Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Σε ευχαριστώ πολύ.
Λέω να κλείσω σε ένα απο τα δυο πρώτα που έχουν ιδιωτικό μπάνιο και προσφερουν δωρεάν μετακίνηση από κα προς το αεροδρόμιο.
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό, αν τους ειδοποιήσω θα έρθουν να με πάρουν από το αεροδρόμιο στις 8-9 το πρωί που φτάνω άσχετα αν το check in είναι 14:00 το μεσημέρι;Φυσικά μιλάω μόνο για μετακίνηση στο κέντρο της Ρώμης και στο ξενοδοχείο να πάω όταν είναι η ώρα του check in.Θα βόλευε για να αποφύγω λεωφορεία μετρό κτλ.
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Σε ευχαριστώ πολύ.
Λέω να κλείσω σε ένα απο τα δυο πρώτα που έχουν ιδιωτικό μπάνιο και προσφερουν δωρεάν μετακίνηση από κα προς το αεροδρόμιο.
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό, αν τους ειδοποιήσω θα έρθουν να με πάρουν από το αεροδρόμιο στις 8-9 το πρωί που φτάνω άσχετα αν το check in είναι 14:00 το μεσημέρι;Φυσικά μιλάω μόνο για μετακίνηση στο κέντρο της Ρώμης και στο ξενοδοχείο να πάω όταν είναι η ώρα του check in.Θα βόλευε για να αποφύγω λεωφορεία μετρό κτλ.
Αποκλείεται να ειναι δωρεάν η μετακίνηση από και προς το αεροδρόμιο,ούτε αυτά που χρεώνουν 300€ τη μέρα δεν εχουν δωρεάν τέτοια υπηρεσία.Απλα αν θέλεις σου κάνουν κράτηση και πληρώνεις κανονικά,μόνο που δεν ψάχνεις τελευταία στιγμή.
 

kostas911

Member
Μηνύματα
25
Likes
5
Το είχα καταλάβει λάθος νόμιζα είναι δωρεάν.
Μάλλον θα κλείσω στο Azzurra μέσα στο κέντρο και δίπλα στο μετρό.:clap:
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Το είχα καταλάβει λάθος νόμιζα είναι δωρεάν.
Μάλλον θα κλείσω στο Azzurra μέσα στο κέντρο και δίπλα στο μετρό.:clap:
Οκ αν και τα αλλά δυο ιδίως το αλλο κοντά στην Barberini ειναι πιο όμορφο και σε σημείο που θα γλυτώσεις πολλά μέτρο.Εμεις εκεί κοντά μέναμε και το χρησιμοποιήσαμε ελάχιστα.
 

sarantis78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Επιστροφή από Ρώμη και ήρθε η ώρα για τις εντυπώσεις μου.

Όσοι ταξιδεύετε με ryanair θα κατεβείτε chiampino στο μικρότερο αεροδρόμιο της Ρώμης περίπου 45 λεπτά από το κέντρο της Ρώμης.

Όσοι θα μείνετε στην περιοχή του termini είναι προτιμότερο να πάρετε ένα λεωφορεία από τις ιδιωτικές εταιρίες που υπάρχουν εκεί. Μην κλείσετε εισιτήρια από το internet απλά πάρτε αυτό που φεύγει πρώτο. Κόστος στα 5 ευρώ. Όσοι θα μείνετε σε άλλη περιοχή που θα χρειαστεί να πάρετε μετρό πάρτε το τοπικό λεωφορείο από το chiampino που σας αφήνει στην πρώτη στάση του μετρό (anagnina) προφέρεται αναγκίνα. Κόστος 1.20 ανά επιβάτη. Αν έχετε μεγάλη βαλίτσα και όχι τη κλασική χειραποσκευή της ryanair ρωτήστε στο γκισέ που θα πάρετε τα εισιτήρια αν χρειάζεται να κόψετε και ένα εισιτήριο για την βαλίτσα. Διάρκεια διαδρομής μέχρι την στάση του μετρό χωρίς κίνηση 20 με 25 λεπτά. Είναι η πιο οικονομική μετακίνηση και θεωρώ η καλύτερη περίπτωση από την στιγμή που θα πάρετε ούτως η άλλως το μετρό.

Μόλις φτάσετε στο μετρό έχει αυτόματους πωλητές για να πάρετε εισιτήρια για το μετρό αλλά και ψιλικατζίδικο που πουλάει εισιτήρια. Εγώ από εκεί πήρα εισιτήριο για 72 ώρες στα 18 ευρώ που σου επιτρέπει για 72 ώρες απεριόριστες διαδρομές με μετρό, λεωφορείο και τραμ. Στο μετρό το βάζεις στις αυτόματες πύλες και σου ανοίγει να μπεις στην αποβάθρα ενώ στο λεωφορείο η στο τραμ δεν χρειάζεται να το ακυρώνεις (εκτός της πρώτης φοράς) απλώς να το έχεις πάνω σε περίπτωση ελέγχου.

Προσοχή πρέπει να ακυρωθεί μόνο την πρώτη φορά για να δείχνει την ώρα που ακυρώθηκε και να ισχύει για 72 ώρες.

Υπάρχουν και εισιτήρια 24,48 και εβδομαδιαία. Πάρτε αυτό που σας εξυπηρετεί καλύτερα.

Μέρη που πρέπει να δείτε:

Fontana di trevi στάση μετρό barberini γραμμή Α

Piazza di spagna στάση μετρό ομώνυμη γραμμή Α

colosseo στάση colosseo γραμμή Β

Πάνθεον και Piazza Navona με τα πόδια η με τοπικό λεοφωρείο.

Piazza de Popolo στάση μετρό flaminio

Trastevere με λεωφορείο

Piazza Venezia με τραμ από trastevere γραμμή 8

Κάστρο Αγίου Αγγέλου δίπλα στο Τίβερη.
Μετεπιβίβαση απο την μία γραμμή μετρό στην άλλη στο σταθμό termini

Για το τέλος άφησα το Βατικανό. Είσοδος για την Βασιλική του Αγίου Πέτρου από την πλατεία . Μπείτε στο τέλος της ουράς και περιμένετε από 1 εώς και 3 ώρες για τον έλεγχο. Είσοδος δωρεάν.

Για την είσοδο στα μουσεία του Βατικανού φεύγετε από την πλατεία και παίρνετε παράλληλα το τοίχος από την δεξιά πλευρά. Αν δεν έχετε εισιτήρια περιμένετε στην ουρά για άλλες 1 με 3 ώρες.

Αγοράστε εισιτήρια μέσω internet στα 20 ευρώ για να γλιτώσετε την ουρά. Η κανονική τιμή είναι στα 18 ευρώ. Δεν αξίζει η αναμονή στην ουρά για να γλυτώσεις 2 ευρώ.

Για οικονομικό φαγητό προτιμήστε πίτσα, panini και μακαρονάδες από τα μικρά μαγαζάκια που υπάρχουν άφθονα.
 
Last edited:

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Για το τέλος άφησα το Βατικανό. Είσοδος για την Βασιλική του Αγίου Πέτρου από την πλατεία . Μπείτε στο τέλος της ουράς και περιμένετε από 1 εώς και 3 ώρες για τον έλεγχο. Είσοδος δωρεάν.
Παντως εμείς που πηγαμε μεσημέρι δεν είχε καθόλου ουρα, ούτε 5 λεπτα δεν ηταν...
 

sarantis78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Παντως εμείς που πηγαμε μεσημέρι δεν είχε καθόλου ουρα, ούτε 5 λεπτα δεν ηταν...
Δευτέρα 10.30 το πρωί 1 ώρα αναμονή για την Βασιλική και άλλη 1 ώρα μετά κατα της 12.30 για τα μουσεία σε μη τουριστική σεζόν. Το καλοκαίρι μου είπαν ότι η αναμονή μπορεί να φτάσει τις 3 ώρες.
 

Elefosteo

Member
Μηνύματα
13
Likes
81
Καλησπέρα, πριν λίγο καιρό αποφασίσαμε με τη γυναικα να γιορτάσουμε τα 10 έτη μας στη Ρώμη. Φαντάζομαι ότι θα βρώ σε αυτό το thread ό,τι χρειάζομαι για τη συγκεκριμένη εκδρομή απλά φοβάμαι τις 61 σελίδες διαβάσματος που με περιμένουν και το ξεσκαρτάρισμα :) . Φεύγουμε 30 Μαρτίου για 3 μέρες. Πριν γίνω μέλος στο travelstories αγόρασα την omnia card vaticanandromepass που πηδάς ουρές στα μουσεία και μπαίνεις τσάμπα σε διάφορα μνημεία καθώς επίσης ανεβαίνεις σε hop on hop off busses και στα μέσα μαζικής μεταφοράς της ρώμης, οπότε θεώρησα ότι την χρειαζόμασταν (αν έσφαλα , τί να κάνουμε ότι έγινε έγινε :) ) . Θα ήθελα από φίλους που έχουν πάει και αγαπούν Ρώμη, να μου δώσουν hints για κάποιο εστιατόριο κρυφό διαμαντάκι που τρώνε οι ντόπιοι (ένα ή περισσότερα) και κάποια must do πέρα από τα γνωστά .... In you I trust, έτσι και αλλιώς έχω ένα μήνα στο χέρι μου να διαβασω όλο το topic
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Λοιπον μιλησα με μια ξεναγο στη Ρωμη και μου ειπε οτι πρεπει στις 6 να εχουμε φυγεια απο το ξενοδοχειο οποτε μαλλον θα προτιμησουμε το shuttle bus των 5.30.
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Καλησπερα βρισκομαι σε διλημμα, οποτε θα χρειαστω λιγη βοηθεια... Επειδη την πρωτη μερα του 5ημερου ταξιδιου μας στη Ρωμη θα εχουμε χασει τη μιση ημερα δεδομενου οτι παταμε το ποδι μας στις 2 περιπου το μεσημερι, καταλαβαινετε.. Σκεφτομουνα για την μιση μερα που μας μενει κατι πιο χαλαρο μιας και την επομενη θα την φαμε στο Βατικανο. Ειχα στο μυαλο μου μια επισκεψη στη Βιλλα Μποργκεζε με το παρκο(αν δεν βρεχει) και την γκαλερι, τη Πιατσα ντε Ποπολο και την Πιατσα ντε Σπανια (αν προλαβουμε), καπου να φαμε και υπνο..Αξιζει αυτη η διαδρομη ή εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο;
 

sarantis78

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Καλησπερα βρισκομαι σε διλημμα, οποτε θα χρειαστω λιγη βοηθεια... Επειδη την πρωτη μερα του 5ημερου ταξιδιου μας στη Ρωμη θα εχουμε χασει τη μιση ημερα δεδομενου οτι παταμε το ποδι μας στις 2 περιπου το μεσημερι, καταλαβαινετε.. Σκεφτομουνα για την μιση μερα που μας μενει κατι πιο χαλαρο μιας και την επομενη θα την φαμε στο Βατικανο. Ειχα στο μυαλο μου μια επισκεψη στη Βιλλα Μποργκεζε με το παρκο(αν δεν βρεχει) και την γκαλερι, τη Πιατσα ντε Ποπολο και την Πιατσα ντε Σπανια (αν προλαβουμε), καπου να φαμε και υπνο..Αξιζει αυτη η διαδρομη ή εχετε να μου προτείνετε κατι αλλο;
Θα σου προτείνω να δείς τα αξιοθέατα που είναι κοντά στις στάσεις του μετρό.
Piazza di spagna, Piazza de Popolo και Colosseo έχει στάσεις., Επίσης 10 λεπτά απέχει και η fontana di trevi απο την στάση μετρό barberini.
 

mariasalle

Member
Μηνύματα
49
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κάπρι, Ντουμπάϊ
Θα σου προτείνω να δείς τα αξιοθέατα που είναι κοντά στις στάσεις του μετρό.
Piazza di spagna, Piazza de Popolo και Colosseo έχει στάσεις., Επίσης 10 λεπτά απέχει και η fontana di trevi απο την στάση μετρό barberini.
Σε ευχαριστω πολυ! Η Βιλλα Μποργκεζε αξιζει γενικα τον κοπο; Γιατι και το εισιτηριο εχει 20Ε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.871
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom