Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Ανάλογα με το εστιατόριο, κάποια απαιτούν κράτηση, κάποια όχι...
Αν θέλετε να πάτε σε συγκεκριμένο πάντως, καλύτερα να μην το αφήσετε τελευταία στιγμή...
Έχουν αναφερθεί άπειρα εστιατόρια εδώ μέσα, κάνε έναν κόπο να ψάξεις...
π.χ. http://www.travelstories.gr/community/threads/Νηστικός-στη-Ρώμη.47450/
http://www.travelstories.gr/community/threads/φαγητο-στη-Ρωμη.39718/
θα προτιμουσα χωρις κρατηση καποιο γιατι δεν ξερουμε τι ωρα θα παμε..και κατα προτιμηση κατι σε πιτσα η ζυμαρικα!! τα εχω δει τα παραπανω αρθρα ευχαριστω!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Xωρίς κράτηση καρντιά μου Σάββατο βράδυ στη Ρώμη θα φας πίτσα στο χέρι και στο τσακίρ κέφι τίποτε λασπωμένα μακαρόνια σε καμιά ωραιότατη tourist trap...
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Xωρίς κράτηση καρντιά μου Σάββατο βράδυ στη Ρώμη θα φας πίτσα στο χέρι και στο τσακίρ κέφι τίποτε λασπωμένα μακαρόνια σε καμιά ωραιότατη tourist trap...
δυστυχως επειδη θα παμε μονο σαββατοκυριακο κ θελουμε να προλαβουμε οτι παραπανω μπορουμε δν ξερω ακριβη ωρα καθως κ αν θα εχουμε αντοχες, γι αυτο ηθελα να ηταν κατι πιο χαλαρο...ασε που για να κανεις κρατηση πως θα κανω χωρις να ξερω ιταλικα???? την αλλη φορα στο αεροδρομιο της ρωμης ο ενας με εστελνε στον αλλο για να συνεννοηθω στα αγγλικα!!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Ε τότε τι ρωτάς... φάε μια πίτσα στο χέρι ή πάρε σβάρνα τα εστιατόρια όταν πεινάσεις όπου βρεις κάτσε και κάνε το σταυρό σου να τρώγεται το φαγητό σου...
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Ε τότε τι ρωτάς... φάε μια πίτσα στο χέρι ή πάρε σβάρνα τα εστιατόρια όταν πεινάσεις όπου βρεις κάτσε και κάνε το σταυρό σου να τρώγεται το φαγητό σου...
γτ καλε σε ολα τα εστιατορια θελει κρατηση??? καταλαβα νηστικοι θα μεινουμεεεεεεεε
 

MOSXRI

Member
Μηνύματα
395
Likes
96
Ταξίδι-Όνειρο
Κάθε επόμενο!
Χαιρετώ την καλύτερη ταξιδιωτική παρέα. Κλείσαμε εισιτήρια για πενταημεράκι για την Ρώμη. Ο λόφος Aventino πως σας φαινεται για διαμονή?Συγκεκριμένα κλείσαμε στο Aventino Hotel στην via di San Domenico!
Ειναι μακριά απο το κέντρο?
Επίσης το κυριότερο απο Fiumicino ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάω στο Hotel (εντάξει ξέρω ότι είναι το ταξί αλλά πέρα από ταξί μια και θα μου στοιχίσει 50 στο έλα και 50 στο φύγε)?
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.652
Likes
12.492
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Χαιρετώ την καλύτερη ταξιδιωτική παρέα. Κλείσαμε εισιτήρια για πενταημεράκι για την Ρώμη. Ο λόφος Aventino πως σας φαινεται για διαμονή?Συγκεκριμένα κλείσαμε στο Aventino Hotel στην via di San Domenico!
Ειναι μακριά απο το κέντρο?
Επίσης το κυριότερο απο Fiumicino ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος για να πάω στο Hotel (εντάξει ξέρω ότι είναι το ταξί αλλά πέρα από ταξί μια και θα μου στοιχίσει 50 στο έλα και 50 στο φύγε)?
Το ξενοδοχείο δεν είναι μακριά από το κέντρο (πας και με τα πόδια) και φαίνεται καλό. Και η περιοχή του νομίζω είναι καλή. Θα είστε κοντά και στην Trastevere που είναι πολύ ωραία και για βράδυ.

Για το δεύτερο ερώτημα διάβασε εδώ
http://www.travelstories.gr/community/threads/Μεταφορά-απο-και-προς-fiumicino.46867/
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
κρατηση πως θα κανω χωρις να ξερω ιταλικα????
Μα τοσο δυσκολο ειναι?
1. Δοκιμασε αγγλικα.
2. Βαλε καποιον ιταλομαθη.
3. Μηχανη αναλογα με το εστιατοριο που θες σε .it: oraviaggiando, mytable,restalo, restopolis, primiatavola,mangiaroma και και..
 

ψαράκι

Member
Μηνύματα
51
Likes
4
Έρχομαι από δω τώρα.. :)

Πως σας φαίνεται αυτό το διαμέρισμα;
https://www.airbnb.gr/rooms/3535720

Κάποιοι φίλοι μας σύστησαν να μείνουμε στην Travestere ως πιο γραφική περιοχή και στην αναζήτηση μου έβγαλε και αυτό αν και γράφει περιοχή "Lazio"..

Μου φαίνεται συμπαθητικό, αν και δεν έχει πολλές κριτικές.. Είναι όμως όλες θετικές..
 

kostas.k30

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα κ από εμένα,,εγω με την γυναίκα μου ετοιμαζομαστε για το ταξίδι του μέλιτος μας στην πανέμορφη Ρώμη.Καταρχάς δεν υπάρχει αλλο φόρουμ με τοσες πολλές και σωστές πληροφορίες. Εγω μια απορία εχω μονο. Εχουμε κλείσει ξενοδοχείο στη περιοχή popolo,Relais Piazza Del Popolo λέγεται.Επειδή δεν αναφέρεται σχεδον καθόλου η περιοχή πείτε μου την γνώμη σας για τις αποστάσεις απο termini κ περιοχές με τα αξιοθέατα,αλλά κ σαν ξενοδοχείο αν γνωρίζει κάποιος.Σας ευχαριστώ
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το location του ξενοδοχείου σου είναι από πολύ καλό έως άριστο... αυτό με το termini και τα άλλα αξιοθέατα που είπες δεν το καταλαβαίνω... δεν έχεις καμιά δουλειά να πας στο termini και η πλειοψηφία των αξιοθεάτων της πόλης, αν κάνεις τον κόπο και δεις ένα χάρτη, είναι σε απόσταση βολής... όσο για το ξενοδοχείο καθαυτό, ένα αξιοπρεπές ξενοδοχείο στο κέντρο της πόλης είναι, συνεπώς αν δεν θέλεις να κάνεις εξτρεμισμούς είναι μια χαρά επιλογή...
 

kostas.k30

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Σευχαριστω γιατί την άμεση απάντηση σου, γιατι αλλο να το βλεπεις απο τον χαρτι και να υπολογιζεις την απόσταση κ αλλο να σου πει κάποιος που γνωρίζει. οσο αφορά το termini που ανέφερα εννοούσα οταν θα φτασουμε απο το αεροδρόμιο στον σταθμό(termini), η απόσταση μεχρι το ξενοδοχείο μασ ποσο περίπου ειναι;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.262
Μηνύματα
885.527
Μέλη
38.943
Νεότερο μέλος
MelinaK

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom