Ιταλία Ρώμη - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Όχι, μην ανησυχείς, δεν υπάρχει περιοχή στο κέντρο της Ρώμης που να μη λέει και πολλά. Ειδικά η Ναβόνα εμένα είναι η αγαπημένη μου.


Δάφνη, όπως λέει και η Σαπιέντσα, από το Κολοσσαίο ξεκινά η καρδιά της Ρώμης. Δεν είναι καθόλου μακριά ούτε αν πας πρώτη φορά Ρώμη ούτε αν πηγαίνεις 5 φορές το χρόνο ούτε αν μένεις εκεί (όπως κάποιοι είχαν την τύχη!)

κι εμενα η αγαπημενη μου περιοχη ειναι γυρω απο τη ναβονα και κυριως πανω απο το πανθεον....
τωρα για την περιοχη του Κολοσσαιο ,ισως να την εχω παρεξηγησει...για να πω την αληθεια δε μου πολυαρεσει και τη βρισκω λιγο "καπως"....ισως να κανω λαθος ....αλλα προσωπικα προτιμω να πηγαινω στο ξενοδοχειο μου περνωντας απο την del corso ή τα δρομακια γυρω απο το πανθεον .....μπορει και γω να μεινω γυρω απο το Κολοσσαιο αν βρω καλη τιμη απλα σκεφτηκα οτι για πρωτη φορα ,ειναι ωραιο να εχεις σα βαση ενα πολύ κεντρικο ξενοδοχειο ακομα κι αν δεν ειναι πολλων απαιτησεων....προσωπικη άποψη παντα...:D
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
(η απαντηση παει στον Samion)
καλα τα λες απλως,εσυ εχεις παει στη ρωμη πολλες φορες...
αυτο που ηθελα να πω ειναι πως μπαινω στη θεση καποιου που την επισκεπτεται για πρωτη φορα ,και λεω τι θεωρω προτιμοτερο...τωρα αυτο με το τερμινι δεν το περιμενα,απο σενα....χιλιες φορες το τραστεβερε για πιο οικονομικα ή ακομα και το Prati
πολύ καλά κάνεις και λες τι θεωρείς προτιμότερο. μόνο για την τιμή μίλησα που μου φάνηκε πολύ υψηλή για Β&Β.
όσο για χαμηλό μπάτζετ..ξέρεις καποιο Β&Β στο Τραστέβερε ή στο Πρατι με 50Ε? ο σταθμός ειναι σχεδόν μονόδρομος στο κέντρο για αξιοπρεπή Β&Β χαμηλού κόστους.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Ίσως την έχεις παρεξηγήσει γιατί το πρωί είναι γεμάτη τουρίστες, μικροπωλητές και μετανάστες ντυμένους λεγεωνάριους. Το βράδυ όμως είναι μαγευτικά. Κι εγώ τη θεωρώ κεντρική περιοχή επειδή από κει πήγαινα παντού με τα πόδια, ακόμα και Τραστέβερε (βέβαια οι φιλοι με βρίζανε κι εγώ ήμουν 5 κιλά πιο αδύνατη από το περπάτημα! :))
Από κει και πέρα και τα στενάκια της Ναβόνα είναι ασύγκριτα και το Τραστέβερε κλπ κλπ, τι να λέμε. Μακάρι να πηγαίναμε κάθε μήνα να μπορούσαμε να μένουμε αλλού κάθε φορά.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
πολύ καλά κάνεις και λες τι θεωρείς προτιμότερο. μόνο για την τιμή μίλησα που μου φάνηκε πολύ υψηλή για Β&Β.
όσο για χαμηλό μπάτζετ..ξέρεις καποιο Β&Β στο Τραστέβερε ή στο Πρατι με 50Ε? ο σταθμός ειναι σχεδόν μονόδρομος στο κέντρο για αξιοπρεπή Β&Β χαμηλού κόστους.

οχι ,σε τετοια τιμη δεν ξερω...λεγοντας οικονομικη διαμονη εννοουσα οτι σε αυτες τις περιοχες μπορει κανεις να βρει ξενοδοχειο γυρω στα 90 ευρω (το δικλινο)αν θελει να αποφυγει τα 130-150 που θα ηθελε για κατι αντιστοιχο στο κεντρο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
οχι ,σε τετοια τιμη δεν ξερω...λεγοντας οικονομικη διαμονη εννοουσα οτι σε αυτες τις περιοχες μπορει κανεις να βρει ξενοδοχειο γυρω στα 90 ευρω (το δικλινο)αν θελει να αποφυγει τα 130-150 που θα ηθελε για κατι αντιστοιχο στο κεντρο...
οκ, καταλαβα τι θες να πεις. εγώ μίλαγα για όλη την πόλη. οικονομική διαμονή στη Ρώμη σημαινει <70 Ε το βράδυ. πχ μενοντας στην ιδια αλυσίδα ενδεικτικά το Ibis πωλείται στα 49Ε, όσο περίπου και ένα Β&Β στο σταθμό, τα 2 Mercure στα 70 στην piazza Bologna-αρκετά κενρικά, και 105 μπροστά στο Κολοσσαίο-125 το καλοκαίρι. αν πάρουμε ενδεικτικά αυτές τις τιμές τα 125 ενός Β&Β φαίνονται ακριβά.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
καλα κανεις και τα αναφερεις γιατι δεν ειναι ευκολο για πολύ κοσμο να πληρωνει οσα ζητανε στο κεντρο....το χουν παρακανει τελευταια με τις τιμες...απλως απο αυτα τα μερη πρεπει να κοιταξει κανεις πως θα μπει στο κεντρο(μετρο ,λεωφορειο)αν επιλεξει να μεινει στην piazza Bologna (για το Ιbis αν εννοεις αυτο που ειναι προς το αεροδρομιο...λεω απλως οτι ειναι παααρα πολύ μακρια )εκτος απο το Κολοσσαιο που ok, πας σε αρκετα μερη με τα ποδια....παρεπιπτοντως να ρωτησω κατι ....που το βρισκεις το Μercure στο Κολοσσαιο με 125?εννοεις δικλινο ή μονοκλινο?ρωταω γιατι κοιταζω για ένα ζευγαρι φιλων που θα πανε 17-20ιουνιου(τρια βραδια) και το βρισκω 435 ,τη φθηνοτερη τιμη ,με μη επιστρεψιμη χρεωση απο το booking και απο το δικο τους σαιτ....
 

Kleanthis

Member
Μηνύματα
54
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Ροή.
Ταξίδι-Όνειρο
Αμερική
Εγώ πριν λίγες μέρες που πήγα,έκλεισα εκτός πόλης ( Gemelli ) σ'ένα καλό ξενοδοχειάκι,όχι πολυτελές ( *** ) με 42 ευρώ το δίκλινο με πρωινό.

Επιλογές για όλα τα βαλάντια υπάρχουν.Το θέμα είναι πόσο κοντά στην πόλη θες να είσαι και αν έχεις διάθεση πριν ξεκινήσει την ξενάγηση σου να μετακινηθείς με το τραίνο ή άλλο μέσο,για να πας στην πόλη.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
που το βρισκεις το Μercure στο Κολοσσαιο με 125?εννοεις δικλινο ή μονοκλινο?ρωταω γιατι κοιταζω για ένα ζευγαρι φιλων που θα πανε 17-20ιουνιου(τρια βραδια) και το βρισκω 435 ,τη φθηνοτερη τιμη ,με μη επιστρεψιμη χρεωση απο το booking και απο το δικο τους σαιτ....

Το mercure έχει γενικά μη επιστρέψιμη χρέωση,ενδεχομένως στις συγκεκριμένες ημερομηνίες να έχει κάποια έκθεση, γενικότερα η τιμή του δίκλινου είναι περίπου αυτή π ανέφερε ο Samion..Κοίταξες σ αλλα ξενοδοχεία να δεις κι αυτά έχουν αυξημένη τη τιμη τη συγκεκριμένη περίοδο?
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Ε καλα δεν ειναι και λυση να μεινεις εκτος πολης. Με τις μετακινησεις και την ταλαιπωρια τα ιδια σου βγαινουν πανω κατω. Δεν νομιζω να αξιζει.
Την περιοχη στο Κολοσσαιο κι εγω δεν θα την προτιμουσα για διαμονη. Το βραδι δεν ξερω μπορει να ειναι πολυ ωραια, αλλα τη μερα πολυ βλαχοκατασταση... για βολτα με καλο καιρο ειναι μια χαρα.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
Την περιοχη στο Κολοσσαιο κι εγω δεν θα την προτιμουσα για διαμονη. Το βραδι δεν ξερω μπορει να ειναι πολυ ωραια, αλλα τη μερα πολυ βλαχοκατασταση... για βολτα με καλο καιρο ειναι μια χαρα.

Έχεις δίκαιο,Colosseo,Foro Romano, tres banal...Απλά ο Samion κι εγώ που την επιλέγουμε,μεταξύ μας, είμαστε λίγο κρυφοβλαχάκια...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Έχεις δίκαιο,Colosseo,Foro Romano, tres banal...Απλά ο Samion κι εγώ που την επιλέγουμε,μεταξύ μας, είμαστε λίγο κρυφοβλαχάκια...
Δεν ειπα οτι οποιος μενει εκει ειναι βλαχος. Το ολο σκηνικο τη μερα με τους λεγεωναριους κτλ μου κανει λιγο πανηγυρι. Προσωπικα μ' αρεσουν τα πανηγυρια αλλα δεν προτιμω να μενω διπλα σ' αυτα. Οποιος του αρεσει να μενει εκει μαγκια του, δεν κατηγορησα, ουτε εθιξα κανεναν νομιζω...
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
παιδιά ψάχνω μήπως και βρω τίποτα οικονομικότερο στο κέντρο αλλά τζίφος. οπότε πρέπει να επιβεβαιώσω την κράτηση σε ένα από αυτά τα 2 που είχα αρχικά επιλέξει (πρώτη φορά νιώθω τόσο κοροϊδο, αλλά τι να κάνω τώρα). Είναι στην ίδια τιμή σχεδόν 50? το δεύτερο ακριβότερο, αλλά θέλω να μου πείτε ποιό βρίσκεται σε πιο γραφική και ωραία περιοχή.

1. Booking.com: ξενοδοχείο B&B Corso22, Ρώμη, Ιταλία - 64 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα!

2. Booking.com: hotel Residenza Navona First, Rome, Italy - 68 Guest reviews. Book your hotel now! - βλέπω ότι είναι κοντά στο Campo de Fiori και όχι στη navonna, όπως αρχικά πίστευα....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom