Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
εμ αυτή είναι η βλακεία. Πρώτα έκλεισα ξενοδοχείο. Οκ να τσεκαρω San Lorenzo και να επανέλθω. Εφόσον έχω κλείσει δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση, λογικά θα μπορέσω να το αναιρέσω και να ψάξω κοντά στην περιοχή που θα βγαίνουμε το βραδυ???? ευχαριστώ πάντως!!!
όντως αναφέρει για νεανική διασκέδαση για το san Lorenzo & pigneto για κρασι... το ανέφερε μαζι με το san lorenzo

Η περιοχή Monti κ ειδικά πάνω στη via Panisperna έχει 3-4 μπαράκια με πολύ καλό κόσμο.
φαίνεται όμορφη γειτονιά. μου θυμίζει λίγο στις φωτο το trastevere, διότι βλέπω έχει επίσης γραφικά στενάκια... Ούφ σαν να είναι πολλά μαζεύτηκαν για 3 μέρες/2 νύχτες

Πριν 4 χρόνια που πήγα στην Ρώμη έψαχνα κι εγώ κάτι για νυχτερινή διασκέδαση, παρόλο που είναι φανταστική η Ρώμη για τον τουρίστα, για νυχτερινή ζωή δεν ενδεικνύτε. Κάτι που θα σου πρότεινα όμως είναι νυχτερινό τουρ με Vespa στην φωταγωγημένη πόλη, κλείστο όμως πιο μπροστά γιατί είναι λίγο ακριβό.. Πραγματικά θα εντυπωσιαστείς.
απο ότι είδα στο ιντερνετ γλυτώνεις πολύ χρόνο... συμφέρει, αλλά να ψάξω και την τιμή, διότι αν είναι πολύ τσουχτερή δεν το βλέπω
 
Last edited by a moderator:

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ από τα λίγα που ξέρω θα σου πω το εξής: η Ρώμη είναι πολλά άλλα, αλλά δεν είναι και η πρωτεύουσα της διασκέδασης. Ούτε Μαδρίτες, ούτε Βαρκελώνες ούτε Βερολίνα.
Μαζεμένα μπαράκια όπως μάλλον το εννοείς πιστεύω πως θα βρεις στο Trastevere. Η περιοχή δεν πολυβολεύει από μετρό, αλλά είναι αρκετά γραφική και η δυτική του μεριά κοντά και στο Βατικανό.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
στα δικά σου ίσως. στα ελληνικά όχι. ιρλανδεζικο με μεθυσμενους αγγλοσαξονες τυπου Κάβος, Μπενίτσες, Φαληρακι?...
Είναι ένα ωραίο και προσεγμένο μπαράκι. Ιρλανδικό ναι αλλά και τα ελληνικά καλοστημένα μπαράκια δεν έχουν δα και μεγάλες διαφορές στη διακόσμηση και στο όλο στήσιμο.
Όσο αφορά τον κόσμο, μια φορά πήγα και είδα καλό κόσμο και ωραία ατμόσφαιρα και μουσική και κόσμο να χορεύει. Ούτε μεθυσμένους, ούτε αγγλοσάξονες.
Τώρα για την διασκέδαση, δεν είμαι και κάτοικος να ξέρω τους κρυμμένους θησαυρούς της πόλης. Πάντως δεν την λες και Λονδίνο που σε κάθε γωνιά θα βρεις μια μπυραρία.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.297
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Είναι ένα ωραίο και προσεγμένο μπαράκι.
Τώρα για την διασκέδαση, δεν είμαι και κάτοικος να ξέρω τους κρυμμένους θησαυρούς της πόλης. Πάντως δεν την λες και Λονδίνο που σε κάθε γωνιά θα βρεις μια μπυραρία.
Το "μπαρακι" αυτο δεν ειναι για ελληνες.το ειπα απλα χωρις να υποννοω τπτ. Οποιος καταλαβε.
Δεν χρειαζεται να εισαι κατοικος. Κανεις μια αναζητηση (οχι λονλιπλανετιστικη) ακομα και εδω που εχουν γραφει μυρια.
Λονδινο? Μακρια απο μας! Μπυραριες στην Αιωνια Πολη?!!!!βλασφημιες. Αυτα τα γουστα εφεραν μαγαζια εντελως ξενα με τον τοπο σαν το trinity
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
παιδια μπαινω στο επισημο site του βατικανου να κλεισω εισητηριο και παταω
Admission tickets

Vatican Museums and Sistine Chapel και μου βγαζει 16 ευρω. τι περιλαμβανει σε αυτην την τιμη? ο αγιος πετρος ειναι ξεχωριστα και δωρεαν?

διαβασα οτι δεν υπαρχει ξεναγος στα ελληνικα αρα θα παμε με απλο οδηγο μονοι μας και οτι προλαβουμε γι αυτο θελουμε το πιο οικονομικο.
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
παιδια μπαινω στο επισημο site του βατικανου να κλεισω εισητηριο και παταω
Admission tickets

Vatican Museums and Sistine Chapel και μου βγαζει 16 ευρω. τι περιλαμβανει σε αυτην την τιμη? ο αγιος πετρος ειναι ξεχωριστα και δωρεαν?

διαβασα οτι δεν υπαρχει ξεναγος στα ελληνικα αρα θα παμε με απλο οδηγο μονοι μας και οτι προλαβουμε γι αυτο θελουμε το πιο οικονομικο.
Δεν πληρώνεις κάτι για τον Αγιο Πέτρο. Μπορείς να τον επισκεφτείς ασχετα με την επίσκεψη που θα κάνεις στα μουσεία του Βατικανό. Εχε υπόψη σου πως πάνω στο εισιτήριο των 16 ευρώ προστίθεται κι ένα fee 4 ευρώ όταν κάνεις προαγορά μέσω ιντερνετ.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
Δεν πληρώνεις κάτι για τον Αγιο Πέτρο. Μπορείς να τον επισκεφτείς ασχετα με την επίσκεψη που θα κάνεις στα μουσεία του Βατικανό. Εχε υπόψη σου πως πάνω στο εισιτήριο των 16 ευρώ προστίθεται κι ένα fee 4 ευρώ όταν κάνεις προαγορά μέσω ιντερνετ.
μονο για την βασιλικη του αγ. πετρου πληρωνω? τα 4 ευρω θα μου τα βγαλει αργοτερα οταν παω να πληρωσω?
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Καλημέρα. Στα μουσεία μπαίνεις από την Viale Vaticano με το εισιτήριο σου (20 ευρώ). Για τον Άγιο Πέτρο θα μπεις από την είσοδο στην πλατεία και είναι δωρεάν. Αν θες να ανέβεις στον θόλο πληρώνεις 5 ή 7 ευρώ ανάλογα αν θες να χρησιμοποιήσεις το ασανσέρ. Η είσοδος είναι από την εκκλησία.
 

doraki26

Member
Μηνύματα
131
Likes
9
επειδη προκειται να παω σαββατοκυριακο μονο κ σκεφτομαι να παω το σαββατο μεσημερακι βατικανο και την κυριακη κολοσσαιο ποσες ωρες πιστευετε θα μου παρει το καθενα?? χωρις ξεναγηση μονοι μας, ωστε να δουμε και τιποτα αλλο πχ πανθεον καμια πλατεια!! οτι προλαβουμε :rolleyes-80:
 

Takis83psa

Member
Μηνύματα
53
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Για το Vaticano υπολόγισε τουλάχιστον 4-5 ώρες (Μουσεία και εκκλησία). Για την Ρωμαϊκή Αγορά και το Κολοσσέο υπολόγισε πάνω κάτω το ίδιο (3 ώρες Αγορά+Παλατίνο - 1-2 ώρες στο Κολοσσέο). Ρωμαϊκή Αγορά+Παλατίνο+Κολοσσέο είναι κοινό το εισιτήριο, αλλά να πάτε πρώτα στην Αγορά. Η είσοδος είναι από την Via Sacra ή καλύτερα από την Via di San Gregorio που έχει συνήθως λιγότερο κόσμο.
Αν προλαβαίνετε πηγαίνετε και στο πάρκο και την galleria Borghese (απαραίτητη η κράτηση μέσω internet).
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
επειδη προκειται να παω σαββατοκυριακο μονο κ σκεφτομαι να παω το σαββατο μεσημερακι βατικανο και την κυριακη κολοσσαιο ποσες ωρες πιστευετε θα μου παρει το καθενα?? χωρις ξεναγηση μονοι μας, ωστε να δουμε και τιποτα αλλο πχ πανθεον καμια πλατεια!! οτι προλαβουμε :rolleyes-80:
Θα έλεγα πως αφού πας μόνο για ΣΚ δεν σου προτείνω να φας τον χρόνο σου κλεισμένη σε μουσεία κλπ γιατί η αλήθεια είναι πως χρειάζονται αρκετές ώρες αυτά που θες να δεις. Οπότε καλύτερα να κάνεις βόλτες στην πόλη που είναι έτσι κι αλλιώς μουσείο από μόνη της. Ειδικά αν είναι η πρώτη φορά που πηγαίνεις στη Ρώμη.
 

angeldust

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Τελικα εκανα μια κρατηση για αυτο
http://www.booking.com/hotel/it/relais-de-l-opera.el.html

Εχει κανεις αποψη για το ξενοδοχειο και την περιοχη;

(Εχει δωρεαν ακυρωση οποτε αν υπαρχει και κατι καλυτερο να προτεινει καποιος για 3-9/1 υπαρχει το περιθωριο)

Και αν ξερετε, η τιμη στο hotels.com ειναι τελικη ή οπως στο booking που υπαρχει και extra φορος;

Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.240
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom