Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Γεια σας!

Την ερχόμενη Παρασκευή φεύγουμε από Ηράκλειο για Ρώμη

Ερώτηση: Φτάνουμε αξημέρωτα στο Fumicino.Το λεωφορειάκι της Terravision φεύγει 1 ώρα μετά την προγραμματισμένη ώρα άφιξής μας στο αεροδρόμιο. Είναι παρακινδυνευμένο να το κλείσω με δεδομένο ότι δε θα έχω βαλίτσες να παραλάβω; Είναι πιο παρακινδυνευμένο να ΜΗΝ το κλείσω γιατί δε θα βρω θέση, και αντί αυτού να το αναζητήσω μόλις φτάσουμε;

Φιλικά,
Ωραιοζήλη


Υ.Γ. Με trenitalia κάθε Σάββατο τα εισιτήρια είναι 1+1 δώρο.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1.κάτι που δεν μπόρεσα να βρω ούτε στο φόρουμ ούτε στο google: Πώς πας εκεί με τραίνο/λεωφορείο; Βλέπω ότι εξυπηρετείται με το FL4 από Termini μέσω Αεροδρομίου Ciampino; Αλλάζεις στο Ciampino ή απλώς δεν κατεβαίνεις και συνεχίζει προς Castel Gandolfo (Castel dei Pontifico, νομίζω λέγεται η στάση); Πού μπορώ να βρω δρομολόγια και τιμές;
2. Επίσης, για να πάμε και Ariccia (για τη λιγουρίτσα, βλ. porchetta :) ), πώς πάμε από Castel Gandolfo (ποδηλατάκι ίσως να νοικιάζαμε;);
3.Ερώτηση 2η και τελευταία: έχετε τσεκάρει αυτούς τους προορισμούς (μερικοί είναι κοντά στη Ρώμη, βλ. Artena κ.α.) εδώ; http://www.thazitalia.com/en/?TV_homepage
4.Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βροχή των απαντήσεων που θα ακολουθήσουν... (χαχαχα)
Υ.Γ. Με trenitalia κάθε Σάββατο τα εισιτήρια είναι 1+1 δώρο.
1.οι απαντησεις περι τραινου βρισκονται εκει που βρηκες το ΥΓ που εγραψες. Ανοιξε το σαιτ και διαβασε το. Εχει αναλυτικοτατα ολες τις στασεις, ωραρια κλπ.
2. www.cotralspa.it. Πορκεττα εχει και στο αεροδρομιο του Φιουμιτσινο παρεπιπτοντως...
3. Βαλε ονοματα και οχι λινκ. Που δεν μπορω να τα ανοιγω κιολας.
4.περαν του χιουμορ (απαραιτητο κι αυτο..) αν δεν παρεις βροχη απαντησεων για ενα αγαπητο προορισμο να σε προβληματισει ο τροπος που θετεις τις ερωτησεις.
Φιλικα παντα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γεια σας!

Την ερχόμενη Παρασκευή φεύγουμε από Ηράκλειο για Ρώμη

Ερώτηση: Φτάνουμε αξημέρωτα στο Fumicino.Το λεωφορειάκι της Terravision φεύγει 1 ώρα μετά την προγραμματισμένη ώρα άφιξής μας στο αεροδρόμιο. Είναι παρακινδυνευμένο να το κλείσω με δεδομένο ότι δε θα έχω βαλίτσες να παραλάβω; Είναι πιο παρακινδυνευμένο να ΜΗΝ το κλείσω γιατί δε θα βρω θέση, και αντί αυτού να το αναζητήσω μόλις φτάσουμε;

Φιλικά,
Ωραιοζήλη


Υ.Γ. Με trenitalia κάθε Σάββατο τα εισιτήρια είναι 1+1 δώρο.
Ειναι πιο παρακινδυνευμενο να το κλεισεις. Δεν θα εκλεινα, λεωφορεια εχει συνεχως και απο πολλες εταιρειες. Εξαρταται βεβαια που θελεις να πας γιατι δεν ειπες, και απλα υπεθεσα οτι πας Τερμινι. Αν πας εκτος κεντρου τελικο προορισμο αλλαζει το πραγμα.
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
1.οι απαντησεις περι τραινου βρισκονται εκει που βρηκες το ΥΓ που εγραψες. Ανοιξε το σαιτ και διαβασε το. Εχει αναλυτικοτατα ολες τις στασεις, ωραρια κλπ.
2. www.cotralspa.it. Πορκεττα εχει και στο αεροδρομιο του Φιουμιτσινο παρεπιπτοντως...
3. Βαλε ονοματα και οχι λινκ. Που δεν μπορω να τα ανοιγω κιολας.
4.περαν του χιουμορ (απαραιτητο κι αυτο..) αν δεν παρεις βροχη απαντησεων για ενα αγαπητο προορισμο να σε προβληματισει ο τροπος που θετεις τις ερωτησεις.
Φιλικα παντα.
Σ΄ ευχαριστώ για το χρόνο που διέθεσες και διαθέτεις! Θα τα έχω όλα υπόψη μου.
 

Oreozili

Member
Μηνύματα
25
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Ειναι πιο παρακινδυνευμενο να το κλεισεις. Δεν θα εκλεινα, λεωφορεια εχει συνεχως και απο πολλες εταιρειες. Εξαρταται βεβαια που θελεις να πας γιατι δεν ειπες, και απλα υπεθεσα οτι πας Τερμινι. Αν πας εκτος κεντρου τελικο προορισμο αλλαζει το πραγμα.
Σωστά υπέθεσες. Σ΄ ευχαριστώ.
 

jotas

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Γύρισα από Ρώμη μόλις χτες. Έμεινα στο http://www.aglihortisallustiani.com/home_en.html
και αν ξαναπάω Ρώμη θα ξαναμείνω οπωσδήποτε εκει!! Στα 3 λεπτα με τα πόδια έχει στάσεις λεωφορείων. Εμεις παίρναμε το 60 για Piazza Venezia και το 62 για Βατικανό. Στα 10-15 λεπτά περπάτημα είναι το Termini (αλλά αυτα θα σου τα πεί και ο ιδιοκτήτης που σου δίνει ένα χάρτη με σημειωμένο ότι χρειάζεσε). Η περιοχή είναι πολύ καλή και πολύ καλά φωτισμένη. Ο ιδιοκτήτης είναι πραγματικά πάρα πολύ φιλικός και εξυπηρετικός!! Σου δημιουργεί την αίσθηση ότι παρόλο που είσαι σε ξένο μέρος, έχεις κάποιον να απευθυνθείς αν σου συμβεί κάτι... . Έχει δωμάτια σε 2 κτήρια (2 λεπτα περπάτημα το ένα απο το άλλο). Εμείς μείναμε στο καινούριο που είναι πραγματικά παρα πολύ καλό!! Τελειο μπάνιο, ψυγειάκι με μίνι μπαρ και πολύ λογικές τιμές, κλιματισμός, έπιπλα... όλα καινούρια! Θα πρέπει να συννενοηθείτε μαζί του για την ώρα που θα κάνετε check-in, για να είναι εκει... Καλύτερα στείλτε του ένα email ... ετσι έκανα εγώ και μου απάντησε πολύ γρήγορα.
Αυτά... δεν ξέρω άμα ξεχνώ κάτι, αλλά εμεις νιώσαμε πολύ τυχεροι με την επιλογή του καταλύματος. Το συστήνω ανεπιφύλαχτα!
 

Vivi@n

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο της Ρώμης στην πόλη στις 2 το πρωί (είναι η ώρα που φθάνει η πτήση μου); Δεν πρέπει να υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς εκείνη την ώρα και το ταξί είναι μάλλον ακριβό. Κάποια αξιόπιστη και φτηνή εταιρεία για μεταφορά;

Ευχαριστώ!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς πως μπορώ να πάω από το αεροδρόμιο της Ρώμης στην πόλη στις 2 το πρωί (είναι η ώρα που φθάνει η πτήση μου); Δεν πρέπει να υπάρχουν μέσα μαζικής μεταφοράς εκείνη την ώρα και το ταξί είναι μάλλον ακριβό. Κάποια αξιόπιστη και φτηνή εταιρεία για μεταφορά;

Ευχαριστώ!
Άρχισε να διαβάζεις από την αρχή το παρόν θέμα. :)
 
Last edited:

Vivi@n

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Άρχισε να διαβάζεις από την αρχή το παρόν θέμα. :)
Το έχω διαβάσει αλλά δεν βρίσκω να υπάρχει κάτι για τη συγκεκριμένη ώρα από αυτά που προτείνονται, εκτός από ταξί. Π.χ. το Τerravision έχει πρώτο δρομολόγιο στις 5:30 το πρωί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.609
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική

antop

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα παιδιά, είμαστε ζευγάρι και σχεδιάζουμε τριήμερο στην Ρώμη (15-18 Σεπτεμβρίου). Ψάχνουμε τώρα για την διαμονή και έχουμε πελαγώσει.... Με budget μέχρι 75-80 ευρώ/νύχτα βρίσκουμε όλο κάτι bed & breakfast με μετριότατα δωμάτια και (κυρίως) κοινόχρηστα μπάνια!!! Θέλουμε κάτι κοντά στα σημεία ενδιαφέροντος (Fontana ti Trevi, Piazza del Popolo,
Panthen, κλπ) ή τουλάχιστον να έχει μία εύκολη συγκοινωνία σε περίπτωση που είναι πιο απομακρυσμένο. Εννοείται ότι είμαστε προετοιμασμένοι για πολύ περπάτημα, τα 3-4 χιλιόμετρα απόσταση δεν είναι πρόβλημα. Κοιτάξαμε και το Αgli Ηorti Sallustiani που προτείνεται από πάνω, το οποίο παρά το ότι είναι bed & breakfast φάνηκε πραγματικά θαυμάσιο, όμως στο trivago που κοιτάμε έχει τιμή για εκείνο το διάστημα 180 ευρώ/νύχτα.
Έτσι έχουμε αρχίσει να αναρωτιόματσε, μήπως δεν ψάχνουμε σωστά, ή σε σωστές περιοχές.... Οποιαδήποτε πληροφορία θα μας είναι χρήσιμη και συγνώμη αν η ερώτηση μας έχει απαντηθεί ξανά και σας βάζουμε σε κόπο.
Ευχαριστούμε πολύ!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.467
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom