Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

jimp

Member
Μηνύματα
5.022
Likes
6.401
Καλησπέρα παιδιά!

Φτάνουμε Ρώμη Σάββατο 10.45 και έχουμε παραγγείλει Roma Pass και βάλαμε να τα πάρουμε από το PIT Ciampino. Μπορεί κάποιος να μας κατατοπίσει που περίπου είναι στο αεροδρόμιο αυτό το σημείο για να μην ψαχνόμαστε εκείνη την ώρα; Έχουμε κλείσει και Terravision λεωφορείο για τις 11.30 και έχω αγχωθεί λιγάκι για το αν θα προλάβουμε να τα κάνουμε και τα δύο.
http://www.adr.it/documents/17615/3457317/CIA_Terminal.pdf/add92c62-2aa1-4afc-baf0-764879306cd4

Είναι τόσο μικρό το αεροδρόμιο που αποκλείεται να μην το βρεις. όπως είναι ο χώρος για την παραλαβή των βαλιτσών, είναι κάπως στα δεξιά σου.

Στο παραπάνω χάρτη θα δεις στο χώρο των αφίξεων το '' i '' μέσα σε πορτοκαλί τετράγωνο. Και με το που βγεις στα 50 μέτρα είναι οι στάσεις για τα λεωφορεία.
 

marm

Member
Μηνύματα
17
Likes
34
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Βιετνάμ, Κάιρο
Μου πρότεινε μια φίλη που κάνει φέτος μεταπτυχιακό στη Ρώμη, το επισκέφθηκα και το προτείνω το da Lucci στο Κολοσσαίο κοντά. https://www.tripadvisor.com.gr/Restaurant_Review-g187791-d1170712-Reviews-Luzzi-Rome_Lazio.html
για μακαρόνια, οικονιμικότατο, νόστιμο, γεμάτο κόσμο σε σημείο που περίμενες για να καθίσεις και καλό προσωπικό
δοκιμάσαμε λαζάνια χωρίς κιμά και αματριτσάνα(αυτά δεν τα είδα στον κατάλογο αλλά τα είχε προτείνει η φίλη)
 
Last edited:

vivika vika

Member
Μηνύματα
30
Likes
115
Μετά από την πρόσφατη επίσκεψη μου στην αιώνια πόλη έφτιαξα ένα βίντεο οδηγό που σκοπό έχει να βοηθήσει τους μελλοντικούς επισκέπτες αλλα και να φέρει μνήμες σε όσους ήδη την έχουν επισκεφτεί.
 

vivika vika

Member
Μηνύματα
30
Likes
115
Πολύ ωραίο το βίντεο σου...Με τι κάμερα το έχετε τραβήξει;
Ευχαριστώ πολύ αλήθεια με χαροποιεί που σας άρεσε είναι κύριος τραβηγμένο με κινητό και λίγο με μια dslr nikon D5200. Δυστυχώς δεν υπάρχει πολύ καλός εξοπλισμός...
 
Μηνύματα
157
Likes
102
Επόμενο Ταξίδι
ΒΟΥΔΑΠΕΣΤΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στον Άγιο Πέτρο μπαίνεις αν θες και από τα μουσεία του Βατικανού. Έχει πέρασμα από την capella sistina.
Αλλά και ξεχωριστά να πας, για να μπεις στην εκκλησία είναι δωρεάν.
Γεια σας!!Να επιβεβαιώσω αν κατάλαβα καλά...Μπορουμε να μπούμε από την είσοδο των μουσείων του Βατικανού ( με τα προπληρωμένα μας εισητήρια) και στη συνέχεια να μπούμε στην Εκκλησία χωρίς να ξαναπεριμένουμε στην ουρά?? Και από εκεί στην ουρά για τον τρούλο μόνο???(Έχουμε ξαναπάει σε όλα αυτά αλλά το είχαμε ξεκινήσει ανάποδα....πρώτα Εκκλησία μετά μουσεία και επομένως διπλή αναμονή!!!) Ευχαριστώ!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.164
Likes
20.498
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Γεια σας!!Να επιβεβαιώσω αν κατάλαβα καλά...Μπορουμε να μπούμε από την είσοδο των μουσείων του Βατικανού ( με τα προπληρωμένα μας εισητήρια) και στη συνέχεια να μπούμε στην Εκκλησία χωρίς να ξαναπεριμένουμε στην ουρά?? Και από εκεί στην ουρά για τον τρούλο μόνο???(Έχουμε ξαναπάει σε όλα αυτά αλλά το είχαμε ξεκινήσει ανάποδα....πρώτα Εκκλησία μετά μουσεία και επομένως διπλή αναμονή!!!) Ευχαριστώ!!!
Καλημέρα !
Μπαίνεις με τα προπληρωμένα εισιτήρια στο μουσείο του Βατικανού ( δείξε την εκτύπωση του εισιτηρίου για να σε καθοδηγήσουν ). Το εισιτήριο αυτό περιλαμβάνει και την Capella Sistina. Στον Άγιο Πέτρο μπαίνεις δωρεάν ! Για τον τρούλο δεν ξέρω να σου, πώ γιατί όταν ήρθε η σειρά του τρούλου, ήταν κλειστή η είσοδος...Είχαμε ξεκινήσει με το μουσείο στις 9:30 το πρωί και όταν μπαίναμε στο Άγιο Πέτρο ήταν 17:00 το απόγευμα και όλα αυτά Νοέμβριο μήνα.
Είχε πάρα πολύ κόσμο, ακόμα και τον Νοέμβριο....αν πάτε τώρα, καλοκαίρι θα έχει ακόμα περισσότερο !
Εμείς αφιερώσαμε εξ αρχής μία μέρα για το Βατικανό και τον Άγιο Πέτρο.
Υ.Γ. Στη Capalla Sistina απαγορεύεται αυστηρά η χρήση φωτογραφικών μηχανών και η λήψη βίντεο....αν σε πιάσουν να βγάζεις φώτο σε βγάζουν έξω ! Έναν απο την παρέα μας το έβγαλαν έξω με το που τον είδαν να βγάζει τη φωτογραφική !!!
 
Last edited:

Salaheddine1018

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα παιδία, να κάνω κ εγώ 2 ερωτησούλες. Στους μπουφέδες του Απεριτίβο, συνήθως τι φαγητά έχουν; Επίσης στα εστιατόρια δείχνουν ανοχή στα (πολύ ) μικρά παιδιά ή σε κοιτάνε περίεργα αν κάνουν φασαρία;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Καλησπέρα παιδία, να κάνω κ εγώ 2 ερωτησούλες. Στους μπουφέδες του Απεριτίβο, συνήθως τι φαγητά έχουν; Επίσης στα εστιατόρια δείχνουν ανοχή στα (πολύ ) μικρά παιδιά ή σε κοιτάνε περίεργα αν κάνουν φασαρία;
Στο Aperitivo έχουν ιταλικα μεζεδάκια.Τωρα για τα παιδιά στα εστιατόρια δεν ξερω αλλά νομίζω πως δεν υπάρχουν εστιατόρια που δε δέχονται παιδιά.Φασαρια από φασαρία διαφέρει,αν ενοχλούν τους διπλανούς δεν ειναι απλή φασαρία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.237
Μηνύματα
884.561
Μέλη
38.926
Νεότερο μέλος
marianna98

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom