Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Συμφωνώ κι εγώ για την περιοχή γύρω από via Veneto είναι βολική κι έχει ξενοδοχεία καλά και σε καλές τιμές.
 

Bosporos

Member
Μηνύματα
131
Likes
191
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλανδη Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουένος Άιρες
Γεια σας παιδιά,
Έχω μελετήσει τα διάφορα για Ρώμη και έχω καταλήξει στο ακόλουθο προγραμμα:
1η μέρα Κολοσσαιο,Παλατινο, Φόρουμ, Μουσειο Καπιτολινου
2η μέρα Βατικανο, πιάτσα ναβονα, πάνθεον
3ή μέρα Μποργκέζε μουσειο, βόλτα στο πάρκο, ισπανικά σκαλιά, φοντάν αντί τρεβι
4η μέρα εδώ σκεφτομουνα Τιβολι το πρωί και Τραστεβερε απόγευμα βράδυ , μια άλλη ιδέα ειναι οι κατακόμβες του San Sebastian's και η γύρω περιοχή
5η και τελευταία μέρα, που θα ειναι μισή, βόλτα στο monti, διάβασα κάπου οτι ειναι εναλλακτική γειτονιά
Παρακαλώ πείτε μου αν σας φαινεται εφικτό το προγραμμα. Μήπως η εκδρομη στο Τιβολι ειναι υπερβολική;
Θα μείνω σε ενα bed and breakfast στη via lucullo, πολυ κοντά στη via veneto, θεωρείτε οτι θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ μετρό συχνά; Σκέφτομαι αν αξιζειη roma pass.
Περιμένω τα σχόλια σας, ευχαριστω
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Γεια σας παιδιά,
Έχω μελετήσει τα διάφορα για Ρώμη και έχω καταλήξει στο ακόλουθο προγραμμα:
1η μέρα Κολοσσαιο,Παλατινο, Φόρουμ, Μουσειο Καπιτολινου
2η μέρα Βατικανο, πιάτσα ναβονα, πάνθεον
3ή μέρα Μποργκέζε μουσειο, βόλτα στο πάρκο, ισπανικά σκαλιά, φοντάν αντί τρεβι
4η μέρα εδώ σκεφτομουνα Τιβολι το πρωί και Τραστεβερε απόγευμα βράδυ , μια άλλη ιδέα ειναι οι κατακόμβες του San Sebastian's και η γύρω περιοχή
5η και τελευταία μέρα, που θα ειναι μισή, βόλτα στο monti, διάβασα κάπου οτι ειναι εναλλακτική γειτονιά
Παρακαλώ πείτε μου αν σας φαινεται εφικτό το προγραμμα. Μήπως η εκδρομη στο Τιβολι ειναι υπερβολική;
Θα μείνω σε ενα bed and breakfast στη via lucullo, πολυ κοντά στη via veneto, θεωρείτε οτι θα αναγκαστώ να χρησιμοποιώ μετρό συχνά; Σκέφτομαι αν αξιζειη roma pass.
Περιμένω τα σχόλια σας, ευχαριστω
Θα σου ελεγα να αφησεις εξω το Τιβολι. Εχεις λιγες μερες...
Επισης βαλε το castel sant'angelo (απ' εξω τουλαχιστον), την πλατεια των ιπποτων της Μαλτας (η γνωστη κλειδαροτρυπα!) και τον κηπο των νερατζιων εκει κοντα- στον Αβεντινο λοφο- για την θεα της πολης! Ακομη την S. Maria della Concezione στην via veneto με την κρυπτη των καπουτσινων, την Πιατσα Ποπολο και το μνημειο Βιττοριο Εμμανουελ!
 

roumpini

Member
Μηνύματα
45
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολυνησία
Η Roma Pass αξίζει γιατί μπαίνεις σε δύο ακριβά αξιοθέατα δωρεάν (όλοι συμβουλεύουν να επιλέξεις Κολοσσαίο και Μποργκέζε) και χωρίς αναμονή . Οι αποστάσεις γενικά είναι μικρές και αξίζει το περπάτημα.Μόνο το Βατικανό είναι λίγο πιο έξω.Εγώ την είχα πάρει και μου ήταν αρκετά χρήσιμη.Οπωσδήποτε να περπατήσεις από Πιατσα Πόπολο σε Via Condotti και Via Del Corso ,οι πιο εμπορικοί δρόμοι.Πίσω από την παλιά Βουλή έχει και ένα πολύ γραφικό και οικονομικό εστιατόριo Spago Al Parliamento.Και να φας πολλά παγωτά και παντού.Κοντά στο Πάνθεον La Palma πάνω από 100 γεύσεις!!!Καλή διασκέδαση!!!
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Εχει καλες κριτικες και φαινεται καλο...διαβασε τις ομως καλα μην εντοπισεις κατι που δεν σου αρεσει(εγω αυτο κανω..)δες το και στο booking ...http://www.booking.com/hotel/it/bed...ucfs=1;checkin=2014-09-11;interval=1#tab-main
Αυτο που βλεπω οτι το check in ειναι μεχρι τις 4:30,οποτε θα πρεπει να συνεννοηθεις με τον ιδιοκτητη...
 

jotas

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Εχει καλες κριτικες και φαινεται καλο...διαβασε τις ομως καλα μην εντοπισεις κατι που δεν σου αρεσει(εγω αυτο κανω..)δες το και στο booking ...http://www.booking.com/hotel/it/bed...ucfs=1;checkin=2014-09-11;interval=1#tab-main
Αυτο που βλεπω οτι το check in ειναι μεχρι τις 4:30,οποτε θα πρεπει να συνεννοηθεις με τον ιδιοκτητη...
Για το check-in του έστειλα email και του είπα ότι μπορει να φτάσω 19:00-19:30 και μου είπε ok. Βασικά στην τύχη την είπα την ώρα.... γιατί φτάνω στο fiumicino 17:10... εε πιστευω σε 2 ωρες να είμαι στο κατάλυμα, αν δεν έχει καθυστερηση η πτήση... πως αλλιώς να το υπολογίσω???
Επίσης οι κριτικές του είναι καλές αλλά στο booking αναφέρετε σαν αρνητικό το μικρό και όχι τόσο ανακαινισμένο μπάνιο ... αυτό με προβληματισε λίγο... Επίσης η τιμή του είναι 242 ευρω (καλή φαίνεται)

Ένα δευτερο που είδα είναι το
http://www.booking.com/hotel/it/con...e575a3e514c84e54ddea6174c69cee5X83#map_opened
έχει σχετικά καλες κριτικές αλλά είναι περίπου 50 ευρω ακριβότερο και χωρίς πρωινό... όχι οτι το πρωινό στο άλλο είναι τίποτα φοβερο αλλά τουλαχιστον ένα καφε πριν φύγουμε απο το δωμάτιο θα το θέλαμε....

πωωωωω έχω κουραστεί να ψάχνω.....
αντε ρε παιδιά πείτε μία τελευταια γνωμη για κλείσω δωμάτιο και να σας πρήξω με τα υπόλοιπα (αξιοθέατα, φαγητό κτλ )
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα , γυρίσαμε προχθές από Ρώμη . Εμείς κλείσαμε και είδαμε Vatican Museums and Sistine chapel όπως το γράφει στο site ! Νομίζω ότι δεν τίθεται θέμα του πιο αξίζει πιο πολύ . θα πρέπει σίγουρα να δεις τα μουσεία και την καπέλα σιστίνα ... είναι απίστευτα! Προσωπικά στη θέση σου αν είχα τον χρόνο και το χρήμα θα έκλεινα και για Vatican gardens and necropolis !

Τώρα για το guided tour όπως είπε και η karfitsa λογικά θα μιλάς για αγγλικά οπότε αν δεν γνωρίζεις πολύ καλά την γλώσσα δεν νομίζω να αξίζει! + ότι λογικά θα σε πηγαίνουν σε επιλεγμένα σημεία ! Εμάς μας πήρε περίπου 4 - 4,5 ώρες να τα γυρίσουμε όλα και σίγουρα κάποιος διάδρομος θα μας ξέφυγε !
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα φίλε μου , εμείς επιστρέψαμε πριν 2 μέρες από Ρώμη και επειδή μέναμε αρκετά κοντά με εσένα ( via piave) ίσως θα μπορούσα να σε βοηθήσω! (και επειδή από τις 6 μέρες που μείναμε χρησιμοποιήσαμε το μετρο μόνο την τελευταία μέρα και την μέρα της αναχώρησης μας ) .

Η πρώτη μέρα είναι εφικτή .. το κολοσσαίο δεν είναι και πολύ μακριά με τα πόδια , βέβαια το παλατίνο είναι αρκέτα μεγάλη έκταση μαζί με το ρωμαικό φόρουμ αλλά μέχρι το μεσημεράκι άμα ξεκινήσετε σχετικά πρωί θα έχετε ξεμπερδέψει. Στο μουσείο δεν μπήκαμε οπότε δεν μπορώ να βοηθήσω.

Για την δεύτερη μέρα θα ήταν ίσως καλύτερα στο πήγαινε να χρησιμοποιήσεις το μετρο γιατί θα σου βγει η πίστη να περπατήσεις τα μουσεία και να ανέβεις στον τρούλο (αξίζει με χίλια).
Μετά αράζετε για ξεκούραση έξω από castle san angelo και στην γέφυρα ή στην πλατεία του αγίου Πέτρου και μετά γυρνάτε προς piazza navona και pantheon που είναι σε μια ευθεία σχεδόν!

Εμείς πήγαμε με τα πόδια βατικανο και γυρίσαμε με τα πόδια και φυσικά πεθάναμε αλλά δεν το μετανιώσαμε με την καμία απλά επειδή εσείς έχετε πιο λίγες μέρες γιαυτό και σου πρότεινα το πήγαινε με μετρο.

Η τρίτη μέρα είναι άνετη και πολύ καλό πρόγραμμα! Αν και εμείς φάγαμε την ξενέρα γιατί συντηρούσαν την φοντάνα ντι τρέβι και το σιντριβάνι στα ισπανικά σκαλιά! ελπίζω εσείς να είστε πιο τυχεροί!
Στα υπόλοιπα που γράφεις δεν προλάβαμε να πάμε .
Πάντως μια συμβουλή που πιστεύω δεν θα μετανιώσεις είναι να μπαίνετε σε όποια εκκλησία συναντάτε στο δρόμο σας . Είναι όλες απίστευτες. Τώρα βέβαια μπορείς πολυ εύκολα να βρεις και μια λίστα με τις γνωστότερες για να έχεις μια ιδέα!
 

bul_69

Member
Μηνύματα
13
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Στο Άγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Πολυ καλή! απο την xx Settembre περνανε και λεφορεια για κεντρο και Βατικανο αν το χρειαστειτε και στη γωνια xxx Setembre με την Via piave που στη συνέχεια γίνετε Coito ( δες χαρτη booking, λιγο πιο πανω απο το hotel σας) Εχει ενα μαγαζι γωνιακό με πεντανόστιμοοοοοοοο Παγωτό! μην το χασετε...
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Βατικανό - Άγιος Πέτρος - Castel San' Angelo (θα το πρότεινα μόνο εξωτερικά, καθώς το εσωτερικό δεν λέει τίποτα πέραν της θέας) - Piazza Navona - Sant Agostino - San Luigi dei Francesi - Pantheon

Piazza del Popolo - Santa Maria del Popolo - Villa Borghese - Μουσείο - Ισπανικά Σκαλοπάτια - Fontana di Trevi

San Pietro in Vincoli - Palatino - Forum - Coloseo - Campidoglio (πρέπει όμως να ξεκινήσετε νωρίς για να το προλάβετε ανοικτό) - Piazza Venezia

Santa Maria della Vittoria - Piazza Republica - San Giovanni in Laterano - Santa Croce in Gerusalemme - Trastevere
Στα αριστερά του δρόμου όπως πηγαίνεις προς Santa Croce in Gerusalemme σε μια πιτσαρία είχα φάει την πιο ωραία μαργαρίτα της εκδρομής.
Θα πρότεινα και εγώ να επισκεφτείτε όσο το δυνατόν περισσότερες εκκλησίες. Κρύβουν πραγματικούς θησαυρούς. Τέλος θα σας πρότεινα να ρίξετε μια ματιά στο
http://www.travelstories.gr/community/threads/tips-για-τη-Ρώμη.49514/#post-542299
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.230
Μηνύματα
884.356
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom