Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Το καστρο σαν κάστρο δε μου εκανε ιδαίτερη εντύπωση, εντάξει, μεγάλο, πολλοί χώροι αλλα ως εκει. Υπάρχουν πολυ καλύτερα πραματα να δει κανείς στη Ρώμη. Επιβάλεται όμως μια επισκεψη κατά τη γνώμη μου για τη θέα. Πήγαμε απόγευμα, στο ηλιοβασίλεμα και ηταν πολύ ωραια. Θεωρώ το καλύτερο σημείο στη Ρώμη για το ηλιοβασίλεμα.
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Ναι, πολύ καλά σημεία και αυτα απλά θεωρώ πως το κάστρο προσφέρει καλύτερη θεα με τον Τίβερη και τον Άγιο Πέτρο. Ιδαιτερα κατα το ηλιοβασιλεμα και λίγο μετά. Θα ανεβάσω και φωτογραφία μολις πάω σπίτι...
 
Μηνύματα
421
Likes
391
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Νομιζω πως το shuttle bus βολευει περισσοτερο με τις ωρες! Θα παμε ουτως ή αλλως 2 ωρες...Ναι θα τα ξαναδω και εγω και θα αποφασισω!
Λοιπόν, αφού τα έβαλα κάτω και είδα ότι δεν εξυπηρετεί κάτι για την δική μου περίπτωση θα καταλήξουμε σε ταξάκι. Θα μείνουμε Βατικανό. Οπότε δεν προλαβαίνω να είμαι τέρμινι στις 05,30 (για να φύγω με εταιρία) καθώς τότε ξεκινάει το μετρό. Επίσης αν τα βάλεις κάτω η διαφορά είναι ένα 20άρικο καθώς ήδη περίπου 10€ θα δίναμε για εισιτήρια. όχι ότι είναι λίγο αλλά από το να είμαστε με την ψυχή στο στόμα, να αλλάζουμε 3 μέσα, η να φύγουμε αγχωμένοι τελευταία μέρα..... ας πάει και το παλιάμπελο! σας ευχαριστώ όλους για την αμέριστη βοήθεια και θα μιλήσουμε και σε κανά άλλο ποστ στάνταρ!
 

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Καλησπέρα κι από μένα! Θα ήθελα αρχικά να ευχαριστήσω, αν και καθυστερημένα,τους vagar78 και katkats για τη βοήθειά τους στην επιλογή ξενοδοχείου,όπως και ολους όσους έχουν προσφέρει τις εμπειρίες τους για την υπέροχη Ρώμη . Κάποιες αναποδιές με ανάγκασαν να σκεφτώ την ακύρωση του ταξιδιού αλλά τελικά όλα καλά οπότε,ζητώ για άλλη μια φορά την πολύτιμη βοήθεια των ειδικών! Φτάνουμε με το σύζυγο στο Ciampino Πέμπτη 16 Μαρτίου στις 16:30 το απόγευμα με επιστροφή Τρίτη πρωί. Θα μένουμε μεταξύ Spagna και Barberini. Δεδομένου ότι Κυριακή και Δευτέρα πολλοί αρχαιολογικοι χώροι και μουσεία είναι κλειστά, δυσκολεύομαι στον προγραμματισμό. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κλείσω online για Βατικανό! Από κει και έπειτα...το χάος. Θέλουμε να επισκεφτούμε τις πλατείες, το Πάνθεον,τις εκκλησίες Santa Maria del Popolo, San Giovanni in laterano,Santa Maria dela Vittoria και φυσικά το Colosseum! Porta Porteze Κυριακή πρωί και Villa Borghese κάποιο πρωί ή απόγευμα . Όπως και να το δω, μάλλον πρέπει κάτι από τα βασικά να αφήσω για την επόμενη φορά. Μας αρέσει βέβαια πολύ το περπάτημα αλλά δε θέλω να τρέχουμε όλη μέρα δίχως να απολαύσουμε ουσιαστικά τίποτα! Αν κάποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο για οποιαδήποτε πρόταση για την καλύτερη δυνατή οργάνωση του χρόνου θα το εκτιμούσα αφάνταστα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπέρα κι από μένα! Θα ήθελα αρχικά να ευχαριστήσω, αν και καθυστερημένα,τους vagar78 και katkats για τη βοήθειά τους στην επιλογή ξενοδοχείου,όπως και ολους όσους έχουν προσφέρει τις εμπειρίες τους για την υπέροχη Ρώμη . Κάποιες αναποδιές με ανάγκασαν να σκεφτώ την ακύρωση του ταξιδιού αλλά τελικά όλα καλά οπότε,ζητώ για άλλη μια φορά την πολύτιμη βοήθεια των ειδικών! Φτάνουμε με το σύζυγο στο Ciampino Πέμπτη 16 Μαρτίου στις 16:30 το απόγευμα με επιστροφή Τρίτη πρωί. Θα μένουμε μεταξύ Spagna και Barberini. Δεδομένου ότι Κυριακή και Δευτέρα πολλοί αρχαιολογικοι χώροι και μουσεία είναι κλειστά, δυσκολεύομαι στον προγραμματισμό. Το μόνο σίγουρο είναι πως θα κλείσω online για Βατικανό! Από κει και έπειτα...το χάος. Θέλουμε να επισκεφτούμε τις πλατείες, το Πάνθεον,τις εκκλησίες Santa Maria del Popolo, San Giovanni in laterano,Santa Maria dela Vittoria και φυσικά το Colosseum! Porta Porteze Κυριακή πρωί και Villa Borghese κάποιο πρωί ή απόγευμα . Όπως και να το δω, μάλλον πρέπει κάτι από τα βασικά να αφήσω για την επόμενη φορά. Μας αρέσει βέβαια πολύ το περπάτημα αλλά δε θέλω να τρέχουμε όλη μέρα δίχως να απολαύσουμε ουσιαστικά τίποτα! Αν κάποιος έχει τη διάθεση και το χρόνο για οποιαδήποτε πρόταση για την καλύτερη δυνατή οργάνωση του χρόνου θα το εκτιμούσα αφάνταστα! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλησπερα!
Αρχικα θα πρεπει να οργανωσεις τα μερη που θες να επισκεφτεις ανα περιοχη. Εγω απλα θα σου προτεινω καποιους συνδιασμους!

Κυριακη μπορεις να πας Κολοσαιο οπου θα βγαλεις εισιτηρια απο λοφο Παλατινο και θα δεις με το ιδιο εισιτηριο το Λοφο, τη Ρωμαικη αγορα και το Κολοσαιο, θα φας αρκετες ωρες. Θα σε παρει απογευμα οποτε μετα απο εκει μπορεις να το συνδιασεις με βολτα στο trastevere για φαγητο και γλυκο, αλλιως μπορεις να πας monti να φας και μετα piazza venezia και μετα κεντρο..

Βατικανο το συνδιαζεις με την εκκλησια εννοειται!! Και στη συνεχεια μπορεις να το συνδιασεις με το καστρο του Αγιου Αγγελου που ειναι διπλα και μετα εχεις τις εξης επιλογες, ειτε βολτα παραλληλα με το ποταμι μεχρι trastevere ειτε να περασεις τη γεφυρα και να πας κεντρο ειτε να πας πλατεια ποπολο και μετα κεντρο.

Ενα αλλο πρωινο μπορεις να ανεβεις τη Βια Βενετο να πας στο παρκο Βιλα μποργκεσε (να πας και στη γκαλερι αν εχεις κανει κρατηση απο πριν) να νοικιασετε ενα ποδηλατο με μπαταρια! να κανετε τη βολτα σας στο παρκο, να πιειτε ενα καφε, να πατε στη λιμνουλα που εχει για φωτο και μετα pinciο για θεα απο τα ψηλα!! Μετα απο εκει κατεβαινεις πλατεια ποπολο και συνεχιζεις με ισπανικα σκαλια και κεντρο..

Αυτες ηταν μονο μερικες ιδεες για το πως μπορεις να οργανωθεις!
 
Last edited:

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! κρατάω ήδη σημειώσεις με τις προτάσεις σου και θεωρώ πως με λίγο ακόμη ψάξιμο θα έχω ένα πλάνο για το πως θα κινηθώ την κάθε μέρα! Έχοντας δεδομένο ότι θα επισκεφτούμε τουλάχιστον δύο μουσεία σκέφτομαι πως ίσως είναι καλή ιδέα και η roma pass, τι λες; Ευχαριστώ και πάλι!
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση! κρατάω ήδη σημειώσεις με τις προτάσεις σου και θεωρώ πως με λίγο ακόμη ψάξιμο θα έχω ένα πλάνο για το πως θα κινηθώ την κάθε μέρα! Έχοντας δεδομένο ότι θα επισκεφτούμε τουλάχιστον δύο μουσεία σκέφτομαι πως ίσως είναι καλή ιδέα και η roma pass, τι λες; Ευχαριστώ και πάλι!
Roma pass εγω δεν ειχα βγαλει καθως ειχα παει μονο σε Βατικανο και κολοσαιο αλλα αν πας σε περισσοτερα σιγουρα σε συμφερει.

Ριξε μια ματια αν θες και στην ιστορια μου να παρεις καμια ιδεα! Δεν την εχω τελειωσει ακομα !!! αλλα εχω γραψει καποια πραγματα...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.386
Likes
9.309
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Στα υποψη, η porta portese οπως εχω ξαναπει ειναι σαν το Μοναστηρακι. Εχει ειδικο ενδιαφερον. Δηλ ενδιαφερει αντικερ κ τους πελατες τους. Αντικερ τύπου μοναστηρακιου δηλ γιατι οι σοβαροί πάνε αλλου...

Killing me softly...
(correct γρηγορα...)
 
Last edited by a moderator:

kati_pro

Member
Μηνύματα
55
Likes
29
Oops , μάλλον το έγραψα λάθος,εε;; χαχα! εντάξει, αφού έχω εκτεθεί σε όλους τους ιταλόφιλους ( είστε και πολλοί ρε παιδί μου εδώ μεσα.. νιώθω πως πήρα το βάπτισμα του πυρός! δέχομαι να αυτομαστιγωθώ μπροστά στο Πάνθεον για παραδειγματισμό! Όσον αφορά τωρα την porta porteze , ταπεινή μου άποψη πως οι υπαιθριες αγορές είναι ένα μέρος όπου μπορείς να νιώσεις λίγο την καθημερινότητα των κατοίκων μιας περιοχής. Σαφώς και δεν με ενδιαφέρουν οι τυχόν παλιατζουρες και κινέζικες αηδίες που ίσως πωλούνται εκεί.Σε ευχαριστώ όπως και να'χει! Επισης,υπόσχομαι πως θα ξεκινησω ιδιαίτερα ιταλικής χθες! Όποια άλλη πρόταση δεκτή! Ευχαριστω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.399
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom