Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
επειδή από ότι βλέπω τα δωμάτια έχουν αρχίσει να εξαντλούνται για αρχές Απριλίου, έκλεισα εδώ:

Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 32 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

τι λέτε για την περιοχή? θα υπάρχει τίποτα να κάνουμε το βράδυ (φαγητό, ποτό) ή είναι πολύ μακριά από το κέντρο?

Ειναι κεντρικοτατο!!! 5 λεπτα απο τα Ισπανικα σκαλια, 15 απο την Φοντανα ντι τρεβι μια χαρα!!! Ολα εκει γυρω ειναι.
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Είμαι ανάμεσα σε αυτό που παρέθεσα πιο πάνω δηλ αυτό
Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 32 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! με 500? για 4 διανυκτερεύσεις

και αυτό

Booking.com: hotel Residenza Navona First, Rome, Italy. Book your hotel now! με 566? για 4 διανυκτερεύσεις


Ποιά περιοχή θεωρείτε καλύτερη? ποιό από τα δύο να επιλέξω??
Και τα δυο είναι σε καλή τοποθεσία , διάβασε προσεκτικά τις κριτικές απ το tripdavisor κι επέλεξε...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Θα σου πρότεινα το δεύτερο, γιατί η περιοχή της Ναβόνα είναι πιο ζωντανή, έχει πιο πολλές επιλογές για φαγητό και ποτό τριγύρω και είναι στη μισή απόσταση σχεδόν απ' όλα.
Αν φυσικά προτιμάς το πρώτο είναι μια χαρά κι εκείνη η περιοχή.
 

nikos_top

Member
Μηνύματα
65
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Rome
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
καλησπερα.εμεις μειναμε στο τερμινι στο ξενοδοχειο ρεξ.παρα πολυ καλο 80 ευρω την βραδια το δικλινο με πρωινο.ευκολα μετακινησε με το μετρο.μια καλη επιλογη.
Για ποτε μιλας οτι εμεινες εκει? παντως και τωρα που το βλεπω για μεσα Δεκεμβρη δινει καλες τιμες.Ηταν βολικες απο εκει οι μετακινήσεις υπηρχε το βραδυ κανενα προβλημα?μαλλον θα κλεισω και εγω εκει ειναι κατι που πρεπει να προσεξω?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όταν το Ripa πουλάει 104? το βράδυ ακόμη ψάχνεστε για termini? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι διάολο έχετε στο κεφάλι σας... πόσο πολύ πια σας ιντριγκάρουν τα γυφτάκια , οι τροτέζες και οι μαύροι, που τα προτείνετε και σε άλλους? Τα είπα και τα ξαναείπα... έχει μαλιάσει η γλώσα μου... βρε κάντε ότι θέλετε τι με νοιάζει εμένα...
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Όταν το Ripa πουλάει 104? το βράδυ ακόμη ψάχνεστε για termini? Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι διάολο έχετε στο κεφάλι σας... πόσο πολύ πια σας ιντριγκάρουν τα γυφτάκια , οι τροτέζες και οι μαύροι, που τα προτείνετε και σε άλλους? Τα είπα και τα ξαναείπα... έχει μαλιάσει η γλώσα μου... βρε κάντε ότι θέλετε τι με νοιάζει εμένα...

Αυτη την φορα θα συνφωνησω με τον Traveller. Στι ιδιες τιμες υπαρχουν καλυτερα ξενοδοχεια πιο κεντρικα, ατμοσφαιρικα κ.ο.κ. Τα λεωφορεια περναν απο παντου και το μετρο σε ελαχιστες περιπτωσης ειναι αναγκαιο. Μην αγχωνεσται! Κλειστε καπου που να σας αρεσει, θα βολευει!!!!!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Ο traveller περιγράφει την περιοχή γύρω από το Termini υποθέτω και όχι όλο το ιστορικό κέντρο. right?

Εγω πάντως στο travestere βρίσκω πολύ όμορφα και οικονομικά ξενοδοχεία και το γεγονός ότι είναι πολύ πιο οικονομικά από τις υπόλοιπες περιοχές με βάζει σε σκέψεις για την ίδια την περιοχή.
Δεν ξέρω είμαι ολίγον μπερδεμένη.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Ο traveller περιγράφει την περιοχή γύρω από το Termini υποθέτω και όχι όλο το ιστορικό κέντρο. right?

Εγω πάντως στο travestere βρίσκω πολύ όμορφα και οικονομικά ξενοδοχεία και το γεγονός ότι είναι πολύ πιο οικονομικά από τις υπόλοιπες περιοχές με βάζει σε σκέψεις για την ίδια την περιοχή.
Δεν ξέρω είμαι ολίγον μπερδεμένη.

Ενταξει εσυ το παρακανες! Με τα ποδια ειναι λιγο μακρια μεχρι το κεντρο κεντρο ( το εχω κανει πιστεψε με!!!!) Θα πρεπει να εισαι σιγουρη οτι εκει που μενεις εχει κοντα σταση λεωφορειου αλλιως θα τα βρεις σκουρα και θα ναι δυσκολη αποφαση οταν γυρνας στο ξενοδοχειο να ξαναβγαινεις! Αν εχει πολλες μερες εχει καλως αλλιως θα χασεις χρονο. Ποσα διαθετεις?
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Εγώ θα φτάσω Πέμπτη βράδυ και επιστρέφω Δευτέρα απόγευμα. είναι η πρώτη φορά που πήγαίνω. Το πρόγραμμα με τον άντρα μου που ακολουθούμε στα ταξίδια μας είναι περπάτημα όλη μέρα, επιστροφή στο ξενοδοχείο το βραδάκι, οπότε μας αρέσει να βγαίνουμε εκεί κοντά και να επιστρέφουμε με τα πόδια για ύπνο.

Εγώ έκανα κράτηση σε αυτό
Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 33 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εγώ θα φτάσω Πέμπτη βράδυ και επιστρέφω Δευτέρα απόγευμα. είναι η πρώτη φορά που πήγαίνω. Το πρόγραμμα με τον άντρα μου που ακολουθούμε στα ταξίδια μας είναι περπάτημα όλη μέρα, επιστροφή στο ξενοδοχείο το βραδάκι, οπότε μας αρέσει να βγαίνουμε εκεί κοντά και να επιστρέφουμε με τα πόδια για ύπνο.

Εγώ έκανα κράτηση σε αυτό
Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 33 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

Αυτο το ξαναειπα ειναι μια χαρα! Οι περισσοτεροι του ποδαροδρομου ειμαστε και η Ρωμη θελει περπατημα αλλα οταν γυρνας να φρεσκαριστεις θελει γενναια δοση θαρρους να απομακρυνθεις απο εκει που μενεις οποτε ειναι καλο να εισαι πιο κεντρικα. Γι αυτο εγω προσωπικα δεν θα επελεγα το Τραστεβερε, αν και μεταξυ μας εχει πολυ καλυτερες ισως και περισσοτερeς επιλογες για βραδυ σε σχεση με το κεντρο. Αλλα αν πα πρωτη φορα θες λιγο Φοντανα ντι τρεβι να φας το παγωτακι σου, λιγο αραγμα στα Ισπανικα σκαλια, λιγο piazza Navona, τουριστικα μεν απαραιτητα για την πρωτη φορα δε. Την δευτερη κι εγω αλλου θα εκλεινα και θα πηγαινα!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Επειδή έχω καταλάβει ότι το κέντρο είναι γεμάτο από τουριστικές παγίδες σε θέμα φαγητού θα ήθελα προτάσεις που μπορεί κανείς να φάει καλά και να μην τον γδάρουν στην περιοχή spagna, piazza Navona, piazza di popollo.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.281
Μηνύματα
886.500
Μέλη
38.951
Νεότερο μέλος
Theodwraka

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom