Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Αφήστε καλύτερα τη Roma Pass αφού σε μετακινήσεις δεν θα ξοδέψετε και επίσης, από όσο καταλαβαίνω, θέλετε να βλέπετε σχετικά ενδελεχώς τα μέρη που επισκέπτεστε.
Εγώ χρήματα για ξενάγηση θα προτιμούσα να μην δώσω. Μια χαρά είναι και το audioguide. Να κλείσετε αυτό που είναι 16€ συν ακουστική ξενάγηση.
 

Mersey7

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Αφήστε καλύτερα τη Roma Pass αφού σε μετακινήσεις δεν θα ξοδέψετε και επίσης, από όσο καταλαβαίνω, θέλετε να βλέπετε σχετικά ενδελεχώς τα μέρη που επισκέπτεστε.
Εγώ χρήματα για ξενάγηση θα προτιμούσα να μην δώσω. Μια χαρά είναι και το audioguide. Να κλείσετε αυτό που είναι 16€ συν ακουστική ξενάγηση.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, προς αυτήν την κατεύθυνση προσανατολίζομαι κι εγώ.
Από όσο έχω διαβάσει κι έχω δει εδώ η Ρώμη περπατιέται οπότε μάλλον θα προτιμήσω να επενδύσω τα χρήματα για το roma pass διαφορετικά (σε ένα επιπλέον αξιοθέατο ας πούμε).
Ευχαριστώ και πάλι
 

Debbiek

Member
Μηνύματα
10
Likes
4
Καλησπέρα ! Σχετικά με την πρώτη ερώτηση σας η απάντηση είναι εδώ
Reduced ticket
8,00 €
For children aged between 6 and 18 years old (18 years included). For students under 26 years on presentation of a student identity card or an International Student Card on the day of the visit. If a reduced price ticket is purchased without the required documents the visitor will be asked to make payment of a full price ticket so as to enter. The reduced ticket will not be refunded.
Δηλαδή πληρώνει μισό εισιτήριο . Καλύτερα να κλείσετε online εδώ http://biglietteriamusei.vatican.va/musei/tickets/do?action=booking , εύκολη και γρήγορη διαδικασία να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο . Σχετικά με την Roma Pass http://www.romapass.it το κόστος της ανέρχεται σε 36,00 € και ισχύει για 3 μέρες . Σε ποιο αεροδρόμιο φτάνετε ?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου, για να μου απαντήσεις!
θα φτάσουμε στο ciampino.
Ευχαριστω για το Βατικανό θα κλείσω από εκει!!!

Καλησπέρα και καλώς ήρθες. Πέρσυ τα Χριστούγεννα ήμασταν κι εμείς οικογενειακώς στη Ρώμη κι έτσι έχω γράψει κάποια πραγματάκια για το πρόγραμμα που ακολουθήσαμε καθώς και κάποια κόστη. Αν θες διάβασε το παρακάτω λινκ:

Χριστούγεννα στη Ρώμη με παιδί.

Σόρρυ, μπερδεύτηκα και τώρα είδα πως δε θα πάτε Χριστούγεννα.
Δεν πειράζει θα το διαβάσω ! Οτι και ναναι έχεις πολλές πληροφορίες ειδικά αφού έχεις και παιδάκι!!! Ευχαριστώ και πάλι!!!
 
Last edited by a moderator:

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γενικά η διασκέδαση στη Ρώμη είναι σκέτη απογοήτευση. Μπαρ εκεί ονομάζουν τα δικά μας τα κυλικεία - μπουγατσάδικα - παγωτατζίδικα. Αλλά σίγουρα κάτι θα βρείτε. Για μπυρίτσες σε αρκετά χύμα καταστάσεις καλά είναι στο Campo de Fiori. Για μπαράκι στα δικά μας πρότυπα καλή επιλογή είναι το Trinity College (http://www.trinity-rome.com/html/index.html). Τέλος, κλαμπ έχει στο Testacchio, αλλά καθότι δεν πήγαμε δεν μπορώ να δώσω περαιτέρω πληροφορίες.
το checkara. Είναι του γούστου μου... απο ότι είδα στην τοποθεσία που βρίσκεται το μαγαζί τριγύρω έχει και άλλα μπαρ ή μπυραρίες κάτι που μας βολεύει αφάνταστα, διότι κλείσαμε δωμάτια 2 λεπτά απο τον termini.

Δηλαδή δεν υπάρχει στην Ρώμη κάποια συγκεκριμένη περιοχή? Συνήθως τα μπαράκια είναι δίασκορπισμένα είναι εδω και εκεί. θα πάμε για 3 μέρες μόνο και θα ήθελα να είμαστε οσο πιο οργανωμένοι γίνεται, για να μην σπαταλήσουμε χρόνο ψάχνοντας.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Γενικά η διασκέδαση στη Ρώμη είναι σκέτη απογοήτευση. .
Ε όχι.
Για μπαράκι στα δικά μας πρότυπα καλή επιλογή είναι το Trinity College
στα δικά σου ίσως. στα ελληνικά όχι. ιρλανδεζικο με μεθυσμενους αγγλοσαξονες τυπου Κάβος, Μπενίτσες, Φαληρακι?...
Δηλαδή δεν υπάρχει στην Ρώμη κάποια συγκεκριμένη περιοχή?
Τέλος, κλαμπ έχει στο Testaccio, .
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Ε όχι.

στα δικά σου ίσως. στα ελληνικά όχι. ιρλανδεζικο με μεθυσμενους αγγλοσαξονες τυπου Κάβος, Μπενίτσες, Φαληρακι?...
στο termini γενικα αξίζουν τα μαγαζιά....? Γιατι δεν είμαι και πολυ φαν των clubs.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
στο termini γενικα αξίζουν τα μαγαζιά....?
Οχι. Στο Testaccio εχει αυτο που ζητησες, κ οχι μονο clubs, στο 1ο ποστ κ ορθως απαντηθηκε.
Στο Τερμινι, campo dei Fiori, piazza Navona εχει ιρλανδεζικα, αυστραλεζικα, κινεζικα κ.α. Για μεταναστες κ τουριστες. Αν εισαι κατω απο 30, San Lorenzo.
 

burtonitsa

Member
Μηνύματα
102
Likes
87
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Οχι. Στο Testaccio εχει αυτο που ζητησες, κ οχι μονο clubs, στο 1ο ποστ κ ορθως απαντηθηκε.
Στο Τερμινι, campo dei Fiori, piazza Navona εχει ιρλανδεζικα, αυστραλεζικα, κινεζικα κ.α. Για μεταναστες κ τουριστες. Αν εισαι κατω απο 30, San Lorenzo.
εμ αυτή είναι η βλακεία. Πρώτα έκλεισα ξενοδοχείο. Οκ να τσεκαρω San Lorenzo και να επανέλθω. Εφόσον έχω κλείσει δωμάτιο με δωρεάν ακύρωση, λογικά θα μπορέσω να το αναιρέσω και να ψάξω κοντά στην περιοχή που θα βγαίνουμε το βραδυ???? ευχαριστώ πάντως!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να ψάξω κοντά στην περιοχή που θα βγαίνουμε το βραδυ???? !!!
θα απαντησεις εσυ στην ερωτηση αυτη αφου ιεραρχησεις τις αναγκες σου. Αλλη η περιοχη της διασκεδασης οπως ζητησες αλλη των κυριων αξιοθεατων, αλλη του shopping. Το Τερμινι βολευει απο συγκοινωνιες και τιμες της διαμονης μονο.
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Η περιοχή Monti κ ειδικά πάνω στη via Panisperna έχει 3-4 μπαράκια με πολύ καλό κόσμο.
 

angelo_kav

Member
Μηνύματα
384
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΛΙΝ
Ταξίδι-Όνειρο
ΟΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ
Πριν 4 χρόνια που πήγα στην Ρώμη έψαχνα κι εγώ κάτι για νυχτερινή διασκέδαση, παρόλο που είναι φανταστική η Ρώμη για τον τουρίστα, για νυχτερινή ζωή δεν ενδεικνύτε. Κάτι που θα σου πρότεινα όμως είναι νυχτερινό τουρ με Vespa στην φωταγωγημένη πόλη, κλείστο όμως πιο μπροστά γιατί είναι λίγο ακριβό.. Πραγματικά θα εντυπωσιαστείς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.791
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom