Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
μεγάλο ποσοστο αλλα οχι ολα
Αυτο που θελω να πω,οτι ειναι πια ουτοπια να θελουμε να αγορασουμε στην Ιταλια(και οχι μονο)ιταλικα ρουχα.Οι περισσοτερες φιρμες,φτηνες και ακριβες,κατασκευαζουν τα ρουχα τους στην Ασια.Νομιζω,οτι πλεον αγοραζουμε,περισσοτερο με το αν μας αρεσει κατι....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.164
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
οι τιμες,και η ποιοτητα στο φαι μετρια!! τουλαχιστον οπου φαγαμε μικρες μεριδες μετρια ποιοτητα και απο τιμες αστα να πανε!!!
Χρονια τα λεω αλλα ποιος μ'ακουει...
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
1. μαγαζια και ρουχα,για ολα τα γουστα.απο τα πιο ακριβα(via del corso)
ΑΡΝΗΤΙΚΑ
2. οι ταριφες να μαθουν αγγλικα!!!! δεν νοειτα σε μια τοσο τουριστικη πολη να μην γνωρισουν αγγλικα

3. οι τιμες,και η ποιοτητα στο φαι μετρια!! τουλαχιστον οπου φαγαμε μικρες μεριδες μετρια ποιοτητα και απο τιμες αστα να πανε!!!
1. Ε οχι και ακριβη η via del corso, μαλλον δεν γυρισατε αρκετα. Αλλου ειναι τα ακυκλοφορητα...
2. Οι ελληνες συναδελφοι τους μιλουν απο σουαχιλι μεχρι ποντιακα αλλα για συντομια λενε ρε μακακα και καθαρισανε. Αμαν αυτο με τους ταξιτζηδες. Βιοπαλαιστες ειναι οχι κατοχοι διδακτορικων τιτλων, σε καθε χωρα του κοσμου.
3. Πες μου τι πινεις να παρω και εγω για να πανε κατω τα φαρμακια.

Συμπερασμα. Μαλλον δεν ψαχτηκες πριν ταξιδεψεις.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Γεια σας και απο μενα!Πρωτο ταξιδι στο εξωτερικο και Ρωμη!Διαβασα σχεδον τις περισσοτερες σελιδες σας αλλα εχω καποιες αποριες.Εχω βρει ξενοδοχειο και εισιτηρια με την ryanair...μπορω να παω να μου τα κλεισει καποιο ταξιδιωτικο?Η ryanair ειναι τοσο χαλια οσο σ ενα αρθρο που διαβασα?

Οσο αφορα τη Ρωμη τωρα...ισχυει αυτο με τα shuttle buses οτι εχουν 15 ευρω το ατομο και μπορουν να ερθουν να με παραλαβουν απο το ξενοδοχειο?Θα μαστε 2 ατομα..αλλιως η αλλη εναλλακτικη ειναι με τρενο μεχρι Τερμινι ε?Τηλεφωνα πως κανω?Και για shuttle bus αλλα και σε Ελλαδα.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Α ξεχασα να αναφερω οτι θα ειμαστε χριστουγεννα εκει δηλαδη και 25,26 που ειναι αργια!μουσεια ανοιχτα δεν θα ναι αλλα εστιατορια κλπ για βραδυ να κανουμε κατι θα υπαρχει?
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Γεια σας και απο μενα!!!
Στισ 27 αναχωρουμε για Ρωμη! :):)Διαβασα ολα μα ολα τα θεματα σας..απλα καπου μπερδευτηκα...βεβαια τσεκαρα και τη σελιδα του Βατικανου αλλα θελω την βοηθεια σας αν ειναι ευκολο!Για Βατικανο σταματαμε στη σταση musei del vaticano? ή καπως ετσι της κοκκινης γραμμης? Εισοδο εχει μονο το μουσειου του Βατικανου σωστα?Αν παμε την τελευταιa Κυριακη του Δεκεμβριου δηλ στις 29 μπαινουμε δωρεαν??γι αυτο δν ειμαι σιγουρη!λεμε να παμε τοτε απο νωρις αν ισχυει αυτο να γλιτωσουμε και καποια χρηματα...

o Αγιος Πετρος ειναι μακρυα απο κει?

Η Ρωμαικη Αγορα εχει τεραστια ουρα?μπορω να βγαλω εισιτηριο για αυτη και για το Κολοσσαιο απο το ιντερνετ?

Ευχαριστω πολυ!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
1.!Για Βατικανο σταματαμε στη σταση musei del vaticano? ή καπως ετσι της κοκκινης γραμμης?
2. Εισοδο εχει μονο το μουσειου του Βατικανου σωστα?
3.Αν παμε την τελευταιa Κυριακη του Δεκεμβριου δηλ στις 29 μπαινουμε δωρεαν??
4.o Αγιος Πετρος ειναι μακρυα απο κει?
5.Η Ρωμαικη Αγορα εχει τεραστια ουρα?μπορω να βγαλω εισιτηριο για αυτη και για το Κολοσσαιο απο το ιντερνετ?
1.Αντιγραφη απο τα σαιτ....
Metro
Metro Line A, Stations: Ottaviano - S.Pietro-Musei Vaticani; Cipro (from both stations 10 minutes walk).
2.Ναι
3.βαση της επισημης σελιδας,κατι τετοιο καταλαβαινω...http://mv.vatican.va/3_EN/pages/z-Info/MV_Info_Orari.html
4.οχι
5.Εγω οταν ειχα παει δεν ειχε μεγαλη ουρα,παντως καλυτερα να βγαλεις το εισητηριο απο εκει και για το κολοσσαιο.
 

mel_90

Member
Μηνύματα
60
Likes
4
Σ ευχαριστω τοσο μα τοσο πολυ!!!!ειναι πρωτο ταξιδι γενικοτερα στο εξωτερικο και εχω καταγχωθει!!!χίλια ευχαριστω και παλι!!!:)μια ερωτηση μονο ακομα...για το Βατικανο..μολις κατεβω απο το μετρο παιρνω καποιο λεωφορειο για να παω στο μουσειο ή κατι τετοιο?και ποσο κοστιζει το εισιτηριο αν θυμασαι...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
.για το Βατικανο..μολις κατεβω απο το μετρο παιρνω καποιο λεωφορειο για να παω στο μουσειο ή κατι τετοιο?και ποσο κοστιζει το εισιτηριο αν θυμασαι...
Μην αγχωνεσαι καθολου...ολα θα πανε καλα:)Λεπτομερειες δεν θυμαμαι(εχουν περασει 10 χρονια)παντως,σιγουρα πηγα με τα ποδια(το λεει και αυτο που σου αντεγραψα απο την σελιδα τους-10 λεπτα περπατημα-εχει και ταμπελες....εχουν παντως γραφτει πολλα για αυτο...
ρωτας ποσο κοστιζει το εισιτηριο για βατικανο?το λεει η σελιδα 16 ευρω κανονικο-8 μειωμενο...η ρωτας ποσο κανει το μετρο?
http://mv.vatican.va/3_EN/pages/MV_Home.html
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.274
Μηνύματα
885.888
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom