Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο

warp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Νυχτερινη βολτα στη Ρωμη?

Καποιο βραδινο... tip για χαλαρο ποτακι στο κεντρο της ρωμης? Αλλα ακουω και καμια προταση για φαγητο χωρις βαβουρα και κοσμο πολυ...
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.434
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Trastevere, κάνεις βόλτα εκεί και διαλέγεις τι θες
 

Eri

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Καμπότζη
κόστος ταξί στη Ρώμη

Μήπως μπορεί κανείς να μου πει το κόστος του ταξί στη Ρώμη? Έχω κλείσει ξενοδοχείο κοντά στο Ολυμπικο στάδιο Και θέλω να ξέρω πόσο περνει ένα ταξί Για απόσταση πέντε χιλιομέτρων Περίπου από το κέντρο .
Ευχαριστώ!!
Πριν 2 μέρες γύρισα από Ρώμη και πήρα ταξί με μια παρέα, 4 άτομα. Από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της Ρώμης μας πήραν 60 ευρώ. Είναι λίγο ακριβά. Πρέπει να προσέξεις πολύ καλά μην σε κοροϊδέψει ο ταξιτζής. όταν κατεβήκαμε έδωσε ο ένας της παρέας 50 ευρώ και ο άλλος 10 ευρώ. Έκρυψε τα 50 ευρώ και μας είπε ότι του δώσαμε μόνο 2 δεκάευρα!! και μας φώναζε ότι τον κλέψαμε! Προσοχή σε αυτό γιατί το έχω ακούσει γενικά ότι το κάνουν.!
 

tpan

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
ειναι πιο ακριβά απο τα δικά μας.
οταν μπαίνεις ζητα επιμονα να ανοιξει το ταξίμετρο σε περιπτωση που δεν το κάνει & checkare αν έχει μονη ή διπλή ταρίφα.
εχει πολλά night bus που μπορει να σε εξυπηρετούν.
Η τιμή απο το κέντρο της Ρώμης εωσ το αεροδρομιο ειναι stantar (25 ή 30 ευρώ) και δεν μπορεί να σου πάρει παραπάνω.
Απο το αεροδρόμιο εως το κέντρο ισωσ ισχύει το ίδιο..
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Πριν 2 μέρες γύρισα από Ρώμη και πήρα ταξί με μια παρέα, 4 άτομα. Από το αεροδρόμιο μέχρι το κέντρο της Ρώμης μας πήραν 60 ευρώ. Είναι λίγο ακριβά. Πρέπει να προσέξεις πολύ καλά μην σε κοροϊδέψει ο ταξιτζής. όταν κατεβήκαμε έδωσε ο ένας της παρέας 50 ευρώ και ο άλλος 10 ευρώ. Έκρυψε τα 50 ευρώ και μας είπε ότι του δώσαμε μόνο 2 δεκάευρα!! και μας φώναζε ότι τον κλέψαμε! Προσοχή σε αυτό γιατί το έχω ακούσει γενικά ότι το κάνουν.!
Ουνα φατσα,ουνα ρατσα.....
Και οι δικοι μας ταξιτζηδες,το κανουν.....δυστυχως.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.395
Likes
9.322
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
tpan said:
Η τιμή απο το κέντρο της Ρώμης εωσ το αεροδρομιο ειναι stantar (25 ή 30 ευρώ) και δεν μπορεί να σου πάρει παραπάνω.
Απο το αεροδρόμιο εως το κέντρο ισωσ ισχύει το ίδιο..
οι σωστες τιμες αναφερονται στο επισημο λινκ που παρεθεσα πιο πανω.
 

TheActuary

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα, και έχω βρει αρκετά πράγματα για το επικείμενο ταξίδι στη Ρώμη από το φόρουμ αλλά και από τις ιστορίες. Ωστόσο, θα ήθελα να με βοηθήσετε λόγω έκτακτων (και απρόοπτων συνθηκών) με κάποιες χρήσιμες συμβουλές.
1. Η λύση του terravision μου φαίνεται και η πιο συμφέρουσα για τη μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο. Για την επιστροφή όμως φοβάμαι την κίνηση της Ρώμης. Δεδομένου ότι η πτήση είναι προγραμματισμένη για τις 11.00 το πρωί θα ήταν καλύτερο το leonardo express;
2. Την εβδομαδιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών (16 ευρώ) από που την προμηθευόμαστε;
3. Για την τριάδα Κολοσσαίο-Αρχαία Αγορά-Λόφος Παλατίνο, ισχύει ότι μπορούμε να πάρουμε το εισιτήριο από το λόφο Παλατίνο χωρίς-επί της ουσίας-να περιμένουμε στην ουρά του Κολοσσαίο; Ή να βιαστούμε και να κλείσουμε από το διαδίκτυο;
4. Γνωρίζετε παραδοσιακές και καλές τρατορίες στο Τραστέβερε και στην παλιά πόλη (πχ Πιάτσα ναβόνα, φοντάνα τι τρέβι);Αν είναι και οικονομικές, ακόμα καλύτερα!!

Επίσης οποιαδήποτε άλλη συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη.

Υ.Γ.: Μην με παρεξηγήσετε που το το έχω υποβάλει και στις γενικές ιστορίες-> Νέα μέλη. Νέος είμαι και δεν ξέρω τους δρόμους του travel stories!;)
 

karxariaki

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
παιδιά γύρισα!!!!! περάσαμε πάρα πολύ ωραία :) το ξενοδοχείο navona governo vecchio ήταν φανταστικό!!! πάρα πολύ ωραία δωμάτια, πολύ καθαρό(κάθε μέρα μας άλλαζαν πετσέτες σεντόνια κτλ) και με πολύ ωραίο πρωινό. η τοποθεσία του ήταν σε ένα στενό πάνω από την vittorio emanuele και ήταν πάρα πολύ κεντρικό. ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε :)
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
παιδιά γύρισα!!!!! περάσαμε πάρα πολύ ωραία :) το ξενοδοχείο navona governo vecchio ήταν φανταστικό!!! πάρα πολύ ωραία δωμάτια, πολύ καθαρό(κάθε μέρα μας άλλαζαν πετσέτες σεντόνια κτλ) και με πολύ ωραίο πρωινό. η τοποθεσία του ήταν σε ένα στενό πάνω από την vittorio emanuele και ήταν πάρα πολύ κεντρικό. ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθεια που μου δώσατε :)
Όμορφα!! Θα μας γράψεις μήπως story?? 'Η αν δεν είσαι πολύ της συγγραφής μετεφερε μας τα τελευταία νέα από την Αιώνια.... Α επίσης, μήπως έχεις τραβηξει καμια φωτο το δωματιο σας;; Μπορεις να μας βάλεις;;

Πωπω χωσιμοοοο......:bleh:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Όμορφα!! Θα μας γράψεις μήπως story?? 'Η αν δεν είσαι πολύ της συγγραφής μετεφερε μας τα τελευταία νέα από την Αιώνια.... Α επίσης, μήπως έχεις τραβηξει καμια φωτο το δωματιο σας;; Μπορεις να μας βάλεις;;

Πωπω χωσιμοοοο......:bleh:


Ψάχνεις για δωμάτιο Italitsa ?
Εχω να σου προτείνω ένα
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.283
Μηνύματα
886.418
Μέλη
38.950
Νεότερο μέλος
vaggelis55

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom