Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Στην ντι σπάνια. Ένα άλλο είδα δίπλα από το Pane e Salame.
Το κλασσικό Πομπι είναι στη Ρε ντι ρομα με τρομερό χώρο για πρωινό και ενδεικνυται κ για απεριτιβο..Έχω φάει κ σε αυτό στη σπάνια έχει τα μισά πράγματα αλλά καμια σχέση δεν έχει ποιοτικά με το άλλο...Καλά να περάσεις @Thanos92
 

alvadi

Member
Μηνύματα
556
Likes
2.851
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλο! Μ' εκανες κ γελασα σε μια δυσκολη μερα...
Αν περνανε δυσκολα, μια υποθετικη χωρα, με συμβολο τη μπανανα, με 2πλασια ανεργια κ το μισο μεσο εισοδημα κ πολιτικους πιθήκους πως περναει?
Διαβαζετε ξενο τυπο προσεκτικα. Κ πηγαινετε Ρωμη.
Καλα να περασεις Thanos.
Xαίρομαι που σου έφτιαξα τη διάθεση.. κι εννοείται οτι Ρώμη θα πηγαίνουμε και θα ξαναπηγαίνουμε οπότε μας δίνεται η ευκαιρία

Το κλασσικό Πομπι είναι στη Ρε ντι ρομα με τρομερό χώρο για πρωινό και ενδεικνυται κ για απεριτιβο..Έχω φάει κ σε αυτό στη σπάνια έχει τα μισά πράγματα αλλά καμια σχέση δεν έχει ποιοτικά με το άλλο...Καλά να περάσεις @Thanos92
Να και αλλη μία επιπλέον εκκρεμότητα που άφησα.. εγώ ήξερα μονο το Pompi στη Spagna :(

Θάνο καλη συνέχεια και να περνάτε όμορφα!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.421
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Περίεργο, απ'το μεσημέρι στη Ρώμη, δεν πλήρωσα πουθενά με μετρητά, ούτε για ενα αναψυκτικό 1.20 ευρώ.
Εμείς ως τώρα σε:

  • Pompi δέχονται μόνο κάρτα με ελάχιστη χρέωση 20€
  • Panino Divino δεν δέχεται κάρτα
  • Πιτσαρία κοντά στο Βατικανό δέχεται μόνο από 10€ και πάνω
  • Εξω από το Βατικανό το Vatican Cafe δεν δέχεται κάρτα
  • Pastificio Guerra μακαρόνι στο χέρι στην Di Spagna δεν δέχεται κάρτα
Νομίζω είναι αρκετά μέσα σε 2 μέρες που δεν δέχονται κάρτα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.110
Likes
1.971
Γενικά κάρτα έδωσα μόνο σε super market (πανακριβα σε σχέση με Ελλάδα)
Μια φορα πηγα σουπερ μαρκετ(μπορει και 2)και μου φανηκαν σαφως πιο φθηνα απο Ελλαδα...μηπως πηγες σε σουπερ μεσα στο καρακεντρο;;λογικο να κοπανανε...και για μπουκαλια 6αδα νερο σε σουπερ μεσα στο τερμινι σε τιμες ελλαδας πληρωσα...οσο για την καρτα εμεις 2-3 φορες σε μαγαζια που ψωνισα πραγματα ταξης 20-25ε μια χαρα μου την δεκτηκαν!
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.421
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μια φορα πηγα σουπερ μαρκετ(μπορει και 2)και μου φανηκαν σαφως πιο φθηνα απο Ελλαδα...μηπως πηγες σε σουπερ μεσα στο καρακεντρο;;λογικο να κοπανανε...και για μπουκαλια 6αδα νερο σε σουπερ μεσα στο τερμινι σε τιμες ελλαδας πληρωσα...οσο για την καρτα εμεις 2-3 φορες σε μαγαζια που ψωνισα πραγματα ταξης 20-25ε μια χαρα μου την δεκτηκαν!
Βρε που βρίσκεις στην Ελλάδα την οδοντόκρεμα 2.5€ την λακ 5€ και τα σαμπουάν μαλλιών 5€? Πλέον στην Ελλάδα αυτά τα βρίσκει σε τέτοιες τιμές αλλά χ2. Χωρίς να ξέρω απλά ρωτάω.. Στην Ιταλία έχουν άλλους μισθούς σωστά?
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Πριν 3 βδομάδες ήμουν Ρώμη, πήγα κ στο Pompi ( στης ντι σπάνια δυστυχώς μόνο), δε πληρώσαμε ΠΟΥΘΕΝΑ με τίποτα άλλο εκτός απο την πιστωτική μας.
Με 100€ μετρητά πήγα ιταλία........
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.962
Likes
6.421
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Πριν 3 βδομάδες ήμουν Ρώμη, πήγα κ στο Pompi ( στης ντι σπάνια δυστυχώς μόνο), δε πληρώσαμε ΠΟΥΘΕΝΑ με τίποτα άλλο εκτός απο την πιστωτική μας.
Με 100€ μετρητά πήγα ιταλία........
Εχεις δει τι λέω? Το θέμα είναι τι λογαριασμό έκανες...
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.386
Likes
2.066
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται τόση συζήτηση για την πληρωμή με κάρτες σε μια χώρα που έχει νόμισμα το ευρώ. Σίγουρα μας ξενίζει να μην μπορούμε να πληρώσουμε με κάρτα όταν είμαστε κοντά στην εποχή που δεν θα πληρώνουμε καθόλου με μετρητά. Επίσης είναι κατανοητό κάποιοι για λόγους ασφαλείας να μην θέλουν να έχουν πολλά μετρητά μαζί τους.Από τη στιγμή που δεν χρειάζεται να κάνουμε συνάλλαγμα και μπορούμε να πληρώνουμε στο νόμισμα μας δεν νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλο πρόβλημα αυτό. Θα ήταν όμως θέμα σε μια χώρα που έχει διαφορετικό νόμισμα, έκτος αν δεν υπάρχει ρευστότητα στη κάρτα μας και θέλουμε να τα χρεώνουμε στη πιστωτική οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα..
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Kόστα Ρίκα
Εχεις δει τι λέω? Το θέμα είναι τι λογαριασμό έκανες...
Χαλάρωσε παλικάρι. Στο Pompi ένα, ένα γλυκό έπαιρνα. Άντε κ ένα κανόλο μινι. Γύρο στα 7ευρό έκανα κάθε φορά.
(ναι πήγαινα πρωί κ βράδυ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.280
Μηνύματα
886.281
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom