ένα μπάνιο. Όλη μέρα θα θες να βρίσκεσαι συνέχεια έξω:D
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εξαρτάται από το τι εννοούμε κέντρο. Εγώ θα έλεγα ότι τα Spanish Steps είναι ας πούμε το.. Κολωνάκι της Αθήνας.
Ως Γκάζι ή Ψυρρή σε ελεύθερη και υποκειμενική απόδοση, θεωρώ το Trastevere, αλλά δεν θα επέλεγα να μείνω εκεί, καθώς απομακρύνεσαι από τα αξιοθέατα κλπ. Εξάλλου μπορείς να πας εύκολα με το τραμ για να βγεις ;)
Διάβασε τα comments από τα ξενοδοχεία. Νομίζω πως το καθαρό και ασφαλές είναι τα βασικά στοιχεία που θα πρέπει να σε απασχολήσουν. Γιατί μόνο για ύπνο θα επισκέπτεσαι το δωμάτιο και για ένα μπάνιο. Όλη μέρα θα θες να βρίσκεσαι συνέχεια έξω:D
εχεις δικιο...αυτο θα κοιταξω...αλλα και εκεινη η περιοδος πρεπει να ειναι η πιο ακριβη..δεν βρισκεις ευκολα καλο

ευχαριστω για τις πληροφοριες...
 

annoula

Member
Μηνύματα
290
Likes
571
mkara καλησπέρα!!η δική μου γνώμη είναι να μείνεις κοντά στο Κολοσσαίο! Είναι άπειρα πράγματα κοντά! Μπορείς να πας με τα πόδια στην ρωμαική αγορά, στο Καπιτόλιο και αν αντέχεις το περπάτημα μπορείς να φτάσεις στην ναβόνα με τα πόδια! Εγώ αυτό έκανα και σ' αυτην την πε΄ρίπτωση βλέπεις πραγματικά όλη την πόλη!!!Σε κλαμία περίπτωση τραστέβερε κατά τη γνώμη μου! Τα ταξί δεν είναι ιδιαίτερα ακριβά αλλά η συγκεκριμένη περιοχή δεν λέει τίποτα!Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι!
 

mkara

Member
Μηνύματα
54
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια. Έχω ψιλοκαταληξει. Θα μείνω στην spagna. Δεν έχει και μεγάλες διάφορες στις τιμές εκείνη την περίοδο. Μάλλον την ακριβότερη διαλεξα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.332
Μηνύματα
888.609
Μέλη
38.999
Νεότερο μέλος
MARGI HPC

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom