Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα παιδιά!

27 με 31 Μαΐου θα είμαι Ρώμη με την κοπέλα μου και θέλω τη γνώμη σας για το πως να χειριστούμε το κομμάτι Βατικανό. Γενικά δεν τρελαινόμαστε για μουσεία και τέχνη, αλλά μια επίσκεψη νομίζω είναι επιβεβλημένη και ας είναι και μόνο για το Sistine Chapel στη χειρότερη.

Το θέμα είναι ποια από τις μέρες να πάμε. 28 του μήνα είναι η "free Sunday", όπου δεν θα πληρώσουμε τίποτα, αλλά διάβασα παντού στο Ίντερνετ ότι όσοι πήγαν εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα το μετάνιωσαν λόγω συνωστισμού και μεγάάάλης αναμονής Το έχει κάνει κανείς, έχει άποψη για το αν αξίζει να το επιχειρήσουμε; Το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στο Βατικανό, οπότε αν πάμε εκεί 7.30 το πρωί πχ (9 είναι η πρώτη είσοδος απ ότι είδα) θα είναι τόσο τραγικές οι ουρές ή θα μπούμε από τους πρώτους;

Αν δεν πάμε την Κυριακή, λογικά θα επιλέξουμε Δευτέρα ή Τρίτη με pre-booking φυσικά. Τι ώρα γενικά είναι καλύτερα να πας; Κάποιοι λένε πολύ πρωί, άλλοι λένε πιο μεσημεράκι. Έχει κάποιος άποψη;

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :)
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλησπερα! Η τεχνη και η θρησκεια γενικως μου ειναι αδιαφορες και το Βατικανό, τουλαχιστον το κομματι που μπορεις να επισκεφτεις, εχει να κανει σχεδον εξ ολοκληρου μ αυτα τα δυο (Αγιος Πετρος και μουσεια) όμως ηταν τα δυο μερη τα οποια με εντυπωσιασαν περισσοτερο στη Ρωμη. Νομιζω πως επιβαλεται μια επισκευψη. Τωρα για τη μερα, ναι, θεωρω πως θα ηταν καλυτερα να αποφυγετε την ελευθερη εισοδο γιατι θα γινεται πανικος. Εμεις ειχαμε μπει νωρις στο μουσειο, 9μιση νομιζω, και ηταν σχετικα πιο ηρεμα... δεν ειχε ουτε ουρες στα εκδοτηρια. Αλλα καλο θα ηταν να κλεισετε απο πριν εισιτηριο. Τωρα για την Sistine Chapel θεωρω πως το μουσειο εχει να δωσει παρα πολλα περισσοτερα απο αυτο. Νταξει, ειναι μια ωραια αιθουσα αλλα εχει δωθει υπερβολικη δημοσιοτητα κατα τη γνωμη μου. Φυσικα να μην παραλειψετε επισκεψη στον Αγιο Πέτρο και αναβαση στον τρουλο αργα το απογευμα...
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το έκλεισα και το δεύτερο. Θα τα βάλω και εδώ και αν κάποιος έχει άποψη για το ποίο είναι καλύτερο θα χαρώ πολύ να την ακούσω για να κάνω την τελική επιλογή.

Το 1ο:

https://www.booking.com/hotel/it/andenis-luxury-house.el.html?aid=357006;label=gog235jc-hotel-XX-it-andenisNluxuryNhouse-unspec-gr-com-L:el-O:windowsS7-B:chrome-N:XX-S:bo-U:XX-H:s;sid=545eb7eaa9007ccc3a94cff0ea2ae4b6;dist=0&sb_price_type=total&type=total&

Το 2o:

https://www.booking.com/hotel/it/b-amp-b-rosemary-rooms.el.html?aid=339530;label=3608_recmd-dest_btn-1_v2-;sid=b5b7782e37c67d69b65f7028a9752e4c;all_sr_blocks=132237506_99450705_2_1_0;checkin=2017-05-27;checkout=2017-05-31;dest_id=-126693;dest_type=city;dist=0;group_adults=2;highlighted_blocks=132237506_99450705_2_1_0;hpos=22;nflt=mealplan=1;oos=1;any_deal=7;fc=1;room1=A,A;sb_price_type=total;srfid=687bf90971a457e9c9f64aa1b3319a8240ffd589X22;type=total;ucfs=1&#map_closed


Από τοποθεσία είναι και τα 2 λίγο μακριά από το κέντρο αλλά κοντά στο Βατικανό. Το διάλεξα επειδή μου έχουν πει ότι είναι πιο ήσυχη περιοχή εκεί.

Από τιμή το 2ο είναι 40 ευρώ ακριβότερο ΑΛΛΑ έχει πρωινό που το 1ο δεν έχει και αυτό μας χάλαγε αρκετά.

+ το 2ο έχει δωρεάν ποδήλατα :D
Το Andenis είναι σε καλύτερη τοποθεσία από το Rosemary (που είναι γενικώς πιο μακρυά, απομονωμένο και μάλλον σε λόφο - όπως φαίνεται - και γι αυτό ίσως σας δίνουν και τα ποδήλατα! :) ). Στο θέμα του πρωινού μη βασίζεσαι σαν παροχή στην Ιταλία, ακόμη και στα ξενοδοχεία, αν δεν είναι 4στερο και άνω. Η καλύτερη (και φτηνότερη) επιλογή στη Ρώμη είναι (εκτός του καφέ που τον βρίσκεις εύκολα) να μπεις σε κάποιο μαγαζάκι που πουλάει τυριά & αλλαντικά, να διαλέξεις ψωμάκι και ό,τι άλλο θες σε όποια ποσότητα γουστάρεις, στα ζυγίζουν, πληρώνεις, το παίρνεις και φεύγεις. Με 3-4 ευρώ φτιάχνεις γκουρμέ σάντουιτς που σε βαστάει μέχρι το απόγευμα, + 1 ευρώ ο καφές, με 5 ευρώ καθάρισες.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
... Νταξει, ειναι μια ωραια αιθουσα αλλα εχει δωθει υπερβολικη δημοσιοτητα κατα τη γνωμη μου. ...
Νταξει δεν ειναι κ ντισνευλαντ..

"χωρις να εχει δει καποιος την Καπελλα Σιξτινα δεν μπορεί να συλλαβει τι μπορει να δημιουργησει μονο ένας ανθρωπος..."
Γκαιτε
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Γενικά δεν τρελαινόμαστε για μουσεία και τέχνη, αλλά μια επίσκεψη νομίζω είναι επιβεβλημένη
Από ποιόν είναι επιβεβλημένη? Από αυτούς που όταν επιστρέψεις θα σε επιπλήξουν αν τους πεις ότι δεν πήγες? Αγνόησέ τους και κάνε αυτό που αρέσει σε εσένα!

είναι η "free Sunday", όπου δεν θα πληρώσουμε τίποτα, αλλά διάβασα παντού στο Ίντερνετ ότι όσοι πήγαν εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα το μετάνιωσαν λόγω συνωστισμού και μεγάάάλης αναμονής Το έχει κάνει κανείς,
Το έχω κάνει. Η αναμονή ήταν μία ώρα και σαράντα λεπτά.

έχει άποψη για το αν αξίζει να το επιχειρήσουμε;
Φυσικά και αξίζει αν σου αρέσουν αυτού του είδους τα εκθέματα. Αν όμως δεν τρελαινόσαστε για τέχνη, υπάρχει πάντα η πιθανότητα να το θεωρήσεις χαμένο χρόνο και κόπο.

Τωρα για την Sistine Chapel θεωρω πως το μουσειο εχει να δωσει παρα πολλα περισσοτερα απο αυτο.
Συμφωνώ, έχει και άλλα καταπληκτικά σημεία και εκθέματα.

Νταξει, ειναι μια ωραια αιθουσα αλλα εχει δωθει υπερβολικη δημοσιοτητα κατα τη γνωμη μου.
Μου δίνεις την αφορμή να (ξανα)γράψω ότι η Sistine Chapel χρειάζεται συγκεκριμμένο τρόπο για να την δεις και να καταλάβεις τι βλέπεις.
(Δεν το παίζω έξυπνος, έτυχε να το διαβάσω πρίν πάω).
Κολλάς το βλέμμα σου κάπου, σε κάποια ζωγραφική παράσταση. Μένεις και την παρατηρείς. Της δίνεις χρόνο, ίσως και μερικά λεπτά. Καποια στιγμή αρχίζουν οι <<παραισθήσεις>>! Νομίζεις ότι η παράσταση θα ξεκολλήσει από τον τοίχο και θα πέσει κάτω! Αυτή είναι η μαγεία της!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Ο συνδυασμός του ντάξει με την απαξίωση της Καπέλα Σιξτίνα μου έφτιαξε τη μέρα.:haha:
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Το θέμα είναι ποια από τις μέρες να πάμε. 28 του μήνα είναι η "free Sunday", όπου δεν θα πληρώσουμε τίποτα, αλλά διάβασα παντού στο Ίντερνετ ότι όσοι πήγαν εκείνη τη συγκεκριμένη μέρα το μετάνιωσαν λόγω συνωστισμού και μεγάάάλης αναμονής Το έχει κάνει κανείς, έχει άποψη για το αν αξίζει να το επιχειρήσουμε; Το ξενοδοχείο μας είναι κοντά στο Βατικανό, οπότε αν πάμε εκεί 7.30 το πρωί πχ (9 είναι η πρώτη είσοδος απ ότι είδα) θα είναι τόσο τραγικές οι ουρές ή θα μπούμε από τους πρώτους;
Το έχω κάνει και εγώ. Όχι επίτηδες, απλά έτυχα να είμαι Ρώμη εκείνη την ημέρα. Βρέθηκα 10 το πρωί (σχετικά νωρίς) και περίμενα 2.30 ώρες!! Συνεχώς ήθελα να τα παρατήσω αλλά όλο έλεγα "λίγο ακόμα, λίγο ακόμα" ε στο τέλος το πήρα πατριωτικά, γιατί κοιτώντας πίσω (τις όλο και πιο γιγαντιαίες ουρές αποφάσισα ότι ήταν κρίμα να τα παρατήσω.
Φυσικά η επίσκεψη στο μουσείο αλλά και στον τρούλο του Άγιο Πέτρου είναι ωραία εμπειρία, αλλά καθένας με τα γούστα του!
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Μου δίνεις την αφορμή να (ξανα)γράψω ότι η Sistine Chapel χρειάζεται συγκεκριμμένο τρόπο για να την δεις και να καταλάβεις τι βλέπεις.
(Δεν το παίζω έξυπνος, έτυχε να το διαβάσω πρίν πάω).
Κολλάς το βλέμμα σου κάπου, σε κάποια ζωγραφική παράσταση. Μένεις και την παρατηρείς. Της δίνεις χρόνο, ίσως και μερικά λεπτά. Καποια στιγμή αρχίζουν οι <<παραισθήσεις>>! Νομίζεις ότι η παράσταση θα ξεκολλήσει από τον τοίχο και θα πέσει κάτω! Αυτή είναι η μαγεία της!
Ναι, μπορεί να είναι και αυτό. Ίσως επειδη δεν ενδιαφέρομαι και τόσο πολύ για την τέχνη να μην μου δημιούργησε το κάτι παραπάνω. Ισως και η βαβουρα που επικρατεί στην αίθουσα και δε σε αφήνει να το απολαύσεις τόσο καλά. Όπως και να έχει ο καθ' ενας με τα γούστα του. Προφανως δε χρειάζεται να επισκεφτόμαστε μέρη μόνο και μόνο επειδή θεωρείται επιβεβλημένη μια επίσκεψη σε αυτά αλλά θέλω να πω πως κ εμενα που δε με ενθουσιαζει η τέχνη το συγκεκριμένο μουσείο μου άρεσε και άνετα θα ξαναπήγαινα.
 

Left777

Member
Μηνύματα
21
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις διαφωτιστικές απαντήσεις!!!

Ίσως καμιά φορά να είναι επιβεβλημένα και από τον ίδιο μας τον εαυτό αυτά τα πράγματα γιατί λες μετά "πήγα εκεί και δεν είδα αυτό" και μένει ένα παράπονο, άσχετα που αν όντως πας μπορεί να μη σε εντυπωσιάσει. Γι αυτό το λόγο θα πάμε να δούμε μόνοι μας αν όντως αξίζει μια επίσκεψη, που πιστεύω αξίζει!

Τώρα για Κυριακή, εφόσον 10 το πρωί η αναμονή ήταν 2,5 ώρες, όπως λέει ο φίλος παραπάνω, φαντάζομαι αν πάμε 7.30-8 θα είναι αρκετά πιο λίγο και θα μπούμε και από τους πρώτους σχετικά. Εικασίες βέβαια όλα αυτά θα φανεί και στην πράξη, αλλά μάλλον θα το ρισκάρουμε! Αν η ουρά δεν παλεύεται το πολύ πολύ αφήνουμε τα μουσεία και πάμε κάποια από τις άλλες μέρες να δούμε την Βασιλική του Αγίου Πέτρου. :)
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Καλημέρα θα ήθελα Να κάνω μια ερώτηση!Μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει επιπλέον για να ανεβεις στον τρουλο της βασιλικής του αγιου πετρου και αν μπορείς και αυτό να το κλείσεις online?
 

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Καλημέρα θα ήθελα Να κάνω μια ερώτηση!Μήπως ξέρει κάποιος πόσο κοστίζει επιπλέον για να ανεβεις στον τρουλο της βασιλικής του αγιου πετρου και αν μπορείς και αυτό να το κλείσεις online?
Nομιζω πως δεν μπορεις να το κλεισεις online. Αν θυμαμαι καλα εχει 6€ χωρις το ανανσερ (αναβαση μσ τα ποδια) και 8€ με το ασανσερ. Βεβαια ο ανελκυστηρας σε παει ως τη μεση περιπου, μετα εχει αναβαση με τα ποδια... οπως και να εχει αξιζει μια αναβαση.
 
Μηνύματα
5
Likes
0
Ν
Nομιζω πως δεν μπορεις να το κλεισεις online. Αν θυμαμαι καλα εχει 6€ χωρις το ανανσερ (αναβαση μσ τα ποδια) και 8€ με το ασανσερ. Βεβαια ο ανελκυστηρας σε παει ως τη μεση περιπου, μετα εχει αναβαση με τα ποδια... οπως και να εχει αξιζει μια αναβαση.
Ναι Έχω ακούσει πως είναι πολλά τα σκαλιά Και ο ανελκυστηρας βολεύει καλυτερα! Ευχαριστώ πάρα πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom